Menu Prohledat web KVH EN

Srpen 1968: Václav Havel a Jan Tříska

5. srpen 2013

Ilustrace

Český rozhlas Radiožurnál dnes od 20:00 hodin odvysílá dokument Tomáše Černého „Jsme s vámi, buďte s námi!“, který obsahuje unikátní záznamy Václava Havla a herce Jana Třísky moderující dramatické srpnové události roku 1968.

Tento objev potvrzuje, co všichni víme, na co oba aktéři mnohokrát vzpomínali, ale co nikdo od roku 1968 neslyšel,“ přibližuje redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý. „Najednou víme přesně, co vlastně Jan Tříska v Liberci hlásil, a víme, že to nebyly výhradně texty Václava Havla, jak se vždycky tradovalo…

Na rozhlasovém vysílání z Liberce v srpnu 1968 se tehdy podíleli herec Jan Tříska a dramaturg Václav Havel. Po 45 letech syn libereckého posluchače Vladimíra Berana nabídl Českému rozhlasu tyto magnetofonové pásky k poslechu a digitalizaci. Tento unikátní záznam můžeme bez přehánění označit za rozhlasový objev roku.

„V dokumentu zazní i vzpomínky dvou hlasatelů Československého rozhlasu Jiřího Kadlece a Vladimíra Fišera,“slibuje Tomáš Černý. „Ten první měl službu večer 20. srpna 1968 a krátce před tím, než šel číst zprávy ve 23 hodin, debatoval s kolegou ze zpravodajské směny o tom, co by se stalo, kdyby sem na nás vtrhli‘, doplňuje Černý.

Sdílet

Facebook | Twitter