Menu Prohledat web KVH EN

Havlovský blok na Festivalu 10 českých filmů ve Varšavě

18. listopad 2015

Ilustrace

17. listopad a Václava Havla si Varšava připomíná v kině Praha blokem havlovských filmů v rámci Festivalu deseti nových českých filmů. Budou uvedeny snímky „Občan Havel přikuluje“ (J. Novák) a „Olga“ (M. Janek), mezi nimi proběhne debata o V. Havlovi a jeho ženě mezi spisovatelem A. Kaczorowským, autorem velké polské monografie o V. Havlovi, a ředitelem Českého centra P. Janyškou. V závěru festivalu publikum zhlédne „Občana Havla“, film, který je v Polsku již populární. Celý blok doplní výstava velkoformátových fotografií Olgy Havlové v její charitativní roli (díky laskavosti Výboru dobré vůle).

Pětidenní festival (18. - 22. 11.) nabízí filmy, z nichž některé budou v Polsku uvedeny v premiéře, většinu dalších nemělo varšavské publikum téměř nikdy možnost vidět. Nebudou to komedie, to, čemu se v Polsku říká „czeski film“, ale filmy zajímavé, nezvyklé, často dokumenty. Promítání bude doplněno zmíněnou výstavou fotografií Olgy Havlové, stánkem s knihami českých autorů, s CD a DVD, budou se prodávat česká jídla, a dojde též na ochutnávku českých piv.

Po havlovském bloku se bude promítat film „Takovej barevnej ocas letící komety” o rockerovi Filipu Topolovi, přijede ho uvést jeho producent a zároveň producent kapely „Psí vojáci“ Jaromír Hanzlík.

V pátek bude uveden snímek vynikajícího filmaře Petra Václava, který už léta žije ve Francii, o životě Romů v Čechách „Cesta ven“ (film se dostal loni na festival v Cannes, v Čechách obdržel sedm Českých lvů). Další filmy: Grandhotel (D. Ondříček), „Klauni“ (V. Tauš), Medvídek (J. Hřebejk) a pro děti „Kuky se vrací“ (J. Svěrák) a „Fimfárum Jana Wericha“ (A. Klimt).

Spoluorganizátorem festivalu je České centrum ve Varšavě.

Sdílet

Facebook | Twitter