Menu Prohledat web KVH EN

Čtení za Michaila Chodorkovského a setkání s Natálií Gorbaněvskou

Ilustrace
  • Kde: Galerie Montmartre
  • Kdy: 25. říjen 2013, 18:00 – 20:00

Iniciativa Strategie 31 (CZ) se spolu s Knihovnou Václava Havla připojuje k celosvětovému vyjádření solidarity s Michailem Chodorkovským, Platonem Lebeděvem a všemi politickými vězni v Rusku. Michail Chodorkovskij,  bývalý výkonný ředitel společnosti Jukos, od jehož zatčení uběhlo právě deset  let, a jeho obchodní partner Platon Lebeděv, byli ve dvou pochybných procesech odsouzeni k mnohaletému vězení.

Soudní procesy, které s nimi proběhly v letech 2005 a 2009 a během nichž byly porušeny základní principy právního státu, jsou považovány za exemplární případ postupu putinovského režimu vůči osobám rozdílného smýšlení. Formou řetězového čtení bude představena korespondence Michaila Chodorkovského se spisovatelkou Ludmilou Ulickou a jeho vlastní texty, popisující stav ruského vězeňského systému.

Celosvětovou akci Worldwide Reading for Mikhail Khodorkovsky organizuje Mezinárodní literární festival v Berlíně.

Hostem večera bude Natálie Gorbaněvská - ruská básnířka, překladatelka z polštiny, bojovnice za lidská práva a jedna z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa.

Večer pořádá iniciativa Strategie 31 (CZ) s podporou Knihovny Václava Havla.

Sdílet

Facebook | Twitter