Menu Prohledat web KVH EN

Trojice finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2023

Osman KAVALA je turecký podnikatel, obránce lidských práv, filantrop a politický vězeň. Od počátku 90. let podporuje lidskoprávní organizace a je oporou turecké občanské společnosti. V říjnu 2017 byl zatčen, obžalován z pokusu o rozvrat vlády a ústavního pořádku v souvislosti s protivládními protesty a dlouhodobě zadržován bez rozsudku a řádného procesu. V roce 2020 byl obvinění zproštěn, aniž vazbu opustil, byl však znovu zatčen, tentokrát kvůli údajnému pokusu o puč. Evropský soud pro lidská práva se usnesl, že zadržování Osmana Kavaly je porušením Evropské úmluvy o lidských právech, a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Ačkoliv jej turecký soud zprostil všech obvinění, zůstává již šestým rokem ve vězení. Dne 25. dubna 2022 byl odsouzen na doživotí se zpřísněnou ostrahou, což je v tureckém právu nejpřísnější trest od zrušení trestu smrti.

Justyna WYDRZYŃSKA je advokátka, dula a aktivistka bojující za práva žen v Polsku. V roce 2006 spoluzaložila organizaci Abortion Dream Team, která nabízí poradenství o bezpečných potratech. V roce 2022 se stala první aktivistkou, která byla obviněna z nezákonného napomáhání potratu, za které hrozí v Polsku až tři roky odnětí svobody. Na pozvání politické skupiny Obnova Evropy vystoupila 1. února 2023 na půdě Evropského parlamentu, kde referovala o situaci ohledně potratů v Polsku. O měsíc později byla Wydrzynská okresním soudem odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. 

Jevhenij ZACHAROV hájí více jak padesát let lidská práva na Ukrajině i v dalších postsovětských republikách. Informuje o represích, napomáhá v prosazování spravedlnosti a odškodňování politických vězňů. Je zakladatelem ukrajinského Helsinského svazu lidských práv a ředitelem Charkovské skupiny na ochranu lidských práv. V roce 2022 založil organizaci „Tribunál pro Putina“, která shromažďuje, ověřuje a ukládá důkazy o válečných zločinech.