Menu Prohledat web KVH EN

Díky Václavovi!

28. květen 2013

Ilustrace

Padesát mladých herců v Českém centru v Miláně na večeru věnovaném Václavu Havlovi

Díky Václavovi!

Zahradní slavnost a Memorandum otevřely Memofest: festival dlouhé paměti

16. května 2013 byl Českém centru slavnostně zahájen festival Memofest věnovaný Václavu Havlovi. Divadelní festival zasvěcený dobré a dlouhé paměti je realizován mezinárodní kulturní organizaci Ser Tea Zeit pod záštitou Městského úřadu v Miláně, Českého centra, Nadace Vize 97, Knihovny Václava Havla v Praze, organizacemi  Gariwo a Zahrada spravedlivých v Miláně a dalšími čtyřmi mezinárodními organizacemi.

Účastníky prvního večera přivítal v Českém centru jeho ředitel Václav Šedý, který hovořil o Václavu Havlovi a době totalitního režimu v tehdejším Československu. Dvě představení v Českém centru uvedl umělecký ředitel festival Francesco Tigran Di Maggio: „Havel je nejjasnější hvězdou festivalu a jeho divadelní tvorba zůstává potvrzením hodnot svobody a osobní zodpovědnosti.  Václav Havel je příkladem pro nejmladší generaci, která uvádí jeho tvorbu pro publikum festivalu“.


Divadelní večer plný světel a hudby a zvuků naplnily nové adaptace prvních dvou divadelních her, kterými na sebe Václav Havel poprvé upozornil. Překvapením festivalu byly mnohé herecké výkony, které přes mladistvý věk herců udivily autenticitou výpovědí a neobyčejnou interpretací, která často vyvolávala výbuchy smíchu v hledišti. Čtyři divadelní středoškolské skupiny lycei Taramelli, Copernico e Cossa střídavě uvedly adaptaci her Memorandum a Zahradní slavnost, kterými okouzlily publikum a vyvolaly upřímný a častý potlesk.

Na závěr Memofestu 6. června ve 20:30 bude v Zahradě Spravedlivých v Miláně (vedle stromu vysazeného na počest Václav Havla 6. března letošního roku) uvedena poslední Havlova hra Odcházení. Hlavní role ve hře opět obsadí studenti, tentokrát divadelní školy Gruppo 94 ze Stradelly v okresu Pavia.

Související akce

Sdílet

Facebook | Twitter