Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva 2021

Laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2021 se stala MARYJA KALESNIKAVOVÁ, jedna z vůdčích osobností opozice v Bělorusku. Stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Babaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas. 6. září 2021 byla v běloruském Minsku odsouzena na jedenáct let do vězení.

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Od roku 2013 cenu obdrželi postupně Aleš Bjaljatský (Bělorusko), Anar Mammadli (Ázerbájdžán), Ludmila Alexejevová (Rusko), Nadia Muradová (Irák), Murad Arslan (Turecko), Oyub Titiev (Ruská federace), Ilham Tohti (Čína) a skupina Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu) a za rok 2020 Loujain Al-Hathloul (Saúdská Arábie).

Více o ceně naleznete zde.