Menu Prohledat web KVH EN

Miláno

  • adresa: nádvoří Legnaia milánské univerzity Statale (Via Festa del Perdono 7)
  • datum instalace: 13. listopadu 2019
  • ilustrační foto: © Český dům Milán

Ve středu 13. listopadu 2019 byla na nádvoří Legnaia milánské univerzity Statale slavnostně inaugurována v pořadí 31. Lavička Václava Havla. Stalo se tak u příležitosti blížícího se třicátého výročí událostí 17. listopadu 1989, počátku sametové revoluce, která vyvrcholila zvolením Václava Havla československým prezidentem. Po oficiálním úvodu v reprezentačních prostorách univerzity byla na jejím nádvoří ze 14. století slavnostně přestřižena páska v národních barvách a lavička uvedena v univerzitní život. Čestnými hosty události byly paní Dagmar Havlová společně s paní Alenou Šeredovou.

Umístění lavičky iniciovala Simona Calboli, ředitelka Českého centra Milán, společně s Jiřím Kudělou, generálním konzulem České republiky v Miláně a dlouholetým spolupracovníkem Václava Havla. Projekt vznikl za podpory Regionu Lombardie, milánské univerzity Statale, Nadace Eleutheria, CAMIC a ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v Praze a Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.