Menu Prohledat web KVH EN

Trojice finalistů Ceny VH za lidská práva 2021

  • Maryja Kalesnikavová, Bělorusko je jednou z vůdčích osobností opozice v Bělorusku a členkou Koordinační rady. Stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Barbaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas. Život kandidátky je ve vážném nebezpečí.
  • Reportéři bez hranic jsou přední mezinárodní nestátní neziskovou organizací, která se staví na obranu svobody projevu a práva na informace. Od roku 1985 tato organizace poskytla pomoc v nouzi tisícům ohrožených novinářů po celém světě a dosáhla propuštění několika zadržených novinářů. Systematicky usiluje o to, aby proběhlo vyšetřování a soudní řízení s těmi, kdo jsou odpovědní za vraždy novinářů, a podporuje demokracii tím, že vyvrací dezinformace.
  • Germain Rukuki, Burundi je obhájcem lidských práv, který již dlouhá léta vede kampaně v oblasti lidských práv (zejména v boji proti mučení a trestu smrti). Od roku 2015 jsou obhájci lidských práv a příslušné organizace v Burundi stále více vytěsňováni a pronásledováni ze strany úřadů. V této souvislosti byl kandidát v roce 2018 odsouzen k trestu odnětí svobody na 32 let, což mezinárodní společenství pochopilo jako vykonstruovanou snahu pana Rukukiho umlčet a kriminalizovat jeho lidskoprávní aktivity. V roce 2021 odvolací soud jeho trest snížil na 1 rok a následovalo jeho propuštění.