Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva 2022

Laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva 2022 se stal VLADIMÍR KARA-MURZA, ruský politik, spisovatel a historik. Jako dlouhodobý spolupracovník Borise Němcova působil ve funkci místopředsedy Strany národní svobody a kandidoval do ruského parlamentu. Kara-Murza sehrál klíčovou roli při přijímání „zákonů Magnitského“ v mnoha zemích celého světa a to včetně USA, Velké Británie a Kanady. Tyto zákony uvalují sankce na ruské činitele, kteří nesou odpovědnost za porušování lidských práv. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát otráven agenty ruské FSB, kteří byli později identifikováni během vyšetřování vedeného novináři skupin Bellingcat, The Insider a Der Spiegel. V dubnu 2022 byl Vladimír Kara-Murza zatčen a od té doby je v Moskvě vězněn kvůli tomu, že veřejně vystupuje proti válce, kterou Vladimír Putin vede na Ukrajině. Amnesty International jej označuje za vězně svědomí. Je autorem nebo spoluautorem několika knih a dokumentů o ruské politice a historii. Pracuje jako novinář v ruských i západních médiích, publikuje pravidelně sloupky ve Washington Post. Získal mnohá mezinárodní ocenění. V minulosti byl opakovaně hostem Knihovny Václava Havla.

Trojice finalistů Ceny

  • Vladimír Kara-Murza, politický vězeň a přední ruský bojovník za demokracii
  • V 5 hodin ráno, ukrajinská koalice shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu
  • Duhová koalice hájící práva LGBTQIA+, Maďarsko

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Od roku 2013 cenu obdrželi postupně Aleš Bjaljatský (Bělorusko), Anar Mammadli (Ázerbájdžán), Ludmila Alexejevová (Rusko), Nadia Muradová (Irák), Murad Arslan (Turecko), Oyub Titiev (Ruská federace), Ilham Tohti (Čína) a skupina Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu), Loujain Al-Hathloul (Saúdská Arábie) a Maryja Kalesnikavová (Bělorusko).