Menu Prohledat web KVH EN

Otevřený dopis Knihovny Václava Havla

23. srpen 2012

Ilustrace

Never more Reflex

Článek v Reflexu (33/2012) o údajném tunelování a privatizaci odkazu Václava Havla je tvrdým útokem na Knihovnu Václava Havla a jejího mecenáše Zdeňka Bakalu. Václav Havel je představován jako někdo, kdo se nechá zprivatizovat a koupit, přesně v duchu komunistické propagandy.

Za povšimnutí stojí nemravné metody novinářské práce. Materiál cituje soukromé dopisy, které mladý emigrant Zdeněk Bakala posílal svým rodičům. Dopisy odcizila komunistická státní bezpečnost. Jejich svévolná citace připomíná praktiky komunistické policie, ne práci zodpovědných novinářů.

Autoři textů se dopouštějí i dalších elementárních prohřešků proti etickým standardům novinářské práce. Nedali prostor k vyjádření členům správní rady Knihovny Václava Havla ani jejím představitelům, neoslovili vdovu po prezidentovi Dagmar Havlovou ani manžele Bakalovi. Anonymní zdroje v textu vyjadřují názory, články obsahují faktické chyby a manipulace. Bakalovi například nikdy nebyli na Floridě apod.

Text je zároveň útokem na mecenášství a filantropii. Kulturní projekt za miliony korun nežádá korunu ze státního rozpočtu a může významně oživit část Prahy. Knihovna Václava Havla, která má sídlit v části domu, jej otevře veřejnosti. Knihovna již dnes, vedle publikační činnosti, pořádá mnoho kulturních a konferenčních akcí, to ale autory textu nezajímá. Úporné hledání postranních úmyslů mecenášství jen odradí další movité lidi od financování nezávislých kulturních projektů.

Co se stavby týče, ta probíhá podle regulí a plánu. Sanační práce nařídil stavební úřad a probíhají podle projektu ve schváleném rozsahu. Podíl rezidenční plochy je nařízen územním plánem. Prvky luxusního bydlení budou realizovány, jen když je úřady povolí.

Text se snaží pošpinit duchovní a mravní odkaz Václava Havla. Je třeba se ptát, kdo na tom má zájem?

P.S.

Pikantní je, že průvodcem po stavbě je nájemník, který se do paláce v dobách normalizace zasquatoval a provedl zde načerno půdní vestavbu. Příznačné je, že chátrající památky nikomu nevadí, ale v okamžiku, kdy se objekt začne ze soukromých peněz rekonstruovat, dělá se z toho skandál.

Jan Macháček, předseda správní rady Knihovny Václava Havla 
Karel Schwarzenberg, spoluzakladatel Knihovny Václava Havla 
Michal Horáček, člen správní rady Knihovny Václava Havla
Bessel Kok, člen správní rady Knihovny Václava Havla
Marta Smolíková, výkonná ředitelka Knihovny Václava Havla
Jáchym Topol, programový ředitel Knihovny Václava Havla
Zdeněk Tůma, zastupitel Hlavního města Prahy
Leoš Válka, ředitel, Centrum současného umění DOX

Sdílet

Facebook | Twitter