Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva 2020

Laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2020 se stala Loujain Al-Hathloul, přední aktivistka hnutí za ženská práva v Saúdské Arábii.

Loujain al-Hathloul 

(Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Loujain Al-Hathloul je přední aktivistka hnutí za ženská práva, stojící v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saúdskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Od roku 2013 cenu obdrželi postupně Aleš Bjaljatský (Bělorusko), Anar Mammadli (Ázerbájdžán), Ludmila Alexejevová (Rusko), Nadia Muradová (Irák), Murad Arslan (Turecko), Oyub Titiev (Ruská federace), a za minulý rok společně Ilham Tohti (Čína) a skupina Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu).