Menu Prohledat web KVH EN

Zemřela Věra Čáslavská

31. srpen 2016

Ilustrace

Věra Čáslavská, legenda československé gymnastiky, sedminásobná olympijská vítězka, předsedkyně Českého a členka Mezinárodního olympijského výboru a poradkyně prezidenta republiky Václava Havla v letech 19901992.

Václav Havel: Po příchodu na Pražský hrad jsem měl poradce z okruhu svých přátel, kteří tam se mnou přišli, a v této skupině se octla i Věra, která měla na starost oblast sociální péče. A musím říct, že byla úplně, až bych řekl, posedlá svou prací. V obecné euforii si lidé mysleli, že všechny jejich starosti rázem na Pražském hradě vyřešíme. Záplava dopisů byla ohromná, ani nevím, kolik stovek jich přišlo týdně, ale tak či onak se dotýkaly sociálního statutu a rozmanitých křivd a víceméně proudily do jejího odboru. Věra byla v kanceláři čtrnáct hodin denně a stále chtěla na všechny dopisy odpovídat.

Věra Čáslavská: To je taková sportovní zarputilost, bez které bych ty medaile nezískala.

Václav Havel: Ano, to je přesný. V televizi jsem viděl, jak jsi kdesi zakopla a místo abys odešla do šatny, tak jsi se vrátila, že to uděláš znova bez zakopnutí, čímž už sice medaili nezískáš, ale jde ti o princip. Říkal jsem si – ano, to je přesně ona!

Z rozhovoru Václava Havla a Věry Čáslavské pro dokument Olgy Sommerové Věra 68. Natočeno v kanceláři Voršilská 14. prosince 2010.

Sdílet

Facebook | Twitter