Menu Prohledat web KVH EN

Novinky RSS

Ilustrace

Vladimír Merta laureátem Ceny Toma Stopparda

Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války. Slavnostní předání Ceny Toma Stopparda Vladimíru Mertovi proběhlo ve čtvrtek 13. června 2024 v Míčovně Pražského hradu jako součást večerní části (Za)hradní slavnosti – oslav 20. výročí založení Knihovny Václava HavlaVladimír Merta obdržel diplom, finanční odměnu 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard, a symbolicky též pero. 

14. červen 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele

Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou.

5. červen 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #14: „Evropské volby jsou naše volby,“ říká Natálie Malcová z Díky, že můžem

Proč by mladí lidé měli jít k volbám do Evropského parlamentu? V čem jsou tyto volby zásadní? „Každé volby jsou dnes tak trochu evropské. Bude se řešit budoucnost mladých lidí a měli bychom ukázat, že za sebe dokážeme rozhodovat sami,“ vysvětluje Natálie Malcová, kreativní manažerka organizace Díky, že můžem v rozhovoru s redaktorkou Studentských listů Marikou Staňkovou.

31. květen 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla oslaví 20 let své existence

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem (Za)hradní slavnost uskuteční oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Pestrá koláž diskusí, výstav, koncertů, čtení a projekcí okořeněná divadelním představením bude probíhat po celý den a zdarma pro širokou veřejnost a pro školy. 

16. květen 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma.

19. duben 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

7. duben 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast 

20. březen 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám.

28. únor 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let.

26. únor 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Nominace na Cenu Toma Stopparda za rok 2024 je stále otevřená

Připomínáme možnost nominovat vlastní texty na Cenu Toma Stopparda, kterou od roku 2021 Knihovna Václava Havla pořádá. Cena je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení lze zaslat do 3. dubna 2024 na adresu CenaTS@vaclavhavel.cz. Více informací naleznete zde

23. leden 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #23: Mají být Češi na Česko hrdí?

Každý stát má ve světě svoji roli, pocity méněcennosti jsou zbytečné. Ale umíme my Češi být hrdí na to, kým jsme? Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová v další epizodě podcastu Občané z Ostrovní hledají odpověď na to, proč si jako národ nevěříme. „Češi jsou vlastenci, jenom si to neuvědomují,“ říká jejich host Petr Jirsa, student a autor projektu Česká stopa.

19. leden 2024  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #22: Pohádkový podcast

Jsou tu Vánoce a s nimi i čas pohádek. Moderátorky Pavlína Kašparová a Anna Klein si ve vánočním díle povídají s etnologem Jaroslavem Otčenáškem z Akademie věd ČR o tom, co dělá pohádku pohádkou a jaký je rozdíl mezi tradičními a moderními pohádkami. V současných pohádkách se dramaticky změnil vztah dětí a rodičů, na druhou stranu tradiční pohádky byly ve své původní podobně až pornografické a mládeži nepřístupné.

20. prosinec 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #11: „Žijeme ve společnosti nedůvěry,“ říká moderátor a pedagog Václav Moravec

V novém díle Studentského hlasu se moderátorka Jiřina Marešová ptá Václava Moravce, nakolik dnešní žurnalistiku změnily sociální sítě a zda sociální sítě mohou být zdrojem kvalitních informací. Rozhovor se dotkne také dezinformací a jejich regulace.

13. prosinec 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Výsledky 16. ročníku esejistické soutěže Knihovny Václava Havla

Téma 16. ročníku esejistické soutěže pro studenty středních škol znělo: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí? Do soutěže přišlo celkem 71 prací ze 24 středních škol. Jak rozhodla porota? Které české osobonosti letos v porotě zasedly? 

8. prosinec 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Havel navždy

Podpořte nás. Nadělte (si) členství v Klubu přátel Knihovny Václava Havla jako vánoční dárek a staňte se naším podporovatelem. O svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na platformě havelchannel.cz, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů a divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. Dává Vám naše práce smysl? Pomozte nám a staňte se našimi dlouhodobými podporovateli. Vstupte do Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Členství v Klubu můžete také věnovat jako letošní vánoční dárek. Podpoříte naši práci, a přitom můžete inspirovat své okolí! Pro Vašeho obdarovaného vám zašleme elektronický certifikát.

7. prosinec 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let

Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky.    

27. listopad 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla

Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů.

23. listopad 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“

Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením

21. listopad 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme?

Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.

20. listopad 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Karel Schwarzenberg

Odešel Karel Schwarzenberg (10. prosince 1937 Praha – 11. listopadu 2023 Vídeň), člověk uvážlivý a moudrý, neokázalý vlastenec a skutečný Evropan, byl přítelem Václava Havla a spoluzakladatelem Knihovny Václava Havla.

12. listopad 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #10: „Veřejnost LGBT+ podporuje. Chybí vůle politiků,“ říká právnička ze Jsme fér

Byli tu s námi vždycky. Jejich postavení však dodnes budí ve společnosti rozporuplné reakce. Queer lidé po celém světě nepřestávají bojovat za svá práva. O co jim přesně jde? Je vůbec možné zaručit práva všem, aniž by jedna ze stran strádala? Proč budí manželství pro všechny takové emoce? O tom i o dalších tématech mluví moderátorka Studentských listů Adéla Mikešová s Adélou Horákovou, právničkou organizace Jsme fér.

30. říjen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #9: O životě na studentských kolejích

Mohou si dnes studenti dovolit ubytování na koleji? Jakou kvalitu české koleje nabízejí? Moderátorka Jiřina Marešová a prezidentka Studentské unie ČVUT Markéta Jirmanová debatují v dalším dílu Studentského hlasu o cenách ubytování i o kvalitě bydlení, na kterou si někteří studenti stěžují. Markéta Jirmanová poukazuje na fakt, že ubytování na kolejích stále představuje výrazně levnější variantu než bydlení v soukromí. Koleje nejsou jen ekonomicky výhodné, jsou především místem, kde spolu studenti po mnoho let sdílejí studentský život. „Komunita na kolejích štěnice vyvažuje,“ míní prezidentka Studentské unie ČVUT.

19. říjen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #20: Za hranice školy a země

Má ještě smysl v dnešní digitální době jezdit studovat do zahraničí a opouštět pohodlí domova? Nestojí zahraniční studium příliš peněz a energie? Nový díl podcastu Občané z ostrovní Za hranice školy a země doporučujeme se začátkem semestru všem vysokoškolákům. Moderátorka Anna Klein v něm diskutuje s Petrou Benešovskou a Kryštofem Loubem ze zahraničního oddělení FF UK o tom, jak rádi a často čeští vysokoškolští studenti vyjíždějí do zahraničí. Nejoblíbenější destinací programu Erasmus+ už je dlouhodobě Německo a pro ty, kdo si pobyt v zahraničí potřebují nejprve osahat, se nabízejí i kratší pobyty. Řeč je ale i o nevýhodách, mezi které patří především uznávání kreditů. „Studenti přijíždějí úplně jiní, jsou otevření, mají za sebou nové zkušenosti,“ shrnuje hlavní přínos studia v zahraničí Petra Benešovská.

12. říjen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva se stal Osman Kavala

Dnes, v pondělí 9. října 2023, byl na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva pro rok 2023. Stal se jím OSMAN KAVALA, turecký bojovník za lidská práva. Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

9. říjen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel 87

Knihovna Václava Havla vytvořila krátký animovaný film o životě spisovatele, disidenta a prezidenta Václava Havla. Vysíláme ho do světa v den jeho nedožitých 87. narozenin. Animovaný film provede v deseti minutách životním příběhem Václava Havla. Od dětství v prominentní rodině, prvních literárních pokusů, komunistického vězení až do prezidentské kanceláře a režisérské židle. Bohatým životním příběhem odvíjejícím se na pozadí dějin druhé poloviny dvacátého století provází slovem herec Radúz Mácha.

5. říjen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #8: Slovenské volby

Nová série pořadu Studentský hlas přináší rozhovory mladých moderátorů a jejich hostů o celospolečenských problémech i tématech, která trápí a zajímají zejména studenty.  První díl se zaměřuje na aktuální parlamentní volby u našich sousedů. Moderátorka Adéla Mikešová a politolog Michal Malý mluví o tom, proč k předčasným volbám na Slovensku vůbec došlo, čím tamní voliče přitahuje politik Robert Fico i proč jsou právě tyto volby pro osud země tak důležité. „Největším tématem slovenských voleb bude podoba demokracie po volbách. Tedy to, jestli se Slovensko více položí do ruského náručí, nebo jestli zůstane v západních strukturách, “ shrnuje význam nadcházejících voleb host pořadu.

19. září 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #19: Všechny vědy jsou si rovny

Přežilo by lidstvo bez dějin umění nebo filozofie? Moderátorka Pavlína Kašparová si povídá s profesorem Ivanem Folettim o společenském významu humanitních věd. Podcast se snaží rozptýlit častý mýtus, že tyto obory jsou finančně náročné, společnost nikam neposouvají, a tudíž jsou postradatelné. Ivan Foletti je česko-švýcarský historik umění specializující se na studium historiografie umění Byzance a na studium umění, aktuálně působí v Semináři dějin umění na Masarykově univerzitě v Brně.

13. září 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Představujeme trojici finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva

Přinášíme životopisné medailonky trojice finalistů Ceny Václava Havla pro rok 2023, jejichž jména byla oznámena v úterý 5. září.

8. září 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Vyhlášení finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2023

Dnes, v úterý 5. září 2023, byla v prostorách Knihovny Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva pro rok 2023, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

5. září 2023  |  ico  | 
Ilustrace

16. ročník Soutěže o nejlepší studentský esej

Knihovna Václava Havla vyhlašuje 16. ročník tradiční Soutěže o nejlepší studentský esej –⁠ tentokrát na téma: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí? Středoškoláci mohou své práce zasílat do 31. října 2023 na esej@vaclavhavel.cz. Tři nejlepší práce si odnesou finanční odměnu 15 000 Kč, 10 000 Kč a 5 000 Kč. V porotě soutěže i letos zasednou přední osobnosti českého veřejného života, se kterými se studenti budou moci setkat osobně na slavnostním vyhlášení soutěže v prosinci 2023. 

1. září 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Hledáme Manažera/ku péče o dárce

Přijmeme schopného kolegu či kolegyni pro hledání nových partnerů a dárců, udržování kontaktu s těmi stávajícími a pro získávání finančních prostředků pro projekty Knihovny Václava Havla.

30. srpen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Ženy ve válce

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na 11. ročník mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou ve spolupráci s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charty 77 pořádáme v úterý 10. října 2023 v prostorách Pražské křižovatky. Spolu s příběhy finalistů, jejichž jména budou porotou oznámena 5. září 2023, věnujeme letošní konferenci tématu Žen ve válce. Bezplatné registrace otevřeme začátkem září.

21. srpen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Síla věcnosti Olgy Havlové opět k mání

K nedožitým devadesátým narozeninám Olgy Havlové jsme připravili reedici sborníku vzpomínkových textů a rozhovorů. Kniha Síla věcnosti Olgy Havlové se snaží poskládat co nejreálnější obraz zakladatelky Výboru dobré vůle, porevoluční první dámy, uznávané osobnosti disentu a v neposlední řadě manželky Václava Havla. Titul naleznete v našem e-shopu.

13. červenec 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #18: Overturismus

Podcast Občané z Ostrovní je po malé pauze zpátky! Máme novou cover fotku a především skvělého hosta. V díle o overturismu si Pavlína Kašparová a Anna Klein povídají s Jankem Rubešem. Anna se vrátila po roce z Říma, kde denně prorážela davy turistů, aby se dostala do školy. V Praze to tak hrozné ještě není, ale své problémy přináší turismus i nám. Turista a lokál, jak vysvětluje Janek Rubeš, mají totiž zcela rozdílné potřeby. V Evropě podle něj chybí Las Vegas, evropské párty místo, které by vycházelo vstříc turistům a neobtěžovalo ostatní.

30. červen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Letní provoz Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, příští týden –⁠ od pondělí 3. července do pátku 7. července –⁠ bude Knihovna Václava Havla pro veřejnost uzavřena. Objednávky z e-shopu lze osobně vyzvedávat až od následujícího týdne. Archiv bude badatelům v průběhu léta otevřen pouze po předchozí domluvě. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou.

29. červen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Marie Iljašenko laureátkou Ceny Toma Stopparda za rok 2023

Laureátkou Ceny Toma Stopparda za rok 2023 se stala spisovatelka Marie Iljašenko s esejí nazvanou Jsem všudezdejší. Marie Iljašenko se narodila v roce 1983 v Kyjevě na Ukrajině v rodině s českými a polskými kořeny. Debutovala básnickou sbírkou Osip míří na jih (2015), za kterou byla nominovaná na cenu Magnesia Litera, následně vydala sbírku Sv. Outdoor (2019). Její texty se objevily v zahraničních antologiích a časopisech a byly zhudebněny. Píše také krátké prózy a eseje. Pracuje jako nakladatelská redaktorka, připravila mj. antologii reportáží Chleba z minového pole (2022), a překládá z polštiny a ukrajinštiny. Žije v Praze.

22. červen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Pětice finalistů Ceny Toma Stopparda za rok 2023

Dnes, ve středu 14. června, zveřejnila odborná porota Ceny Toma Stopparda jména pěti finalistů letošního ročníku. Jsou jimi spisovatelé a esejisté Marie Iljašenko, Petr Placák, Magdaléna Platzová, Radim Seltenreich a Marek Orko Vácha.

14. červen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Změna v červnovém programu

Milí návštěvníci našeho klubu, v červnovém programu dochází ke změně. Přednáška profesora Michala Pěchoučka ze série Svobodná akademie plánovaná na 14. června 2023 se přesouvá na 14. září 2023. V původním termínu 14. června 2023 jsme pro vás připravili novou přednášku. Na téma Česká minulost jako seriál a film bude mluvit režisér Jan Pachl, který je podepsán pod úspěšnými seriály VolhaRapl a Cirkus Bukowsky a snímky Gangster Ka Gangster Ka: Afričan. Těšíme se na vás!

5. červen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla se stává nadačním fondem

Knihovna Václava Havla oslaví v roce 2024 dvacet let své existence. Za dobu svého působení prokázala svou potřebnost, důležitost a význam pro českou i evropskou občanskou společnost. Naplňování budoucích představ jejích zakladatelů, řešení otázek spojených s odkazem prezidenta Havla i celková modernizace fungování Knihovny vyžaduje změnu i její právní formy. A to z obecně prospěšné společnosti na nadační fond, při zachování všech probíhajících aktivit a projektů.

29. květen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Odešel první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab

Po krátké těžké nemoci zemřel Josef Jařab. Bylo mu 85 let. Profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel byl prvním polistopadovým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci, kterou řídil v letech 1990 až 1997.

3. květen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Závěrečná řeč pronesená Vladimirem Kara-Murzou

Vladimir Kara-Murza, ruský opoziční politik, historik a držitel Ceny Václava Havla za lidská práva 2022, byl ruským soudem obviněn z vlastizrady a odsouzen na 25 let vězení. Kara-Murza dostal nejvyšší sazbu žádanou žalobci a zároveň nejtěžší trest doposud udělený kritikům režimu. Přinášíme závěrečný projev Vladimira Kara-Murzy ze dne 10. dubna 2023 v českém překladu docentky Jitky Komendové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

25. duben 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Dana Němcová (1934–2023)

Ve věku 89 let zemřela Dana Němcová. Byla spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) a jednou z prvních signatářek Charty 77. Její statečné postoje jí vynesly pronásledování Státní bezpečností. V roce 1979 byla na půl roku uvězněna a později podmínečně odsouzena. Po roce 1989 se věnovala psychologické a právní pomoci uprchlíkům. V roce 1998 jí prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. V roce 2013 obdržela Cenu Paměti národa.

11. duben 2023  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Solidarita

„Dobrovolnictví učí empatii a otevírá obzory,“ říká v další lekci projektu Maturita21 herečka Sarah HAVÁČOVÁ. V tříminutové přednášce vysvětluje, jaký význam má pro společnost solidarita, co je to dobrovolnictví a co mladému člověku přináší. Sarah mluví také o vlastní zkušenosti s dobrovolnictvím v Africe a v české nemocnici, kde během covidu pomáhala jako ošetřovatelka.

20. březen 2023  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Co je kultura a umění

„Umění je prostředek pro vyjádření vlastního názoru. Umění pomáhá společnosti se vyvíjet. Umění dělá život pestřejší a barevnější,” říká v lekci na téma kultura herečka Antonie Formanová. Mluví také o tom, proč bychom měli jako společnost kulturu podporovat a že podpora kultury nemusí být zdaleka jenom finanční. K čemu je člověku v dnešním světě kultura a umění? Další lekce série MATURITA21 umožní ve výuce rozvinout diskuzi o tom, co si dnešní mladí lidé představí pod pojmem kultura a umění, jaké umění oni sami vyhledávají a co jim přináší.

20. únor 2023  |  ico  | 
Ilustrace

To nejlepší je ještě před námi

Milí přátelé, druhého února uplyne 30 let od chvíle, kdy se Václav Havel ujal funkce prvního českého prezidenta, a 20 let ode dne, kdy svůj úřad opustil. Devátého března letošního roku pak nastane den, kdy se své funkce ujme nový prezident České republiky, který se k odkazu Václava Havla hlásí. Se zvolením nového prezidenta se tak rýsuje i naděje, že hodnoty svobody, pravdy, tolerance a mezinárodní spolupráce, o jejichž prosazování se Havel jako bojovník za lidská práva, prezident, autor a myslitel tak významně zasadil, se vrátí na Pražský hrad a naleznou tam tentokrát již trvalé místo. Situaci, kdy jsou tyto hodnoty bezprostředně ohroženy vinou brutální ruské agrese proti Ukrajině, mezinárodnímu právu a svobodě samotné, musí účinně čelit nejen nový prezident a politický systém, ale i občanská společnost a my všichni. Svým dílem se k tomu snaží přispět i Knihovna Václava Havla, neobejde se však bez Vaší pomoci.

1. únor 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #17: Čeština je jako…

V další epizodě podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Pavlína Kašparová povídá s Alenou Andrlovou Fidlerovou z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FFUK v Praze o jazykových výzvách současnosti. Dozvíte se třeba to, že slovo hostka najdeme již v Jungmannově slovníku a že podobné vlny nevole jako hostka vyvolávalo v 90. letech slovo ministryně. Řeč je také o přechylování, nebo o tom, proč si pod „kuchařkou“ představíme paní ve školní jídelně, zatímco pod „kuchařem“ hvězdu michelinské restaurace. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu. Podcastová série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

31. leden 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Nominace na Cenu Toma Stopparda za rok 2023 je stále otevřená

Připomínáme možnost nominovat vlastní texty na výroční Cenu Toma Stopparda. Cena nese jméno věhlasného britského dramatika českého původu, sira Toma Stopparda, který takto již od poloviny 80. let minulého století podporoval nezávislé autory v tehdejším Československu. Cena, kterou od roku 2021 Knihovna Václava Havla pořádá, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení lze zaslat do 15. dubna 2023 na adresu CenaTS@vaclavhavel.cz. Více informací naleznete zde.

18. leden 2023  |  ico  | 
Ilustrace

Archiv Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, mezi svátky nebude archiv Knihovny Václava Havla v Ostrovní 13 badatelům přístupný, těšit se na Vás budeme opět v úterý 3. ledna 2023. On-line archivní databáze je po předchozí registraci přístupná bez přerušení. Děkujeme Vám za pochopení!

20. prosinec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

15. ročník soutěže o nejlepší studentský esej

Knihovna Václava Havla uspořádala již 15. ročník soutěže o nejlepší studentský esej, letos na téma „K čemu je nám prezident/ka a jaký/á by měl/a být?“ Cílem soutěže je dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce, a to ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Letošní ročník, jehož výsledky byly vyhlášeny ve čtvrtek 8. prosince 2022 v Knihovně Václava Havla, vyhrála Emílie Zelenková z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Její esej s názvem „Projev prezidenta —ské spolkové republiky ze dne 18. května 2008“ je koncipovaný jako projev fiktivního odcházejícího prezidenta.

12. prosinec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Víra a náboženství

Nová lekce vzdělávací série Maturita21je tady! Youtuberské duo mladých farářů Českobratrské církve evangelické Pastoral Brothers v tříminutové přednášce s nadhledem vysvětlí, k čemu je člověku v 21. století náboženství, nebo proč znát Bibli. Lekci doporučujeme nejen žákům vyšších tříd ZŠ a studentům SŠ, ale nám všem a to nejen v adventní době

5. prosinec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

E-shop Knihovny Václava Havla

Milí příznivci Knihovny VH, pokud chcete mít naše knihy, plakáty, placky nebo plátěné tašky pod stromečkem, prosíme, objednávejte v našem e-shopu do pátku 16. prosince 2022. Další objednávky pak budeme vyřizovat až od 10. ledna 2023. Děkujeme za pochopení. 

1. prosinec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Havel k maturitě #5: Dopisy Olze

Pátý díl podcastové série Havel k maturitě se zabývá Dopisy Olze. Dozvíte se v něm, proč se Václav Havel na přelomu 70. a 80. let ocitl ve vězení, v jakých podmínkách dopisy vznikaly i o čem v nich psal. Dopisy Olze jsou označovány za filozofickou knihu a patří do kánonu české literatury, nejde ale o jednoduché čtení. Podcast doporučujeme všem studentům, kteří si k dílu hledají cestu, protože jim pomůže pochopit některá témata, jimiž se autor v dopisech zabývá.

29. listopad 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #7: Integrace ukrajinských studentů do českého vzdělávacího systému

Jak probíhá integrace studentů, kteří kvůli Putinově agresi na Ukrajině museli opustit svůj domov a najít zázemí v České republice? Co je největší překážkou a co otevírá dveře naděje? V dalším díle série Studentský hlas o tématu diskutuje moderátor Jakub Hříbek s Kristýnou Titěrovou, programovou ředitelkou organizace META, která podporuje cizince v rovném přístupu ke vzdělávání, a se Solomiyou Malanyak, ukrajinskou studentkou, která žije v ČR od tří let a letos se aktivně zapojila do pomoci s integrací ukrajinských studentů. 

21. listopad 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Salon demokracie

V předvečer výročí sametové a něžné revoluce jsme v Knihovně Václava Havla přivítali vzácnou návštěvu ze Slovenska. Salon demokracie s paní Zuzanou Čaputovou, prezidentkou Slovenské republiky, moderoval Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

17. listopad 2022  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #16: Proč se nudíme?

Co to je nuda? Je nuda pozitivní, nebo negativní? Je zdravé se nudit, nebo je nuda známka toho, že nevíme, co dělat se svým životem? Moderátorky Pavlína Kašparová a Anna Klein si povídají s psycholožkou Ivanou Štefkovou o tom, jestli mají mladí lidé nudu zahánět, nebo se ji mají naučit vychutnat a najít v ní nové příležitosti.

17. říjen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla a Transatlantické dialogy Havel – Albrightová 2022

Knihovna Václava Havla a Česká centra pořádají společně při příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU seriál mezinárodních konferencí pod názvem Evropské dialogy Václava Havla a Transatlantické dialogy Havel-Albrightová. Akce proběhnou v 21 městech Evropy a USA za podpory zastupitelských úřadů ČR a mnohých místních vzdělávacích a kulturních institucí.

13. říjen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva udělena Vladimíru Kara-Murzovi

Dnes, v pondělí 10. října 2022, byl na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2022. Stal se jím Vladimír Kara-Murza, ruský opoziční politik. Cenu VH za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

10. říjen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Nobelova cena za mír

Letošní Nobelovu cenu za mír získal běloruský aktivista a obhájce lidských práv Ales Bjaljacki. Bjaljacki byl na Nobelovu cenu za mír nominován už v minulosti. Byl první osobností, která obdržela mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva. Je zakladatelem organizace Vjasna, největší a jedné z nejstarších lidskoprávních organizací v Bělorusku.

7. říjen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Prezident

O funkci prezidenta se občas říká, že je čistě formální a že prezident jenom klade věnce. Jaké pravomoci a povinnosti má prezident České republiky? Jaký je jeho význam pro společnost? Politolog David JÁGR v krátké přednášce shrne všechno, co by měli mladí lidé o roli prezidenta vědět. Lekci doporučujeme jak žákům posledních ročníků základních škol, tak studentům středních škol.

3. říjen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Přednáška Marie Šabacké zrušena

Milí přátelé, velmi se omlouváme, ale dnešní přednáška Marie Šabacké se ze zdravotních důvodů ruší. Srdečně vás zveme na říjnovou Svobodnou akademii. 20. října 2022 vystoupí Jiří Horáček s přednáškou Teorie vědomí a současná společnost. Děkujeme za pochopení. Knihovna Václava Havla

15. září 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Vyhlášení trojice finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2022

Dnes, v úterý 6. září 2022, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2022, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Jednání sedmičlenné jury pod vedením prezidenta Parlamentního shromáždění Rady Evropy odráželo důležitost problematiky lidských práv v dnešní vypjaté době. Mezi finalisty patří Vladimír Kara-Murza, politický vězeň a přední ruský bojovník za demokracii, ukrajinská Koalice v 5 hod. ráno shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu a maďarská Duhová koalice hájící práva LGBTQIA+.

6. září 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Vyhlašujeme 15. ročník Soutěže o nejlepší studentský esej

Knihovna Václava Havla vyhlašuje 15. ročník tradiční Soutěže o nejlepší studentský esej – tentokrát na téma K čemu je nám prezident/ka a jaký/á by měl/a být? Středoškoláci mohou své práce zasílat do 31. října 2022 na esej@vaclavhavel.cz Tři nejlepší práce si odnesou finanční odměnu 15 000 Kč, 10 000 Kč a 5 000 Kč. V porotě soutěže i letos zasednou přední osobnosti českého veřejného života, se kterými se studenti budou moci setkat osobně na slavnostním vyhlášení soutěže v prosinci 2022.

2. září 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Tibetská delegace v Knihovně Václava Havla

Knihovnu Václava Havla dnes navštívil předseda Ústřední tibetské správy, sikjong Penpa Tseringa, s doprovodem významných tibetských činitelů. Delegace je na návštěvě Prahy na pozvání místopředsedy Senátu PČR Jiřího Oberfalzera a zúčastní se konference Forum 2000.

29. srpen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Evropa jako úkol

15. května roku 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách při předávání Ceny Karla Velikého projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos zvolilo jako motto české předsednictví EU.

14. červenec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #15: Věřte nevěřte aneb náboženství dnes

Jako hostku prázdninového podcastu si moderátorky Anna Kleinová a Pavlína Kašparová vybraly farářku Martinu Viktorii Kopeckou. Na natáčení s ní se poctivě připravovaly a navštívily jednu její bohoslužbu. Jakou roli hraje náboženství v dnešní globalizované době? A kam se posunula úloha církve? Kromě velkých otázek dojde i na praktické povídání související s každodenní prací a povinnostmi farářky. Podcast s autorkou známého blogu a knihy Deník farářky zaujme jak mladé lidi, kterým je náboženství vzdálené, tak ty, kterým je tato životní cesta blízká.

12. červenec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Otevření nominací na Cenu Toma Stopparda za rok 2023

Pozítří, v neděli 3. července 2022, Knihovna Václava Havla u příležitosti narozenin sira Toma Stopparda již potřetí otevře nominace pro výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. Cena nese jméno věhlasného britského dramatika českého původu, sira Toma Stopparda, který takto již od poloviny osmdesátých let minulého století podporoval nezávislé autory v tehdejším Československu.

1. červenec 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla v létě

Vážení přátelé, obchod Knihovny VH bude od 1. července do 31. srpna 2022 otevřen v pracovní dny pouze po předchozí dohodě (tel. 222 220 112, 774 415 770, e-mail: info@vaclavhavel.cz), stejně tak vyzvedávání objednávek z e-shopu a archiv. Digitální archiv je Vám k dispozici neustále. Těšíme se na Vás zase v září.

28. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Toma Stopparda za rok 2022

Cena Toma Stopparda, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Odborná porota letošního ročníku Ceny Toma Stopparda udělila zvláštní uznání básníkovi, fotografovi a spisovateli Igoru Malijevskému.

22. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #6: Duševní zdraví na českých školách

Je dostupnost psychologické pomoci na školách podceňovaná? A jak klást větší důraz na well-being studentů? A jde to vůbec bez hlubší změny zažité představy o podobě a smyslu vzdělávání? Duševní zdraví mladých lidí je stále větší téma, jen zřídka se však mluví o tom, jaká je v tomto směru role školy. V dalším díle série Studentský hlas o tématu diskutuje moderátor Jakub Hříbek s Janou Zapletalovou z Asociace školní psychologie a se studentkou Georgiou Hejdukovou.

22. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #14: Všichni proti všem aneb rozdělená společnost

V nové epizodě podcastu Občané z Ostrovní otevírají moderátorky Anna Kleinová a Pavlína Kašparová téma rozdělené společnosti. Co vůbec tímto termínem označujeme, co nás rozděluje a je společnost rozdělená na dvě, nebo více částí? O rodinném zázemí, životu ve městě versus na vesnici, světonázoru, životním stylu a dalších faktorech, jež naši společnost rozdělují, si povídají s Martinem Buchtíkem, ředitelem neziskové organizace STEM.

20. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Francie má svou první Lavičku Václava Havla

Nedaleko Paříže u domu, ve kterém žil a pracoval jeden ze zakladatelů Evropské unie Jean Monnet, byla 13. června 2022 instalována lavička bývalého prezidenta Václava Havla. První Lavičku Václava Havla ve Francii slavnostně odhalili předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola, ředitel KnVH Michael Žantovský, místopředsedkyně a poslanec EP za ČR Dita Charanzová a Marcel Kolaja.

15. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Sociální sítě

Sociální sítě jsou součástí našich životů, děti a mladí lidé si bez nich svůj život již nedokáží představit. Klára Mouchová v krátké přednášce vysvětluje, co to vlastně sociální sítě jsou, co nám přinášejí, jestli jsou opravdu zdarma a na co si při jejich používání dát pozor. Toto pětiminutové vzdělávací video doporučujeme všem školám jako úvod do problematiky sociálních sítí, diskuse o nich tv dnešní době do výuky rozhodně patří. 

15. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Česká středoškolská unie tlumočí veřejnosti i vládě názory středoškoláků. V devátém dílu série Po škole si Klára Faltusová povídá se první místopředsedkyní České středoškolské unie Emílií Šulcovou o tom, co je smysl této organizace, jak prakticky funguje i jak je možné se stát jejím členem. Řeč je také o plánech do budoucna, především o vznikajícím strategickém dokumentu, který bude očima studentů středních škol mapovat priority českého školství.

13. červen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Josef Šlerka: Média v záplavě informací

Druhá přednáška cyklu Svobodná akademie přináší vhled do problematiky médií, které v současném světě sociálních sítí a informačního chaosu zdánlivě ztrácí svůj význam. Jaký je rozdíl mezi novinářem a influencerem? Jaký je rozdíl mezi článkem v novinách a statusem na Facebooku? Proč si máme za informace v médiích platit, když je jich všude okolo nás tolik? Jaké procento Čechů se cíleně vyhýbá zpravodajským informacím? Přednáška předního českého odborníka na analýzu dat Josefa Šlerky je nejen plná překvapivých čísel, ale vybízí také k zamyšlení se nad etickými aspekty a veřejným zájmem práce s informacemi. 

31. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #5: Škola a mimoškolní aktivity aneb s čím bojují aktivní středoškoláci?

Jak vyvážit čas věnovaný škole a neformálnímu vzdělávání, projektům a dalším aktivitám? A jak moc by škola měla dávat prostor individuálním aktivitám studentů? Moderátorka Studentských listů Anna Dostálová si ve čtvrtém díle série Studentský hlas povídá se dvěma aktivními studenty, kteří se ve svém volném čase věnují politice, vzdělávání jiných mladých lidí a podnikání. Tadeáš Vylita z Akademického gymnázia Štěpánská v Praze upozorňuje na to, že je nutné dostatečně spát a hýbat, protože bez duševního a fyzického zdraví nejde všechny aktivity zvládnout. Karel Špecián z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech ještě doporučuje efektivní time management.

26. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Havel k maturitě #4: Moc bezmocných

Čtvrtý díl vzdělávací podcastové série Havel k maturitě se zabývá esejem Václava Havla Moc bezmocných (1978). Dozvíte se, v jaké době a jakém společenském postavení autor své slavné dílo psal. Především se ale seznámíte s jeho ústředními tématy i s tím, co z Havlových myšlenek předběhlo dobu a je aktuální dodnes. Esej Moc bezmocných totiž nepojednává jen o totalitě dávných let. Mnohé z jejích otázek a problémů trápí i nás – ať už jde o ekologii, informační chaos nebo možnosti demokracie. Sérií provázejí Anna Freimanová a Barbora Grečnerová z Knihovny Václava Havla.

24. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Klimatická změna

Termín klimatická změna jsme si zvykli slýchat téměř denně. Co ale přesně znamená a jak klimatická změna ovlivňuje náš život a budoucnost dalších generací? Jde o skutečnou hrozbu a jak jí můžeme čelit? Na tyto a další otázky odpovídá v jedenáctém díle vzdělávací série Maturita 21 polární bioložka Marie Šabacká. 

23. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

V osmém díle série Po škole si Emílie Šulcová povídá se studentkou Gymnázia Budějovická v Praze Dominikou Odvárkovou. Dominika se již několik let věnuje psaní, spolu s kamarády vydala sbírku povídek Hodinečnost a čeká na to, až prorazí s prvním románem. Žánrově má Dominika nejraději fantasy. V rozhovoru mluví jak o svých literárních vzorech, tak o tom, kde se učila psát a jaké to je, když cizí lidé, nebo i blízcí čtou vaše texty a hodnotí je. Rozhovor doporučujeme všem středoškolákům, kteří rádi píší a tvoří a bojí se svá díla ukázat ostatním.

18. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #13: Čerti, houby a pomlázky aneb tradice v globalizovaném Česku

V další epizodě podcastu Občané z Ostrovní si moderátorky Anna Kleinová a Pavlína Kašparová povídají s docentem Petrem Janečkem z Ústavu etnologie FF UK v Praze o tradicích. Upadají tradiční svátky jako Vánoce či Velikonoce a nastupují místo nich nové? Živého osla dnes už z věže nikdo neshazuje, jak bylo zvykem v 18. století. Připomínka Cyrila a Metoděje je sice dnes státní svátek, ale málokdo v tyto dny opravdu slaví. Neměli bychom svátky aktualizovat a dát prostor třeba připomínce sametové revoluce nebo oběti Jana Palacha? Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu.

16. květen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2022. Uzávěrka pro předložení nominací je 30. června, slavnostní předání ceny proběhne v říjnu 2022. 

29. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

In Memory of Madeleine Albright

Přinášíme projev ředitele Knihovny Václava Havla, Michaela Žantovského, který pronesl 27. dubna 2022 v US Institute of Peace ve Washingtonu při příležitosti posledního rozloučení s Madeleine Albrightovou.

28. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Jiná Evropa

Milí přátelé, po třech letech jsme dokončili mezinárodní projekt Jiná Evropa, během kterého jsme spolu s partnerskými institucemi zpracovali a zveřejnili záznamy rozhovorů natočených v letech 1987 a 1988 za železnou oponou a v exilu s významnými příslušníky opozice, kultury i náhodnými občany. Během tří let jsme tak připravili videa, audia a texty 106 rozhovorů v rodném jazyce mluvčích a v anglických překladech. I navzdory hygienickým omezením v době covidu jsme společně připravili 16 mezinárodních konferencí a veřejných prezentací v šesti zemích střední a východní Evropy.

27. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: O informačním chaosu s Jakubem Eberlem

V pětiminutové přednášce Jakub Eberle jednoduše vysvětlí, že informační chaos i hybridní válka jsou produkty dnešní doby a především překotného vývoje technologií, které ještě zcela neovládáme. Z tohoto chaosu však existují cesty ven a není důvod, abychom kvůli dezinformacím narušili vztahy v rodině. Přednáška, kterou by měli slyšet nejen všichni žáci a studenti, ale každý nás. Těch pět minut za vaši pozornost stojí. Více o projektu na www.maturita21.cz

25. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Mezi ironií a moralizováním aneb Svobodná akademie #1

Srdečně zveme na přednášku filosofky Terezy Matějčkové, kterou otevíráme Svobodnou akademii. Jedná se o cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století... Přednášku Mezi ironií a moralizováním je možné shlédnout od dnešní 19. hodiny ZDE.  

20. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Série Po škole přináší rozhovory s inspirativními středoškoláky. V sedmém díle si moderátor České středoškolské unie Tomáš Koreň povídá s Amálií Tesařovou, studentkou pražského Gymnázia Na Zatlance. Amálie strávila během třetího ročníku tři měsíce na studijním pobytu v Německu. V rozhovoru mluví o tom, jak složité bylo si stipendium a pobyt zařídit, jak se na něj jazykově připravovala, jaké výzvy pro ni pobyt v cizí hostitelské rodině představoval i to, v čem ji překvapilo prostředí a styl výuky v německé škole. Video doporučujeme všem mladým lidem, kteří přemýšlejí o tom, že by chtěli v budoucnu vyjet do zahraniční.

14. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #4: Co chybí v současném vzdělávání?

Moderátor Studentských listů Filip Svoboda si ve třetím díle série Studentský hlas povídá se studentkou Gymnázia Jana Nerudy a místopředsedkyní České středoškolské unie Emílií Šulcovou a ředitelem Bratrské školy Rostislavem Konopou. Emílii chybí ve škole praktické schopnosti jako umět vyplnit daňové přiznání a postrádá také hlubší znalosti moderní historii. Rostislav Konopa s nadsázkou říká, že jeho cílem je, aby žáci odcházeli ze základní školy s otazníky, a ne vykřičníky.  

11. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

438 630 Kč pro Ukrajinu

S radostí Vám oznamujeme, že nedávná Dobročinná aukce fotografií Oldřicha Škáchy, kterou jsme uspořádali ve spolupráci s portálem Aukro, vynesla celkem 438 630 Kč. Tuto částku v nadcházejících dnech předáme společnosti Člověk v tísni na projekt SOS Ukrajina. Všem, kteří nám ji pomohli shromáždit, velice děkujeme a i nadále se budeme zasazovat o to, aby svět byl lepším a bezpečnějším místem k životu.

8. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Toma Stopparda 2022

Ještě do 15. dubna nám můžete posílat texty k posouzení pro výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. Více informací najdete zde.

1. duben 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Nobelova cena míru pro Zelenského

Prezident České křesťanské akademie profesor Tomáš Halík, předseda Sekyra Foundation Luděk Sekyra a výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský se 29. března obrátili dopisem na předsedkyni Výboru pro udělování Nobelovy ceny míru Berit Reiss-Andersenovou s návrhem na udělení letošní Ceny ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který v čele ukrajinského národa odolává ruské agresi a hájí tak mír pro celou Evropu.

31. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #12: Duševní nezdraví

V nové epizodě podcastu Občané z Ostrovní otevírají moderátorky Anna Kleinová a Pavlína Kašparová problematiku duševního zdraví a to zejména u své generace, v níž se s duševními problémy setkávají stále častěji. S ředitelem Národního ústavu duševního zdraví Petrem Winklerem si povídají o tom, jak poznat rozdíl mezi běžným smutkem a depresí, nebo o tom, kdy je ten správný čas začít problém řešit s odborníkem. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu. Podcastová série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

30. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #3: Vysoká škola a finance

Kolik je měsíční rozpočet průměrného českého vysokoškoláka? Které výdaje jsou nejvyšší? Jak čeští studenti zvládají skloubit studium a práci? A je vůbec správné při vysoké škole pracovat? Moderátor Studentských listů Alexandr Romancov si ve druhém díle série Studentský hlas povídá se studentkou speciální pedagogiky Adélou Haschovou a studentem mezinárodních vztahů Markem Sojkou. Pro své studium si oba vybrali města, z nichž nepocházejí, a tak jejich rodiny musejí hradit výdaje spojené s ubytováním mimo domov. V rozhovoru se dozvíte, jak finančně náročné je dnes studium na vysoké škole a jak oba studenti zvládají skloubit práci a přípravu do školy. 

28. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela Madeleine Albrightová (1937–2022)

Zemřela Madeleine Albrightová, která proslula jako první žena v úřadu ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických. Narodila se na pražském Smíchově jako Marie Jana Körbelová. Madeleine Albrightové bylo 84 let.

23. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: O filosofii s Terezou Matějčkovou

Filosofka Tereza Matějčková vysvětluje jednoduše a názorně, k čemu je člověku v době informačních technologií a sociálních sítí filosofie. Krátká přednáška rozptýlí předsudky mnoha dnešních nejen mladých lidí, že filosofii už odzvonilo a že je přežitkem minulosti. Více na www.maturita21.cz

23. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla a Nadace Olgy Havlové vyzývají západní představitele k rozhodným krokům pro ukončení války na Ukrajině

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Knihovna Václava Havla společně vyzvaly představitele světových mocností k zintenzivnění pomoci v zastavení ruské invaze na Ukrajině. V dopise adresovaném prezidentovi Spojených států amerických Joe Bidenovi, předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, britskému premiérovi Borisi Johnsonovi a německému kancléři Olafu Scholzovi obě organizace, jejichž posláním je propagovat a hájit odkaz Václava a Olgy Havlových, poukazují na vážnost situace na Ukrajině a nutný další zásah západních států.

17. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Rušíme diskuzi Putinovi vězni z okupovaného Krymu a Donbasu

Vážení přátelé, hosté plánované debaty Putinovi vězni z okupovaného Krymu a Donbasu bohužel nebudou moci dorazit do Prahy. Oleh Sencov, Ihor a Pavlo Hrybovi se zapojili do řad domobrany Ozbrojených sil Ukrajiny. Igor Kozlovskyj, který již jednou musel opustit domov v Doněcku, je s rodinou v Kyjevě. S Valentynem Vyhivském se nám zatím nepodařilo spojit, avšak pevně věříme, že je v bezpečí. Děkujeme vám za pochopení. 

16. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Další díl série Po škole přináší povídání s Annou Pánkovou z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi. Rozhovor moderuje Robin Kašpar z České středoškolské unie. Anně je devatenáct let a je v předsednictvu sdružení Mladí občané. Anna přibližuje, co její práce obnáší, popisuje, jak se stará o sociální sítě a PR spolku, který se snaží posílit vztah mladých lidí k veřejném dění. Rozhovor doporučujeme ke zhlédnutí všem středoškolákům, kteří se zajímají o dění okolo sebe a hledají cesty, jak se do něj zapojit.

14. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla pořádá charitativní aukci na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Nemlčíme. Vyhlašujeme charitativní aukci snímků Oldřicha Škáchy (1941–2014), jednoho z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů 20. století. Jedná se o kolekci patnácti výstavních tisků v krásných dřevěných rámech, zachycující srpnovou okupaci roku 1968, tři desítky let života Václava Havla či disent v letech husákovské normalizace. Veškerý výtěžek z aukce bude věnován Člověku v tísni na projekty SOS Ukrajina. Vstup do aukce ZDE (pravidla aukce naleznete zde). Děkujeme! Tým Knihovny Václava Havla

9. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Adam Michnik: Všichni jsme Ukrajinci

Každý, kdo zná polské dějiny, si musí připomenout září 1939, kdy hitlerovská armáda napadla Polsko na „obranu pronásledovaných Němců“. Po dvou týdnech přišla Hitlerovi na pomoc sovětská armáda na „obranu pronásledovaných Ukrajinců a Bělorusů“. Dnes chce Putinovo vojsko „bránit“ mírumilovné obyvatele Ukrajiny před „ukrajinskými fašisty a nacionalisty“, kteří v Donbasu prováděli „vyhlazovací politiku“.

7. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Registrace na letošní Visegrádskou letní školu zahájena

20. ročník Visegrádské letní školy, pořádané společností Villa Decius Association v Krakově, se uskuteční ve dnech 4. až 14. července 2022. Program zahrne přednášky, debaty a workshopy na aktuální politické, kulturní a společenské výzvy z perspektivy regionální, ale také evropské a globální. Přihlášky lze posílat on-line a to do 10. dubna 2022. Více informací naleznete na www.visegradsummerschool.org

4. březen 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Studentský hlas #2: Průvodce, mentor, nadřízený nebo partner?

Startujeme nový pořad ve spolupráci se Studentskými listy, nezávislým médiem zaměřeným na studenty a spravovaným studenty. Diskusní série Studentský hlas se zaměřuje na opomíjené problémy českého školství, ale na rozdíl od jiných debat na toto téma v nich jde o názory a pocity samotných studentů. Ti budou jak v roli hostů, tak moderátorů. Jaký je dnes vztah učitele a studenta? Jaký by měl mít učitel přístup ke studentům v kontextu proměn světa a tedy i vzdělávání 21. století? Šéfredaktor Studentských listů Vojtěch Petrů si v prvním díle nové série Studentský hlas povídá se svými hostkami studentkou Magdalenou Černou a pedagožkou Markétou Popelářovou o tom, zda je možné změnit hierarchii vztahů ve škole a zda mohou být pedagog a student partneři.

28. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Menšiny

Blogerka a Čecho-Vietnamka Do Thu Trang vysvětluje v dalším dílu naší vzdělávací série, s jakými předsudky a problémy se u nás nejčastěji setkává vietnamská komunita. Více informací o projektu naleznete na www.maturita21.cz

21. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní #11– O nerovnostech ve vzdělávání

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní otevírají moderátorky problematiku nerovností v českém vzdělávání a dávají se na ni očima mladých lidí. Zatímco Anna pochází z Prahy a má zkušenost se studiem na pražských i zahraničních školách, Pavlína pochází ze severních Čech, kde možnosti školního i mimoškolního vzdělání byly výrazně omezené. Jak české děti omezuje v jejich budoucnosti prostředí či region, do kterého se narodily? Jsou nerovnosti ve vzdělávání problém i na vysoké škole? O těchto otázkách si Anna a Pavlína povídají s doc. RNDr. Janou Strakovou, Ph.D. z Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu.

16. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Od Schumana k Havlovi – a co dále?

Knihovna Václava Havla je hrdým partnerem projektu Beyond Robert Schuman’s Europe.

16. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Debata o streetworku s Rut Habartovou se přesouvá

Vážení přátelé, rádi bychom vás touto cestou informovali, že setkání s Rut Habartovou plánované na pondělí 14. února 2022, je odloženo. Náhradní termín debaty v rámci cyklu ČAS od ČASu zveřejníme jak jen to bude možné. Děkujeme vám za pochopení. 

13. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Ve čtvrtém díle si moderátorka České středoškolské unie Natálie Šebestová povídá s Markétou Ambrozkovou, studentkou Stojanova gymnázia Velehrad. Markéta absolvovala stáž Otevřené vědy Akademie věd, během které se zaměřovala na inovativní výuku chemie na základních školách. Markéta vypráví o tom, jak stáž probíhala i co si z ní odnesla. Kromě toho Markéta také spolupořádala letní chemický tábor a s nadšením mluví o tom, že přitáhnout pozornost dětí a mladých lidí k přírodním vědám je možné v jakémkoli věku. 

7. únor 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Toma Stopparda za rok 2022 – otevření nominací

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Texty k posouzení pro výroční Cenu Toma Stopparda je možné zasílat od 31. ledna do 15. dubna 2022. Podrobné informace o výběru a udělení Ceny lze nalézt v jejím statutu. Slavnostní vyhlášení Ceny se uskuteční počátkem léta 2022 při příležitosti 85. narozenin sira Toma Stopparda.  

31. leden 2022  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Biodiverzita

Přední český biolog David Storch působící mimo jiné na PřF UK PřF UK a v Centru teoretických studií, mluví o tom, co to je biodiverzita a co to znamená, když se mluví o jejím ubývání nebo ohrožení. Tím, kdo necitlivě zasahuje do ekosystému planety, není nikdo jiný než člověk, tedy my. A David Storch vysvětluje, co pro zachování rozmanitosti přírody může udělat každý z nás. Více informací na www.maturita21.cz

25. leden 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Jak udržitelná je olympiáda?

Co zbylo z původní myšlenky olympijských her a jakou roli v nich dnes hraje politika? Jaká je budoucnost tohoto sportovního klání s ohledem na udržitelnost a ekologii? Nový díl podcastu Občané z Ostrovní se věnuje fenoménu olympijských her, jejichž další ročník začne každým dnem v čínském Pekingu. O sportu se často říká, že do něj politika nepatří, ale zvlášť u olympiády pozorujeme v posledních letech opak. Hry se konají v zemích, kde se potlačují lidská práva a kde vládnou autoritativní režimy, ostatní země se proti tomu různě vymezují. Docent František Kolář z FTVS UK však vysvětluje, že politika sport ovlivňuje už od konce 19. století. Navíc dodává, že na místo konání her nemá vliv zdaleka jenom politika, ale především finanční zájmy sponzorů. Budoucí tvář olympiády vzbuzuje řadu otázek jak kvůli udržitelnosti a ekologii, tak také z hlediska nových sportovních disciplín. Podcastem provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu.

12. leden 2022  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Série Po škole připravovaná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a České středoškolské unie přináší rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. Ve čtvrtém díle si moderátorka České středoškolské unie Kieu Ngan Nguyen povídá s Patrikem Vácalem, studentem Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni, který se už několik let kromě studia věnuje i podnikání. S kamarádem rozjel knižní startup podporující půjčování knih. V rozhovoru Patrik vysvětluje, co podnikání v tomto věku obnáší, kolik mu věnuje času i jaké má plány do budoucna. Kromě podnikání je Patrik také na stáži v Akademii věd, kde se zabývá umělou inteligencí a právě okolo ní se točí další část rozhovoru. Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

6. leden 2022  |  ico  | 
Ilustrace

E-shop Knihovny VH

Milí příznivci Knihovny Václava Havla, dnešním dnem počínaje uzavíráme objednávky v našem e-shopu. Na další se budeme těšit po 6. lednu 2022. Děkujeme vám za pochopení a přejeme krásné vánoční svátky

22. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Kde domov můj aneb dostupnost bydlení

Bydlení je pro současné mladé lidi velké téma. Kde budeme jednou bydlet? Staví se v Česku dostatečně? Jsou cestou z krize městské byty, nebo více výškových staveb? A jsou nově vznikající projekty udržitelné a více zelené? O krizi bydlení, jednom z velkých témat současnosti, o možných cestách řešení, o spolupráci měst a developerů i o tom, jaká je situace v zahraničí mluví architekt Jakub Nakládal. Podcastem provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané

21. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Odkaz Václava Havla v Parlamentu žije

Předsedové obou komor Parlamentu ČR dnes předali řediteli Knihovny Václava Havla symbolický dar. Ten odkazuje k zákonu o zásluhách bývalého prezidenta Havla o svobodu a demokracii. Oba ústavní činitelé pak převzali do sbírek Parlamentní knihovny soubor knih od Václava Havla i jeho spolupracovníků. Stalo se tak u příležitosti 10. výročí úmrtí Václava Havla.

18. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Praha připomíná Václava Havla deseti citáty pro cestující

Od úmrtí bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla uplyne v sobotu 18. prosince 2021 již deset let. Hlavní město Praha proto ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, Knihovnou Václava Havla a nadací Vize 97 jako připomínku jeho odkazu vybavila všechny autobusy a soupravy tramvají některou z jeho myšlenek. 

17. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Lidská práva

Koreanistka Nina ŠPITÁLNÍKOVÁ vysvětluje, co to jsou lidská práva a proč tato práva náleží každému člověku na naší planetě. Z vlastní zkušenosti popisuje porušování lidských práv v Severní Koreji, nejtvrdším totalitním režimu současnosti. Nina mluví také o tom, jak se na porušování lidských práv podílí každý z nás a jak to můžeme změnit. Více informací na www.maturita21.cz

10. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej

Vítězkou soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej se v roce 2021 stala Amálie Tesařová z Gymnázia Na Zatlance v Praze. V eseji Evropanství jako skládanka nasedá autorka do pomyslného vlaku evropanství a sestavuje po jednotlivých dílcích své osobní evropské puzzle. V něm se nezříká vlastní odpovědnosti a hledá argumenty, kterými cestu za evropanstvím přiblížit i svým vrstevníkům, pro něž je Evropa vzdálený či vyprázdněný symbol. Osobní nasazení ukotvené v obecné argumentaci, dobře vystavěný a vypointovaný text i skvělá čeština oslovily letošní porotu a zaujmou jistě i další čtenáře. Esej Amálie Tesařové čte herečka Kateřina Císařová z Divadla Na zábradlí.

9. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

10 let bez Václava Havla

Milí přátelé, navzdory složité covidové době vás srdečně zveme na několik akcí, kterými chceme ve dnech 17. –⁠ 18. prosince 2021 s radostí zavzpomínat na Václava Havla. Připravili jsme pro vás dvě on-line premiéry, celý den 18. prosince 2021 budeme na našich sociálních sítích sdílet vzpomínkové fotografie, na několika dalších akcích se spolupodílíme. Videa budou k dispozici na www.havelchannel.cz a na Facebooku Knihovny. Přehled vzpomínkových akcí naleznete zde

9. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Slavnostní vyhlášení esejistické soutěže Knihovny Václava Havla

Vzhledem ke špatné epidemiologické situaci na školách proběhne letošní slavnostní vyhlášení cen soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej pouze on-line. On-line setkání je určeno pro všechny zúčastněné studenty a jejich pedagogy. Vítězná esej bude zveřejněna dne 9. prosince 2021 ve večerních hodinách na www.vaclavhavel.cz a na www.havelchannel.cz

6. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Silná studentská média jsou důležitá proto, že upozorní velká celonárodní média na témata mladých, vysvětluje jednu z důležitých rolí Studentských listů jejich šéfredaktor a zároveň student Gymnázia Svitavy Vojtěch Petrů. Série Po škole připravovaná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a České středoškolské unie přináší rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. Ve třetím díle si moderátorka České středoškolské unie Natálie Šebestová povídá se šéfredaktorem Studentských listů Vojtěchem Petrů. Studentské listy jsou médium které se zaměřuje převážně na studenty a je spravované také výhradně studenty. Rozhovor se točí okolo toho, na jaká témata se listy zaměřují, kdo je jejich cílový čtenář a co obnáší novinářská práce v této redakci. Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

1. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Petr Uhl (1941–⁠2021)

Ve věku 80 let zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň a dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl. Patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Uhl byl spoluzakladatelem, signatářem a aktivistou Charty 77, stál také u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru, za které byl v roce 1990 zvolen jako člen Levé alternativy poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář. Mnoho let působil jako komentátor deníku Právo. Petr Uhl byl držitelem celé řady ocenění, například Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel, ale i vysokých vyznamenání polských, německých či francouzských.

   

1. prosinec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21: Sexuální násilí

25. listopad je Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. My tématu sexuálního násilí věnujeme další díl naší vzdělávací série Maturita21. Johanna NEJEDLOVÁ, zakladatelka organizace Konsent, v pětiminutové přednášce vysvětluje, co všechno se skrývá pod pojmem sexuální násilí, kdo jsou nejčastější oběti a jaká je jeho nejúčinnější prevence. Více informací na www.maturita21.cz

24. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní – Sdílená ekonomika

Představuje sdílení udržitelný způsob života, nebo jen dobrý marketing? Je správné objednat si dovolenou přes Airbnb? Na co si při využívání sdílených služeb dát pozor a kdy si raději připlatit? Sdílení je mezi mladou generací trend. Nikdo už se netouží doma zavalit věcmi, nemusíme nutně mít vlastní kolo, auto, ani byt. Využíváme řady služeb a digitálních platforem, které tento styl života podporují a jsou easy to use. Sdílení je pro nás také většinou levnější, často si myslíme, že i ekologičtější. Je tomu ale opravdu tak? O sdílení, jeho výhodách i nevýhodách, a také o nejznámějších platformách Airbnb a Uber mluví v našem podcastu Kateřina Smejkalová. Podcastem provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu. Podcastová série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

22. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Vstup do klubu Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, s ohledem na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví se bude možné prokazovat při vstupu do Knihovny Václava Havla pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci COVID-19 v posledních 180 dnech. Badatelské návštěvy je možné realizovat pouze po předchozí domluvě, a to prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky. Děkujeme vám za pochopení.

19. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová v Knihovně Václava Havla

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová se 16. listopadu odpoledne v Praze zúčastnila setkání kruhu přátel Knihovny Václava Havla, k němuž patří řada osobností, které společně s Havlem sehrály významnou roli během sametové a Něžnej revoluce v roce 1989 i v pozdějších letech. V přátelské diskusi hovořila paní prezidentka s účastníky setkání o aktuálních společenských a politických otázkách na Slovensku i v Česku, problémech regionální spolupráce, východního sousedství, evropské integrace a realizace Zeleného údělu v boji s klimatickými změnami. Všichni účastníci diskuse se v této souvislosti hlásili k odkazu Václava Havla a polistopadovému směřování slovenské i české politiky.

16. listopad 2021  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Večery s reportéry: Stíny impéria – ZRUŠENO

Vážení přátelé, je nám líto, ale pořad z cyklu Večery s reportéry, který se měl v Knihovně Václava Havla konat 18. listopadu, musíme zrušit. Reportér a cestovatel Tomasz Grzywaczewski onemocněl. Rozhovor s autorem se pokusíme přinést alespoň ze záznamu. Děkujeme vám za pochopení.

15. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Série Po škole připravovaná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a České středoškolské unie přináší rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. 

Ve druhém díle místopředsedkyně České středoškolské unie Emílie Šulcová zpovídá studentku Matyldu Hofschnaidrovou z Gymnázia Příbram. Povídají si o tom, proč se studenti této střední školy rozhodli před několika lety vzít do vlastních rukou oslavy sametové revoluce, jak oslavy probíhají a jak se organizátoři vyrovnali s překážkami způsobenými pandemií. Matylda mluví také o tom, v čem je pro ni osobně připomínání této etapy naší historie důležité, jak náročná je organizace takové akce a jak se k ní staví vedení školy. 

Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

15. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA21 – DÍL 4

Ve čtvrtém díle série Maturita 21 vysvětluje architekt a urbanista Osamu OKAMURA, co to je 15 minutové město, co je v 21. století role města a kde dnes ve světě i v České republice již udržitelná města existují. Doporučí také jeden aktuální román a Cíle udržitelného rozvoje OSN.

8. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Havel navždy

Každý měsíc uspořádáme až 20 akcí pro veřejnost bez vstupného. Každý měsíc natočíme pro www.havelchannel.cz až 20 rozhovorů, debat a vzdělávacích videí. Spolupracujeme s více než tisícovkou učitelů napříč republikou. Pořádáme workshopy, výstavy, vydáváme knihy. Každý rok udělujeme Cenu Václava Havla za lidská práva bojovníkům za svobodu z celého světa... Pomozte nám i vy udržovat odkaz Václava Havla živý a přispějte na naši činnost na www.havelnavzdy.cz Děkujeme!

4. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Debata s Respektem ZRUŠENA

Vážení přátelé, dnešní (2. 11. 2021) debatu s týdeníkem Respekt jsme nuceni z důvodu nemoci moderátora zrušit. Děkujeme vám za pochopení. Na další diskusi z tohoto cyklu se můžete těšit v prosinci.

2. listopad 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Pamětní tisk na počest Václava Havla

U příležitosti připomínky 10. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla (1936–2011) se společnost České dukáty rozhodla připomenout jeho odkaz pamětním tiskem ve formě bankovky a unikátní medaile. Více informací na www.10havel.cz

29. říjen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní – Jak být produktivní, ale ne toxicky

Nový školní i akademický rok je v plném proudu. Mladí lidé se po téměř dvou letech on-line života vrací do normálních kolejí. Návrat to ale není vždy lehký - studijních povinností, zajímavých akcí, projektů i setkání je tolik, že se cítíme vyčerpaní. Jak poznat, že jdeme za hranici svých sil? Jak být produktivní, ale současně žít v souladu se svou duší i tělem a nesnažit se jenom vyhovět představám ostatních? Přinášíme povídání s PhDr. Ivou Štětovskou, Ph.D. z Katedry psychologie FF UK. Řeč je o zdravém pracovním tempu, odpočinku, psychohygieně i o tom, jak se mít rád. Podcastem opět provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu. Podcastová série je součástí projektu Havel Channel – Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

26. říjen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA 21 – Duševní zdraví

Třetí díl projektu Maturita21 se věnuje duševnímu zdraví. Tento problém zejména v období on-line výuky silně zasáhl i generací mladých lidí a studentů. V krátké přednášce Marie SALOMONOVÁ, ředitelka projektu Nevypusť duši, vysvětluje, co to je duševní zdraví, jak rozpoznat špatnou náladu od duševní nemoci i jak se o své duševní zdraví starat. Studentům také poradí, jak postupovat, když se člověk bojí, že je duševně nemocný. Doporučí také zajímavé knihy, podcasty a weby o tomto tématu.

14. říjen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Jubilejní 40. Lavička Václava Havla byla slavnostně odhalena v Bruselu

Lavička byla umístěna v parku Leopold poblíž hlavní budovy Evropského parlamentu. Slavnostní odhalení se uskutečnilo v úterý 12. října 2021 — pásku přestřihli primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta města Brusel Philippe Close a velvyslanec České republiky v Belgickém království Pavel Klucký. Mezi hosty byli představitelé a zaměstnanci evropských institucí, zástupci diplomatického sboru, zahraničních regionů a krajané.

13. říjen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

PO ŠKOLE #1 Rozhovory s inspirativními středoškoláky

Knihovna Václava Havla a Česká středoškolská unie startují novou videosérii Po škole. Série bude přinášet rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. V prvním díle moderátor České středoškolské unie Adam Paluka zpovídá klimatickou aktivistku Kláru Bělíčkovou z Fridays for Future Česká republika. Povídají si o tom, co její práce obnáší, kolik jí zabírá času i jak na její aktivity reagovali rodiče. Rozhovor se stočí také k často kritizovaným stávkám a tomu, proč mají smysl. Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

7. říjen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA21 – POLITIKA A JÁ

Druhý díl projektu Maturita21 je opět o politice. Jana Soukupová, zakladatelka projektu Youth, Speak Up, vysvětluje, jak se ona sama dostala k politice, co to vlastně je politika a proč by se o ni měl alespoň trochu zajímat každý z nás. Doporučí i americký film s Julií Roberts, který ji jako středoškolačku hodně zaujal. Hlavně ale mladým lidem poradí, jak se v politice orientovat. A nevynecháme ani v poslední době tak oblíbené politické seriály.

30. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Laureátka Ceny Václava Havla za lidská práva 2021

Laureátkou letošní Ceny Václava Havla za lidská práva se stala MARYJA KALESNIKAVOVÁ, jedna z vůdčích osobností opozice v Bělorusku.
Stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Babaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas.
6. září 2021 byla v běloruském Minsku odsouzena na jedenáct let do vězení.

27. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní –⁠ Pomalá móda v rychlém světě

O negativních dopadech výroby rychloobrátkové módy se mluví řadu let. Fronty před levnými módními řetězci ale nemizí. Jakou alternativu máme, když nechceme svým oblékáním zatěžovat planetu, ale nemůžeme si dovolit drahé kousky slow fashion návrhářů? A z čeho budou žít chudí dělníci v továrnách, když se fast fashion začne omezovat? Šestý díl podcastové série Občané z Ostrovní se věnuje tématu udržitelné módy. O tom, co je vlastně na fast fashion průmyslu tolik nebezpečné a jak se lze oblékat eticky, mluví Eva Urbanová, jedna z propagátorek slow fashion a majitelka obchodu NILA.

23. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Havel k maturitě: Audience

Třetí díl vzdělávací podcastové série Havel k maturitě přináší povídání o nejznámější hře Václava Havla Audience. Posluchači se dozvědí, proč dramatik zasadil svůj text do prostředí pivovaru, a seznámí se s postavou Vaňka, která prochází mnoha, nejen Havlovými hrami. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

21. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Co pro tebe znamená být Evropan?

Vyhlašujeme 14. ročník tradiční Soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej a to na téma: Co pro tebe znamená být Evropan? Středoškoláci mohou své práce zasílat do 31. října 2021 na esej@vaclavhavel.cz. Tři nejlepší práce si odnesou finanční odměnu 15 000 Kč, 10 000 Kč a 5 000 Kč. V porotě soutěže i letos zasednou přední osobnosti českého veřejného prostoru, se kterými se studenti budou moci setkat osobně na slavnostním vyhlášení soutěže v prosinci 2021. Více informací zde

19. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Výstava Václav Havel: Moc bezmocných

Ve Valdštejnské zahradě v Praze budou moci návštěvníci do 24. října zhlédnout výstavu nazvanou Václav Havel: Moc bezmocných. Expozice je inspirovaná jedním z nejznámějších politických esejů bývalého prezidenta. Koná se u příležitosti Havlových nedožitých 85. narozenin a 10. výročí jeho úmrtí.

17. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela Milena Černá

Ve věku 79 let zemřela předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle Olgy Havlové Milena Černá. Před rokem 1989 pracovala Černá jako vědecká pracovnice a lékařka. Pomáhala mimo jiné lidem z okruhu Charty 77. Po listopadu se věnovala sociální práci a charitativním projektům.

16. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

MATURITA21 aneb Maturitní otázky z 21. století

Výzvy a problémy 21. století přibližují mladým lidem přední čeští odborníci – srozumitelně, s nadhledem a vtipem. Nový vzdělávací projekt Knihovny Václava Havla formou krátkých videopřednášek zapojuje do výuky aktuální témata. Udržitelné město, sexuální násilí, biodiverzita, politika, lidská práva, xenofobie... to je svět, který nás obklopuje. Videopřednášky jsou určené žákům a studentům ve věku 13 – 18 let. Ke každému videu je k dispozici pracovní list. Všechny informace na www.maturita21.cz

16. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

The Play’s the Thing

Výroční galavečer The Václav Havel Library Foundation na počest britského dramatika sira Toma Stopparda letos proběhne 23. září v New Yorku. Součástí večera budou ukázky ze Stoppardovy divadelní hry Rock 'n' Roll a Havlova Larga desolata a předání ceny „Disturbing the Peace“, kterou letos převezme běloruský básník a nakladatel Dmitri Strotsev. Více na www.vhlf.org

10. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Výstava Každý může změnit svět

V našem digitálním depozitáři přibyla nová výstava určená zejména základním a středním školám. Na šesti panelech provází životem Václava Havla (1936–2011) a současně i klíčovými momenty boje občanů Československa za lidská práva. Jednoduché popisky doprovázejí dobové fotografie a dokumenty. Výstava je součástí vzdělávacího on-line projektu Každý může změnit svět www.zmenitsvet.cz. Zájemci si mohou výstavu zdarma digitálně zapůjčit a uspořádat si školní výstavu. 

9. září 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Vyhlášení finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2021

Dnes, v úterý 31. srpna 2021, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2021, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

31. srpen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla a Transatlantické dialogy Havel – Albrightová 2022

Knihovna Václava Havla společně s Českými centry pořádají při příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie seriál mezinárodních konferencí pod názvem Evropské dialogy Václava Havla a Transatlantické dialogy Havel-Albrightová.

30. srpen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní V

Jak inteligentní je umělá inteligence? Hodně se o ní mluví, ale co to vlastně je a jaké přínosy a nebezpečí skrývá? Pátý díl podcastové série Občané z Ostrovní se věnuje umělé inteligenci. „Umělá inteligence nemá vědomí, ale je to spíše metoda, jak se vyrovnat s exponenciální digitalizací společnosti“, vysvětluje vědkyně Sara Polak. Podcast odpoví na to, zda umělá inteligence nahradí lidskou práci, a současně rozptýlí mnoho obav. Umělé inteligence nemá smysl se bát, ale naopak bychom se jí všichni měli naučit rozumět a využívat ji. Dotýká se totiž téměř všech oblastí včetně humanitních věd. Sara Polak také hovoří o personalizované reklamě, úniku osobních informací a o tom, zda má smysl umělou inteligenci regulovat. 

23. srpen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Podzimní sezona v klubu Knihovny VH

Milí přátelé, od září pro vás opět otvíráme klub Knihovny Václava Havla a těšíme se, že se po dlouhé odmlce setkáme v Ostrovní 13 fyzicky. Podzimní sezonu zahájíme již prvního září hudebním večerem. S ohledem na vývoj pandemické situace se budeme snažit snížit nepohodlí na minimum.

18. srpen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Čtvrtý díl podcastové série Občané z Ostrovní

Další díl podcastové série Občané z Ostrovní přináší rozhovor s ekonomem Tomášem Sedláčkem. Mladí lidé se obávají budoucnosti, skloňuje se vysoká zadluženost, nulové důchody, nezaměstnanost, ale i rozpad tradičního ekonomického systému. Tomáš Sedláček tyto obavy v mnohém rozptyluje a současně objasňuje, v jakém stavu je aktuálně ekonomika České republiky a zda je, nebo není stabilní, jaké typy daní se budou zvyšovat a jaké by se naopak zvyšovat neměly. Uvádí mnoho příkladů i zajímavých nápadů (dojde na průtokový ohřívač, bungee jumping, školní výlet i dětské voliče).

26. červenec 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla vyhlásila laureátku Ceny Toma Stopparda za rok 2021

V úterý 29. června 2021 Knihovna Václava Havla vyhlásila v prostorách Rezidence primátora hlavního města Prahy laureátku výroční Ceny Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. Stala se jí Josefína Formanová, divadelnice, dramaturgyně, výtvarnice a herečka.

29. červen 2021  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní III

Třetí díl podcastové série Občané z Ostrovní přináší povídání o osobních financích a finanční gramotnosti. Hostem tohoto podcastu je Martina Bacíková, zakladatelka neziskové organizace Institut ekonomického vzdělávání a Ekonomické olympiády. Na téma se díváme pohledem mladých lidí, kteří vstupují do samostatného života, stěhují se od rodičů, kombinují práci a školu a začínají si uvědomovat, jak je důležité mít přehled v osobních financích. Dojde také na diskutované téma podnájem versus hypotéka. Podcastem opět provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, Havel Channel nebo Instagramu.

16. červen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

První Transatlantické dialogy Václava Havla proběhnou v Bratislavě 16. června 2021

Tento nový projekt Knihovny Václava Havla se opírá o mimořádný přínos velkého českého myslitele a státníka k politické, duchovní a kulturní sounáležitosti euroatlantické civilizace na obou březích Atlantiku a bude představovat protějšek úspěšných Evropských dialogů Václava Havla probíhajících již sedmým rokem. Transatlantické dialogy Václava Havla bude Knihovna organizovat v několika tematických okruzích ve spolupráci s dalšími nevládními institucemi v Evropě a severní Americe.

14. červen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Česká a slovenská transatlantická cena bude udělena Václavu Havlovi in memoriam

Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii ve střední Evropě, bude udělena 15. června v Bratislavě Václavu Havlovi in memoriam. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a GLOBSEC, převezme na slavnostní večeři konference GLOBSEC 2021 ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. 

14. červen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Svjatlana Cichanouská, vůdkyně běloruské opozice, se setkala se zástupci českých nevládních organizací

Vůdkyně běloruské demokratické opozice Svjatlana Cichanouská se během své návštěvy v České republice setkala 8. června se zástupci občanské společnosti. 

8. červen 2021  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela Jiřina Šiklová (1935–2021)

Ve věku 85 let dnes zemřela socioložka Jiřina Šiklová. Byla známá pro svoji angažovanost v genderových studiiích a politice. Podepsala Chartu 77. Vystudovala historii a filozofii na pražské filozofické fakultě. Za normalizace pomáhala dostávat zakázanou československou literaturu z republiky do zahraničí a exilovou literaturu do Československa. Byla kvůli tomu také téměř rok vězněna. Patřila mezi zakládající členy katedry sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 

22. květen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Druhý díl podcastu Po městě na kole

Fakta o literatuře nebo výchova ke čtenářství? Podcastová série, která vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři a témata, která zajímají nastupující generaci. Druhý díl podcastové série Výchova čtenářů v Čechách moderují Pavlína Kašparová a Anna Kleinová, jejich hostem je David Jirsa, který tvoří videa o literatuře (nejen) pro maturanty na svém portálu Na potítku. V podcastu se mimo jiné dozvíte, proč má smysl číst klasiku, jak se učí literatura v Německu nebo v Anglii a jestli by v seznamu povinné literatury měl být Harry Potter.

19. květen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Jiná Evropa ke zhlédnutí do konce května

Nestihli jste se zúčastnit naší konference Jiná Evropa, která se uskutečnila toto úterý a středu? Zajímá Vás, o čem spolu rozmlouvali Jeho Svatost Dalajlama s youtuberem Karlem "Kovy" Kovářem? Na co apeloval bývalý polský prezident Lech Walesa? O čem hovořila současná prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová? Nad čím se zamýšleli Timothy Garton Ash, Marianne Kneuer, Olga Richterová a další významní evropští intelektuálové a politici? Pak se stačí přihlásit či zaregistrovat na www.othereurope2021.com a zhlédnout konferenci ze záznamu. K dispozici Vám bude do 31. května a po této době budou vaše osobní data smazána.

15. květen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Zuzana Čaputová, Ivan Krastev, Timothy Garton Ash aneb Druhý den Jiné Evropy

Konference Jiná Evropa pokračuje dnes – ve středu 12. května 2021 – již od 15 hodin. Nezapomeňte se včas připojit na www.othereurope2021.com

12. květen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Jiná Evropa již za pár hodin!

Vážení přátelé! Rádi bychom Vám touto cestou připomněli, že konference The Other Europe, která se uskuteční v rámci Evropských dialogů Václava Havla, začíná již za pár hodin na webu: www.othereurope2021.com

11. květen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Občané z Ostrovní: Po městě na kole

Má Praha dostatek cyklostezek? Jak jsou na tom jiná české města? A máme kola kde parkovat? V čem se můžeme inspirovat v zahraničí? Podcastová série, která vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři a témata, která zajímají nastupující generaci. První díl podcastu Po městě na kole moderují Pavlína Kašparová a Anna Kleinová, jejich hostem je Michal Lehečka ze spolku AutoMat.  

27. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Ivan M. Havel (1938–2021)

Na rodinné farmě Košík dnes, v neděli 25. dubna, zemřel Ivan Miloš Havel, kybernetik, filozof, zakladatel Centra pro teoretická studia při UK a AV ČR a dlouholetý šéfredaktor časopisu Vesmír. 

25. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Loujain Al-Hathloul laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

Dnes, v pondělí 19. dubna 2021, byla na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámena laureátka mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2020. Stala se jí Loujain Al-Hathloul, přední aktivistka hnutí za ženská práva v Saúdské Arábii. Cenu VH za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. 

19. duben 2021  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Vyhlášení laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2020

Vážení přátelé, rádi bychom Vás touto cestou upozornili, že slavnostní vyhlášení laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2020, které se uskuteční v pondělí 19. dubna 2021 ve 12.30 hodin, můžete sledovat živě zde. Více informací o Ceně a mezinárodní konferenci k poctě jejího laureáta, která se koná bezprostředně po sklončení ceremoniálu, naleznete na našich stránkách.

16. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Vážený pane doktore aneb Dopis Gustávu Husákovi

Srdečně Vás zveme k poslechu druhého dílu podcastové série Havel k maturitě. Poslechnout si ho můžete nejen na našich stránkách –www.havelchannel.cz – ale též na Soundcloudu či Spotify.

15. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Video-výzva Knihovny Václava Havla pro žáky a studenty

Co Vám chybí? O čem v poslední době nejvíce přemýšlíte? Na co se těšíte? Natočte na chytrý telefon (nahrávejte na šířku displeje) krátké odpovědi na tři výše uvedené otázky (max. 1 věta/otázka, někdy možná bude stačit i 1 slovo). Video zašlete do 19. dubna 2021 na vzdelavani@vaclavhavel.cz. V e-mailu, prosíme, uveďte své jméno, věk a místo, kde žijete, a dodatek k GDPR.

11. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Mezinárodní konference k Ceně Václava Havla za lidská práva 2020

Již za necelé dva týdny, v pondělí 19. dubna 2021, bude v rámci zahajovacího zasedání jarní schůze Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku vyhlášena laureátka nebo laureátky Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2020. Bezprostředně poté se na internetovém kanále Knihovny Václava Havla – Havel Channel – uskuteční mezinárodní konference k její nebo jejich poctě. Finalisty letošní Ceny jsou totiž samé ženy.

6. duben 2021  |  ico  | 
Ilustrace

120 = 1800

Mezi nejohroženější skupinu v době pandemie patří děti a mladí lidé, jenom se o nich tolik nemluví. My se jim snažíme pomáhat. Také považujete vzdělávání za klíčové pro rozvoj naší společnosti? Staňte se členem Klubu Knihovny Václava Havla! Svým finančním příspěvkem nám pomůžete pomáhat! Děkujeme!

11. březen 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Přesouváme diskusi Co trápí Česko?

Vážení přátelé, velice nás to mrzí, ale jsme nuceni dnešní debatu přesunout. Kvůli mimořádnému jednání vlády se z debaty omluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a hrozí také kolize programu předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové kvůli jednání vlády s opozicí. O náhradním ternímu vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení, Politologický klub FSV UK a Knihovna Václava Havla

24. únor 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Olgu Havlovou

Dnes, 27. ledna, uplyne 25 let od skonu OLGY HAVLOVÉ, první dámy, zakladatelky Výboru dobré vůle a výjimečné ženy, která stále inspiruje.

 
27. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla 2021 zveřejněna

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2021. 

20. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla bude udělovat Cenu Toma Stopparda

Podle dohody s britským dramatikem českého původu sirem Tomem Stoppardem se Knihovna Václava Havla ujímá udělování výroční Ceny Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce.

15. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Webináře 2021

I v roce 2021 mohou pedagogové spolu se svými žáky a studenty využít nabídku našich webinářů. Pokud hledáte zpestření nebo doplnění výuky, využijte naše interaktivní webináře! Diskutujeme v nich o lidských právech a československé historii druhé poloviny 20. století, čteme ukázky z Audience a eseje Moc bezmocných, ukazujeme alternativní kulturu v nesvobodné době. Webináře budou školám k dispozici po celý rok 2021, nejen v době nouzového stavu. Více zde.

11. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Joan Baezová 80

Dnes se dožívá významného jubilea Joan Baezová, zpěvačka, která svým vystoupením na Bratislavské lyře v létě 1989 podpořila Chartu 77 a Václava Havla. Pozdvižení, které tím v komunistickém Československu vyvolala, předznamenalo podzimní převratné události, které vyvrcholily volbou Václava Havla prezidentem republiky. Havel jí to gesto nikdy nezapomněl a Joan Baezová do Československa a později České a také Slovenské republiky ráda jezdila. Vystoupila například u příležitosti prvních svobodných voleb, přijela na prezidentovy 70. narozeniny, setkali se na trenčínském festivalu Pohoda i na koncertě Už je to tady při oslavě 20. výročí sametové revoluce. Děkujeme a blahopřeje!

9. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Vilém Prečan 88

Dnes se dožívá osmdesáti osmi let historik Vilém Prečan, v roce 2004 jeden z prvních členů správní rady nově založené Knihovny Václava Havla. V té době připravil vůbec první publikaci, kterou naše instituce vydala a to soubor depeší americké ambasády v Praze během podzimu a zimy 1989–1990 Praha-Washington-Praha. Blahopřejeme!

9. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Výběr finalistů pro Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2020 se soustředil na ženská práva

Porota Ceny Václava Havla za lidská práva, která oceňuje významné aktivity občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě a ve světě, dnes oznámila užší výběr tří kandidátek angažovaných v oblasti ženských práv a genderové rovnoprávnosti.

7. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

Analýza politických projevů prezidenta Václava Havla

Ve středu 16. prosince 2020 obhájil Hamed Ahmed Shehata, odborný asistent na katedře bohemistiky Fakulty Al-Alsun Univerzity Ain Shams v Káhiře, svoji magisterskou práci na téma Analýza politických projevů prezidenta Václava Havla v letech 1989–2003. Cílem byla stylistická, syntaktická a akustická analýza prezidentových projevů a studium jeho neverbální komunikace s diváky. Vedoucími práce byli prof. PhDr. Amr Ahmed Shatury a PhDr. Jihan Abou El-Seoud a práce byla hodnocena známkou výborně.

6. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

PRASE aneb Václav Havel's Hunt for a Pig

Dopřejte si k novoroční svačině výjimečnou delikatesu: Prase aneb Václav Havel's Hunt for a Pig. Z fiktivního rozhovoru z roku 1987 čtou umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

1. leden 2021  |  ico  | 
Ilustrace

PF 2021

Tým Knihovny Václava Havla Vám přeje klidné svátky a vše pěkné v novém roce. P. S. Havel Channel je s Vámi tři měsíce, Knihovna Václava Havla šestnáct let a Václav Havel...

22. prosinec 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Václava Havla 2020

Dnes by Václav Havel oslavil 84. narozeniny... Připomeňte si ho spolu s námi úryvkem z projevu, který přednesl při převzetí Sonningovy ceny v květnu roku 1991 v Kodani.

18. prosinec 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Chyba

Nejkratší hra Václava Havla o jinakosti a toleranci varuje před všudypřítomným nebezpečím samozvaného totalitářství, které není zdaleka doménou vězeňské cely. Minihru uvádíme na Havel Channel v režii Jana Prušinovského, v hlavní roli Zdeněk Golda.

14. prosinec 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Soutěž KnVH o nejlepší studentský esej

Téma 13. ročníku esejistické soutěže pro středoškoláky znělo Co je nám do Běloruska? Letos obdržela Knihovna Václava Havla 53 studentských esejů ze 33 středních škol z celé České republiky. Přehled oceněných a dalších informace naleznete zde.

10. prosinec 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Prodejní okénko Knihovny VH otevírá již 1. prosince!

Milí příznivci Knihovny Václava Havla, od úterý 1. prosince bude u nás v Ostrovní 13 otevřeno prodejní okénko. Jsme Vám k dispozici vždy od úterý do soboty od 12.00 do 17.00 hodin. Knihy si můžete objednávat do 16. prosince v e-shopu a platit dopředu převodem či paypalem a my Vám je připravíme k vyzvednutí. Nebo si lze zboží v e-shopu pouze vybrat a následně platit u nás při osobním odběru. Z důvodů zachování Vašeho i našeho zdraví lze však zatím platit pouze kartou. Od 11. ledna 2021 je Vám náš e-shop opět k dispozici.

25. listopad 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Vánoce 2020 s Knihovnou Václava Havla

Ponožky dostane každý druhý... Proč tedy nedarovat též členství v Klubu přátel Knihovny VH? Více informací naleznete na www.havelnavzdy.cz

19. listopad 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Klub Knihovny Václava Havla

Milí přátelé, po dobu nouzového stavu budou plánované pořady přenášeny živě na našem Facebooku. Ze záznamu je poté můžete zhlédnout na Havel Channel. Náš e-shop nadále funguje, osobní odběr po předchozí domluvě (info@vaclavhavel.cz). Děkujeme za pochopení!

13. říjen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Webináře v době nouzového stavu

Držíme palce všem středním školám, které v těchto dnech přechází na on-line výuku. Pokud hledáte zpestření nebo doplnění on-line výuky, využijte naše interaktivní webináře! Diskutujeme v nich o lidských právech a československé historii 2. pol. 20. století, čteme ukázky z Audience a eseje Moc bezmocných. Více zde.

7. říjen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Archiv Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, od pondělí 5. října bude náš archiv k dispozici jen po předběžné domluvě. V případě zájmu napište na e-mail (martin.vidlak@vaclavhavel.cz | petr.kalas@vaclavahavel.cz). Děkujeme Vám za pochopení!

30. září 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Odhalení pamětní schránky Ivana „Magora“ Jirouse

23. září by se Ivan Martin Jirous, básník, spiritus agens českého undergroundu a vězeň svědomí dožil 76 let. K tomuto výročí odhalují Knihovna Václava Havla, Karel Schwarzenberg, rodina a přátelé na domě v Nádražní 28, kde Magor trávil poslední léta svého života, pamětní schránku, která je dílem výtvarníka Jakuba Grece. Pamětní setkání uvede 23. 9. v 16 hodin ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, Magorovy verše bude číst Jáchym Topol, vystoupí též básníkovi nejbližší a přátelé.

17. září 2020  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej

Vyhlašujeme 13. ročník esejistické soutěže pro studenty středních škol na téma Co je nám do Běloruska? Máme se zajímat o osudy lidí žijících v nedemokratických zemích potlačujících lidská a občanská práva, jako je Bělorusko, Čína, Tchaj-wan, Kuba, Rusko a další? Je to naše povinnost, nebo jde o zbytečné vměšování do záležitostí zemí s odlišnou historickou zkušeností a kulturou? Jsme schopni jim porozumět a pomoci? Eseje posílejte na adresu esej@vaclavhavel.cz do 31. října 2020. Více zde.

17. září 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Havel Channel odstartoval ze Střechy Lucerny

Knihovna Václava Havla slavnostně spustila ve středu 9. září 2020 večer na střeše pražského paláce Lucerna audiovizuální internetový projekt Havel Channel. Jeho smyslem je naplňovat a šířit odkaz prvního porevolučního prezidenta prostřednictvím moderních technologií.

10. září 2020  |  ico  | 
Ilustrace

38. Lavička Václava Havla

Jihlava má od pátku 21. srpna 2020 Lavičku Václava Havla. Je umístěna nedaleko centra v parku u kina Dukla. Město ji dostalo darem a uvedené místo vybralo podle primátorky Karolíny Koubové proto, že je přirozeným místem setkávání. Obklopují ho totiž střední školy a kulturní instituce. Více zde.

24. srpen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Nová sezona klubového programu

Od 1. září se Vás opět těšíme v našem klubu v Ostrovní 13. Zářijový program Knihovny Václava Havla naleznete v Kalendáři akcí. Připravili jsme pro Vás řadu diskusí, projekci ojedinělého dokumentu, literární pořady a mimo to nás můžete potkat na knižních festivalech (Knihexu, Světu knihy Plzeň a nově také na bratislavském BRaK).

17. srpen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Léto v Knihovně Václava Havla

Vážení přátelé, obchod a galerie Knihovny VH budou od 1. července do 31. srpna otevřeny v pracovní dny po předchozí dohodě (tel. 222 220 112, e-mail: info@vaclavhavel.cz), stejně tak náš archiv. Digitální archiv je Vám k dispozici neustále.

30. červen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Hledáme lektory

Knihovna Václava Havla hledá od školního roku 2020/2021 nové lektory pro vzdělávací workshopy, a to především se zaměřením na téma moderní československé historie a problematiku lidských práv. Hledáme komunikativní a kreativní lektory, kteří by od září 2020 lektorovali workshopy pro žáky ZŠ a studenty SŠ. Nabízíme externí spolupráci v přátelském kolektivu s velkým prostorem pro seberealizaci a možnost získat zkušenosti z prostředí přední české neziskové organizace. Motivační dopis a Váš životopis zasílejte do 20. 7. 2020 na e-mail vzdelavani@vaclavhavel.cz

24. červen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Aktivista Nabeel Rajab propuštěn

Nabeel Rajab, významný obhájce demokracie a lidských práv v Bahrajnu, byl po pěti letech propuštěn z vězení. Rajab byl odsouzen za tweety, v nichž kritizoval bahrajnskou vládu. V roce 2018 byl mezi nominovanými na Cenu Václava Havla za lidská práva.

10. červen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela Zdena Tominová (1941–2020)

Spisovatelka, překladatelka, disidentka, po zatčení členek a členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v roce 1979 také mluvčí Charty 77. Perzekvována a donucena s celou rodinou emigrovat. Od roku 1980 žila ve Velké Británii, věnovala se literatuře a scenáristice, pracovala v BBC a aktivně podporovala československý disent. Jejím manželem byl český filozof Julius Tomin, mimo jiné organizátor bytových seminářů zahraničních intelektuálů v době, kdy v Československu nesměli oficiálně přednášet. V roce 2003 ji prezident republiky Václav Havel udělil Medaili Za zásluhy. Více o Zdeně Tominové na stránkách našeho projektu Other Europe.

24. květen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Červen v Knihovně Václava Havla

Dámy a pánové, od června se opět těšíme na osobní setkávání s Vámi v našem klubu. Abychom i v této složité době zajistili Vaši maximální bezpečnost, dovolili jsme si připravit sérii nutných hygienických opatření, která budou na našich klubových večerech platit. Děkujeme za pochopení a za jejich dodržování. Tým Knihovny Václava Havla

22. květen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Odpovědnost v čase pandemie

V souvislosti s pandemií COVID-19 vyhlásila Knihovna Václava Havla na jaře 2020 mimořádný 12. ročník soutěže o nejlepší esej pro studenty středních škol na téma „Odpovědnost v čase pandemie“. V tomto mimořádném ročníku Knihovna obdržela rekordních 150 studentských esejů z 90 středních škol z celé České republiky. Přehled oceněných a vítězné eseje naleznete zde.

15. květen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Obhájce jednotné Evropy

Think tank Evropského parlamentu vydal v den 75. výročí konce druhé světové války 8. května briefing o životě a díle Václava Havla, na kterém spolupracovala i naše Knihovna. Těší nás, že naše členství ve Sdružení institutů a nadací velkých Evropanů zastřešovaném Evropským parlamentem nese celoevropské ovoce.

10. květen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Přežije EU pandemii? Odpověď zazní již dnes večer!

Historicky první virtuální debaty Knihovny Václava Havla se zúčastní místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, poslanci Evropského parlamentu Michal Šimečka a Alexandr Vondra a ředitel analytického institutu STEM Martin Buchtík. Do moderátorského křesla v Klubu Knihovny Václava Havla usedne Michael Žantovský, ředitel Knihovny VH. Vysíláme živě dnes ve 20.00 hodin na našem FacebookuYouTube kanálu. Premiéra on-line debaty Přežije EU pandemii? je i prvním zkušebním programem internetové televize Havel Channel, jejíž ostrý start plánujeme na podzim tohoto roku.

6. květen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Odkaz Václava Havla je živý a zdravý

Počátkem května rozjede Knihovna Václava Havla opět svůj pravidelný program debat na aktuální i historická témata v našem klubu. V sérii diskusí se budeme zabývat otázkou, co vše v našem životě přežije či nepřežije koronavirovou pandemii. V první z nich Přežije Evropská unie pandemii? moderovanou Michaelem Žantovským vystoupí místopředsedkyně Evropského parlamentu Věra Jourová, poslanci Evropského parlamentu Michal Šimečka a Alexandr Vondra a ředitel institutu pro výzkum veřejného mínění STEM Martin Buchtík.

28. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Webináře pokračují i v květnu a červnu

Škola zůstává zavřená, a proto naše webináře pokračují i v květnu a v červnu. Chcete seznámit své studenty s Havlovou Audiencí? Přihlaste Vaši třídu na náš webinář. Budeme mluvit o Havlovi dramatikovi a disidentovi, poslechneme si ukázku z Audience v podání mladých českých herců a budeme diskutovat o obsahu i formě této hry. Naše webináře jsou interaktivní, nejde o přednášky, více informací zde.

23. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

45 let dopisu Gustávu Husákovi

Dnes, 8. dubna, uplyne pětačtyřicet let od okamžiku, kdy Václav Havel odeslal tehdejšímu nejmocnějšímu muži Československa – Gustávu Husákovi – otevřený dopis, v němž velmi výstižně popsal fungování a absurditu „normalizovaného“ světa. Dopis připomínáme rozhovorem, který Václav Havel vedl v dubnu 1975 s novinářem Jiřím Ledererem.

8. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Odpovědnost v čase pandemie

Uzavřeli jsme mimořádný 12. ročník soutěže o nejlepší esej pro studenty středních škol na téma „Odpovědnost v čase pandemie“. Knihovna Václava Havla obdržela rekordních 149 esejů z 89 středních škol. Eseje posoudí porota složená z pracovníků Knihovny Václava Havla. V porotě zasedne mimo jiné diplomat, autor a politik Michael Žantovský nebo spisovatel Jáchym Topol. 

6. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Číst Havla v karanténě

I během pandemie pokračujeme v natáčení ukázek z díla Václava Havla. První díl s dovětkem „v karanténě“ načetl Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, druhý Tomáš Turek z Divadla v Dlouhé, třetí pak umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička. V dalších spotech se můžete těšit na Annu Geislerovou, Ivana Trojana ad. Více informací naleznete na www.cisthavla.cz

3. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Když nemůžete přijít na workshopy, webináře přijdou za Vámi

V rámci programu Knihovna Václava Havla v karanténě nabízíme školám dva webináře. Studenti se v nich seznámí s legendární hrou Václava Havla Audience (určeno pro SŠ) a budou se zabývat tématem lidských práv nejen v československé historii (vyšší ročníky ZŠ a SŠ). Webináře jsou zdarma a termín se stanovuje individuálně po domluvě s pedagogem a lektorkou. K absolvování webináře stačí počítač, připojení na internet a 45 minut času. Více informací zde: Webinář Audience a Webinář Lidská práva aneb do vězení za písničku 

2. duben 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Zrušení Evropských dialogů Václava Havla „JINÁ EVROPA“

V důsledku koronavirové pandemie Knihovna Václava Havla ruší jarní mezinárodní konferenci Evropské dialogy Václava Havla s názvem Jiná Evropa, která se měla uskutečnit v pondělí 27. dubna 2020 v centru DOX+. Konferenci uspořádáme v nejbližším možném termínu.

31. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Odpovědnost v čase pandemie

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 vyhlašujeme mimořádný 12. ročník soutěže o nejlepší esej pro studenty středních škol a to na téma:
„ODPOVĚDNOST V ČASE PANDEMIE“

19. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna VH v karanténě

Koronavirová krize zasáhla Knihovnu Václava Havla stejně jako každou instituci a každého jednotlivce v České republice i v celém světě. Museli jsme zrušit či odložit velkou část našeho plánovaného programu a přerušit některé probíhající projekty. Chápeme však současnou krizi také jako výzvu, která nás nutí přemýšlet o hlubším smyslu naší činnosti a hledat nové cesty, jak zpřítomňovat myšlenkový a duchovní odkaz Václava Havla desítkám tisíců našich návštěvníků, čtenářů a posluchačů, stovkám základních, středních i vysokých škol po celé republice a desítkám dalších institucí, s kterými spolupracujeme.

18. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna VH na pomoc učitelům a studentům

Milí přátelé a kolegové, stejně jako Vy si i my myslíme, že každá situace – jakkoli složitá a náročná – má řešení. A proto si Vám pro tento a následující týdny dovolujeme nabídnout k využití tři on-line projekty Knihovny Václava Havla, které je možné zadat studentům k domácímu samostudiu. Všechny jsou založeny na veřejně dostupných spotech. Pedagog si, po bezplatné registraci, ke každé videolekci stáhne metodický a pracovní list, který může poslat či nasdílet studentům. Vše je k dispozici zdarma a on-line.

12. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Přerušení programu Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, provoz Knihovny bude až do odvolání nouzového stavu přerušen. Stejně tak pozastavujeme veškerý program v klubu KnVH, opět do odvolání nouzového stavu. O případných změnách Vás budeme informovat prostřednictvím Facebooku a oznámením vyvěšeným na dveřích Knihovny.

10. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Homo Homini pro Jorova

Lidskoprávní cenu Homo Homini, kterou uděluje Člověk v tísni, letos získal významný tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který byl ve své zemi odsouzen na 28 let kvůli obhajobě pronásledovaných členů opozice. Cena byla Buzurgmehrovi udělena za jeho odhodlání hájit základní lidská práva a zajistit spravedlivé soudní řízení pro všechny občany Tádžikistánu. Slavnostní předání proběhlo 5. března na zahájení mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Ocenění za něj v Praze převzal jeho bratr Džamšed, který žije v polském exilu. Jorov byl v minulém roce také nominován na Cenu Václava Havla za lidská práva.

8. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Rozšíření nabídky vzdělávacích workshopů

Rozšířili jsme nabídku workshopů pro základní a střední školy. V interaktivních workshopech se žáci a studenti seznámí jak s osobností Václava Havla, dějinami 2. pol. 20 století, tak s problematikou lidských práv, absurdního dramatu nebo se zamyslí nad pojmem Češství a Evropanství. Více informací zde

2. březen 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Have We Learned Any Lessons?

U příležitosti 30. výročí projevu Václava Havla před oběma komorami amerického Kongresu vydal Martin Palouš, diplomat a bývalý ředitel Knihovny Václava Havla, spolu s americkým politikem Davidem J. Kramerem v The American Interest bilanční článek nazvaný "Have We Learned Any Lessons?" Jeho plné znění si můžete přečíst zde.  

25. únor 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Změna programu

Vážení návštěvníci, z organizačních důvodů na straně partnera jsme nuceni odložit konferenci Global Challenges to Liberal Thought, která se měla konat 31. ledna a 1. února a na kterou jste se zaregistrovali. O novém termínu Vás budeme s předstihem informovat. Omlouváme se za způsobené potíže a budeme se těšit na viděnou na nějaké jiné z našich akcí. Tým Knihovny Václava Havla

28. leden 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla zveřejněna

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2020. Letošní cena, již sedmá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 12. října 2020 a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze. Tato cena má být oceněním výjimečných skutků ve sféře občanské společnosti při obraně lidských práv v Evropě i mimo její hranice. Kandidáti by měli dosáhnout skutečné změny v oblasti lidských práv konkrétní skupiny občanů, měli by napomáhat při odkrývání systematického a rozsáhlého porušování lidských práv nebo by měli úspěšně zmobilizovat veřejné mínění nebo mezinárodní společenství v konkrétní věci. 

21. leden 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Česká centra a Knihovna Václava Havla společně

Generální ředitel Českých center (ČC) Ondřej Černý a ředitel Knihovny Václava Havla (KnVH) Michael Žantovský podepsali v pondělí 20. 1. 2020 memorandum o spolupráci obou institucí v oblasti podpory kulturních projektů. Dokument v podobě rámcové smlouvy představuje základ pro systematičtější spolupráci obou institucí v oblasti propagace České republiky doma i v zahraničí. V uplynulém roce prezentovala zahraniční Česká centra několik projektů vzniklých ve spolupráci s KnVH. Jedná se například o výstavy „Havel v kostce“, „Václav Havel – Politika a svědomí“. V průběhu minulých let se představily v New Yorku, Mnichově, Stockholmu, Košicích, Štrasburku a v dalších destinacích. Osobnost, dílo a inspirativní odkaz Václava Havla se jako téma prolíná programovým plánem rozsáhlé sítě zahraničních center také pro letošek. Program zahrne přednášky, kulaté stoly, kolokvia. Celý pak bude věnován životu a dílu Václava Havla v kontextu historie i současnosti.

20. leden 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Roger Scruton (1944–2020)

V neděli 12. ledna zemřel britský spisovatel, filozof a politolog sir Roger Scruton. Scruton vydal během své kariéry kolem padesáti knih. Působil jako poradce britské vlády a získal rytířský titul za své služby filozofii a vzdělávání. Do komunistického Československa sám jezdil až do roku 1985, kdy ho zatkla Státní bezpečnost a kdy byl ze země vypovězen, aniž se mohl vrátit. Znovu přijel až v roce 1990 po pádu komunistického režimu. Scruton se v letech 1979 až 1989 podílel na činnosti podzemní univerzity a spolu s dalšími kolegy ze zahraničí vedl bytové semináře v Praze, Brně a Bratislavě pro ty, jimž režim neumožnil studium na vysokých školách.

13. leden 2020  |  ico  | 
Ilustrace

Cena EDUína za inovace ve vzdělávání

Už druhý rok za sebou jsme se dostali do finále Ceny EDUína za inovace ve vzdělávání. Tentokrát s projektem Rok revoluce. Z deseti vybraných projektů vzejdou dva vítězové: jeden na základě hlasování odborné poroty, o druhém můžete rozhodnout až do 22. ledna 2020 právě vy. Pokud máte pocit, že (náš) Rok revoluce za to stojí, dejte nám hlas na www.eduina.cz/hlasovat/. Slavnostní vyhlášení vítězů Ceny proběhne 29. ledna 2020.
P.S.: Radost nám však už teď dělá vědomí, že naše vzdělávací projekty (kromě Roku revoluce též Každý může změnit svět a Číst Havla) aktivně využívá bezmála 1000 učitelů z bezmála 700 škol. Děkujeme!

12. prosinec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Podpořte Honkong zvednutými dlaněmi!

V Den lidských práv 10. prosince 2019 spouští Knihovna Václava Havla facebookový happening pro podporu protestujících v Hongkongu. Vyzýváme všechny, aby pod tento facebookový event nahrávali své fotografie se zvednutými dlaněmi. 

10. prosinec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Responsabilidad como destino

V pondělí 19. listopadu 2019 byla v budově Congreso de diputados (Poslanecké sněmovny) v Madridu zahájena výstava „Responsabilidad como destino“ věnovaná Václavu Havlovi, kterou ve spolupráci i s Knihovnou Václava Havla připravilo České centrum Madrid. Na vernisáži promluvili velvyslanci České republiky a Slovenské republiky Ivan Jančárek a Jaroslav Blaško, první místopředseda španělského kongresu Alfonso Rodríguez a bývalá ministryně zahraničí Ana Palacio. Přítomni byli i další poslanci španělského parlamentu, velvyslanci Polska, Turecka, Slovinska a Kypru a diplomaté z dalších zemí.

21. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Občanské provolání k 17. listopadu

Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou „dolním deseti milionům“, tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho. Celý text provolání – s možností k němu připojit svůj podpis – naleznete na ZDE.

17. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel jako státník i cestující

U příležitosti výročí 30 let od sametové revoluce dnes byla na Letišti Václava Havla Praha otevřena fotografická výstava vyjadřující spojení Václava Havla, letiště a létání. Výstava vznikla ve spolupráci Letiště Praha a Knihovny Václava Havla a je volně přístupná pro všechny cestující a návštěvníky ve veřejné části pražského letiště.

15. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Večer s otevřeným koncem...

Nedělní večer 17. listopadu v Činoherním klubu, kde v neděli 19. listopadu před 30 lety vzniklo za dramatických okolností Občanské fórum, svede dohromady přímé účastníky této historické události s představiteli mladé generace občanských aktivistů stojících v čele veřejných akcí těchto dnů a s řadou významných osobností občanské sféry.

14. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Deník revoluce aneb Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

„V životě jsem měl mnoho povolání. Byl jsem řidičem tramvají, prodavačem ve stánku Národního muzea, programátorem, uklízečem, matematikem analytikem, hudebním publicistou a kritikem. Nikdy mne ani ve snu nenapadlo, že bych někdy mohl být i tajemníkem prezidenta republiky. Ale zvláštním řízením osudu k tomu došlo...“ Pokračování najdete na www.denikrevoluce.cz

12. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Už je to tu zas, přichází Sametový víkend!

Vzpomínáte na tu euforickou dobu? Před třiceti lety, kdy se národ Čechů a Slováků semkl a řekl komunistické moci jasné NE? Pojďme toto kulaté výročí společně oslavit a vzpomenout na Václava Havla, prvního demokraticky zvoleného prezidenta Československa po roce 1989. 

6. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Badatelům

Vážení přátelé, zítra a příští úterý se badatelské dny ruší. Naléhavé případy pouze po předchozí domluvě. Děkujeme Vám za pochopení.

4. listopad 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Ilham Tohti laureátem Sacharovovy ceny

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení udělovanou Evropským parlamentem získal profesor matematiky na univerzitě v Pekingu Ilham Tohti. Oceněn byl za své dlouholeté úsilí o zlepšení situace čínské menšiny Ujgurů. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to oznámil předseda EP David Sassoli. Ilham Tohti je také letošním laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva. Ocenění si ale převzít nemohl, protože je již pět let ve vězení. V roce 2014 dostal doživotí za separatismus a poslední tři roky s ním rodina nemá přímý kontakt.

25. říjen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Getting the message across

O roli zahraničních novinářů a médií během sametové revoluce, díky nimž měl svět možnost dozvědět se o rostoucím odporu vůči komunistickému režimu ze strany aktivistů, očitých svědků a pozorovatelů, budeme hovořit v Knihovně Václava Havla v průběhu diskuse Getting the message across 16. října. Registrovat k účasti se můžete zde.

11. říjen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Havelnavzdy.cz

Dnes, v den nedožitých 83. narozenin Václava Havla, spouštíme dárcovský web Knihovny Václava Havla www.havelnavzdy.cz

Za patnáct let své existence si Knihovna Václava Havla vydobyla své místo v širším společenském povědomí. Stala se klíčovou křižovatkou, v níž se bez předsudků střetávají nejrůznější názory, kde besedy střídají diskuse, autorská čtení, koncerty, divadelní představení nebo happeningy. Stala se místem, kde je možné se den co den setkat se zajímavými lidmi z celého světa stejně jako prostřednictvím jejích webových stránek www.vaclavhavel.cz sledovat záznamy z večerních akcí, půjčovat si výstavy, bádat v digitálním archivu, či se vzdělávat prostřednictvím audiovizuálních miniseriálů.

5. říjen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Pátý díl vzdělávací série Rok revoluce on-line

Proč Prahu na podzim 1989 zaplavily německé trabanty? Další díl naší série tentokrát potěší všechny milovníky starých automobilů a dobré hudby. Pátá lekce zavádí diváka do října 1989 a podobně jako předchozí lekce se soustředí na události postihující sousední země, konkrétně komunistickou Německou demokratickou republiku (NDR), avšak tentokrát s těsnou vazbou na Československo. Více na www.rokrevoluce.cz

4. říjen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Spravedlnost pro Mahienour El-Massry

Během konání mezinárodní konference u příležitosti předání Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Knihovna Václava Havla, Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Nadace Charta 77, se laureáti, řečníci a přítomní hosté se znepokojením dozvěděli o zatčení egyptské právničky a obhájkyně lidských práv Mahienour El-Massry, která se konference zúčastnila v minulém roce.

2. říjen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Ilham Tohti a Youth Initiative for Human Rights jsou laureáty letošní Ceny Václava Havla za lidská práva

„Současné udělení ceny dlouholetému ujgurskému obhájci lidských práv a skupině mladých aktivistů bojujících za porozumění a smíření na západním Balkáně názorně ilustruje univerzální charakter lidských práv bez ohledu na geografii, náboženství, kulturu, věk či politické uspořádání,“ shrnul letošní udělení Ceny VH za lidská práva Michael Žantovský, člen poroty a ředitel Knihovny Václava Havla.

Setkejte se s jejich zástupci již tuto středu na konferenci Ode zdi ke zdi. Stačí se jen bezplatně registrovat zde

30. září 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Ode zdi ke zdi na jeden klik

Takto formulovaným titulkem Vás nechceme dostat do svízelné situace, ale usnadnit Vám cestu do Pražské křižovatky. Nevěříte? Tak zkuste kliknout sem.

25. září 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Soupis premiér inscenací her Václava Havla

Institut umění – Divadelní ústav a Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla zveřejňuje aktualizovaný Soupis premiér inscenací her Václava Havla. Soupis čítá přes tisíc položek, zahrnuje informace o divadelních, rozhlasových a televizních inscenacích, obsahuje záznamy o filmových zpracováních, video-inscenacích a o akcích na pomezí uměleckých žánrů, které mediálně realizují hry a jiné texty Václava Havla. Soupis je dostupný v rámci elektronické České divadelní encyklopedie.

17. září 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Hledáme nové lektory!

Knihovna Václava Havla rozšiřuje nabídku vzdělávacích workshopů pro žáky základních a studenty středních škol a hledá nové lektory, kterým je blízký odkaz Václava Havla, téma moderní československé historie a problematika lidských práv.

28. srpen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Finalisté Ceny Václava Havla za lidská práva

Dnes, v úterý 27. srpna 2019, byla v prostorách Knihovny Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2019, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

27. srpen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Depozitář Knihovny Václava Havla

Na našem webu nově naleznete Depozitář, jehož prostřednictvím nabízíme zájemcům z řad kulturních a vzdělávacích institucí výstavy k bezplatnému využití. Za dobu svého trvání Knihovna připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí druhé poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto Depozitáře nabídli nejrůznějším institucím. Každá výstava má svou „vizitku“, která kromě anotace a náhledu obsahuje základní technické údaje a informaci o tom, zda je k dispozici formou tiskových dat, či je možné si ji zapůjčit fyzicky. Stačí vizitku otevřít, vyplnit datum začátku a konce plánované výstavy, připojit kontaktní e-mailovou adresu a svůj požadavek kliknutím odeslat.

22. srpen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Nepřehlédněte

Od středy 14. srpna do čtvrtka 21. srpna budeme mít z technických důvodů zavřeno. A to i náš e-shop. Děkujeme Vám za pochopení.

12. srpen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Léto v Knihovně Václava Havla

Vážení přátelé, naše expozice i obchod budou v čase prázdnin (1. července až 31. srpna) otevřeny v pondělí až pátek od 11.00 do 16.00 hodin. Archiv Knihovny Václava Havla je Vám přístupný po předchozí domluvě.

17. červenec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Olga Havlová 86

Dnes, 11. července, uplyne osmdesát šest let od narození Olgy Havlové (1933–1996), výjimečné ženy, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

11. červenec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel v Avignonu

I letos bude na mezinárodním divadelním festivalu v Avignonu představena hra La terre d’Havel o Václavu Havlovi od divadelního spolku Terre Contraire. Hra vznikla v roce 50. výročí pražského jara a byla s velkým úspěchem prezentována na podzim roku 2018 v Českém centru Paříž. Více informací zde.

9. červenec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Brno bude mít kromě uličky i lavičku Václava Havla

Na Kapucínských terasách v Brně bude umístěna lavička Václava Havla. Odhalení je v plánu v den narození bývalého prezidenta 5. října. O umístění lavičky v Brně se zasazoval mj. rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý, který měl s Havlem blízký vztah a jako dřívější dramaturg Divadla Husa na provázku měl zásluhu na tom, že se Havlovy hry hrály v Brně v utajení ještě před rokem 1989. Brno má již uličku Václava Havla, která vede od Divadla Husa na provázku směrem ke Kapucínským terasám.

1. červenec 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Reflexe 1989/2019

Ve středu 12. června 2019 se v auditoriu Milánského kulturního centra v rámci festivalu „Andiamo al largo“ uskutečnila konference s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským. Jednalo se o první ze série akcí věnovaných 30. výročí sametové revoluce. Konferenci pořádalo České centrum Milán ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Miláně. Více informací zde.

26. červen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Diskuse k výročí petice Několik vět on-line

Vážení přátelé, dnešní debatu, která se koná u příležitosti 30. výročí petice Několik vět a bude věnována akcím proti komunistickému režimu na konci osmdesátých let, můžete sledovat živě na webu České televize.

18. červen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Čečenský soud propustil odsouzeného bojovníka za lidská práva

Soud v autonomním Čečensku na jihu Ruska včera pustil na svobodu obránce lidských práv Ojuba Titijeva, odsouzeného letos v březnu ke čtyřem letům vězení. Jednašedesátiletý Titijev vede čečenskou regionální pobočku nevládní organizace Memorial, proslulé odhalováním zločinů komunismu a obranou lidských práv. Policie ho zadržela loni v lednu kvůli držení drog, když se v jeho autě údajně našlo 200 gramů marihuany. Titijev to odmítá a tvrdí, že mu drogu podstrčili policisté. Podporu Titijevovi vyjádřilo množství veřejných činitelů a organizací hájících lidská práva z celého světa. V únoru přijal Evropský parlament usnesení o situaci v Čečensku, v němž vyzval k okamžitému osvobození tohoto lidskoprávního aktivisty. Titijevovi byla loni v říjnu udělena Cena Václava Havla za lidská práva.

11. červen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Otevřený dopis Michaela Žantovského Aun Schan Su Ťij

Vážená a milá Aun Schan Su Ťij,

dovolte mi vyjádřit radost nad Vaší oficiální návštěvou Česká republiky. Doufám, že Vaše rozhovory s českými představiteli budou příjemné a plodné. Zvláště mě těší Vaše dojemné gesto vzdát dnes poctu Václavu Havlovi, Vašemu dlouholetému stoupenci a obdivovateli, u jeho hrobu. Osobně se těším na tuto příležitost se znovu byť nakrátko vidět po našem posledním setkání během vzpomínkového večera na počest Václava Havla v hlavním městě Myanmaru Neipyijto v listopadu 2017.

3. červen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Jiří Stránský (1931–2019)

Ve věku 87 let zemřel spisovatel a scenárista, za totality politický vězeň a za svobody prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský, kterého pojil velmi blízký vztah mj. i s Václavem Havlem. Za občanské postoje a morální integritu, které dokázal navíc svěřit i svým literárním postavám, mu Havel v roce 2001 udělil Medaili za zásluhy I. stupně. Jiří byl ale – a nejen pro Havla – především nepřebernou studnou příběhů, nápadů a nekončícího optimismu. Oba patřili k těm, kteří si vzhledem k tomu, čím prošli, mohli dovolit říkat víc než jiní.

30. květen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

100 studentských (r)evolucí on-line

Dnešní konferenci, kterou pořádáme s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR, Fakultou humanitních studií UK a pracovištěm Orální historie – soudobé dějiny FHS UK, můžete sledovat živě na webu České televize.

24. květen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské dialogy Václava Havla 2019

Vážení přátelé, letošní 6. ročník konference Evropské dialogy Václava Havla, který se konal 20. května v DOX+, můžete zhlédnout ze záznamu na našem YouTube, fotogalerii naleznete zde.

20. květen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Několik vět v květnu 1989

Co to byl „pamflet" Několik vět? A která „smečka“ ho šířila, aby „narušila socialistický vývoj Československa“? Víte, jaké „zvrhlosti“ petice Několik vět požadovala? Třetí díl vzdělávací série Rok revoluce o roce 1989 očima youtuberky, nazvaný Několik vět, je tu!

14. květen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Ojub Titijev, laureát Ceny Václava Havla, odsouzen v politicky motivovaném procesu

Okresní soud v Čečensku odsoudil 18. března 2019 obhájce lidských práv a vedoucího lidskoprávního centra Memorial v Grozném Ojuba Titijeva ke čtyřem letům vězení v trestní kolonii. Titijev byl v lednu minulého roku zatčen čečenskou policií na základě obvinění z nelegálního držení údajně velkého množství marihuany. Od té doby byl po téměř 15 měsíců bez soudu držen ve vazbě. I přes zjevné nedostatky, které v případu identifikovala obhajoba a Rada prezidenta RF pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva, soudy opakovaně odmítly žádosti o prošetření důkazů obžaloby. Titijev je znám jako odvážný obhájce lidských práv, který poskytoval právní podporu a připravoval analýzy případů porušování lidských práv, zmizení a únosů páchaných čečenskými autoritami. V roce 2018 byla Titijevovi udělena Cena Václava Havla za lidská práva.

9. duben 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Oznámení o výsledcích výběrového řízení

Knihovna Václava Havla a Letiště Václava Havla Praha se v průběhu loňského roku dohodly na vypsání neveřejného, neanonymního, jednokolového výběrového řízení, vyhlášeného 16. listopadu 2018, na novou instalaci uměleckého díla ve veřejně přístupné části terminálu připomínajícího Václava Havla, dramatika, spisovatele, vězně svědomí, československého a českého prezidenta, jehož jméno letiště nese. Společné rozhodnutí je vedeno potřebou přizpůsobit interiér letiště rychle se vyvíjejícím provozním a bezpečnostním nárokům a zároveň snahou zpřístupnit odkaz Václava Havla co nejširšímu okruhu cestujících, využívajících největší české letiště.

4. duben 2019  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

18. ročník Visegrádské letní školy

I letos je Knihovna Václava Havla partnerem Visegrádské letní školy. Vzdělávací program, který probíhá každoročně počátkem léta v Krakově, přináší cyklus přednášek, debat a workshopů a je určen vysokoškolským studentům a absolventům ze zemí V4 a dalších států střední a východní Evropy, kteří mají zájem o diskusi nad aktuálním děním, které v současnosti rezonuje ve středoevropském prostoru. Termín přihlášek byl prodloužen do 14. dubna. Více na www.visegradsummerschool.org

31. březen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Pusťte Havla!

Veřejnost v čele se známými umělci sbírá odvahu a bouří se proti násilí a zatýkání během Palachova týdne...Druhý díl vzdělávací série Rok revoluce o roce 1989 očima youtuberky: www.rokrevoluce.cz

28. březen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

14 významných osobností oceněno při příležitosti 20. výročí vstupu ČR do NATO

V Černínském paláci vyvrcholily včera, 12. března 2019, oslavy 20. výročí vstupu České republiky do NATO. Během večera udělil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček medaile za zásluhy o diplomacii 14 významným osobnostem v čele s někdejší ministryní zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou a bývalým generálním tajemníkem NATO lordem Georgem Robertsonem. Mezi oceněnými je taktéž Michael Žantovský, diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla.

13. březen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

S Madeleine Albrightovou o demokratech a diktátorech

Vážení přátelé, diskusi s Madeleine Albrightovou, kterou na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy uváděl Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, můžete zhlédnout na webu České televize.

11. březen 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Stanislav Milota

Ve věku 85 let zemřel kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel disidentky a herečky Vlasty Chramostové se stal předním obrazovým kronikářem srpna 1968 i Palachova týdne. Po revoluci působil jako první vedoucí sekretariátu prezidenta Václava Havla. Je laureátem Ceny Františka Kriegla a nositelem Čestné medaile TGM za věrnost jeho odkazu.

18. únor 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Miroslav Kusý (1931–2019)

Zemřel Miroslav Kusý, politolog, filozof, publicista a pedagog, signatář Charty 77, politik a vedoucí Kanceláře prezidenta Václava Havla v Bratislavě v době československé federace. Kusý patřil do okruhu blízkých přátel Václava Havla na Slovensku a byl to právě Kusý, kdo spolu s Milanem Šimečkou a několika dalšími signatáři vtiskli Chartě 77 česko-slovenský rozměr. 

14. únor 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva

Parlamentní shromáždění Evropské Rady ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejňují výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2019. Cena, již sedmá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 30. září 2019 a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze.

24. leden 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Za Milošem Fikejzem / 1959–2019

Tváří v tvář majestátu smrti máme tendenci vykreslovat ty, kteří už nejsou mezi námi tak, že si často nebývají podobni. Filmový historik a fotograf Miloš Fikejz však skutečně byl čestný, velkorysý, nezištný, cele oddaný svému řemeslu a zároveň vždy ochotný poradit, pomoci. O to víc jeho odchod bolí...

17. leden 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Sametový rok očima youtuberky

Den před padesátým výročím oběti Jana Palacha spouští Knihovna Václava Havla nový vzdělávací projekt Rok revoluce www.rokrevoluce.cz, který mapuje společenské a politické dění od ledna do prosince 1989.

15. leden 2019  |  ico  | 
Ilustrace

Debata on-line

Vážení přátelé, dnešní diskusní pořad z cyklu Café Republika s tématem Čekání na Palacha můžete sledovat také on-line na webové stránce České televize zde.

15. leden 2019  |  ico  | 
Ilustrace

PF 2019

Tým Knihovny Václava Havla vám přeje klidné svátky a vše pěkné s devítkou na konci! (Letošní přání jsme postavili na rukopisu poslední strany projevu Václava Havla, prosloveného v neděli 10. prosince 1989 na Václavském náměstí v Praze, v němž se vůbec poprvé objevuje věta: "Pravda a láska..." 

21. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Před sedmi lety na den přesně

Před sedmi lety na den přesně odešel Václav Havel (18. 12. 2011). Fotografie Oldřicha Škáchy zachycuje Václava Havla během natáčení filmu Odcházení... 

18. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Je nás 707...

Od pondělí do pondělí (od 3. do 10. prosince) se pod Všeobecnou deklarací lidských práv objevilo celkem 707 podpisů (683 na stránce koliknasbude.cz, 24 přibylo během pondělních otevřených dveří "Lidská práva od rána do večera" v Ostrovní 13)... Je nás 707, ale přesto pevně doufáme, že je nás mnohem více! Děkujeme!

11. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Poštou jen do 12. 12.

Naše knihy dělají radost, kam se jen dostanou. Takže pokud by je měli najít pod stromečkem Vaši blízcí a nemáte možnost se pro ně zastavit osobně, je nutné si je přes e-shop objednat nejpozději ve středu 12. prosince... 

10. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová (1927–2018)

Ve věku 91 let zemřela obhájkyně lidských práv, neodmyslitelná součást sovětského disentu, Ljudmila Alexejevová. V roce 2015 byla oceněna Cenou Václava Havla za lidská práva, kterou udílí Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77. V září 2015 vystoupila na konferenci v Pražské křižovatce, která ocenění doprovází.​

9. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Výsledky soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej vyhlášeny

V letošním roce obdržela Knihovna Václava Havla 118 studentských esejů ze 39 škol a 10 krajů České republiky. Téma desátého ročníku „O jaké republice sníš?“ bylo inspirováno 100letým výročím vzniku Českolovenska a prvním novoročním prezidentským projevem Václava Havla. Vítězné texty a fotografie ze slavnostního udílení naleznete zde.

8. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Kolik nás bude?

V pátek 10. prosince 1948 přijalo 48 zemí světa Všeobecnou deklaraci lidských práv – tehdejší Československo se zdrželo hlasování. Dodnes jejích 30 článků nepřekonatelným způsobem shrnuje morální a etické hodnoty, na nichž stojí naše civilizace. Pokud je vám znění tohoto textu blízké, symbolicky k němu PŘIPOJTE SVŮJ PODPIS. Od první minuty 3. prosince, do půlnoci 10. prosince 2018... Kolik nás bude?

3. prosinec 2018  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

George Bush (12. 6. 1924 – 30. 11. 2018)

Prezident Spojených států George Bush navštívil Československo symbolicky v den prvního výročí pádu komunismu 17. listopadu 1990 a byla to první návštěva americké hlavy státu v Československu vůbec. Na zaplněném Václavském náměstí v Praze oslovil veřejnost, která ho přivítala s velkým nadšením, připomněl vazby, které pojí USA s Československem od roku 1918, a daroval naší zemi repliku  amerického Zvonu svobody. Na přání Václava Havla mimo jiné promluvil i v pořadu Československého rozhlasu Hovory v Lánech vysílaných 18. listopadu 1990.

1. prosinec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Zítra to spustíme již za pár okamžiků v Divadle v Dlouhé

Dnes, v úterý 27. listopadu 2018, vyvrcholí projekt Knihovny Václava Havla Zítra to spustíme divadelně filmovým happeningem v Divadle v Dlouhé v Praze, kterého se zúčastní přes 270 žáků, studentů a pedagogů z celé republiky.

27. listopad 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Projev Michaela Žantovského na Václavském náměstí / 17. listopad 2018

Vážení přátelé,

nejsem žádná citlivka, ale málokdy se ubráním dojetí, když procházím těmito místy, která pro mě a pro statisíce jiných před 29 lety a mnohokrát předtím i potom představovala naději. Je to správné místo pro dojetí a možná i pro trochu pýchy a hrdosti na to, co jsme za onen čas dosáhli. Před 29 lety jsme zde volali po vykoupení z útlaku a nesvobody, po zproštění od údělu, který nám vnutil někdo jiný, a ohlíželi se, odkud přijde první rána obuškem. Dnes zde stojíme jako svobodní lidé a náš úděl, dobrý či zlý, je jen a jen dílem nás samotných. O to větší je nejen naše radost, ale i naše zodpovědnost za volbu dobrého údělu.

20. listopad 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Noc divadel 2018 ve znamení Moci bezmocných

V letošním roce padl termín Noci divadel na den devětadvacátého výročí 17. listopadu 1989. Proto se velice hodí propojit téma historického zvratu, společenské změny, téma revoluce s divadlem. V osobnosti Václava Havla se tato dvě témata propojují – úspěšný dramatik a esejista, zároveň bojovník za lidská práva a první prezident demokratického Československa.

12. listopad 2018  |  ico  | 
Ilustrace

A od zítřka spolu s Havlem!

Jste studenti? Máte pár volných chvil a hlavně zapálené hlavy? Je Vám blízké to, co Václav Havel dělal a říkal? A chtěli byste spolu s námi pečovat o jeho odkaz? Pak máte jedinečnou možnost! Právě rozšiřujeme řady našich dobrovolníků a stážistů! Práce u nás je pestrá! Ať už při přípravě PR kampaní, při budování digitálního archivu, při tvorbě vzdělávacích projektů, při správě sociálních sítí, při produkci klubových akcí, při vydávání knih... Pošlete nám krátké CV a motivační e-mail, proč byste s námi chtěli spolupracovat. Preferujeme dlouhodobější spolupráci alespoň na 1 semestr. Kontaktní e-mail vzdelavani@vaclavhavel-library.org Těšíme se na Vás! Tým Knihovny Václava Havla

25. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Lou Reeda nově v Kampusu Hybernská

Vážení přátelé, vystoupení Fernanda Saunderse, amerického zpěváka, skladatele, producenta a virtuózního hráče na basovou kytaru, který déle než třicet let stál po boku Lou Reeda, zakladatele The Velvet Underground, přesouváme do Kampusu Hybernská. Těšíme se na viděnou v pátek 26. října.

22. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Ivan M. Havel 80

Dnes, ve čtvrtek 11. října, slaví Ivan M. Havel – kybernetik, filozof a vizionář – osmdesáté narozeniny. Srdečně gratulujeme!

11. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Konference Nesnesitelná lehkost zla on-line

Vážení přátelé, dnešní mezinárodní konferenci k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2018, která se koná od 13.00 v Pražské křižovatce, můžete sledovat také živě na stránkách České televize zde.

10. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Oyub Titiev laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva 2018

Dnes, v pondělí 8. října 2018, byl na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2018. Stal se jím Oyub Titiev z Ruské federace. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Více informací o Ceně naleznete zde.

8. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Nobelova cena míru pro Nadju Muradovou

Nobelovou cenou za mír 2018 byla oceněna Nadja Muradová, která získala mimo jiné i Cenu Václava Havla za lidská práva v roce 2016. Oceněná pochází z irácké komunity Jezídů a přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty samozvaného Islámského státu.

5. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Každý může změnit svět!

Po roce na den přesně od první klapky spouštíme naši první e-learningovou sérii Každý může změnit svět.
 

4. říjen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Jsme na Světě (knihy v Plzni)!

Vážení přátelé, v průběhu tohoto víkendu nás můžete potkat na veletrhu Svět knihy Plzeň. Kromě stánku s knižní produkcí Knihovny Václava Havla se můžete těšit na doprovodný program v podobě křtu nového titulu Mé vzpomínky  V sobotu 22. září od 15.00!

21. září 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Diskuse o srpnu 1968 v Liberci on-line

Vážení přátelé, dnešní debatu věnovanou tragickým událostem ze srpna 1968 v Liberci, kde za sebou vojska Varšavské smlouvy zanechala hned v prvních dnech okupace devět zavražděných a desítky raněných, můžete sledovat také živě a to na webu České televize.

6. září 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Nesnesitelná lehkost zla – registrace spuštěna!

Vážení přátelé, rádi bychom Vás touto cestou informovali, že jsme právě spustili registrace na 6. výroční konferenci k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, která nese název Nesnesitelná lehkost zla, a následný koncert Pocta statečným. Více informací naleznete zde.

30. srpen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Trojice finalistů Ceny VH za lidská práva 2018

Dnes, v úterý 28. srpna 2018, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2018, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

28. srpen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

V pražské galerii Czech Photo Centre se ve dnech 15. srpna až 16. září představí výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968. Soubor fotografií ze sbírky Knihovny Václava Havla, která je spolupořadatelem výstavy, doplní autorova stylizovaná fotokomora s původním zařízením a fotografiemi jeho ateliéru, které pořídil Petr Šálek. Více informací o expozici a vernisáži naleznete na webu galerie.

7. srpen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Olga Havlová 85

11. července uplynulo osmdesát pět let od narození Olgy Havlové (1933–1996), výjimečné ženy, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

11. červenec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Hezké prázdniny!

Milí návštěvníci, ačkoli jsme klubový program pro tuto sezónu uzavřeli již před více než týdnem, jsme tu stále pro Vás: Od úterý do pátku můžete navštívit naši stálou expozici Havel v kostce (vždy od 12.00 do 17.00 hodin), po předchozí dohodě též badatelnu a kdykoli náš digitální archiv a YouTube kanál, kde naleznete bezmála 900 videí z našich akcí... Přejeme Vám krásný letní čas těšíme se na Vás opět v září! 

2. červenec 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Hrajte Havla aneb „Zítra to spustíme“ na školách!

Před několika málo okamžiky jsme spustili divadelně vzdělávací projekt Zítra to spustíme!, jímž spolu se studenty základních, středních a základních uměleckých škol hodlá tvůrčím způsobem oslavit 100. výročí založení republiky. Více informací naleznete zde.

19. červen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Diskuse Matky v ringu on-line

Vážení přátelé,
zítřejší debatu o tom, zda existuje kompromis mezi prací a péčí o děti, kterou pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s politickým institutem TOPAZ, můžete sledovat živě na webu České televize.

19. červen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Anatomie skoku do prázdna. Rok 1968 a umění v Československu

20. června otevře Západočeská galerie v Plzni výstavu představující více než 140 děl, jejichž vznik přímo souvisí s událostmi roku 1968 nebo jsou podvědomou reakcí na tehdejší situaci v Československu. Knihovna Václava Havla zapůjčila do expozice sedm typogramů Václava Havla. Více informací zde.

15. červen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Košicích

První lavička Václava Havla na Slovensku byla odhalena 6. června v Košicích. „Tak, jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích,“ zavzpomínal někdejší vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalý polský prezident Lech Walesa, který se odhalení lavičky zúčastnil. Na slavnosti rovněž vystoupil bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster či bývalý šéf české diplomacie a Havlův přítel a kancléř Karel Schwarzenberg.

8. červen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Antje Vollmerová 75

Ve čtvrtek 31. května oslaví 75. narozeniny Antje Vollmerová, evangelická farářka, publicistka a politička, někdejší místopředsedkyně Spolkového sněmu za Alianci 90/Stranu Zelených a členka správní rady Česko-německého fondu budoucnosti. Spolu s někdejším spolkovým prezidentem Richardem von Weizsäckerem a několika dalšími zejména opozičními politiky se na německé straně velmi zasloužila o německo-české usmíření a v letech 1995–1997 o přípravu a dojednávání Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Bez úsilí lidí, jako je Antje Vollmerová by byl takový proces po pádu železné opony mnohem komplikovanější.

31. květen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Ani nám se nevyhlo GDPR

Ani nám se nevyhlo GDPR

Milí přátelé, rádi bychom vás touto cestou upozornili, že ze všech našich akcí pořizujeme zvukový, fotografický a filmový záznam, který může být posléze využit k uveřejnění na webu www.vaclavhavel-library.org, na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube), v prostředí digitálního archivu, ve výroční zprávě a v propagačních materiálech vydaných Knihovnou VH, a že vstupem na akci dáváte KnVH k výše uvedenému souhlas. Proti případnému záznamu vaší osoby se však můžete odvolat prostřednictvím e-mailu info@vaclavhavel-library.org či telefonu 222 220 112.

24. květen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Prague 68 Oldřicha Škáchy

Padesát let od obsazení Československa vojsky Varšavského paktu v srpnu 1968 připomene v Národní knihovně kosovského hlavního města Prištině výstava fotografií Oldřicha Škáchy z archivu Knihovny Václava Havla. Uspořádal ji vedoucí Zastupitelského úřadu České republiky v Kosovu Ivo Šilhavý souběžně s výstavou fotografií z projektu „Actres Arta Dobroshi Jumping Joyfully for World Peace“.

23. květen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Evropa na křižovatce zdarma ke stažení

Kolektivní monografie Europe at the Crossroads: Democracy, Neighbourhoods, Migrations, sestavená Jacquesem Rupnikem a Pavlem Sefterem, přináší výběr z klíčových příspěvků (Gilles Kepel, Ivan Krastev, Camino Mortera Martinez, Luuk van Middelaar, Claus Offe, Petr Pithart, Jiří Přibáň, Mykola Rjabchuk, Jacques Rupnik, Pavel Seifter, Jovan Teokarević, Andrew Wilson, Catherine Withol de Wenden), pronesených na výročních konferencích Evropské dialogy Václava Havla v letech 2014–2016. Knihu je možné si bezplatně stáhnout ZDE.

14. květen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Antonín Maněna

Zemřel Antonín Maněna, dlouholetý kamarád Václava a Olgy Havlových, věrný pomocník na Hrádečku v letech nejtěžších a později i šéf jejich prezidentských ochránců.

28. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Miloš Forman (1932–2018)

Režisér legendárních snímků jako Vlasy, Ragtime, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus zemřel v pátek 13. dubna ve Spojených státech, kam se vystěhoval po roce 1968. Za svou práci získal celou řadu prestižních filmařských ocenění, včetně Zlatých globů, cen BAFTA nebo Oscarů.

14. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský v Illinois

Výkonný ředitel Knihovny VH Michael Žantovský vystoupil v neděli 8. dubna v illinoiském Stevensonově Centru pro Demokracii, věnovanému odkazu známého amerického státníka a diplomata Adlaie Stevensona III, s projevem o situaci a problémech občanské společnosti v ČR, Evropě a ve světě.

12. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Andrej Krob (o)slaví 14. března osmdesát aneb Občan Krob po deseti letech

Další příslušník mé generace, kterou kdesi nejhlouběji v sobě pořád – nač to tajit – cítím jako generaci mladou či nastupující, se dožívá sedmdesátky: Andrej Krob. Známe se padesát let, tak mám snad právo o něm říct několik slov. 

12. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínky na rok 1918 – bod zvratu pro Evropu on-line

Vážení přátelé, dnešní diskusní setkání, na němž budou hosté ze sedmi evropských zemí porovnávat své pohledy a diskutovat nad současným významem roku 1918, můžete sledovat také on-line, a to na webu České televize.

11. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský hostem The Chicago Council on Global Affairs

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský vystoupil v pondělí 9. dubna v Chicagu, kde hovořil o vztazích v euroatlantické oblasti, směřování České republiky a střední Evropy, Václavu Havlovi a jeho odkazu a dalších aktuálních tématech. Více na stránkách The Chicago Council on Global Affairs, kde je ke zhlédnutí videozáznam.

10. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský zahájil konferenci o Pražském jaru v Nebrasce

Katedra historie na  University of Nebraska-Lincoln hostila od 3. do 7. dubna 2018 týdenní konferenci k 50. výročí Pražského jara s názvem Prague Spring 50.

7. duben 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Organizátoři Visegrádské letní školy prodloužili termín pro podávání přihlášek

Na Visegrádskou letní školu – vzdělávací program, který probíhá každoročně počátkem léta v Krakově a jejímž partnerem je i letos Knihovna Václava Havla – se můžete přihlásit až do 8. dubna. Více o cyklu přednášek, debat a workshopů, který je určen vysokoškolským studentům a absolventům ze zemí V4 a dalších států střední a východní Evropy, se dozvíte zde.

31. březen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Večer o duševní zdravovědě on-line

Vážení přátelé, dnešní diskusní večer, zaměřený na každodenní péči o duševní zdraví a pořádaný v Knihovně Václava Havla neziskovou organizací Nevypusť duši, můžete sledovat také on-line, a to od 19.00 na ČT24.

27. březen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Lublani

Slovinská Lublaň je po řadě českých měst a světových metropolí dalším místem, které si připomíná památku prezidenta, disidenta a dramatika. Dílo architekta Bořka Šípka, které od pátku 16. března stojí v Severním lublaňském parku, tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem. Jeho středem pak prorůstá kmen lípy. Lavička má symbolizovat demokratickou otevřenost a ochotu k dialogu. U odhalení byla přítomna česká velvyslankyně na Slovinsku Věra Zemanová a představitelé Lublaně. Více o projektu zde.

18. březen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Visegrádská letní škola – výzva k účasti

I letos je Knihovna Václava Havla partnerem Visegrádské letní školy. Vzdělávací program, který probíhá každoročně počátkem léta v Krakově, přináší cyklus přednášek, debat a workshopů a je určen vysokoškolským studentům a absolventům ze zemí V4 a dalších států střední a východní Evropy, kteří mají zájem o diskusi nad aktuálním děním, které v současnosti rezonuje ve středoevropském prostoru.

1. březen 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Debata věnovaná úzkostným poruchám on-line

Vážení přátelé, zítřejší debatní večer, pořádaný v Knihovně VH neziskovou organizací Nevypusť duši, můžete sledovat také on-line na webových stránkách České televize.

27. únor 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Tváře vzdoru

Vážení přátelé, ode dneška můžete on-line zhlédnout novou výstavu Tváře vzdoru, kterou Knihovna Václava Havla připravila ve spolupráci s fotografem Pavlem Hrochem. Snímky Vás seznámí s lidmi, kteří se v rozpětí mnoha desítek let postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku a nekulturnosti. Vybrané osobnosti spojila odvaha, vůle ke svobodě a lásku k bližním. Více na webových stránkách platformy Google Arts & Culture.

25. únor 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Beseda o duševním zdraví on-line

Vážení přátelé,
zítřejší pořad s názvem Je třeba nevypustit duši, věnovaný panickým poruchám a duševním onemocněním, můžete sledovat od 19.00 také on-line, a to na webových stránkách České televize.

28. leden 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Cena VH za lidská práva 2018

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za obranu lidských práv za rok 2018. Letošní cena, již šestá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 8. října a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze.

15. leden 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Nástroj demokracie

„Volby nejsou povinné, a nechce-li se jich někdo účastnit, je to jeho věc. Nicméně ten, kdo se jich neúčastní, nemá později morální právo tvrdit, že nemá vliv na věci veřejné. Volby nejsou sice zdaleka jediným způsobem, jímž občan ovlivňuje poměry v zemi, je to však v demokracii základní nástroj tohoto ovlivňování. Kdo tohoto nástroje nevyužije, je sám proti sobě.“ (Rozhovor Václava Havla pro MF Dnes z 22. května 1996 připomínáme v souvislosti s blížící se volbou prezidenta ČR).

10. leden 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Vilém Prečan 85

V úterý 9. ledna se dožívá 85 let historik Vilém Prečan. Po odchodu do exilu spoluzaložil Československé dokumentační středisko v německém Scheinfeldu, které za velké podpory Karla Schwarzenberga shromažďovalo archiv osobností a samizdatové literatury a zprostředkovávalo korespondenci mezi československou opozicí a exilem.

9. leden 2018  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna během svátečních dnů

Vážení přátelé, Knihovna Václava Havla – její expozice a obchod – bude od 23. 12. 2017 do 8. 1. 2018 uzavřena. Galerie bude přístupná po předchozí telefonické dohodě, obchod bude z důvodu inventur uzavřen. Děkujeme Vám za pochopení a těšíme se na viděnou!

22. prosinec 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Už jen 36 hodin

Milí přátelé, abychom Vám mohli zaručit, že dárky z Knihovny VH za Vámi a Vašimi blízkými dorazí včas, prosíme Vás, abyste si je objednali do zítřejší půlnoci. Děkujeme a i přes všechen shon přejeme klidné dny.

12. prosinec 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Kniha měsíce

Titulem měsíce prosince je svazek Moc bezmocných. Sborník sestavený z klíčových esejů Václava Havla (Dopis Gustávu Husákovi, Moc bezmocných, Děkovná řeč za Cenu Erasma Rotterdamského, Příběh a totalita, Slovo o slovu) můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu 249 Kč.

4. prosinec 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Klikni a pomáhej neziskovkám

Profil Knihovny Václava Havla naleznete nově také na webu projektu GIVT. Naše aktivity můžete tedy podpořit každým běžným nákupem přes internet.

24. listopad 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Pořad Čechoslováci v Gulagu on-line

Dnešní setkání, na němž bude představena publikace Čechoslováci v Gulagu, mapující životní osudy dvanácti Čechoslováků a jejich rodinných příslušníků, přátel a kolegů, kteří se jako režimu nepohodlní či zcela nevinní ocitli v soukolí molochu sovětské totalitní moc, můžete sledovat také on-line na webu České televize.

23. listopad 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Debata prezidentských kandidátů se neuskuteční

S politováním oznamujeme, že Debata prezidentských kandidátů k tematice lidských práv se ruší. Většina oslovených kandidátů si bohužel neudělala čas. Organizátoři debaty (Prague Pride) lidskoprávní otázky kandidátům na prezidenta ČR přesto položí, a to korespondenční formou. Odpovědi od všech oslovených budou následně zveřejněny na www.praguepride.cz. Zájemcům, kteří se na debatu v Knihovně Václava Havla těšili, se omlouváme a děkujeme za pochopení.

14. listopad 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Náš Vašek

16. listopadu bude v newyorské Bohemian National Hall uveden snímek Náš Vašek – O moci bezmocných režisérky Krystyny Krauze. Dokument poodhaluje méně známé vztahy mezi polskou a českou opozicí vedenou Václavem Havlem v dobách železné opony a přináší svědectví o činech, které napomáhaly k likvidaci totalitních režimů v Evropě. Více na webu Vaclav Havel Library Foundation, která večer spolupořádá.

7. listopad 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Konference k Ceně Václava Havla za lidská práva on-line

Pátý ročník mezinárodní konference k Ceně Václava Havla za lidská práva, která se koná 11. října v Pražské křižovatce, můžete sledovat on-line na stránkách České televize. Video je dostupné zde.

10. říjen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Murat Arslan laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva 2017

Před několika málo okamžiky byl na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2017. Stal se jím Murat Arslan z Turecka. 

9. říjen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Margaret Atwoodová v Praze

Vážení přátelé, vzhledem k omezené kapacitě Knihovny Václava Havla jsme uzavřeli registrace na večer Margaret Atwoodové. Prvních dvě stě registrovaných zájemců obdrží potvrzení o vstupu. Setkání s autorkou bude možné sledovat také on-line na našem Facebooku a poté i na webových stránkách a YouTube. S Margaret Atwood se můžete také setkat na její autogramiádě v knihkupectví The Globe Bookstore (17.10.) nebo den poté na autogramiádě v Paláci knih Neoluxor. Děkujeme Vám za pochopení.

8. říjen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Program konference k Ceně Václava Havla zveřejněn!

Pátý ročník mezinárodní konference k Ceně Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Knihovna Václava Havla společně s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charty 77, se uskuteční 11. října 2017 v Pražské křižovatce. Podrobný program naleznete zde.

5. říjen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Jakou cenu jsme ochotni platit za lidská práva?

Na stejnojmenné konferenci, která se uskuteční ve středu 11. října 2017 v Pražské křižovatce, vystoupí přední domácí i zahraniční odborníci, aktivisté i politici: Irwin Cotler (Kanada), expert v oblasti lidských práv a mezinárodního práva, bývalý ministr spravedlnosti, David Eubank (USA/Thajsko), zakladatel organizace Free Burma Rangers a humanitární pracovník, Annie Yang (Čína), bývalá vězeňkyně pracovního tábora, Grigory Pasko (Rusko), nezávislý novinář a další významní hosté. Očekáváme také mimořádné vystoupení jednoho z nositelů Nobelovy ceny za mír. 

21. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Začínáme Číst Havla!

Dnes prostřednictvím webových stránek www.cisthavla.cz spouštíme kampaň ČÍST HAVLA, která by měla žákům základních a středních škol pomoci poznat Václava Havla nejen jako velkou postavu české historie, ale především jako mimořádně čtivého, zajímavého a podnětného spisovatele. 

19. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

K dnešní předvolební superdebatě

V předvolební debatě o vzdělání pořádané Českou středoškolskou unií v Knihovně Václava Havla dne 14. září 2017 vystoupili zástupci pěti parlamentních stran. Bez vědomí Knihovny se debaty zúčastnila za KSČM poslankyně Marta Semelová...

14. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Předvolební superdebata: Politika vs. Vzdělávání online

Čtvrteční diskusi o vzdělávání v České republice, kterou pořádáme s Českou středoškolskou unií, bude živě na svých webových stránkách přenášet Česká televize.

12. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Barmští poslanci v Knihovně VH

Dnes odpoledne přijal výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský parlamentní delegaci z Barmy/Myanmaru, která je v České republice na pozvání ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. 

6. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Registrace na konferenci „Jakou cenu jsme ochotni platit za lidská práva?“ právě spuštěny!

V demokratických společnostech panuje zásadní shoda na důležitosti lidských práv a jejich dodržování. Tento konsensus však doznává trhliny, pokud se některá lidská práva dostanou do zdánlivého či skutečného konfliktu s jinými důležitými společenskými zájmy jako jsou bezpečnost, prosperita či většinový princip demokracie.

6. září 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Turecký právník, maďarská nevládní organizace a rakouský kněz

Před několika málo minutami byla v prostorách Knihovny Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2017, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

29. srpen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

„Disidentské dítě, zadáví Tě, sní Tě“, aneb Srpnová invaze na Hrádeček

Ode dneška si můžete on-line prohlédnout na platformě Google Arts & Culture výstavu k prvnímu výročí Srpnové invaze na Hrádeček: setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

20. srpen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Jiří Kuběna (1936–2017)

Ve věku 81 let zemřel Jiří Kuběna, historik umění a básník, představitel generace tzv. „šestatřicátníků“. Odešel básník, který prošel vlivy avantgard a odhodil je, aby se vrátil k základům evropské poetiky a duchovnosti. Básník sonetu a hexametru. Básník katolicismu a erotismu. Básník Moravy a monarchie. Básník hradní pán. Básník oslavitel.

10. srpen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Liou Siao-po a VH

Ve čtvrtek 12. července 2017 zemřel nejznámější čínský vězeň svědomí a obránce lidských práv Liou Siao-po, který byl koncem června s diagnostikovanou rakovinou jater podmínečně propuštěn a léčen v přísně střežené nemocnici.

17. červenec 2017  |  ico  | 
Ilustrace

O Havlovi v Mexiku

Dne 29. 6. 2017 se v hlavním městě Mexiku na půdě Mexického institutu pro spravedlnost (IMJUS) uskutečnila otevřená debata pod názvem Přechod k demokracii: česká zkušenost a reference pro Mexiko.

6. červenec 2017  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Jsme tu pro Vás i přes prázdniny

Ačkoli jsme klub i badatelnu s posledním červnem zavřeli, přesto je možné nás navštívit: rádi se Vám budeme věnovat od pondělí do pátku od 9.00 do 16 hodin po předchozí telefonické dohodě. Těšíme se na Vás!  

6. červenec 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Liu Siao-po na svobodě

Čínské komunistické vedení se rozhodlo propustit nejznámějšího čínského disidenta a vězně svědomí Liu Siao-po, když mu byla diagnostikována pokročilá rakovina jater.

26. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

O Václavu Havlovi v Mexiku

Ve čtvrtek 29. června 2017 se na půdě Mexického institutu pro spravedlnost uskuteční debata "Zkušenost české transformace" o přechodu z totalitního režimu k demokracii, o významu Sametové revoluce, Václavu Havlovi, lidských právech a dnešní politice české i světové. 

23. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Pořad o sociálním začleňování on-line

Dnešní debatu na téma Sociální vyloučení a začleňování v Česku, kterou pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Institutem pro sociální inkluzi, bude přenášet Česká televize. Diskusi můžete sledovat zde.

19. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Busta Václava Havla

Ve středu 14. června byla na univerzitě v Manitobě v Kanadě odhalena busta Václava Havla. Slavnostního setkání se zúčastnil také Pavel Hrnčíř, velvyslanec České republiky v Kanadě. Univerzita byla s osobností Václava Havla spojena již v dubnu 1999, kdy Havlovi udělila čestný doktorát práv.

16. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Změna programu

Vážení přátelé, večer s francouzsko-marockou spisovatelkou a novinářkou Leïlou Slimani, laureátkou Goncourtovy ceny, jsme nuceni přesunout. Setkání se uskuteční pravděpodobně v září. Sledujte naše webové stránky a facebook.

13. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

22. Lavička Václava Havla

V sobotu 17. června 2017 bude slavnostně odhalena v pořadí dvaadvacátá Lavička Václava Havla. Umístěna bude v areálu Univerzity Palackého v Olomouci, na nádvoří bývalé dělostřelecké Tereziánské zbrojnice, v níž sídlí univerzitní knihovna, vydavatelství a archiv. Olomoucká univerzita udělila Václavu Havlovi v květnu 1990 čestný doktorát filozofie a byla vůbec první univerzitou v někdejším Československu, která tak Václava Havla ocenila.

12. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Za Jardou Kořánem, přítelem, kumpánem a překladatelem jedné epochy

Kdo jednou Jaroslava Kořána, řečeného King Kong, poznal, hned tak na něj nezapomněl. Hlásil se o pozornost hřmotnou postavou, zvučným hlasem jak stvořeným ke zpěvu prostonárodních písní, mluvou trochu zadrhávavou, leč mířící neochvějně k jádru věci, pohrdavou povzneseností nad strázněmi života nezávislého intelektuála v normalizačním Československu a téměř neohraničenou šíří talentů, kterým – každému zvláště a všem dohromady – věnoval stejně neomezené množství energie.

5. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Za Jaroslavem Kořánem (1940–2017)

Zemřel překladatel, scenárista, fotograf a nakladatel Jaroslav Kořán, první polistopadový primátor Prahy a dlouholetý přítel Václava Havla. V roce 40. výročí Charty 77 je dobré připomenout, že právě v Kořánově bytě se 10. prosince 1976 sešli Václav Havel, Pavel Kohout, Jiří Němec, Zdeněk Mlynář a Vendelín Komeda na přípravné schůzce rodící se občanské iniciativy. Jaroslav Kořán také patřil v listopadu 1989 do okruhu zakladatelů Občanského fóra.

3. červen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Pražská výzva 2017

Skupina předních světových intelektuálů a obhájců lidských práv zveřejnila 31. května Pražskou výzvu, upozorňující na současná nebezpečí hrozící liberální demokracii a lidským právům a ustavující Koalici pro obnovu demokracie. Výzvu, která explicitně odkazuje na myšlenky Václava Havla, podepsalo více než 60 světových osobností politického, kulturního a akademického života.

31. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička VH v Horních Počernicích

Ve čtvrtek 18. května byla před divadlem v Horních Počernicích odhalena v pořadí 21. Lavička Václava Havla. Na slavnostním ceremoniálu promluvil ministr kultury Daniel Herman, starostka Hana Moravcová a za Knihovnu Václava Havla Anna Freimanová. Dramatika Havla pojí s Horními Počernicemi výjimečná událost, kterou se stala světová premiéra jeho divadelní hry Žebrácká opera. Režisér a přítel Václava Havla Andrej Krob ji s Divadlem na tahu uvedl 1. listopadu 1975 v dnes již zbořeném hostinci U Čelikovských. Představení, po němž následovaly represe vůči režisérovi, hercům i divákům, bylo jediným veřejným uvedením hry zakázaného autora v době husákovské normalizace a celá událost byla v přímé linii těch, které o čtrnáct měsíců později přivedly na svět prohlášení Charty 77.

19. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Havel—Prigov na stupních vítězů

Výstava Havel—Prigov a česká experimentální tvorba, na níž se podílela též Knihovna Václava Havla, získala Cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí Gloria Musaealis!

18. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Přijďte si pro Madeleine!

Pokud se dnes, v úterý 16. května 2017, rozhodnete oslavit narozeniny Madeleine Albrightové spolu s námi v Ostrovní 13, získáte tak jedinečnou možnost stát se hrdým vlastníkem vzpomínkové knihy Madeleine Albrightové PRAŽSKÁ ZIMA s jejím originálním podpisem! Všichni přítomní při vstupu do sálu obdrží lístek, který bude v závěru večera slosován. A vítěz bere vše!

16. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské dialogy Václava Havla on-line

Letošní čtvrtou mezinárodní konferenci Evropské dialogy Václava Havla, která se koná dnes v DOXu, bude živě přenášet na svých webových stránkách Česká televize.

15. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna VH na Světu (knihy)

Již tradičně nás od dnešního rána do nedělního odpoledne zastihnete nejen v Ostrovní 13, ale také na Světu knihy – mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu, konaném v areálu holešovického Výstaviště v Praze 7. A kromě pestré nabídky již známých a osvědčených titulů si můžete zakoupit též jeden zbrusu nový: Právě proto, že jsem – knižní rozhovor, který s Ivanem M. Havlem vedl literární a filmový historik Jan Lukeš. Slavnostní uvedení této knihy za účasti obou (spolu)autorů, nazvané Právě proto, že jsem Ivan M. Havel, bude pražské Výstaviště hostit v sobotu od třetí hodiny odpolední.  

11. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Pomozte nám prošlápnout Havel Walk!

Stejně jako dalších 54 neziskových organizací jsme se koncem dubna přihlásili do soutěže Ackee o 1 milion Kč na vytvoření aplikace. A stejně jako 19 dalších jsme 9. května postoupili do semifinále. A stejně jako každý chceme vyhrát, protože si myslíme, že náš projekt Havel Walk je smysluplný a potřebný. Pokud to vidíte stejně, dejte nám hlas: lajkujte, sdílejte, palečkujte zde... do 19. května, přesně do osmé hodiny večerní. Moc děkujeme!  #HavelWalk

9. květen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Vpád do Evropy on-line

Dnešní setkání k nedožitým osmdesátým narozeninám Jiřího Dienstbiera bude živě přenášet na svých webových stránkách Česká televize zde.

20. duben 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Registrace na letošní Visegrádskou letní školu zahájena!

Vážení přátelé, s radostí Vám oznamujeme, že Knihovna Václava Havla se stala partnerem Visegrádské letní školy, pořádané společností Villa Decius Association v Krakově.

2. březen 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Museum Kampa v Knihovně VH

Předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil a ředitelka expozice Werichovy vily Petrana Slámová navštívili Knihovnu Václava Havla.

22. únor 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Diskuse o nerovnosti ve vzdělávání online

Dnešní debatu, jež bude věnovaná vzdělávání a tomu, zda vývoj českého školství nevede k prohlubování nerovností a zda má v České republice každý stejné právo na vzdělávání, bude přenášet živě Česká televize.

21. únor 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Miloš Havel je zpátky!

Valentýnským Večerním hostem Radiožurnálu (14. 2. 2017) byla Krystyna Wanatowiczová, autorka jedné z našich nejúspěšnějších knih „Miloš Havel / český filmový magnát“. Knihy, která je v současnosti beznadějně vyprodaná, ale jejíž dotisk chystáme na přelom února a března.

16. únor 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Markéta Goetz-Stankiewiczová slaví devadesátiny

Devadesáté narozeniny 15. února slaví Markéta Goetz-Stankiewiczová, profesorka srovnávací literatury, autorka a esejistka, která v roce 1948 opustila Československo a usadila se v Kanadě, kde soustavně propagovala českou kulturu, zaměřila se zde na publikování československé samizdatové literatury a věnovala se kritice děl dramatiků jako Pavla Kohouta, Josefa Topola nebo svého přítele Václava Havla. V minulém roce navštívila Prahu, kde převzala Cenu Jiřího Theinera, udělovanou osobnostem, které významně přispívají k šíření a propagaci české literatury mimo ČR.

14. únor 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Nominace na Cenu Václava Havla 2017 právě otevřeny!

Víte o někom, kdo by si tuto prestižní Cenu za prosazování lidských práv zasloužil? Pak stačí vyplnit příslušný dotazník (na stránce dole, vpravo), získat podporu 5 osob a oba formuláře zaslat do 30. dubna 2017 Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy (emailem na: hrprize.pace@coe.int). Více informací o Ceně naleznete zde.

17. leden 2017  |  ico  | 
Ilustrace

Přepadení Václava Havla

Nadcházející výročí zveřejnění historicky prvního Prohlášení Charty 77 si Knihovna Václava Havla připomene zítra – v pátek 6. ledna 2017 – v pravé poledne před vilou ve Střešovické ulici 64 v Praze. Neboť právě odtud, z bytu blízkého přítele a „prvního čtenáře“ Václava Havla, překladatele Zdeňka Urbánka, se Charta 77 za velmi dramatických okolností vydala 6. ledna 1977 do světa.

5. leden 2017  |  ico  | 
Ilustrace

PF 2017

Milí přátelé, moc Vám děkujeme za přízeň, přejeme vše pěkné se sedmičkou na konci a těšíme se na Vás opět 9. ledna 2017! (Vzhledem k pravidelné inventuře budeme veškeré poptávky na e-shopu Knihovny, zaslané po 30. 12. 2016, vyřizovat ve druhém lednovém týdnu. Za případné komplikace se tímto předem omlouváme.) 

22. prosinec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Pět let bez Václava Havla

18. prosince 2011 byla též neděle... Pravda a láska Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!
VÁCLAV HAVEL (5. 10. 1936 – 18. 12. 2011)

18. prosinec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Rozumět Havlovi on-line

Debatu s americkými bohemisty, autory čerstvých Havlovských monografií, Davidem S. Danaherem a Kieranem Williamsem, kterou bude v pátek 16. prosince moderovat Michael Žantovský, můžete sledovat on-line na stránkách České televize.

14. prosinec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský v Barmě

Michael Žantovský s Aun Schan Su Ťij vzpomněli Václava Havla a sametovou revoluci.

18. listopad 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Setkání s Madeleine Albrightovou on-line

Besedu Madeleine Albrightové a Michaela Žantovského o amerických prezidentských volbách bude zítra přenášet web ČT24. Diskusi můžete sledovat zde.

10. listopad 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Setkání s Madeleine Albrightovou

Zájemcům o setkání s Madeleine Albrightovou, kteří se nestačili zaregistrovat, nabízíme přímý přenos z akce zajištěný streamingem na ČT 24. Přímý link zveřejníme ve čtvrtek 10. listopadu.

2. listopad 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Zítřejší diskuse nakladatelství Teapot zrušena

Vážení přátelé, rádi bychom Vás touto cestou informovali, že zítřejší diskuse nakladatelství Teapot Kniha? Umění? Investice? o roli umění ve společnosti, o krásných knihách a jejich vlivu na veřejný diskurs, byla z provozně-technických důvodů zrušena. Děkujeme za pochopení. 

18. říjen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Setkání s Philipem G. Zimbardem

Debatu s americkým psychologem a popularizátorem psychologie Philipem G. Zimbardem přesouváme pro velký zájem na půdu Právnické fakulty Univerzity Karlovy (nám. Curieových 7, Praha 1).

18. říjen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Přesunutí programu dnešního večera

Z organizačních důvodů se akce Turkey: Democracy Hijacked?, konající se v rámci konference Forum 2000, přesouvá do hotelu David (Náplavní 6) a je přístupná pouze po předchozí registraci. Děkujeme Vám za pochopení. 

17. říjen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Ploty, zdi a příkopy on-line

Průběh dnešní mezinárodní konference k poctě letošní laureátky Ceny Václava Václava Havla – Nadii Muradové – je možné sledovat zde.

12. říjen 2016  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2016 se stala Nadia Murad

Nadia Murad Basee Taha (Irák) je odvážná žena z jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty IS. Dne 16 prosince 2015 Nadia promluvila na Radě bezpečnosti OSN o útoku proti Jezídům směřujícím k jejich genocidě a znásilňování jejich žen. Ve svém vystoupení žádala, aby Rada podnikla různá opatření směřující na ochranu a osvobození zajatých Jezídů a zastavení jejich genocidy.

10. říjen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Osmdesát gratulantů k osmdesátinám

Jména všech osmdesát gratulantů k osmdesátinám VH, kteří se objeví v paláci Lucerna v sobotu 15. října 2016 na večeru k nedožitému jubileu pana prezidenta:

21. září 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Konference Čí média, čí zájmy? online

Dnešní debatní panel na téma Čí média, čí zájmy? Vlastnictví, veřejná sféra a online prostor můžete sledovat online na YouTube kanálu Knihovny Václava Havla.

18. září 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský o Věře Čáslavské

Nejdřív byla pro patnáctiletého kluka předmětem nedostižné krásy, ladnosti a dokonalosti. O pár let později, na olympiádě v Mexiku, pak příkladem charakteru a vzdoru, dodávajícím odvahu v těžkých týdnech po srpnové invazi. V následujících dvaceti letech jednou z všedních obětí malicherné pomstychtivosti normalizátorů. Bydlela v Dejvicích nedaleko od nás a vídal jsem ji občas na ulici, stále půvabnou, vzpřímenou a nepokořenou.

31. srpen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřela Věra Čáslavská

Věra Čáslavská, legenda československé gymnastiky, sedminásobná olympijská vítězka, předsedkyně Českého a členka Mezinárodního olympijského výboru a poradkyně prezidenta republiky Václava Havla v letech 19901992.

31. srpen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Trojice finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2016

Dnes, v úterý 30. srpna 2016, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2016, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

30. srpen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Havel@80 v Lucerně aneb osmdesát gratulantů k osmdesátinám

V sobotu 15. října 2016 naplní pražský palác Lucerna oslava 80. narozenin Václava Havla. Vyvrcholí tak projekt „Havel@80“, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Více informací o akci naleznete zde.

27. srpen 2016  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Dvě výstavy fotografií V. Havla ve Wroclawi

Ve wroclawské Kongresové hale vystavuje České centrum od konce července fotografie Oldřicha Škáchy „Václav Havel na dosah ruky“. Výstava je komplementem mezinárodní expozice o životě v zemích sovětského bloku v sedmdesátých letech, kterou připravily kulturní instituty zemí střední Evropy spolu s polským Institutem paměti národa IPN.

29. červenec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Olga

Dnes by osmdesáté třetí narozeniny oslavila Olga Havlová (1933–1996), první žena Václava Havla a zakladatelka Výboru dobré vůle.

11. červenec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Za Zdeňkem Neubauerem

V noci ze 4. na 5. července zemřel profesor Univerzity Karlovy Zdeněk Neubauer, český filosof a biolog, v roce 2001 laureát Ceny Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Neubauer byl bezpochyby jedním z nejoriginálnějších českých myslitelů současnosti, který díky svému renezančnímu vzdělání, myšlenkové hloubce a také svým osobitým životním stylem a způsobem komunikace ovlivnil prakticky každého, kdo se ocitl v jeho blízkosti. Na celkové hodnocení Neubauerova díla a jeho zařazení do širších souvislostí evropského myšlení je v této chvíli určitě ještě brzy. To bude primárním úkolem jeho žáků, kteří nyní, kdy se uzavřelo, budou teprve muset dát je dohromady. Již teď je ale jisté, že odešel člověk vskutku neobyčejný, který za sebou zanechává významné a v kontextu naší doby neopominutelné myšlenkové dědictví.

7. červenec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Zdeněk Neubauer (1942—2016)

V noci na dnešek odešel filozof a biolog, laureáti Ceny Toma Stopparda Zdeněk Neubauer. Autor esejistických sborníků napsal také na přání Václava Havla stať k Dopisům Olze.

5. červenec 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Rr online

Dnešní reprízu tragikomedie Rr autorů Pavla Kohouta a Václava Havla můžete sledovat živě (od 19.00 hodin) na webových stránkách České televize.

30. červen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Zápisky obviněného

Knihovna VH si nedožité 80. narozeniny Václava Havla připomene celou řadou nejrůznějších akcí. Jednou z nejvýznamnějších bude vydání dosud neznámých deníkových zápisků Václava Havla z roku 1977, napsaných během několika měsíců vyšetřovací vazby, v níž se ocitl po zveřejnění Charty 77. Věrná faksimilie nedávno objeveného diáře spolu s pěticí doprovodných textů Davida Duška, Anny Freimanové, Martina Palouše, Paula Wilsona a Michaela Žantovského vyjde v říjnu 2016 pod názvem Václav Havel: Zápisky obviněného.

22. červen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Debata o osobnosti a odkazu Václava Havla a výstava jeho fotografií v Gdaňsku

V Gdaňsku na terénu bývalých loděnic, v nichž vznikla v roce 1980 Solidarita, otevřeli před dvěma lety gigantickou, architektonicky vynikající, odvážnou budovu Evropského centra Solidarity. Nedávno (19. – 20. 5.) se tu konal kulatý stůl o osobnosti Václava Havla, který je v Polsku stále velmi uznáván a je vnímán jako světový symbol demokratických přeměn po pádu komunismu. Debatovali polští publicisté a znalci českých dějin a politiky A. Jagodzinski a A. Kaczorowski, a ředitel Českého centra ve Varšavě, diplomat a publicista P. Janyška. Diskusi rámovala výstava černobílých fotografií Václava Havla, jejichž autorem byl především fotograf Alan Pajer, který výstavu připravil a uvedl. Zůstane v Gdaňsku do 19. června.

16. červen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské dialogy Václava Havla online

Zítřejší konferenci, která proběhne od 9.00 v holešovickém centru DOX, bude živě přenášet Česká televize. Debatu „Diskutujme o Evropě“ bude možné sledovat od 17.00 také na internetových stránkách Dialogy s občany. Otázky mohou občané klást nejen z publika, ale i online prostřednictvím aplikace sli.do.

29. květen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Otevřený dopis občanům Spojeného království

Dne 23. června 2016 budou občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v referendu rozhodovat o setrvání své země v Evropské unii. Jakkoli Česká republika vyjádřila ústy své politické reprezentace podporu setrvání Británie v evropských strukturách, uvědomujeme si, že politická komunikace je svým vyzněním vždy vlastně anonymní a argumentačně omezená. Usoudili jsme, že tuto situaci je možné nahlédnout jako výzvu pro představitele českého národa. Za nejvhodnější formu doručení našeho poselství Britům jsme zvolili otevřený dopis Tomu Stoppardovi, jedné z nejznámějších osobností britského veřejného života, příteli Václava Havla a zlínskému rodákovi.

16. květen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Dnešní premiéra Rr

Vážení přátelé, je nám to velice líto, avšak kapacita hlediště pro dnešní světovou premiéru scénického čtení hry Václava Havla a Pavla Kohouta „Rr“ je naplněna. Představení tedy můžete sledovat on-line díky České televizi, a je více než pravděpodobné, že v dohledné době uspořádáme jeho další reprízy. 

5. květen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Staňte se součástí týmu Knihovny VH!

Knihovna Václava Havla vypisuje výběrové řízení na pozici „vzdělávací koordinátor/ka“, který bude mít zodpovědnost za vývoj bilingválního e-learningového projektu v češtině a angličtině. 

4. květen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Srdce pro Václava Havla

Slavnostní prezentace sochy „Srdce pro Václava Havla“ autorů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy se uskuteční 2. května v 18.00 na půdě Columbia College v Chicagu. Během večera bude promítnut filmu Život podle Václava Havla Andrey Sedláčkové. Čestným hostem bude velvyslanec Martin Palouš. Více informací v pozvánce.

28. duben 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Diskuse věnovaná budoucnosti národních galerií živě na webu České televize

Dnešní diskusi s Jiřím Fajtem (ředitel NG v Praze) a Alexandrou Kusou (ředitelka Slovenské národní galerie), kterou bude moderovat Milena Bartlová, můžete sledovat v 19.00 živě na stránkách České televize.

27. duben 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Politika a svědomí

Včera večer byla v prostorách Českého centra v Praze v Rytířské ulici slavnostně zahájena výstava Václav Havel: Politika a svědomí, připravená u příležitosti nedožitých 80. narozenin VH. Výstavu můžete navštívit až do 7. května 2016. Srdečně zveme! 

21. duben 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský na fóru GLOBSEC 2016

Projev ředitele Knihovny Václava Havla, Michaela Žantovského, při převzetí České a slovenské transatlantické ceny v rámci fóra GLOBSEC 2016:

18. duben 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Omilostnění Anara Mammadliho

V Ázerbájdžánu byl dnes omilostněn Anar Mammadli, lidskoprávní aktivista a laureát Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2014. Mezi omilostněnými je i další aktivista na poli lidských práv Rasul Jafarov, který byl hostem konference konané u stejné příležitosti v Praze v říjnu 2013. Další desítky politických vězňů v této kavkazské zemi však zůstávají ve věznicích, a mezinárodní tlak na jejich propuštění by proto neměl polevit.

17. březen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Intelektuál a totalita

Martin Palouš, diplomat, pedagog, signatář Charty 77 a prezident Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku, vystoupí 23. března od 15.00 v panelové diskusi na Floridské mezinárodní univerzitě v Miami.

11. březen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Liberci

Odhalením Lavičky Václava Havla připomněla včera, 8. března, liberecká vědecká knihovna nedožité osmdesátiny našeho prvního porevolučního prezidenta.

9. březen 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Umberto Eco (1932–2016)

Významný italský spisovatel, sémiotik, filozof a estetik odešel v pátek 19. února. Laureát mnoha prestižních ocenění převzal také Cenu Nadace Vize 97. Poutnickou svatovojtěšskou hůl Ecovi předal 5. října 2000 prezident Václav Havel. Foto (c) Sean Gallup/Getty Images

20. únor 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Děkujeme!!!

Před pár vteřinami jste náš projekt na HitHitu podpořili v plné výši, takže s přípravami knihy Hele, Havel! můžeme začít...!

18. únor 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel natěračem aneb ‪#‎helehavel‬ už jen pár dní!

O chalupaření Václava Havla by se daly napsat hotové romány. Proto nepřekvapí zápal, s jakým se v létě roku 1984 ujal údržby zahradního nábytku na Hrádečku... Pokud byste chtěli také tento snímek vidět v připravované publikaci #helehavel, neváhejte nás podpořit na www.hithit.cz/helehavel

17. únor 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Bořek Šípek

Bořek Šípek, mezinárodně uznávaný designér a architekt, přítel a po řadu let dvorní architekt Václava Havla, pomáhal tvořit estetický výraz Havlova odkazu a nepominutelně patřil k okruhu přátel Knihovny Václava Havla. Je velká škoda, že jeho poslední vystoupení na půdě Knihovny 23. 11. 2015, kdy hovořil o svém životě, o přátelství s Václavem Havlem a o své práci, bylo současně jeho rozloučením...

13. únor 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Udělení Ceny Erasma Rotterdamského Václavu Havlovi v roce 1986

Přesně před třiceti lety – 22. ledna 1986 – zveřejnila Nadace Erasmovy ceny své rozhodnutí udělit prestižní výroční cenu za mimořádný přínos pro evropskou kulturu Václavu Havlovi. Ještě týž den na tuto zprávu Václav Havel zareagoval stručným vyjádřením a o dva měsíce později též Děkovnou řečí, která dodnes patří k jeho klíčovým textům. Cenu na slavnostním ceremoniálu v rotterdamském kostele sv. Vavřince dne 13. listopadu 1986 za Václava Havla, který v té době nemohl z politických důvodů z Československa vycestovat, převzal profesor František Janouch. Děkovnou řeč krátce poté namluvil Jan Tříska pro českou redakci Radia Svobodná Evropa. (Zhoršená srozumitelnost záznamu není způsobena kvalitou nahrávky, ale rušičkami, kterými tehdejší režim znesnadňoval poslech "štvavých vysílaček ze Západu".)

22. leden 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva 2016: výzva k zasílání nominací

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za obranu lidských práv za rok 2016. Letošní cena, již čtvrtá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 10. října a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční 12. října v Praze.

21. leden 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Havel@80

Havel@80 je logo, značka, razítko oslav nedožitého jubilea Václava Havla (1936–2011), pořádaných po celý rok 2016 Knihovnou Václava Havla, Art for Amnesty – Amnesty International a Václav Havel Library Foundation, k nimž vás tímto srdečně zveme! Program Havel@80 naleznete zde; chcete-li jej obohatit vlastní akcí, neváhejte se na nás obrátit.

7. leden 2016  |  ico  | 
Ilustrace

15 let bez Mejly Hlavsy

Dámy a pánové,

nejsem znalcem hudby a pochybuji dokonce o tom, že mám hudební sluch. Přesto si troufám tvrdit, že jsem rozuměl životu svého kamaráda, Milana Hlavsy zvaného Mejla. Byl to muzikant, který po léta a po desítiletí vdechoval hudbě Plastiků nezaměnitelnou tajemnost a dráždivost a který možná rozhodující měrou ovlivnil jejich zvláštní a zneklidňující styl. Styl, který jako by, aspoň podle mne, nějak pražsky, česky, středoevropsky varoval svět před možnými katastrofami.

5. leden 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Petr Pithart 75

Dnes slaví 75. narozeniny Petr Pithart, právník, pedagog a politik, signatář Charty 77, bývalý předseda české vlády, dlouholetý předseda Senátu Parlamentu ČR, jedna z klíčových osobností Občanského fóra a účastník přímých jednání s komunistickou mocí. Jeho vystoupení ve složité situaci podzimu 1989 je možné nalézt mezi autentickými nahrávkami Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela, myšlenky z nedávné minulosti zachycují videozáznamy z akcí Knihovny VH: Evropské dialogy Václava HavlaSetkání s německým prezidentem Joachimem Gauckempředstavení knihy Jiřího Přibáně Obrana ústavnostiDiskusní klub Knihovny VH na téma Právo, ústava, politika; setkání v rámci cyklu Paměť a disentKabinet Havel...

2. leden 2016  |  ico  | 
Ilustrace

Ohlédnutí 2015, aneb PF 2016

Ještě než začneme psát na konci letopočtu šestku, rádi bychom vám touto cestou poděkovali. Neboť pro vás, díky vám a spolu s vámi jsme: 

31. prosinec 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Za Ivanem Rajmontem

Ivan Rajmont se spřátelil s Václavem Havlem ve druhé polovině osmdesátých let nedlouho po jeho návratu z několikaletého vězení. S ostatními divadelní kolegy a přáteli (Karel Steigerwald, Petr Oslzlý, Daniela Fischerová ad.) patřil k těm, kteří systematicky krok za krokem bořili totalitním režimem vybudovanou zeď mezi oficiální a neoficiální kulturou.

7. prosinec 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Havlovský blok na Festivalu 10 českých filmů ve Varšavě

17. listopad a Václava Havla si Varšava připomíná v kině Praha blokem havlovských filmů v rámci Festivalu deseti nových českých filmů. Budou uvedeny snímky „Občan Havel přikuluje“ (J. Novák) a „Olga“ (M. Janek), mezi nimi proběhne debata o V. Havlovi a jeho ženě mezi spisovatelem A. Kaczorowským, autorem velké polské monografie o V. Havlovi, a ředitelem Českého centra P. Janyškou. V závěru festivalu publikum zhlédne „Občana Havla“, film, který je v Polsku již populární. Celý blok doplní výstava velkoformátových fotografií Olgy Havlové v její charitativní roli (díky laskavosti Výboru dobré vůle).

18. listopad 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Pardubicích

Dnes, v pátek 13. listopadu, byla v nově otevřeném areálu Univerzity Pardubice slavnostně zpřístupněna Lavička Václava Havla. „Takováto forma památníku dobře symbolizuje podstatu osobnosti Václava Havla, který měl vzácný dar poslouchat druhé a vytvářet příjemnou atmosféru pro setkávání, debaty a rozjímání,“ řekla Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla.

13. listopad 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Za André Glucksmannem

Ve věku 78 let dnes zemřel André Glucksmann, francouzský filozof, publicista, znalec evropských dějin a literatury, kritik komunistických režimů ve východní Evropě a totalitarismu vůbec.

10. listopad 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Pussy Riot v Knihovně Václava Havla

Jediné pražské vystoupení členky Pussy Riot Mashy Aljochinové se uskuteční v Knihovně Václava Havla už v pondělí 2. 11. od 17 hodin. Více zde.

30. říjen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Havlův životopis na knižním veletrhu v Madridu

Ve dnech 7. – 9. října 2015 proběhl ve španělské metropoli 33. ročník mezinárodního knižního veletrhu Liber. Letos poprvé v historii se akce zúčastnila i Česká republika, kterou na literární události reprezentoval také Michael Žantovský se svým úspěšným životopisem Havel.

10. říjen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Žantovský vystoupil v belgické metropoli

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský přijal pozvání do Bruselu, kde diskutoval především o odkazu Václava Havla a také o své biografické knize Havel a Life.

8. říjen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Árpád Göncz

Ve věku 93 let zemřel 6. října 2015 spisovatel, překladatel, liberální politik a v letech 1990-2000 první postkomunistický prezident Maďarské republiky Árpád Göncz.

6. říjen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel 79

Václav Havel by dnes oslavil 79. narozeniny...

5. říjen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Příběh uprchlíka on-line

Průběh dnešní výroční konference k poctě laureátky Ceny Václava Havla za lidská práva 2015, paní Ljudmily Alexejevové, můžete sledovat on-line zde.

30. září 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Ljudmila Alexejevová laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2015

Dnes, v pondělí 28. září 2015, byl na parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2015. Stala se jím ruská obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

28. září 2015  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Takovej barevnej vocas letící komety

Dnes vstupuje do kin dokumentární film Romka Hanzlíka a Václava Kučery o Filipu Topolovi, na jehož přípravě se podílela též Knihovna Václava Havla.

24. září 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Václava Havla v Soulu

Jihokorejská soukromá univerzita Kjong hi udělila 21. září 2015 bývalému československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi čestný doktorát in memoriam. Ocenění převzal bratr Ivan M. Havel.

22. září 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Radim Palouš (1924–2015)

Knihovna Václava Havla hluboce želí skonu Radima Palouše, filosofa, pedagoga a bojovníka za svobodu a lidská práva. Profesor Palouš byl celoživotním odpůrcem totality, jedním z prvních signatářů a mluvčím Charty 77, organizátorem a účastníkem bytových seminářů, jedním ze zakladatelů Občanského fora a blízkým spolupracovníkem Václava Havla. Zanechal po sobě rozsáhlé filosofické a pedagogické dílo, jehož studiu a zpřístupnění příštím generacím se také Knihovna bude snažit napomáhat.

11. září 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Rolling Stones – Václav Havel – 1990

V sobotu 18. srpna vystoupila britská rocková legenda Rolling Stones na pražském strahovském stadionu v rámci svého evropského turné Urban Jungle. Záštitu nad koncertem převzala Olga Havlová a jeho výtěžek byl věnován na charitativní účely.

V sobotu před koncertem přijal československý prezident Václav Havel členy skupiny na Pražském hradě a následně o svých zážitcích mluvil v rozhlasovém pořadu Hovory v Lánech:

18. srpen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Sametky „od srpna k listopadu“

Tak jako loni, i letos si budou moci vyznavači geocachingových aktivit obohatit své znalosti ve hře Sametky, plné pamětnických vzpomínek a lidských osudů. Hru s příznačným podtitulem „Od srpna k listopadu“ organizuje již podruhé Česká rada děti a mládeže (ČRDM).

12. srpen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Audience u dalajlámy

Dne 7. srpna 2015 přijal dalajláma delegaci z ČR, převzal gratulaci k 80. narozeninám od občanů ČR, dárek v podobě hrnečku od Bořka Šípka a pozvání na FORUM 2000 v roce 2016, které zaslal jeho ředitel Jakub Klepal.

7. srpen 2015  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Ladislav Kantor

V neděli 26. července 2015 zemřel Ladislav Kantor, první ředitel sekretariátu a protokolu Kanceláře prezidenta republiky a poradce Václava Havla v letech 1990–1992, hudebník, dramaturg a organizátor, publicista, hudební režisér a scenárista, textař, pedagog, dlouholetý člen skupiny C&K Vocal, generální ředitel České filharmonie (1993–1995), volební manažer ODA a hlavní dramaturg akce Praha – Evropské město kultury 2000 (1998–2001).
Foto (c) Muzikus

27. červenec 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Za Ladislavem Horáčkem

Dne 21. července zemřel Ladislav Horáček, zakladatel a majitel nakladatelství Paseka, vydavatel mj. i projevů prezidenta republiky Václava Havla z let 1992–2002, jeden z inspirátorů setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli v dubnu 1994.

22. červenec 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Prázdniny badatelny Knihovny Václava Havla

Vážení přátelé, rádi bychom Vás informovali, že od zítřejšího dne, úterý 14. července, do konce prázdnin (31. srpna 2015) bude badatelna Knihovny Václava Havla uzavřena.

13. červenec 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel chartista a dramatik Josef Topol (1935–2015)

V pondělí zemřel po dlouhé nemoci ve věku 80 let jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků druhé poloviny 20. století Josef Topol.

16. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Filip Topol: Angus Burge

U příležitosti nedožitých 50. narozenin Filipa Topola jsme vydali „rytířský komiks“ z osmdesátých let minulého století. Poprvé jej představíme dnes v Arše na večeru Sbohem a řetěz 50, od pondělí bude možné jej zakoupit výhradně v našem e-shopu...

12. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Fejetony Ludvíka Vaculíka

První půle sedmdesátých let v Československu žije v mé osobní vzpomínce jako jakási „doba temna“. Po dlouhém procesu stále hlubšího sebeuvědomování a sebeosvobozování společnosti, který charakterizoval léta šedesátá, a po velkém společenském vzepětí v roce 1968 přišla – po sovětské intervenci a takzvané „normalizaci“ – dlouhá léta frustrace, deprese, rezignace a apatie.

8. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

První svobodné volby v Československu 8.–9. června 1990

V proslovu z balkónu Pražského hradu po první volbě prezidentem republiky slíbil Václav Havel přivést zemi ke svobodným volbám. Ty proběhly 8. a 9. června 1990 jako první svobodné volby po pádu komunistického režimu v Československu a jednoznačně v nich zvítězily prodemokratické síly:

7. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Za Ludvíkem Vaculíkem

V sobotu 6. června zemřel Ludvík Vaculík, jedna z nejvýraznějších postav české kultury druhé poloviny 20. století. Bylo mu 88 let... Jeho nezaměnitelný způsob myšlení si můžete připomenout na záznamech ze čtveřice večerů, které s ním Knihovna Václava Havla uspořádala: Normální člověk nepíše, Já jsem oves, Tak pevný je ten papírový most, Jak se dělal, jak se četl a jak se psal Obsah.

6. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Bohdan Holomíček oceněný

V pondělí 1. června 2015 udělilo zastupitelstvo podkrkonošského Trutnova Kulturní cenu města Trutnova za celoživotní přínos nejen trutnovské kulturní scéně fotografovi Bohdanovi Holomíčkovi.

2. červen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Čas pro evropskou politiku... živě z DOXu

Přímý přenos z právě probíhající konference Čas pro evropskou politiku můžete sledovat zde.

29. květen 2015  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Jan Grossman 90

V pátek 22. května 2015 by Jan Grossman oslavil 90. narozeniny.

Literární a divadelní kritik, režisér a dramaturg Jan Grossman (1925–1993) patří k nejvýznamnějším osobnostem české kultury druhé poloviny 20. století.

21. květen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovnu Václava Havla od září povede Michael Žantovský

Správní rada Knihovny Václava Havla, o.p.s., dnes vzala na vědomí rezignaci ředitelky Marty Smolíkové k 31. srpnu tohoto roku. Od 1. září se funkce ředitele ujme Michael Žantovský.

19. květen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Ferdinand Vaněk dnes

Divadelní fakulta Akademie múzických umění a VACLAV HAVEL LIBRARY FOUNDATION New York si Vás dovolují pozvat na scénické čtení tří vítězných textů soutěže o nejlepší krátkou divadelní hru na téma „Ferdinand Vaněk dnes“, které se bude konat ve středu 13. května 2015 od 18.00 ve Studiu Řetízek (Karlova 26, Praha 1).

12. květen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Petr Oslzlý 70

Dnes, 26. dubna 2015, slaví sedmdesátiny Petr Oslzlý. Divadelní dramaturg, scenárista, herec, pedagog, absolvent divadelní vědy a dějin umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně pracoval od roku 1972 jako dramaturg Divadla Husa na provázku, se kterým je od té doby spjatý dosud.

26. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel (Protest) a Marek Hejduk (Rest)? Srdečně zveme!

Na malé studiové scéně Švandova divadla se sejdou – v sobotu 25. dubna vůbec poprvé – nejen dvě postavy, ale dialog tu spolu povedou i dvě různé hry a jejich autoři. V režii Daniela Hrbka se jevištního zpracování dočká Protest/Rest: hra Protest slavného dramatika Václava Havla a nejnovější „vaňkovka“ Rest, kterou mezi divadelní autory v roce 2011 vstoupil Marek Hejduk.

22. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Günter Grass

V pondělí 13. dubna 2015 zemřel jeden z nejvýznamnějších německých spisovatelů 20. století a nositel Nobelovy ceny Günter Grass. Bylo mu 87 let.

14. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Kancelář Václava Havla (je) online

Podívat se do míst, kde po svém odchodu z prezidentské funkce trávil čas český státník a dramatik Václav Havel, umožní virtuální prohlídka jeho kanceláře. Prostory ve Voršilské ulici v Praze dostaly podobu, jakou jim navrhl sám Havel ve spolupráci s architektem Bořkem Šípkem a byly svědkem mnoha důležitých setkání a událostí. Dnes jejich virtuální prohlídku představila Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Lidé si budou moci prostory Havlova působení prohlédnout přes počítač nebo mobilní zařízení na adrese www.vaclavhavel.com.

7. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Dopis Gustávu Husákovi (1975–2015)

Vážení přátelé, přejeme Vám krásné Velikonoce a dovolujeme si Vám připomenout, že 8. dubna uplyne rovných 40 let od okamžiku, kdy Václav Havel odeslal tehdejšímu nejmocnějšímu muži Československa – generánímu tajemníkovi ÚV KSČ Gustávu Husákovi – otevřený dopis, v němž velmi výstižně popsal fungování a absurditu „normalizovaného“ světa.

3. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Josef Topol 80

Dramatik a básník Josef Topol dnes – ve středu 1. dubna 2015 – oslaví 80. narozeniny. S Václavem Havlem jej pojilo velmi pevné přátelství, jehož kořeny sahaly až do druhé poloviny padesátých let. O jeho vzniku, stejně jako o jejich vzájemném vlivu a rozdílnosti povah velmi výstižně vypovídá ukázka z rozhovoru, který s Josefem Topolem vedly v roce 1991 Barbora Mazáčová a Terezie Pokorná na stránkách Revolver Revue:

1. duben 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Za Martinem Porubjakem

V noci ze včerejška na dnešek zemřel Martin Porubjak - významný slovenský divadelník, přítel Václava Havla a znalec jeho her, zakladatel Verejnosti proti nasiliu...

27. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Poslední rozloučení s Rudolfem Němcem

Poslední rozloučení s akademickým malířem Rudolfem Němcem, který zemřel 12. března 2015 ve věku nedožitých 79 let, se koná v úterý  31. března v 15 hodin v kostele sv. Jiljí na Starém městě v Praze. Rudolf Němec patřil mezi blízké přátel Václava Havla.

26. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Nejlepší skeč

Ještě týden – do 31. března 2015 – je možné podávat přihlášky do soutěže o nejlepší původní divadelní hru, která byla letos ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vůbec poprvé rozšířena o kategorii skeč. Více informací naleznete zde.

24. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Hančovy Události událostí

Faksimile Událostí, kolážového sešitu Jana Hanče z produkce Knihovny VH, postoupila do užšího finále soutěže Nejkrásnější kniha roku. Zda dosáhne až na stupně vítězů, bude zřejmé 22. dubna...

11. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Divadlo U stolu uvedlo Audienci s jednoaktovkou Katastrofa

Nejznámější „Vaňkovka" Audience společně s jednoaktovkou Katastrofa, kterou její autor, nositel Nobelovy ceny za literaturu Samuel Beckett dedikoval v roce 1982 dlouhodobě vězněnému a vážně nemocnému Václavu Havlovi.

10. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Soutěž Ferdinand Vaněk dnes

Dramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru na téma Ferdinand Vaněk dnes vyhlásila na podzim loňského roku Vaclav Havel Library Foundation v New Yorku ve spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze.

2. březen 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Ferdinand Peroutka včera a dnes

Dnešní debatu v Knihovně Václava Havla o díle a odkazu Ferdinanda Peroutky, symbolicky načasovanou na výročí „Vítězného února 1948", bude opět on-line přenášet ČT 24.

25. únor 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel a Samuel Beckett U stolu

V sobotu 7. března 2015 uvede Divadlo U stolu v režii Ivo Krobota premiéru (dvoj)incenace Audience - Katastrofa.

23. únor 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Olga má Českého lva!

Včera, v sobotu 21. února 2015, získal dokumentární snímek Miroslava Janka Olga. Zpráva o sledování objekta, který odmítl vypovídat a dělal si co chtěl výroční cenu České a filmové televizní akademie - Českého lva. Jsme velice rádi, že jsme se na vzniku tohoto filmu mohli podílet a gratulujeme!

22. únor 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Olga a Život podle Václava Havla jdou do finále

Dva snímky, na jejichž vzniku se podílela Knihovna Václava Havla - Olga a Život podle Václava Havla - se již tuto sobotu utkají od České lvy - pomožte jim i vy hlasováním na dafilms.cz.

17. únor 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Jsme všichni Charlie Hebdo?

Přímý přenos z dnešní debaty Knihovny Václava Havla můžete sledovat na ČT zde. Odkaz bude aktivní od 19.00.

13. únor 2015  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Za Richardem Von Weizsäckerem

Ve věku 94 let zemřel bývalý německý prezident a jedna z klíčových postav světové politiky konce minulého tisíciletí.

31. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Achim Bening 80

20. ledna 2015 oslaví 80. narozeniny německý herec a režisér Achim Benning, v letech 1976–1986 ředitel první rakouské scény, vídeňského Burgtheatru.

20. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Jan Palach 16. ledna 1969

Na sebeupálení Jana Palacha, od kterého dnes uplynulo 46 let, reagoval vystoupením v Československé televizi v lednu 1969 též mladý dramatik Václav Havel:

16. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva 2015

Dnes, ve čtvrtek 15. ledna 2015, otevřelo Parlamentní shromáždění Rady Evropy nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2015. Vyhlášení historicky druhého nositele Ceny se uskuteční 28. září 2015 ve Štrasburku.

15. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel o terorismu

Myslím, že nejen já, ale vy všichni jste otřeseni dnešními událostmi (...) Chápu to jako útok na lidskou svobodu, jako útok na demokracii a domnívám se, že to je velké civilizační varování, které nás vyzývá k tomu, abychom maximálně zmobilizovali svou odpovědnost za tento svět. Fanatici a šílenci nás nesmí mít všechny jako své rukojmí.

Prohlášení prezidenta republiky Václava Havla k teroristickým útokům na Spojené státy americké, Praha, Pražský hrad 11. září 2001

8. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Zítřejší setkání s Karlem Cudlínem přeloženo na jaro

Vážení přátelé, velice se Vám omlouváme, avšak ze zdravotních důvodů jsme byli nuceni zrušit zítřejší akci - Václav Havel a proměny české společnosti ve fotografii I. Karel Cudlín - a přeložit její konání na duben. Děkujeme Vám za pochopení a těšíme se na Vás na čtvrteční debatě spolupořádané týdeníkem Respekt.

5. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

Život podle Václava Havla v ČT

Kdo nestihl novoroční vysílání dokumentu Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla, může jej zhlédnout zde, anebo v reprízách na ČT2 (neděle 4. ledna 9.00, středa 7. ledna 16.30).

2. leden 2015  |  ico  | 
Ilustrace

PF 2015 aneb Knihovna VH ve dvanácti větách

Přesně před týdnem, ve čtvrtek 18. prosince, jsme si představením jednoaktovky Protest v podání Divadla na tahu připomněli třetí výročí odchodu Václava Havla, a zároveň zakončili „náš“ rok 2014. Ač by se mohlo zdát, že na hodnocení je příliš brzy, byl to rok mimořádně pestrý a úspěšný:

25. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Miloš Havel oceněn Českou společností pro filmová studia

Monografie Krystyny Wanatowiczové Miloš Havel - český filmový magnát získala od České společnosti pro filmová studia Zvláštní cenu za akademickou práci. Gratulujeme!

21. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

VH 10. prosince 2011

Václav Havel se na veřejnosti naposledy objevil při slavnostní předávání ceny Nadace Jána Langoše. Zachytil jej přitom fotograf Knihovny VH Ondřej Němec...

18. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Třetí výročí úmrtí Václava Havla jsme se rozhodli připomenout též Revolucí (očima) Vladimíra Hanzela – multimediálním deníkem přelomových události sametové revoluce z pera někdejšího prezidentova tajemníka.

17. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Alfred Radok 100

Knihovna Václava Havla si připomíná zítřejší stoleté výročí narození divadelního a filmového režiséra textem Jaroslava Vostrého „Alfréd Radok a Václav Havel“:

16. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Tři roky bez Václava Havla

Blížící se výročí úmrtí Václava Havla – 18. prosince 2011 – se Knihovna rozhodla připomenout celou řadou nejrůznějších akcí: vyhlášením cen za nejlepší studentský esej roku 2014, uvedením jednoaktovky Protest a v neposlední řadě též spuštěním unikátního multimediálního deníku Vladimíra Hanzela.

15. prosinec 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Snídaně Mitterand - Havel po 26 letech

U příležitosti 26. výročí snídaně bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitteranda s představiteli československého disentu v čele s Václavem Havlem se dnes na půdě Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze uskutečnila snídaní premiérů obou zemí: Manuela Vallse a Bohuslava Sobotky.

9. prosinec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Život podle Václava Havla v New Yorku

Včera, v neděli 23. listopadu 2014, se v Bohemian National Hall uskutečnila americká premiéra dokumentárního snímku Andrey Sedláčkové Living in Freedom (Život podle Václava Havla). Premiéru uvedla ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková, která po jejím skončení vedla diskusi se Šimonem Pánkem, jedním z hlavních studentských vůdců z roku 1989.

24. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel, Jáchym Topol a Austrálie

Programový ředitel Knihovny Václava Havla a spisovatel Jáchym Topol byl u příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce hostem Konzulátu ČR v Sydney. Ve dnech 14. až 18. listopadu promluvil na půdě melbournské univerzity a v České a slovenské škole v Sydney. Dne 17. listopadu se účastnil slavnostního zahájení Evropského filmového festivalu v Sydney českým filmem Fair Play. Vrcholem návštěvy byla diskuse, která proběhla 18. listopadu v Goethe Institutu za účasti 70 hostů.

21. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Slavnostní odhalení busty Václava Havla ve Washingtonu

Před několika málo okamžiky paní Dagmar Havlová v hlavní budově Kongresu Spojených států amerických ve Washingtonu D. C. slavnostně odhalila bustu Václava Havla. Stalo se tak v rámci oslav Celebration of Freedom. 25 Years of Democracy - A Salute to Václav Havel.

19. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Oslavy sametové revoluce v USA a Knihovna Václava Havla

Knihovna Václava Havla se společně s dalšími šesti institucemi podílí na přípravách a realizaci oslav 25. výročí sametové revoluce v USA, jejichž vyvrcholením je odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu ve středu 19. listopadu 2014.

18. listopad 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Provolání k 17. listopadu 2014

Společné provolání Divadla Husa na provázku, Knihovny Václava Havla a Národního divadla, čtené v pravé poledne na piazzetě Národního divadla a znovu dnes večer v Brně v rámci akce Kabinet Havel 2014

17. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Začal Festival svobody

Až do pondělí 17. listopadu můžete v rámci Festivalu svobody navštívit vernisáž, sérii diskusí, představení knih a filmu. V sobotu 15. listopadu pak zveme na Noc (divadel) v Knihovně Václava Havla, během níž proběhne scénické čtení Audience a promítneme televizní záznamy inscenací divadelních her Václava Havla. Kromě toho je vám otevřena expozice o Václavu Havlovi v Ostrovní 13 (v sobotu od 12:00 do 16:00 hodin, v neděli od 12:00 do 17:00 hodin). Těšíme se na vás!

14. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Dvě nové on-line výstavy Knihovny Václava Havla

Dnes, v rámci akce "The Fall of Iron Curtain" společnosti Google, zveřejnila Knihovna Václava Havla na svém profilu Google Cultural Institute dvojici výstav:

13. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Slovo k listopadu

V  době, kdy KSČ měla ústavně zajištěný mocenský monopol a užívala ho k šikanování i k trestnímu postihování svých kritiků, jsme neskrývali své názory a snažili se seznámit s nimi veřejnost. Držitelé moci o nás tehdy psali, že jsme nikým nevolení ztroskotanci a samozvanci, traviči studní a zrádci lidu. Zmocnění k tomu pouze svým svědomím, jako svobodní občané, se ozýváme i dnes.


12. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Co nemůže Václav Klaus Václavu Havlovi nikdy odpustit

Úryvky z projevu prezidenta republiky Václava Havla 
k oběma komorám Parlamentu České republiky 
(Dvořákova síň, Rudolfinum, 9. prosince 1997):

(...)

Zdá se mi, že naší hlavní chybou byla pýcha. Dík tomu, že transformační procesy u nás od listopadu probíhaly víceméně kontinuálně a nebyly neblaze poznamenány velkými politickými změnami, byli jsme vskutku v lecčems dál než jiní - anebo aspoň zprvu se zdálo, že tomu tak je. A to nám zřejmě příliš stouplo do hlavy. Chovali jsme se jako primusové, premianti či rozmazlení jedináčci, kteří mají právo se povyšovat nad jiné a všechny poučovat.

2. listopad 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel: Pavel z Teplic

Vzpomínka na Pavla Landovského z pera Václava Havla, sepsaná u příležitosti "Lanďákových" padesátin a poprvé zveřejněná v samizdatovém časopise O divadle v roce 1987.

13. říjen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Pavel Landovský 1936–2014

V pátek 10. října 2014 zemřel herec Pavel Landovský. Bylo mu 78 let...

11. říjen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel (5. 10. 1936)

Václav Havel by dnes oslavil 78. narozeniny. Vzpomínku Anny Freimanové, editorky Knihovny Václava Havla, je možné zhlédnout zde.

5. říjen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Hradci Králové

Dnes v 11 hodin dopoledne byla v před kavárnou Městské knihovny v Hradci Králové slavnostně odhalena Lavička Václava Havla.

4. říjen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Anar Mammadli - Laureát Ceny Václava Havla za lidská práva 2014

Před pár okamžiky byl na parlametním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2014. Stal se jím ázerbájdžánský ochránce lidských práv Anar Mammadli. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

29. září 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Nová sezóna na nové adrese: Ostrovní 13

Knihovna Václava Havla začala od září působit na nové adrese. Využila možnosti sestěhovat všechny své aktivity do Ostrovní 13 na Praze 1, kde kdysi sídlila Česká pošta a již dnes večer zahájí sezónu přednáškou historika Davida Svobody o Podkarpatské Rusi a Česko-Ukrajinském konfliktu. Více informací o přednášce a dalších akcích v měsící září naleznete zde.

4. září 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Trojice finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva pro rok 2014

Dnes, v úterý 26. srpna 2014, byla v prostorách Muzea Kampa v Praze oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2014, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

26. srpen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Zatčení Rasula Jafarova

Jeden z hostů loňské konference k poctě historicky prvního laureáta mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva - Rasul Jafarov - byl zatčen začátkem srpna spolu s předním ázerbájdžánským obhájcem lidských práv, právníkem a ředitelem nevládní organizace Legal Education Society Intigamem Alijevem.

21. srpen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Ostrovní 13

Knihovna Václava Havla začne od září působit na nové adrese. Využila možnosti sestěhovat všechny své aktivity do Ostrovní 13 na Praze 1, kde kdysi sídlila Česká pošta. Do konce června tohoto roku Knihovna VH pořádala své akce pro veřejnost v Galerii Montmartre v Řetězové ulici na Starém městě pražském, kde byla též umístěna její expoziceVáclav Havel – Český mýtus, aneb Havel v kostce. Kanceláře, archiv a badatelna pro veřejnost Knihovna VH provozovala na Novém městě pražském v Kateřinské ulici. Stěhování „pod jednu střechu“ proběhlo na přelomu tohoto a minulého týdne.

15. srpen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Fantazie g moll Filipa Topola

Dnes jsme obdrželi všech 300 kusů vinylů s CD s Fantazií g moll – remasterovaným záznamem varhanního koncertu Filipa Topola v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově v roce 2007. Ukázku z úvodní části si můžete poslechnout zde.

14. srpen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Rozhovor s Alesem Bialiatským

Rozhovor s historicky prvním laureátem mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva 2013 - Alesem Bialiatským - můžete zhlédnout zde

5. srpen 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Sloup 1936–2014

Pocházel z Tlustic na Berounsku, z rodiny tesaře. Vystudoval gymnázium, během vojenské služby se zúčastnil recitační soutěže a po vojně nastoupil na DAMU. Jeho spolužáky byli Ladislav Mrkvička, Josef Abrhám či Jiří Krampol. DAMU absolvoval v roce 1962.

21. červenec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Milouš Jakeš: Jako kůl v plotě

Zítra, ve čtvrtek 17. července 2014, uplyne rovné čtvrtstoletí od zlomového projevu Milouše Jakeše, bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa (KSČ), před předsedy okresních výborů KSČ v kulturním domě v Červeném Hrádku. Záznam tohoto projevu, který se krátce po jeho pořízení začal neoficiálně šířit mezi občany, je více než výmluvným svědectvím o komatu tehdejší vládnoucí moci.

16. červenec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Češi Tibet stále podporují...!

Otevřený dopis předsedovi vlády, ministru zahraničí a ministru pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu z 5. července 2014 si je možné si přečíst zde.

15. červenec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Filip Topol: Fantazie g moll

Dnes jsme zadali do výroby vinyl s remasterovaným záznamem varhanního koncertu Filipa Topola - Fantazie g moll -, pořízeným v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově na sklonku léta 2007. Více informací o desce, která vychází v limitované sérii 300 kusů a bude slavnostně uvedena na festivalu Eurotrialog Mikulov dne 23. srpna 2014, se dozvíte zde.

10. červenec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Virtuální život Knihovny Václava Havla

Václav Havel očima Ondřeje Němce je první výstavou Knihovny v prostoru Google Art Projekt, unikátní kulturní platformy sdružující v tuto chvíli více než 200 institucí z celého světa (z Čech tuto jedinečnou možnost získalo pouze 9 společností). Postupem času zde budeme kromě pořádání výstav též zpřístupňovat nejzajímavější archivní materiály, fotografie, rukopisy...

1. červenec 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Pomník Milady Horákové

Dnes, v den 64. výročí popravení JUDr. Milady Horákové, vyhlásil Nadační fond Stránský architektonicko-výtvarnou soutěž na její sochu. Vítěz bude vyhlášen symbolicky dne 17. listopadu 2014 a zhotovené návrhy budou vystaveny v Topičově salonu na Národní třídě v Praze. Pomník bojovnice proti nacismu i komunistickému totalitnímu režimu bude stát v parčíku na konci Sněmovní ulice na tzv. Pětikostelním náměstí.

27. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Kabinet Havel: Hradec Králové, Brno, Praha

Mimořádné debaty z cyklu Kabinet Havel, kterou pro 20. mezinárodní festival Divadla evropských regionů připravilo divadlo Husa na provázku se včera – v pondělí 23. června 2014 - spolu s Edou Kriseovou, Petrem Oslzlým a Alexandrem Vondrou zúčastnila za Knihovnu Václava Havla Anna Freimanová. Diskusi na Havlově dvorečku Klicperova divadla moderoval Jiří Peňás. Husa na provázku a Knihovna Václava Havla zároveň oznámily, že od listopadu 2014 do května 2015 budou Kabinet Havel pořádat společně a to každý měsíc střídavě v Brně a v Praze.

24. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Ekonomické zájmy, lidská práva, zahraniční politika

Dnešní debata Knihovny Václava Havla "Všechny cesty vedou do Pekingu" se bude zabývat otázkami ožehavými, stejně jako aktuálními: Má Česká republika na to, aby skloubila obchodování s Čínou a solidaritu s Tibetem? Nebo si bude muset vybrat?... Odpovědi se velice různí. Jednou z nejpádnějších je v posledních měsících vzniklá otevřená iniciativa Podporujeme Tibet a její prohlášení Češi Tibet podporují.

19. červen 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Zahrada spravedlivých ve Varšavě

Ve čtvrtek 5. června 2014 byla ve varšavské čtvrti Vola slavnostně otevřena Zahrada spravedlivých - vzpomínkové místo věnované těm, kteří svůj život a dílo zasvětili ochraně lidských práv. Jednoduše opracované žulové kruhy tak návštěvníkům i turistům Varšavy "zpřítomňují" Marka Edelmana, Jana Karského, Tadeusze Mazowieckého či Annu Politkovskou. Zahrady spravedlivých jsou projektem sdružení Gariwo, jejíž aktivity Knihovna Václava Havla dlouhodobě podporuje.

16. červen 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Jan Macháček: Být pyšní na tradici / Respekt 8. 6. 2014

Havlův prožitý a Drulákův teoretický svět

První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák nastínil v rozhovoru pro Lidové noviny nový koncept lidských práv české zahraniční politiky. Deset dní starý rozhovor nese titulek “Havlova politika byla chybná a škodlivá“ (v rozhovoru se pak praví, že “dosavadní politika byla chybná a škodlivá“, což je přece jen rozdíl).

9. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel a Noam Chomsky

Na okraj výroků Noama Chomského v Olomouci ve čtvrtek 5.6.2014 jak jej přinesla česká média
Václav Havel si rozhodně nemyslel, že právě on byl jediným pronásledovaným či výjimečným politickým vězněm na světě. Stačí se jen trochu seznámit s jeho dílem. Vycházel naopak z myšlenky, že lidská práva a občanské svobody jsou nedělitelné a jsou-li potlačovány kdekoli na světě, jsou upírány všem. Jeho principiální odpor proti komunistickému režimu v Československu byl proto odporem proti totalitním a diktátorským režimům všude na světě a to i s velmi praktickými důsledky, protože šlo o odpor proti režimu, který m.j. cvičil a vyzbrojoval teroristy, kteří pak vraždili například ve zmíněné Latinské Americe.

6. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Staňte se součástí Freedom Express!

Mezinárodní společensko-vzdělávací kampaň „Freedom Express" se vydá na cestu 25 let po výjímečných událostech, které vedly k pádu komunismu v Evropě. Organizátoři této kampaně se ptají nové generace Evropanů, co podle jejich názoru přetrvalo z atmosféry jednosti a solidarity z roku 1989. Výprava mladých umělců po stopách událostí, které změnily tvář Evropy; turné putovní výstavy, která ukazuje různé cesty ke svobodě a alternativní vize pádu komunismu na Facebooku – to jsou pouze některé atrakce společensko-vzdělávací kampaně “Freedom Express”.

Pokud se chcete stát členy skupiny, která bude hledat stopy nedávné minulosti Evropy, přihlašte se do konce června do mezinárodní soutěže. Více informací naleznete na  www.freedomexpress.enrs.euzde.

6. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Projev Václava Havla při odhalení pomníku Franze Kafky

Vážený pane,

žijeme v době, kdy si každý uvědomělý a poctivě pracující či podnikající Čech s novou naléhavostí uvědomuje význam našich českých národních zájmů a našeho boje za tyto zájmy. Naše národní zájmy jsou v našem zájmu a my se musíme zajímat o to, jak jsou chráněny, a zda vše, co děláme, je opravdu v zájmu těchto zájmů. A jako poctivě pracující a podnikající Čech si proto musím položit otázku možná nepopulární, ale otázku, která je v našem zájmu.

3. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Abdikoval španělský král Juan Carlos I.

Když v červnu 1995 položil redaktor španělského listu El Mundo Václavu Havlovi otázku, co pro něj znamená návštěva španělského královského páru v České republice, odpověděl: "Já jí přikládám velký význam, protože Juan Carlos je čímsi víc než jenom normálním králem, který zdědil po tatínkovi nebo strýčkovi trůn. Je to muž, který se neobyčejně zasloužil o přechod od diktatury k demokracii, který je skutečně velkou politickou osobností a je v naší zemi také velmi populární."

2. červen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Vladimír Just: Faust jako stav zadlužení

Víte, co spojuje Jiřího Suchého, C.G.Junga, Calderona, Bulgakova, Goetha, Josefa Váchala, Josefa Šafaříka, Jana Švankmajera, Jana Nerudu, Jana Patočku a Václava Havla? Dohromady nic, kromě jediné věci: a tou je Faust! 

27. květen 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Paul Wilson at the Czech Embassy in London

Paul Wilson, translator, editor, writer and former member of the rock band Plastic People of the Universe was a highly entertaining speaker at the BCSA meeting on May 22nd at the Czech Embassy.

26. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Freedom Express

Již za nedlouho se vydá na cestu mezinárodní společensko-vzdělávací kampaň „Freedom Express". 25 let po výjímečných událostech, které vedly k pádu komunismu v Evropě, se organizátoři této kampaně ptají nové generace Evropanů, co podle jejich názoru přetrvalo z atmosféry jednosti a solidarity z roku 1989. Výprava mladých umělců po stopách událostí, které změnily tvář Evropy; turné putovní výstavy, která ukazuje různé cesty ke svobodě a alternativní vize pádu komunismu na Facebooku – to jsou pouze některé atrakce společensko-vzdělávací kampaně “Freedom Express”.

21. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Pavel Juráček: Prostřednictvím kočky

Včera - v úterý 20. května 2014 - uplynulo rovné čtvrtstoletí od smrti Pavla Juráčka, jedné z klíčových postav nové vlny československé kinematografie 60. let 20. století. Knihovna si toto výročí připomněla vydáním prvního svazku Díla Pavla Juráčka - souborem povídek nazvaným Prostřednictvím kočky.

21. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Knihovna Václava Havla na Světě knihy

Od včerejšího rána až do nedělního večera bude možné navštívit Knihovnu Václava Havla též na veletrhu Svět knihy Praha 2014 (na Výstavišti v Holešovicích). Ve stánku s označením T602 si může nadšený návštěvník stejně jako náhodný kolemjdoucí zalistovat v bohaté produkci Knihovny, včetně dvou zbrusu nových titulů: Prostřednictvím kočky Pavla Juráčka a Příběhu Edice Expedice Gabriely Romanové.

16. květen 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Reportáž Davida Vaughana z Knihovny Václava Havla

V rámci cyklu Talks in English vytvořil moderátor David Vaughan portrét Alexandra Vondry ze dne 9. dubna 2014. Můžete si jej poslechnout zde. Dalším hostem cyklu bude Paul Wilson, blízký přítel a překladatel Václava Havla, dne 15. května 2014 od 19.00.

15. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Projev Petra Pitharta na setkání se spolkovým prezidentem Joachimem Gauckem (7. kvěna 2014)

Vážený pane spolkový prezidente,

vzpomenu nejdříve na naše setkání před dvěma lety. Vracel jste se tehdy ze své první návštěvy České republiky. Setkali jsme se na letišti, kam jste přijel rovnou z Lidic. Vaše přítomnost tam a Vaše slova pronesená byla naší veřejností mimořádně oceňována.

8. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Češi Tibet podporují

Knihovna Václava Havla se přihlásila k petiční iniciativě "Češi Tibet podporují!" a zúčastní se shromáždění před budovou Ministerstva zahraničních věcí ČR na Loretánském náměstí v Praze, které se uskuteční v pondělí 5. května od 17.30 hodin...

3. květen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Lavička Václava Havla v Praze

Po Washingtonu, Dublinu a Barceloně má od dnešního dne i Česká republika svou Lavičku Václava Havla: na Maltézském náměstí v Praze.

1. květen 2014  |  Kdy a kde?  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel 1. května 2004

Dámy a pánové, milí přátelé, spoluobčané, naše mnohaleté úsilí o překonání bipolárního rozdělení světa a posledních stop železné opony v Evropě zaznamenalo přijetím středo a východoevropských zemí do Evropské unie historický úspěch.

30. duben 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva - poslední dny pro zaslání nominací

Ve středu 30. dubna 2014 se uzavře možnost posílat nominace na letošní Cenu Václava Havla za lidská práva. Půl roku po předání první Ceny vězněnému Alesi Bialjatskému z Běloruska uveřejňujeme rozhovor s jeho manželkou Natalií Pinčuk, který připravil Martin Vidlák:

28. duben 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Havel na scéně

Ve středu, 30. dubna 2014 v 17 hodin, se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy "Havel na scéně", mapující "život" her Václava Havla na domácích a zahraničních jevištích. Výstavou, instalovanou v prostorách Filozofické fakulty UK v Praze, provede její kurátorka Helena Albertová. "Havel na scéně" potvrá do 18. května 2014.

25. duben 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Setkání s Václavem ještě týden

Ještě týden bude možné v Trutnovském UFFU navštívit a v nočních hodinách též na jeho fasádě zhlédnout výstavu grafických básní Václava Havla Antikódy. Projekt Setkání s Václavem končí v Trutnově v pondělí 14. 4. 2014 přednáškou Daniela Kroupy a divadelními představeními Antiwords a Zahradní slavnost.

7. duben 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Litomyšlský kruh po 20 letech

Ve dnech 15. a 16. dubna 1994, se tehdejší český prezident Václav Havel setkal v Litomyšli se šesti dalšími středoevropskými prezidenty. Slovenským Michalem Kováčem, slovinským Milanem Kučanem, maďarským Arpádem Gőnczem, německým Richardem von Weizsackerem, rakouský Thomasem Klestilem a polským Lechem Walesou. U příležitosti 20. výročí tohoto setkání se Město Litomyšl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla rozhodlo uspořádat konferenci Litomyšlský kruh.

2. duben 2014  |  Kdy a kde?  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Martin Vidlák o Oldřichu Škáchovi, aneb Jak se fotí fotograf?

Pokud si někdo myslí, že stejně jako kdokoli jiný, tak se šeredně plete. Fotograf se totiž nefotí vůbec. Leda tak do katalogu výstavy, pokud nějakou má. Pracovním údělem fotografa je fotit, nikoli být fotografován. A u Oldřicha Škáchy to byla současně i přesná a výstižná charakteristika jeho osobnosti.

30. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Za Oldřichem Škáchou

Zemřel Oldřich Škácha, významný český fotograf a přítel Václava Havla. Bylo mu 72 let.

29. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Znal jsem Hrabala původního

Setkávání Václava Havla s Bohumilem Hrabalem nebyla častá, avšak ani v nejmenším nevýznamná. Dokládá to Havlova stať Nad prózami Bohumila Hrabala z roku 1957, která je pravděpodobně vůbec nejstarší reflexí Hrabalova díla, a též vzpomínkový rozhovor z roku 1996.

27. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

27. březen - Mezinárodní den divadla

Mezinárodní den divadla byl ustanoven v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem (International Theatre Institute – ITI). Tento den slaví každoročně 27. března všechna národní střediska ITI a spolu s nimi celá mezinárodní divadelní obec. Při této příležitosti se organizují různé národní i mezinárodní divadelní akce – k nejvýznamnějším z nich patří Mezinárodní poselství – z podnětu Mezinárodního divadelního institutu je každoročně jeho autorem vybraná světově proslulá divadelní osobnost. Letos je jeho autorem jihoafrický dramatik Brett Bailey. V roce 1994 jej sepsal Václav Havel.

26. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Den vědy a Havel na scéně

Ve středu 26. března 2014 bude od 13.30 do 23.30 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze probíhat Den vědy 2014. Tématem třetího ročníku je  „Svět jako fikce, fikce jako svět“. Hlavní program se uskuteční v hlavní budově na nám. Jana Palacha 2, večerní koncert proběhne ve studentském Klubu K4 v Celetné 20.

25. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Antikódy v Trutnově

Ve středu 26. března 2014 bude v trutnovském UFFU slavnostně otevřena výstava grafických básní Václava Havla Antikódy. Výstava je součástí projektu Setkání s Václavem, na jehož realizaci se Knihovna Václava Havla podílela.

24. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel očima Jiřího Suka

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na seminář Ústavu pro soudobé dějiny, který se bude konat ve středu 26. března 2014 od 16 hodin v knihovně ÚSD, Vlašská 9, Praha 1. Tématem semináře bude kniha Jiřího Suka (ÚSD) Politika jako absurdní drama - Václav Havel v letech 1975-1989.

18. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Za Karlem Krausem

V sobotu 15. března 2014 zemřel významný český teatrolog, dramaturg a překladatel. Bylo mu 94 let.

17. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Život kolem nás

Úvodní slovo Richarda Druryho na vernisáži výstavy výtvarných obrazů Jana Šafránka "Život kolem nás" v Knihovně Václava Havla:

15. březen 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel o NATO

Politici každé země jsou povinni myslet na obranu a bezpečnost současných i budoucích generací, jsou povinni myslet na obranu hodnot, na nichž je založen jejich stát. Tím spíš o těchto věcech musí přemýšlet naše země, která leží v samém centru Evropy, kde mnohé války vznikaly či končily, která vždy byla křižovatkou různých geopolitických zájmů, která má své trpké zkušenosti s různými okupacemi.

12. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel poctěn Kongresem USA

V úterý 11. března 2014 přijal Kongres Spojených států amerických, nejvyšší zákonodárný orgán USA, rezoluci č. 506 oceňující život a odkaz Václava Havla.

12. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Tibet 1959

Tibetské národní povstání proběhlo před 55 lety...

10. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Příběhy Karla Košvance a Karla Weiricha a dalších českých Spravedlivých - Koncert Klavír pro Spravedlivé

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás upozornit na konferenci "Příběhy Karla Košvance a Karla Weiricha a dalších českých Spravedlivých - Koncert Klavír pro Spravedlivé", která se uskuteční v pondělí 10. března od 17.00 hodin v Italském kulturním Institutu v Praze (Šporkova 14)

9. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Sochařský portrét Václava Havla

Vernisáž výstavy sochařských portrétů Václava Havla se uskuteční v pátek 7. března 2014 v Galerii Draka v Trutnově již v 17.00 hodin. Vstup volný...

6. březen 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Přístupy k politickému myšlení Václava Havla

Vážení přátelé, rádi bychom Vás upozornili na diskusní seminář věnovaný Přístupům k politickému myšlení Václava Havla, který se bude konat v úterý 11. března 2014 od 13:00 a který společně pořádá Filosofický ústav AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Program semináře naleznete zde.

27. únor 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Petr Pithart: Evropské dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla začínají v prostorách, ve kterých jsme ho jako přátelé a spolupracovníci viděli naposledy. Bylo to 2. října 2011. Tušili jsme, že je to spíše než oslava jeho narozenin rozloučení.

24. únor 2014  |  Kdy a kde?  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Evropské dialogy Václava Havla online

Zahajovací, Pražskou konferenci "Občan, moc a demokracie v evropské krizi" projektu Evropské dialogy Václava Havla bude možné sledovat on line na ČT24. Záznam z konference bude posléze přístupný v archivu iVysílání České televize.

20. únor 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Havel´s Place v Barceloně

Dnes bylo v bezprostřední blízkosti katalánského parlamentu v Parc de la Ciutadella v Barceloně slavnostně odhaleno pamětní místo Václava Havla - Havel´s Place. Slavnostního ceremoniálu se kromě starosty Barcelony Xaviera Triase zúčastnili také zakladatel Knihovny Václava Havla a bývalý ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, předseda správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček, výkonná ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková a primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček.

15. únor 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Michael Špirit: Typografiky Viktora Karlíka

Začnu odbočkou. Kdybych měl říct, který z příspěvků třiceti čísel časopisu Kritická Příloha Revolver Revue pokládám za nejinvenčnější, jmenoval bych asi „obrazovou recenzi“ Viktora Karlíka Naše časopisy (1999, č. 15), a to přesto, že v KP RR publikovali kromě jiných své stati autoři jako Miloslav Žilina, Růžena Grebeníčková, Andrej Stankovič, Zbyněk Hejda nebo Zdeněk Vašíček. Vtip Karlíkovy recenze spočíval v tom, že vybraná kulturní periodika byla představena toliko fotografiemi s různými předměty.

13. únor 2014  |  Kdy a kde?  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Kadaň si připomněla návštěvu Václava Havla

Dnes krátce po poledni odhalil Jan Macháček v Kadani pamětní desku, jež připomíná první prezidentskou návštěvu Václava Havla, ke které došlo na den přesně před 24 lety - 12. února 1990. Za KnVH se slavnostního aktu zúčastnili též Marta Smolíková a Martin Vidlák.

12. únor 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Za Shirley Temple Black

V 85 letech zemřela americká herečka a diplomatka Shirley Temple Black, velvyslankyně, která v Československu působila v letech 1989-1993 a prožila zde pád komunistického režimu, sametovou revoluci i první roky prezidentství Václava Havla charakterizované vzestupem důvěry a navazováním důležitých kontaktů mezi postkomunistickým Československem a Spojenými státy.

11. únor 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Pižďuchové v Barmštině

Před několika dny spatřil světlo světa barmský překlad knihy Václava Havla Pižďuchové. Na snímku ji drží její ilustrátor, barmský disident Ming Ko Naing, který loni v říjnu převzal v Knihovně Václava Havla Cenu Homo Homini.

5. únor 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Audience v Knihovne

Vážení přátelé, se začátkem týdne si Vám dovolujeme připomenout, že ve čtvrtek 6. února odehrají Bezruči v Řetězové 7 (Praha 1) Audienci Václava Havla.

3. únor 2014  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Maxmilian Schell, Václav Havel a Československo

Švýcarského oscarového herce Maximiliana Schella, který zemřel v noci na sobotu, pojilo s Československem neobyčejné pouto. Nejenže byl jedním z těch, kteří otevřeně odsoudili invazi spojeneckých armád v srpnu 1968, ale též v obdobně zlomové době také propůjčil svůj hlas Václavu Havlovi. Byl to právě on, kdo u příležitosti udělení Mírové ceny německých knihkupců ve Frankfurtu nad Mohanem dne 15. října 1989 přečetl jeho děkovnou řeč: dnes světoznámý esej Slovo o slovu.

1. únor 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Martin Palouš: Evropa by měla požadovat zlepšení v otázce dodržování lidských práv na Kubě

V Bruselu probíhají diskuse o občanských svobodách na Kubě. Jednání mezi Evropskou unií a kubánskou vládou jsou skvělou příležitostí pro obhájce demokratických principů. Více v článku Martina Palouše, který je dostupný na webu magazínu Miami Herald.

31. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Petice kulturních pracovníků za propuštění Václava Havla

26. ledna 1989 se opět ukázalo, že nezávislá menšinová kultura může hrát větší roli, než si někteří mysleli. Dnes je to 25 let, kdy se tehdejším Československem začala šířit lavina podpisů za propuštění už poněkolikáté nesmyslně uvězněného Václava Havla, známá pod názvem Iniciativa kulturních pracovníků. Překvapivou novinkou bylo, že se poprvé otevřeně postavili za Václava Havla známí a uznávaní umělci a veřejní pracovníci, především z oblasti kultury. A to nejen z Prahy, ale z celé republiky.

26. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Minulost buď zlehčujete, nebo vytěsňujete

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás upozornit na rozhovor Hedviky Petrželkové s Agnieszkou Holland na serveru Lidových novin.

23. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva 2014

Dnes, v pondělí 20. ledna 2014, otevřelo Parlamentní shromáždění Rady Evropy nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2014. Vyhlášení historicky druhého nositele Ceny se uskuteční 29. září 2014 ve Štrasburku.

20. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Pocta Václavu Havlovi v New Yorku

V rámci třídenního festivalu New York Encounter uvede zítra dopoledne Martin Palouš, prezident Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku, poctu Václavu Havlovi: "Václav Havel - Champion of the Heart, Builder of the Nation".

17. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Jan Palach 1969 a Československo 1989

Dnešní den věnujeme vzpomínce na Jana Palacha a událostem Palachova týdnu 1989. Více informací naleznete zde.

16. leden 2014  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

Oheň - protest - odvaha

Kdo jsou ti, pro které je svobodná vůle nejvyšším principem a občanský protest základním právem i povinností? Hledejte odpověď prostřednictvím čtveřice dokumentárních snímků, jež představují fenomén sebeupálení jako formy politického odporu. Připomeňte si v historických výročích ty osoby, které se staly „živými pochodněmi“ druhé poloviny 20. století. Sledujte zdarma speciální tematický výběr archivních snímků od 13. do 19. ledna na DAFilms.cz.

15. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Ulička Václava Havla

Zítra, ve středu 15. ledna 2014 v 17.00 hodin bude v Brně slavnostně otevřena Ulička Václava Havla.

14. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Dana Němcová jubilující

Tento týden oslaví významné jubileum Dana Němcová - psycholožka, disidentka, jedna z prvních signatářek Charty 77, spoluzakladatelka VONSu, bývalá poslankyně (1990-1992) a současná předsedkyně správní rady VDV - Nadace Olgy Havlové. Srdečně přejeme vše nejlepší!

13. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Natálii Gorbaněvskou

Dnešní večer v Knihovně Václava Havla bude věnován památce Natálie Gorbaněvské - ruské básnířky, překladatelky z polštiny, bojovnici za lidská práva a jedné z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa.

8. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

Začínáme!

Zdravíme Vás s novým rokem a těšíme se na Vás v pondělí 6. ledna na naší první letošní akci: Audienci Václava Havla.

4. leden 2014  |  ico  | 
Ilustrace

PF 2014

Vážení přátelé, Knihovna Václava Havla Vám srdečně přeje vše pěkné se čtyřkou na konci...

29. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Marija Aljochinová na svobodě

Marija Aljochinová z punkové skupiny Pussy Riot byla propuštěna na svobodu. Z vězení se dostala o tři měsíce dříve díky amnestii Vladimira Putina. Trest by měl v blízké době skončit také další člence kapely Naděždě Tolokonnikové. (Zdroj: iHned, foto (c) Reuters)

23. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel za Michaila Chodorkovského

Prezident Vladimír Putin dnes ráno udělil Michailu Chodorkovskému milost. Zkrátil mu tak téměř jedenáctiletý trest odnětí svobody za údajné daňové úniky, praní špinavých peněz a krádež ropy, o osm měsíců. Soudní proces s Chodorkovským patřil od samého počátku k velice sledovaným a byl často ruskými i zahraničními médii kritizován za svou netransparetnost a zmanipulovanost. Za propuštění Chodorkovského se angažoval též Václav Havel. Spolu s několika dalšími osobnostmi zaslal v roce 2005 dopis Vladimíru Putinovi. Jeho český překlad naleznete zde.

20. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Vítězné práce esejistické soutěže

Letošní téma: Je idealismus postoj pro tento svět?

  • 2. místo Jakub Houška (17 let) Gymnázium Jana Keplera (Praha)
  • 3. místo Ondřej Elbel (17 let) Masarykovo gymnázium (Příbor)
  • 3. místo Matěj Hána (16 let) Gymnázium Jana Keplera (Praha)
18. prosinec 2013  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Vaclav Havel’s Fairy Tale

Zajímavý článek o Václavu Havlovi a jeho myšlení od Slawomira Sierakowského naleznete v dnešním elektronickém vydání New York Times.

17. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

S Louem jsme vzali Havla na jazz do Harlemu

Rozhovor Pavla Turka s Fernandem Saundersem, baskytaristou doprovodné skupiny Lou Reeda, který ve středu 18. prosince vystoupí jako speciální host večera Od Velvet Underground k Velvet Revolution - vzpomínky na Lou Reeda a Václava Havla, je možné si přečíst zde.

16. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Pocta Václavu Havlovi a Lou Reedovi

Ve středu 18. prosince 2013 se v prostorách Divadla Archa uskuteční vzpomínka Lou Reeda a Václava Havla

15. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Naděje: rozhlasový dokument o Václavu Havlovi

V neděli 15. prosince 2013 ve 22:00 odvysílá Český rozhlas 2 dokument o Václavu Havlovi Naděje, který připravila Mária Pfeiferová. Posluchači uslyší slovenskou političku Magdu Vášáryovou, evangelického duchovního Zdeňka Bártu a fotografa Tomkiho Němce. Poté bude následovat pravidelná živá diskuse, tentokrát s blízkými spolupracovníky Václava Havla – Annou Freimanovou a Jiřím Kudělou.

14. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Tři hlasy pro Miloše Havla

anketě Lidových novin Kniha roku 2013 získala monografie Krystyny Wanatowiczové "Miloš Havel - český filmový magnát" 3 hlasy.

14. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Havel´s Place v Dublinu

Dnes v pravé poledne bylo v parku Sv. Patrika v Dublinu slavnostně odhaleno Havel's Place. Slavnostního aktu se zúčastní starosta Lord Mayor Oisín Quinn a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg za přítomnosti zástupců Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové a Jana Macháčka.

10. prosinec 2013  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Ulička Václava Havla v Brně

Zastupitelstvo města Brna dnes schválilo návrh na pojmenování uličky pod Petrovem jménem Václava Havla.

10. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Mandela, Havel a usmíření

Vážení přátelé, rádi bychom Vás upozornili na aktuální Audit Jana Macháčka, který je věnován Václavu Havlovi a Nelsonu Mandelovi.

9. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Václava Havel o Ukrajině

"Vše nasvědčuje tomu, že svět vstupuje do fáze větších regionálních celků a že globální spolupráce bude založena na rovnoprávných vztazích takových seskupení, jakým je například integrující se Evropa. V této situaci je nesmírně důležité, aby Ukrajina, země s bohatou historií, kulturní tradicí a s velkou budoucností, byla svébytnou entitou, aby se dokázala svobodně, nezávisle a demokraticky rozhodnout, ke kterému z rýsujících se světových regionálních seskupení patří. Bude-li se ucházet o členství v Severoatlantické alianci či Evropské unii, musí mít absolutně otevřené dveře a Evropa by jí měla poskytnout maximální pomoc."

Videopozdrav konferenci „Ukrajina v Evropě a ve světě“
Kyjev 21. února 2004

8. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Debata týdeníku Respekt zrušena

Debata "Jak z toho ven v prosinci", která se měla uskutečnit v pondělí 9. prosince, byla z provozních důvodů zrušena. Všem, kteří se chystali dorazit, se velice omlouváme.

8. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel a Nelson Mandela

Vzájemné kontakty obou státníků se datují především do 90. let minulého století: Prezident České a Slovenské Federativní Republiky Václav Havel pozval předsedu Afrického národního kongresu Nelsona Mandelu v květnu 1990 na návštěvu Česko-Slovenska. V srpnu 1990 byli oba delegáty Konference o nenávisti v norském Oslu, ale oficiálně se oba setkali až 26. května 1992 na Pražském hradě. Dopisy Václava Havla Nelsonu Mandelovi, uložené v Digitálním archivu Knihovny Václava Havla, pocházejí z let 1997–1999.

6. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Nelson Mandela zemřel

Včera, ve čtvrtek 5. prosince 2013, zemřel po bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z nevýznamnějších bojovníků za lidská 2. poloviny 20. století (mimo jiné Nobelovy ceny míru za rok 1993). Bylo mu 95 let.

6. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Antikódy Václava Havla v USA

Představení "Václav Havel: Antikódy" souboru Laterny Magiky Národního divadla, na jehož vzniku se podílela též Knihovna Václava Havla, vyrazilo na turné po Spojených státech. Nejprve jej diváci budou moci shlédnout v pátek 6. prosince v Davis Performing Arts Center ve Washingtonu. V úterý 10. 12. typografická poezie Václava Havla ožije ve vyprodaném Carnival Studio Theater - Adrienne Arsht Center, u příležosti založení Václav Havel Initiative for Human Rights and Diplomacy při Florida International University v Miami. A v pátek 13. se uskuteční repríza Antikód v Českém národním domě v New Yorku.

5. prosinec 2013  |  ico  | 

Park Václava Havla v Tbilisi

Městská rada v gruzínském Tbilisi rozhodla o tom, že park v rezidenční čtvrti Vake–Saburtalo nese od 3. prosince 2013 jméno československého a českého prezidenta Václava Havla. Park je nově zrekonstruován s dětským hřištěm a umělou vodní nádrží. Gruzínská strana rovněž uvažuje o budoucí instalaci busty Václava Havla v tomto parku. Václav Havel je nositelem nejvyššího gruzínského státního vyznamenání Vítězného řádu sv. Jiří, který mu bývalý prezident Michail Saakašvili udělil v roce 2011.

5. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Půlstoletí Zahradní slavnosti

Na den přesně před padesáti lety, 3. prosince 1963, byla napsána první kapitola historie českého absurdního divadla: v dramaturgii Jana Grossmana a režii Otomara Krejči se v Divadle Na zábradlí uskutečnila světová premiéra hry Václava Havla Zahradní slavnost.

Knihovna Václava Havla tuto mimořádnou událost připomene ve dnech 12. a 13. prosince 2013 odbornou konferencí Havlova Zahradní slavnost – klíčová událost moderního českého divadla a dvěma inscenacemi této hry: v režiiAndreje Kroba v Divadle Na zábradlív Národním divadle pod vedením Dušana D. Pařízka.

Projekt Zahradní slavnost 1963–2013 připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Národním divadlem, Divadlem Na zábradlí a Divadlem na tahu.

3. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Sochařský portrét Václava Havla

Vážení přátelé, zveme Vás na vernisáž výstavy výsledků soutěže Sochařský portrét Václava Havla, která se uskuteční dne 2. prosince 2013 v 17.00 hodin v budově Akademie věd (Národní 3, Praha 1). Výstava potvrá do 19. prosince 2013, ve všední dny od 10.00 do 18.00 hodin.

2. prosinec 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Za Natálií Gorbaněvskou

V noci na dnešek zemřela Natálie Gorbaněvská, nepřehlédnutelná postava ruského disentu a jedna z "osmi statečných", kteří demonstrovali v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa.  V Knihovně Václava Havla v říjnu loňského roku uváděla český překlad své knihy Poledne, o necelý rok později se zde účastnila Čtení za Michaila Chodorkovského. Naposledy ji fotograf Ondřej Němec zachytil, když 28. října 2013 položila květiny na hrob Václava Havla...Bylo jí 77 let.

29. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Buchty a loutky a Horský hotel v Hořovicích

Zitra od 19.30 hodin v hořovickém klubu Labe zahraje soubor Buchty a loutky svým nezaměnitelným způsobem jednoaktovku Václava Havla Horský hotel (1976). Premiéra tohoto představení se uskutečnila v Knihovně Václava Havla 4. listopadu 2011.

28. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Agnieszka Hollandová

Dnes slaví pětašedesáté narozeniny světoznámá polská režisérka Agnieszka Hollandová, absolventka pražské FAMU a přítelkyně Václava Havla, která má velmi blízký vztah k dějinám a kultuře bývalého Československa. V roce 1991 natočila pro francouzskou TV3 film podle divadelní hry Václava Havla Largo desolato, kterého si autor hry velmi považoval. Agnieszce Hollandové k narozeninám srdečně blahopřejeme.

28. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Guillermo Fariňas v Praze

Bojovníci za svobodu a lidská práva na Kubě považují Václava Havla za symbol nenásilného odporu vůči totalitě. Guillermo Fariňas mohl z Kuby vycestovat teprve letos. Litoval, že se proto s Václavem Havlem nikdy osobně nesetkal. 

25. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Pulstoletí Zahradní slavnosti, vzpomínka na Lou Reeda a Václava Havla, Podzimní sen Jakuba Demla...

Vážení přátelé, s radostí Vám tímto oznamujeme, že program Knihovny Václava Havla na měsíc prosinec naleznete zde.

22. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Povolební politická situace

Kam se Česká republika po volbách v Evropě posunula? A posunula se vůbec? O těchto a dalších otázkách bude zítra - ve čtvrtek 21. listopadu 2013 od 18.00 - rozmlouvat v Knihovně Václava Havla (Řetězová 7, Praha 1) novinář a analytik Jan Macháček se svými hosty: Alešem Chmelařem, Jindřichem Šídlem, Jiřinou Šiklovou, Jiřím Pehem a Lenkou Zlámalovou. Jste srdečně zváni!

20. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

VAD 2013

25. Víkend atraktívneho divadla ve slovenském Zvolenu připomněl v předvečer 17. listopadu i Václava Havla. Vzpomínali a na otázky občanů odpovídali jeho někdejší tajemník Vladimír Hanzel a Martin Vidlák.

19. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Zbyněk Hejda, básník, historik a signatář Charty 77

Dnes ráno zemřel jeden z nejvýznamnějších českých básníků, historik a překladatel Zbyněk Hejda. Na autora vzpomínáme záznamem z večera nazvaného Podzimní básníci, na kterém vystoupil Zbyněk Hejda po boku Ivana Martina Jirouse.

16. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Ivana Martina Jirouse

I přesto, že jsme od jeho skonu natočili a zveřejnili videa z více než 170 akcí, suverénně nejsledovanějším zůstává záznam z večera nazvaného Podzimní básníci - Zbyněk Hejda a Ivan Martin Jirous, který se uskutečnil v Knihovně Václava Havla dne 13. října 2011...


10. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Vladimír Lábus Drápal: Co si pamatuje oheň?

Uvodní slovo na výstavě Libora Krejcara "Tváře ohně":
Pavel Zajíček, náš společný přítel, napsal v polovině sedmdesátých let skladbu Papírový apsolutno, v které anarchisticky vyjmenovával, co všechno by podpálil. Libor Krejcar byl střídmější; zanechal v papíře jen ohnivé stopy, z kterých vznikla kolekce originálních kreseb. Za pomoci otisků zápalných šňůr vytvořil zneklidňující atlas podivných tváří, bytostí, zvířat, znaků, sirných map. Nezvykle uchopil běh plamene a z jeho stop stvořil nový svět. A co víc! Dokázal v té chvíli zachytit neviditelnou paměť ohně.

9. listopad 2013  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Náš Vašek - O moci bezmocných

Dnes ve 20.00 hodin uvede ČT 2 dokument Krystyny Krauze Náš Vašek - O moci bezmocných, na jehož vzniku se podílela též Knihovna Václava Havla.

9. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Piotr Maciej Majewski na ČRo Plus

Zítra, v sobotu 9. listopadu 2013, odvysílá Český rozhlas Plus v rámci pořadu Historie Plus, od 21.10 rozhovor s významným polským historikem Piotrem Maciejem Majewským, který byl pořízen na jeho přednášce v Knihovně Václava Havla v září tohoto roku.

8. listopad 2013  |  Kdy a kde?  |  ico  | 
Ilustrace

Vzpomínka na Václava Havla v Bruselu

Dopoledne 6. listopadu 2013 se v budově Evropského parlamentu v Bruselu uskuteční diskusní fórum Commemorating Václav Havel in Today´s World, které si ve třech blocích - Havel as Dissident, Havel as President, Havel as Citizen - připomene význam myšlenkového odkazu Václava Havla pro dnešní svět... Knihovna Václava Havla je jedním ze spolupořadatelů této akce.

5. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Antiwords aneb Audience Václava Havla

Zítra, v úterý 5. listopadu 2013, se od 20.00 v pražském Paláci Akropolis uskuteční česká premiéra představení Antiwords souboru Spitfire company: Dvě křehké dívky, basa piv a Havlova Audience beze slov.

4. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Pomník Václava Havla na Maltě

V pondělí 4. listopadu 2013 bude v maltském hlavním městě La Valletta slavnostně odhalen pomínk Václava Havla. Pro jeho instalaci byly vybrány zahrady Hastings, které se nacházejí na západ od městské brány a díky nádherným výhledům do okolí jsou místními obyvateli přezdívány „Zahrady milenců“. Pomník tvoří hranol ze světlého maltského mramoru a na něm vyrytý Havlův podpis se známým srdíčkem. Objekt má tak charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu.

2. listopad 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Lidská práva a ekonomické zájmy

Je konec s havlovskými lidskoprávními ideály v zahraniční politice? Bude vizitkou Česka již jen ekonomická diplomacie? Bude i nadále posilovat vliv Ruska? Jaký bude český názor na Evropu? O těchto a dalších otázkách bude již zítra večer, ve středu 30. října 2013 od 18.00 hodin, rozmlouvat v Knihovně Václava Havla novinář a analytik Jan Macháček se svými hosty. Těšíme se na Vás!

29. říjen 2013  |  Kdy a kde?  |  Fotogalerie  |  ico  | 
Ilustrace

My dear Lou!

Sobotní Audit věnoval Jan Macháček vzpomínce na Lou Reeda.

28. říjen 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Zemřel Tadeusz Mazowiecki

Odešel polský intelektuál, politik, jeden z vůdců Solidarity a vyjednavačů s komunistickým režimem v roce 1989. Po prvních polo-svobodných volbách v roce 1989 se stal prvním nekomunistickým premiérem Polska.

28. říjen 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Petr Oslzlý: K 25. výročí od premiéry Zítra to spustíme

Od poloviny osmdesátých let jsme s Václavem Havlem vedli rozhovory o různých variantách jeho možné autorské spolupráce s Divadlem na provázku. Chtěl totiž pro nás napsat hru a předpokládal, že by byla uvedena pod mým jménem. Její téma původně mělo být jiné, když jsem ho však v roce 1987 informoval, že chystáme scénický časopis ke vzniku republiky a požádal ho o příspěvek, rozhodl se, že napíše hru o Aloisi Rašínovi, a o tom, jak v noci ze 27. na 28. října 1918 připravoval vyhlášení samostatné Československé republiky a sepsal zákon o jejím vzniku. Všechny přípravné rozhovory jsme nadále vedli v co největším utajení. Na konci jara 1988 mi Václav Havel předal strojopis své nové hry Zítra to spustíme.

28. říjen 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Lou Reed R.I.P.

Dnes, 27. října 2013, zemřel Lou Reed, klíčová postava americké rockové scény, spoluzakladatel The Velvet Underground a jeden z blízkých přátel Václava Havla...

27. říjen 2013  |  ico  | 
Ilustrace

Z korespondence Ludmily Ulické a Michaila Chodorkovského

Na zítřejším Čtení za Michaila Chodorkovského zazní i úryvky z jeho korespondence se spisovatelkou