Menu Prohledat web KVH EN

Václav Havel (Protest) a Marek Hejduk (Rest)? Srdečně zveme!

22. duben 2015

Ilustrace

Na malé studiové scéně Švandova divadla se sejdou – v sobotu 25. dubna vůbec poprvé – nejen dvě postavy, ale dialog tu spolu povedou i dvě různé hry a jejich autoři. V režii Daniela Hrbka se jevištního zpracování dočká Protest/Rest: hra Protest slavného dramatika Václava Havla a nejnovější „vaňkovka“ Rest, kterou mezi divadelní autory v roce 2011 vstoupil Marek Hejduk.

Obě aktovky od sebe dělí 33 let a spojuje je známá postava spisovatele a disidenta Ferdinanda Vaňka. Toho nejdřív pozve a poté i sám navštíví jeho kolega, s minulým i současným režimem výhodně sžitý spisovatel Staněk. V obou případech vyplyne z jejich setkání nabídka, kterou je těžké přijmout a ještě těžší odmítnout.

„Havlova hra se točí okolo podpisu pod protest – petici za propuštění vězněného písničkáře, v té Hejdukově jde o ztrátu pozornosti a dořešení dluhu z minulosti,“ říká Daniel Hrbek. Podle něj oba kusy spojují také výborně napsané postavy, vybroušené dialogy a překvapivé obraty situací, ústící v legrační paradoxy.

Oba autoři také staví svoje hrdiny před ošemetná rozhodnutí, aby prověřili jejich postoje i schopnost měnit slova v činy – a vyzvali tak diváky kprůzkumu názorů a činů vlastních. „Protest i Rest jsou o osobní odvaze a odpovědnosti z toho vyplývající, o váze slova a odpovědnosti za vyřčené či podepsané, o vztahu slova a činu, o vztahu disentu a tzv. ´šedé zóny´, o dvou protichůdných lidských postojích či o pokoušení,“ doplnil režisér Hrbek.

A kdo ve hře protestuje a koho se týká rest? Lucie Kolouchová, dramaturgyně inscenace, k tomu dodává: „Protest je vyjádřením občanského postoje, ač za to může a patrně bude následovat postih, konkrétně v Havlově hře jde o podepsání či nepodepsání jedné petice. A Hejdukův Rest by se dal charakterizovat rčením ´Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…´. Restem zde totiž může být jak vyrovnání se - nebo nevyrovnání – s minulostí, tak konečné lapení Ferdinanda Vaňka…

Sdílet

Facebook | Twitter