Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva 2021

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Od roku 2013 cenu obdrželi postupně Aleš Bjaljatský (Bělorusko), Anar Mammadli (Ázerbájdžán), Ludmila Alexejevová (Rusko), Nadia Muradová (Irák), Murad Arslan (Turecko), Oyub Titiev (Ruská federace), Ilham Tohti (Čína) a skupina Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu) a za rok 2020 Loujain Al-Hathloul (Saúdská Arábie).

Více o ceně naleznete zde.

Trojice finalistů Ceny VH za lidská práva 2021

V úterý 31. srpna 2021, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2021, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

 • Maryja Kalesnikavová (Bělorusko) je jednou z vůdčích osobností opozice v Bělorusku a členkou Koordinační rady. Stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Babaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas. 6. září 2021 byla v běloruském Minsku odsouzena na jedenáct let do vězení. 
 • Reportéři bez hranic jsou přední mezinárodní nestátní neziskovou organizací, která se staví na obranu svobody projevu a práva na informace. Od roku 1985 tato organizace poskytla pomoc v nouzi tisícům ohrožených novinářů po celém světě a dosáhla propuštění několika zadržených novinářů. Systematicky usiluje o to, aby proběhlo vyšetřování a soudní řízení s těmi, kdo jsou odpovědní za vraždy novinářů, a podporuje demokracii tím, že vyvrací dezinformace.
 • Germain Rukuki (Burundi) je činný v oblasti ochrany lidských práv již mnoho let a vede zejména kampaně proti mučení a trestu smrti. Od roku 2015 čelí obránci lidských práv a lidskoprávní organizace v Burundi omezování a útokům úřadů. V této souvislosti byl kandidát v roce 2018 odsouzen na 32 let do vězení, přičemž podle mezinárodního společenství šlo o záminku k tomu, aby jej bylo možno umlčet a kriminalizovat jeho práci v oblasti lidských práv. Odvolací soud mu následně v roce 2021 snížil trest na 1 rok a kandidát byl propuštěn.

Mezinárodní konference k poctě laureáta
Ceny Václava Havla za lidská práva 2021

 • Datum: středa 29. září 2021

 • Místo: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha 1

 • Pořádá: Knihovna Václava Havla & Nadace Charty 77 

 • Partner projektu: Parlamentní shromáždění Rady Evropy

Pandemie Covid-19 způsobila nevídanou zdravotní krizi a zabila miliony lidí, nakazila stovky milionů a zasáhla celé lidstvo. Současně vyostřila společenská dilemata, nerovnosti a volby, které stojí před lidstvem. Mnohé z nich se týkají základních lidských práv tvořících pilíře moderní liberální demokracie. Během akutní krize se individuální práva čím dál více dostávala do konfliktu se zájmy společnosti jako celku. Obrovské rozdíly v přístupnosti očkování mezi vysoce rozvinutými a rozvíjejícími se zeměmi představují hrozbu vystupňování existujících nerovností a humanitárních krizí v některých částech světa. Výsledná debata v médiích a na sociálních sítích, která nevyhnutelně obsahuje i nepravdy, fake news a dezinformace vyvolává nové otázky o potenciálních hranicích neomezené svobody projevu a s nimi i přízrak cenzury. Tato a další dilemata ilustrují chybění všeobecně akceptovaného rámce pro zvažování našich práv v kontextu naší zodpovědnosti. Po nějakou dobu se lidská práva a jejich definice vyvíjela bez velkého zřetele na související odpovědnost. Václav Havel, s nezpochybnitelnou celoživotní historií boje za lidská práva, může sloužit též jako příklad rozhodného zastánce vazby mezi právy a zodpovědností. Konference konaná při příležitosti udělení Ceny za lidská práva Václava Havla za rok 2021 poskytne fórum pro diskusi o těchto naléhavých otázkách. 

Během našich úvah nad lidskoprávními důsledky pandemie Covid-19 se v Afghánistánu rozhořela lidskoprávní krize toho největšího rozsahu, kterou nemůžeme opomenout. V mimořádném diskusním panelu nabídneme komentáře bezprostředně probíhajících událostí.

Program konference

12.30 – 13.00 Registrace 

13.00 – 13.10 Zahájení 

 • Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

13.10 – 13.20 Úvodní slovo

 • Jared Genser – profesor práva na Georgetownské univerzitě (USA); za své aktivity vedoucí k osvobozování politických vězňů a založení organizace Freedom Now je deníkem New York Times označován jako Osvoboditel („Extractor“)

13.20 – 13.40 Rozhovor s laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva

 • Laureát bude slavnostně vyhlášen na podzimním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku 27. září 2021.
  Moderátor: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

13.40 – 14.30 Panel I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 

 • Hosté:
 • Taťjana Chomičová, sestra Maryji Kalesnikavové, jedné z běloruských opozičních vůdců a členky Koordinační rady, odsouzené na jedenáct let do vězení
 • Reportéři bez hranic - nevládní organizace bránící svobodu projevu a informací
 • Scholastique Rukukiová, sestra Germaina Rukukiho, ochránce lidských práv angažovaného zejména v kampani proti mučení a trestu smrti
  Moderátor: Tereza Engelová, novinářka a moderátorka 

14.30  14.50     Přestávka na kávu

14.50 – 16.00 Panel II: Kovidová dilemata: Práva a odpovědnost  

 • Hosté:
 • Jan Kysela – ústavní právník, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
 • Petr Mikeš – soudce Nejvyššího správního soudu ČR 
 • Danuše Nerudová – ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity 
 • Marek Orko Vácha – přednosta Ústavu etiky a humanitních studií, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
  Moderátorka: Lenka Zlámalová – novinářka a moderátorka, Týdeník Echo 

16.00  16.20     Přestávka na kávu

16.20 – 17.30     Panel III. – Mimořádná diskuse věnovaná lidskoprávní krizi v Afghánistánu 

 • Úvodní slovo: Fatima Rahimi, afghánsko-česká novinářka, psychoterapeutka ve výcviku (ze záznamu)
 • Hosté:
 • Václav Pecha – vedoucí civilní části mise provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru v letech 2008–2009 
 • Jiří Přibáň – profesor práva, Cardiff University (Velká Británie, ČR)
 • Tomáš Vlach – novinář a humanitární pracovník, spoluzakladatel a dlouhodobý účastník humanitární mise Člověka v tísni v Afghánistánu
  Moderátor: Jakub Szántó – novinář a moderátor, Česká televize 

17.30 – 17.35 Závěrečné slovo

 • Karel Schwarzenberg – politik, zastánce lidských práv 

17.35 – 17.40 Poděkování a pozvání na sklenku a koncert

 • Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

Koncert: Jakub Doležal Quartet

 • Jakub Doležal – saxofon, klávesy, Marek Leždík – baskytara, Jiří Šimek – kytara, Jakub Šindler – bicí

Očekávaný konec programu v 18.20 hodin

* Diskuse se budou konat v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků.