Menu Prohledat web KVH EN

Petr Oslzlý: K 25. výročí od premiéry Zítra to spustíme

28. říjen 2013

Ilustrace

Od poloviny osmdesátých let jsme s Václavem Havlem vedli rozhovory o různých variantách jeho možné autorské spolupráce s Divadlem na provázku. Chtěl totiž pro nás napsat hru a předpokládal, že by byla uvedena pod mým jménem. Její téma původně mělo být jiné, když jsem ho však v roce 1987 informoval, že chystáme scénický časopis ke vzniku republiky a požádal ho o příspěvek, rozhodl se, že napíše hru o Aloisi Rašínovi, a o tom, jak v noci ze 27. na 28. října 1918 připravoval vyhlášení samostatné Československé republiky a sepsal zákon o jejím vzniku. Všechny přípravné rozhovory jsme nadále vedli v co největším utajení. Na konci jara 1988 mi Václav Havel předal strojopis své nové hry Zítra to spustíme.

V září téhož roku jsme spolu s HaDivadlem zahájili zkoušky na scénický časopis Rozrazil 1/88 – O demokracii. Zítra to spustíme se ve zkrácené verzi stalo jeho hlavní částí. Nezakrýval jsem, že text není můj, ale řekl jsem, že jméno autora nemohu prozradit. Nejbližší dramaturgičtí a režijní kolegové postupně podle stylu – i když jej Václav přiblížil poetice Divadla na provázku – rozpoznali, kdo je autorem. Do scénického časopisu přispěl i Vladimír Čermák, jehož jméno bylo také komunistickým režimem tabuizováno, rozhodli jsme se, že jednotlivé autory utajíme tak, že celý Rozrazil autorsky podepíšeme jako redakční rada.

Brněnská premiéra Rozrazilu a tedy i Zítra to spustíme se odehrála v Divadle na provázku 21. října 1988, do Brna na ni přijela Olga Havlová. Byli jsme dohodnuti, že Václav Havel se zúčastní pražské premiéry, 27. října však byl v souvislosti se zveřejněním manifestu HOS Demokracie pro všechny Václav Havel zadržen a ve vazbě držen až do 31. října. Pražská premiéra 28. října 1988 uskutečněná v Junior klubu Na Chmelnici v den 75. výročí vzniku Československa se tedy odehrála bez něho. Přes všechna naše utajení si její účastníci tajně sdělovali, že Havel je jedním z autorů Rozrazilu (málokdo však věděl které části, většina se domnívala, že jde o Hostinu filozofů, kterou napsal Vladimír Čermák). Václav Havel shlédl Rozrazil až při dalším pražském uvedení 9. listopadu 1988. Po Žebrácké opeře, kterou uvedlo Divadlo na tahu 1. listopadu 1975 v Horních Počernicích to byla téměř na den po třinácti letech první jeho hra, kterou měl možnost vidět živě na scéně.


foto (c) Vladislav Vaňák

Na snímku v popředí Miloš Maršálek jako Kopecký, v pozadí skupina herců Divadla na provázku a HaDivadla jako Dav.

Sdílet

Facebook | Twitter