Menu Prohledat web KVH EN

Už je to tu zas, přichází Sametový víkend!

6. listopad 2019

Ilustrace

Vzpomínáte na tu euforickou dobu? Před třiceti lety, kdy se národ Čechů a Slováků semkl a řekl komunistické moci jasné NE? Pojďme toto kulaté výročí společně oslavit a vzpomenout na Václava Havla, prvního demokraticky zvoleného prezidenta Československa po roce 1989. 

V pondělí 11. listopadu proběhne v Nové budově Národního muzea konference Evropa bez železné opony: 30 let svobody, kterou pořádá Český rozhlas Plus ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a která se bude věnovat vývoji liberální demokracie ve střední Evropě a západním světě v posledních třiceti letech. S úvodním projevem o úloze Václava Havla v sametové revoluci vystoupí ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Přednášet bude bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa, někdejší český premiér a prezident Václav Klaus či diplomatka a kandidátka na slovenskou prezidentku Magda Vášáryová. Dále vystoupí profesor Jiří Přibáň z Cardiffské univerzity, spoluzakladatel strany Fidesz Tamás Deutsch nebo šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik.

V tentýž den bude v Knihovně Václava Havla předčítat z knihy vzpomínek Nikdy není pozdě (na šťastné dětství) Beatrice Landovské, dcery Pavla Landovského, známá herečka Libuše Šafránková.

V sobotu, den před 17. listopadem, budou moci návštěvníci farmářských trhů na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích ochutnat několik pokrmů z nedávno vydané Kuchařky Václava Havla, například „Kančí na daňčím“, některý z jeho slavných gulášů či nenapodobitelný „Lukašenkův hněv“. Program Knihovny se soumrakem uzavře Noc divadel, která kromě jiného nabídne znalcům i náhodným kolemjdoucím inscenaci Havlovy Zahradní slavnosti.

O den později, na samotné výročí 17. listopadu, se uskuteční Živé vysílání Českého rozhlasu z Knihovny Václava Havla s diskusí o současné české politice, na které vystoupí Cyril Höschl, Jan Švejnar a Bohumil Pečinka. Po celé odpoledne bude Knihovna VH otevřena veřejnosti a zároveň na Náměstí Václava Havla umožní nahlédnout do Havlova stylizovaného obýváku za účasti Dagmar Havlové, Václava Marhoula, Michaela Kocába, Tomáše Etzlera, Kovyho či Karla Schwarzenberga.

Ředitel Knihovny Michael Žantovský vystoupí k večeru v rámci Festivalu svobody na Václavském náměstí s projevem věnovaným odkazu Václava Havla.

Sváteční večer 17. listopadu pak zakončí shromáždění Už je to tu zas v Činoherním klubu, kde se před 30 lety zrodilo Občanské fórum, jež dovedlo revoluci k vítězství a otevřelo novou, demokratickou kapitolu českých dějin. Našimi hosty budou Timothy Garton Ash,  Edward Lucas, Martin Palouš,  Alexandr Vondra,  Michael Žantovský, zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii i dalších občanských iniciativ a mnozí další. Hudební doprovod zajistí občanská diskotéka Jiřího Černého a písně Vladimíra Merty.

Sdílet

Facebook | Twitter