Menu Prohledat web KVH EN

Michal Cihlář: Ze života kanálů

Ilustrace
  • Kde: Galerie Montmartre
  • Kdy: 28. květen 2013 – 30. červen 2013

V Galerii Montmartre vystavuje Michal Cihlář, výtvarník známý českému publiku především svými barevnými linoryty, fotografickou sérií kanalizačních poklopů.

Výstava ukazuje výběr fotografií z připravované monografie Ze života kanálů, prvního titulu z řady autorské edice Detail v designu, design v detailu. Tato edice, kterou řídí Michal Cihlář a Veronika Richterová, mapuje témata jejich společných letitých fotografických sběrů. Kniha vyjde v nakladatelství Novela bohemica.

Michal Cihlář se začal věnovat digitálním fotografiím kanálů před deseti lety. Inspirační cestou mu byly otisky kanálů Viktora Karlíka. Na rozdíl od něj Cihlář zaznamenává nejen vizuální podobu kanalizačních poklopů, ale i jejich génia loci, podobně jako třeba fotograf Alain Fleischer v šedesátých letech zachycoval zákoutí francouzských ulic. Cihlář ovšem nezůstal u pražského Smíchova, ale rozjel se hledat tato zvláštní stigmata jednotlivých míst do celého světa. Od prvního vyfoceného kanálu v Barceloně v roce 2002 vznikla několikatisícová sbírka z tří desítek zemí s vlastní pozoruhodnou taxonomií. Kanály, které se vyjímají svou velikostí, reliéfem, umístěním, použitím, kanály jako platforma pro street-art, kanály spojující svět. Nejedná se zde ale přitom o pouhopouhou dokumentaci. Fotografie odkazující ke kanálům, často opomíjeným, jejich existenci zpřítomňují a ukazují barvitost světa, ve kterém žijeme.

Slovy Michala Cihláře: „Poklopy kanálů vidím jako záchytné body. Vnímám je jako pihy na kůži města, jejichž četnost a rozmanitost civilizaci mírně polidšťuje. Chůze kterýmkoliv směrem je pro mne, díky tomu, vždy plná tušených objevů. Nejlépe bych to přirovnal k srpnové procházce zkušeného houbaře smrkovým lesem…“

Marianna Placáková

Sdílet

Facebook | Twitter