Menu Prohledat web KVH EN

Dialogy Václava Havla o lidských právech: Ženská práva v čase krize

  • Datum: 13. a 14. října 2020
  • Místo konání: on-line
  • Pořádá: Knihovna Václava Havla, Nadace Charty 77
  • Partner: Forum 2000, Parlamentního shromáždění Rady Evropy

Dialogy Václava Havla o lidských právech: Ženská práva v čase krize navázaly na tradici pořádání podzimní konference k poctě laureáta Ceny VH za lidská práva, kterou Knihovna uděluje spolu s Parlamentním shromážděním Rady Evropy a Nadací Charta 77. Letošní laureát Ceny bude – vzhledem k pandemii viru covid-19 – vyhlášen na prvním nevirtuálním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy, které by se mělo uskutečnit až začátkem příštího roku. Knihovna VH na tuto skutečnost upozorní další konferenční akcí.

Program zahájila v úterý 13. října Debata s Respektem věnovaná postavení žen v současné české společnosti. Debatu moderovala Silvie Lauder. Jejími hosty byly socioložka Marcela Linková, spoluzakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová a právnička Pavla Špondrová.

Ve středu 14. října se uskutečnila hlavní část programu nazvaného Dialogy Václava Havla o lidských právech: Ženská práva v čase krize, kterou Knihovna VH uspořádala ve spolupráci s Forem 2000 a v rámci Sympozia Václava Havla o lidských právech. Sympozium zahájil ředitel Knihovny VH Michael Žantovský v roli moderátora mezinárodního Dialogu o ženských právech v čase krize, jehož se zúčastnily bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, vůdkyně běloruské demokratické opozice Svjatlana Cichanouská a polská socioložka a novinářka Karolina Wigura.
 
Bezprostředně po skončení mezinárodního dialogu pokračoval program dialogů Ženská práva v čase krize dvěma rozhovory Jakuba Szántó s významnými představitelkami v oblasti ženských práv: Najiou Nasim (ředitelkou Women for Afghan Women, organizace, která byla mezi třemi finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva v roce 2015) a Hülyou Gülbahar (tureckou advokátkou specializující se na lidská práva, která na pozvání Knihovny VH vystoupila na konferenci k Ceně VH za lidská práva v roce 2018).
Dialogy Václava Havla uzavřely krátké rozhovory nazvané Tři otázky pro, v nichž vystoupily Michaela Bakala, Magda Vášáryová, Nora Fridrichová a Tereza Engelová.
 
Dialogy Václava Havla o lidských právech se uskutečnily díky laskavé podpoře Nadace Sekyra Foundation.