Menu Prohledat web KVH EN

Achim Bening 80

20. leden 2015

Ilustrace

20. ledna 2015 oslaví 80. narozeniny německý herec a režisér Achim Benning, v letech 1976–1986 ředitel první rakouské scény, vídeňského Burgtheatru.

Za jeho éry působili na této scéně čeští umělci Pavel Kohout a Pavel Landovský. Poté, kdy se Václav Havel stal v komunistickém Československu zakázaným autorem, nabídl mu Achim Benning v Brugtheatru druhý divadelní domov. Světovou premiéru zde měly Havlovy úspěšné aktovky Audience, Vernisáž a Protest, Horský hotel i jeho nejvýznamnější hry Largo desolato a Pokoušení. Žádné z nich se samozřejmě nemohl osobně zúčastnit.

Po ukončení angažmá v Burgtheatru uvedl Achim Benning dramatika Havla i ve svém dalším působišti, ve švýcarském Curychu, v městském divadle Schauspielhaus. Zde se také oba tvůrci v roce 1990 setkali poprvé ve svobodných poměrech, při oficiální návštěvě prezidenta Havla ve Švýcarsku. Achim Benning pro „svého“ autora uspořádal slavnostní večer, na němž se sešlo mnoho významných osobností evropské kultury – mj. i Friededrich Dürrenmatt.

Vzpomínku na Achima Benninga z pera Václava Havla naleznete zde.

Sdílet

Facebook | Twitter