Menu Prohledat web KVH EN

Trojice finalistů Ceny VH za lidská práva 2018

V úterý 28. srpna 2018, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2018, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

  • ROSA MARIA PAYA (KUBA) mladá kubánská aktivistka v oblasti demokracie a lidských práv. Rosa Maria Paya navázala na práci svého zesnulého otce Oswalda Paya, který usiloval o získání podpory pro demokratické změny na Kubě. Založila občanskou iniciativu pod názvem Cuba Decide (Kuba rozhoduje) a je prezidentkou Latinskoamerické mládežnické sítě pro demokracii.
  • NABEEL RAJAB (BAHRAJN) vězněn v letech 2016–2020, významným obhájcem demokracie a lidských práv v Bahrajnu. Je spoluzakladatelem a prezidentem Bahrajnského centra pro lidská práva (BCHR) a doložil celoživotní činnost ve prospěch lidských práv při současném ohrožení vlastního života.
  • OYUB TITIEV (RUSKÁ FEDERACE) od ledna 2018 ve vazbě, je významným obhájcem lidských práv a vedoucím kanceláře Centra a památníku lidských práv Čečenska v Grozném. Ve funkci vedoucí tohoto centra nahradil Natalii Estemirovou, která byla v roce 2009 zavražděna, a má významný podíl na obraně lidských práv v tomto regionu jako zpravodaj oznamující zneužití moci ze strany místních úřadů.