Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva 2023

Ocenění je každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Cena Václava Havla za rok 2023 bude slavnostně udělena v pondělí 9. října 2023. O den později - v úterý 10. října - se v prostorách Pražské křižovatky již tradičně uskuteční mezinárodní konference k poctě jejího laureáta s názvem Ženy ve válce.

Trojice finalistů Ceny

  • Osman KAVALA je turecký podnikatel, obránce lidských práv, filantrop a politický vězeň, odsouzený na doživotí se zpřísněnou ostrahou
  • Justyna WYDRZYŃSKA je advokátka, dula a aktivistka bojující za práva žen v Polsku 
  • Jevhenij ZACHAROV obhájce lidských práv a zakladatel Ukrajinského helsinského výboru lidských práv 

Cena Václava Havla za lidská práva

Od roku 2013 cenu obdrželi postupně Aleš Bjaljatský (Bělorusko), Anar Mammadli (Ázerbájdžán), Ludmila Alexejevová (Rusko), Nadia Muradová (Irák), Murad Arslan (Turecko), Oyub Titiev (Ruská federace), Ilham Tohti (Čína) a skupina Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu), Loujain Al-Hathloul (Saúdská Arábie), Maryja Kalesnikavová (Bělorusko) a Vladimír Kara-Murza (Ruská federace).