Menu Prohledat web KVH EN

Filip Topol...

19. červen 2013

Ilustrace

Dnes krátce po poledni zemřel Filip Topol - skladatel, básník, zuřivec, lyrik. Bylo mu 48 let.

"Bylo to po krátké těžké nemoci, jak se tak říká. Nebylo mu dobře už na posledním vystoupení v Praze 11. května," řekl ČTK Hanzlík. S kapelou Psí vojáci, kterou v posledních měsících po pauze obnovil, odehrál Topol koncert ještě 25. května v Amsterodamu. "Pak už jsem všechno rušil," dodal Hanzlík. Příčinu smrti musí podle něj určit lékaři. Topol měl v minulosti problémy s alkoholem, na konci 90. let se začal léčit, prodělal řadu operací, při nichž mu lékaři odebrali půlku slinivky.

Poprvé Topol veřejně vystupoval jako sotva třináctiletý u tehdejšího disidenta Václava Havla na Hrádečku, kde dělal předzpěváka skupině Plastic People of the Universe. Saxofonista Plastiků Vratislav Brabenec dnes ČTK řekl, jak je rád, že ještě loni stihli s Topolem uskutečnit společný projekt na rockových Pašijích. "Vždycky o něm budu mluvit jenom v dobrém, byl to člověk moc nadaný, je ho škoda," dodal Brabenec.

Undergroundovou kapelu Psí vojáci založil Topol v roce 1979 spolu se svými spolužáky ze základní školy. Psal pro ni texty, které se hemžily pocity životní únavy a které se později staly kultovními. Patří k nim songy jako Marilyn Monroe, Sbohem a řetěz, Psycho killer nebo Žiletky, podle kterých vznikl v roce 1994 stejnojmenný film Zdeňka Tyce. Topol si v něm zahrál hlavní roli.

Podle hudebních publicistů byl Topol jedním z nejvýraznějších umělců Česka. "Svým naturelem byl jednou z mála skutečných rockových hvězd u nás, a to navzdory tomu, že hrál na piáno a že vždycky patřil jen k nezávislé scéně," sdělil ČTK hudební publicista Pavel Klusák. Podle něj Topol "zvláštně propojoval dědictví předválečné Prahy s Meyrinkem a Kafkou a střemhlavé rebelství punkových klubů". "Tak hrdě a básnicky se smrtí a sebedestrukcí nekoketoval v českém bigbítu nikdo druhý," dodal.

"Filip byl legenda už za života," konstatoval publicista a překladatel samizdatových textů Josef Rauvolf. Topolova muzika byla podle něj naprosto odlišná od produkce dané doby, a to zejména kvůli důrazu na klavír a poetickým textům. Topol do hry ponořil často tak, že měl po koncertech od piana ruce do krve. "Prožil si toho hodně a byly doby, kdy opravdu jel naplno, a bohužel organismus není nezničitelný," dodal Rauvolf.

Topol natočil dvě sólová alba - Sakramiláčku a Střepy a jednu desku s Agon Orchestra. S kapelou Psí vojáci natočil dvě desítky alb. Kromě písňových textů psal i novely.

Topolovým otcem je dramatik a chartista Josef Topol a starším bratrem básník a spisovatel Jáchym Topol.

(c) ČTK

Sdílet

Facebook | Twitter