Menu Prohledat web KVH EN

Představujeme trojici finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva

8. září 2023

Ilustrace

Přinášíme životopisné medailonky trojice finalistů Ceny Václava Havla pro rok 2023, jejichž jména byla oznámena v úterý 5. září.

Osman KAVALA je turecký podnikatel, obránce lidských práv, filantrop a politický vězeň. Od počátku 90. let podporuje lidskoprávní organizace a je oporou turecké občanské společnosti. V říjnu 2017 byl zatčen, obžalován z pokusu o rozvrat vlády a ústavního pořádku v souvislosti s protivládními protesty a dlouhodobě zadržován bez rozsudku a řádného procesu. V roce 2020 byl obvinění zproštěn, aniž vazbu opustil, byl však znovu zatčen, tentokrát kvůli údajnému pokusu o puč. Evropský soud pro lidská práva se usnesl, že zadržování Osmana Kavaly je porušením Evropské úmluvy o lidských právech, a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Ačkoliv jej turecký soud zprostil všech obvinění, zůstává již šestým rokem ve vězení. Dne 25. dubna 2022 byl odsouzen na doživotí se zpřísněnou ostrahou, což je v tureckém právu nejpřísnější trest od zrušení trestu smrti.

Justyna WYDRZYŃSKÁ je advokátka, dula a aktivistka bojující za práva žen v Polsku. V roce 2006 spoluzaložila organizaci Abortion Dream Team, která nabízí poradenství o bezpečných potratech. V roce 2022 se stala první aktivistkou, která byla obviněna z nezákonného napomáhání potratu, za které hrozí v Polsku až tři roky odnětí svobody. Na pozvání politické skupiny Obnova Evropy vystoupila 1. února 2023 na půdě Evropského parlamentu, kde referovala o situaci ohledně potratů v Polsku. O měsíc později byla Wydrzynská okresním soudem odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.

Jevhenij ZACHAROV hájí více jak padesát let lidská práva na Ukrajině i v dalších postsovětských republikách. Informuje o represích, napomáhá v prosazování spravedlnosti a odškodňování politických vězňů. Je zakladatelem Ukrajinského helsinského výboru lidských práv a ředitelem Charkovské skupiny na ochranu lidských práv. V roce 2022 založil organizaci „Tribunál pro Putina“, které shromažďuje, ověřuje a ukládá důkazy o válečných zločinech. 

Slavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2023 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 9. října 2023.
 
Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Ženy ve válce se uskuteční v úterý 10. října 2023 v Pražské křižovatce. Na konferenci je možné se bezplatně zaregistrovat ZDE

Sdílet

Facebook | Twitter