Menu Prohledat web KVH EN

Trojice finalistů Ceny VH za lidská práva 2018

28. srpen 2018

Ilustrace

Dnes, v úterý 28. srpna 2018, byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2018, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):

 • Rosa Maria Paya (Kuba)
  mladá kubánská aktivistka v oblasti demokracie a lidských práv. Rosa Maria Paya navázala na práci svého zesnulého otce Oswalda Paya, který usiloval o získání podpory pro demokratické změny na Kubě. Založila občanskou iniciativu pod názvem Cuba Decide (Kuba rozhoduje) a je prezidentkou Latinskoamerické mládežnické sítě pro demokracii.
   
 • Nabeel Rajab (Bahrajn)
  od roku 2016 ve vazbě, je velmi významným obhájcem demokracie a lidských práv v Bahrajnu. Je spoluzakladatelem a prezidentem Bahrajnského centra pro lidská práva (BCHR) a doložil celoživotní činnost ve prospěch lidských práv při současném ohrožení vlastního života.
   
 • Oyub Titiev (Ruská Federace)
  od ledna 2018 ve vazbě, je významným obhájcem lidských práv a vedoucím kanceláře Centra a památníku lidských práv Čečenska v Grozném. Ve funkci vedoucí tohoto centra nahradil Natalii Estemirovou, která byla v roce 2009 zavražděna, a má významný podíl na obraně lidských práv v tomto regionu jako zpravodaj oznamující zneužití moci ze strany místních úřadů.

Z PROSLOVU MARIE–LOUISE BEMELMANS–VIDEC

“V tomto roce, kdy si připomínáme 50. výročí potlačení Pražského jara, má odkaz Václava Havla zvláštní význam. Každý den v Evropě i po celém světě ženy i muži neúnavně bojují o lidská práva – práva nás všech. Bohužel jsou tyto osobnosti ve vzrůstající míře cílem represí: zastrašování soudy nebo úřady, pomlouvačných kampaní a vyšetřování kvůli pochybným obviněním, výhrůžek, fyzického napadání nebo svévolného zadržování. Čelí těmto hrozbám a jejich nesmírná odvaha a neutuchající odhodlání si zasluhuje náš největší respekt. Udělením Ceny Václava Havla chceme vyjádřit naše uznání, podporu a rovněž naši vděčnost,“ řekla prezidentka Parlamentního shromáždění po oznámení výběru kandidátů.

MEZINÁRODNÍ KOMISE CENY VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA

Mezinárodní komisi Ceny Václava Havla za lidská práva, která dnes zasedala v Praze, předsedá Liliane Maury Pasquier – prezidentka Parlamentního shromáždění rady Evropy –, členy jsou Marie–Louise Bemelmans–Videc – politička a pedagožka, Martin Bojar, profesor neurologie UK v Praze, Nuala Mole, právnička, zakladatelka AIRE Centre, Christos Pourgourides, bývalý člen Sněmovny reprezentantů Republiky Kypr, bývalý předseda výboru pro právní záležitosti a lidská práva, Marek (Antoni) Nowicki, právník zaměřený na lidská práva, vedoucí komise Spojených národů pro lidská práva v Kosovu a Martin Palouš, člen správní rady Knihovny Václava Havla a Christos Pourgourides, bývalý člen Sněmovny reprezentantů Republiky Kypr, bývalý předseda výboru pro právní záležitosti a lidská práva.

VYHLÁŠENÍ LAUREÁTA CENY

Slavnostní vyhlášení laureáta Ceny pro rok 2018 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 8. října 2018.

KONFERENCE K POCTĚ LAUREÁTA

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Nesnesitelná lehkost zla / Unbearable Lightness of Evil se uskuteční ve středu 10. října 2018 v Praze. Bližší informace ke konferenci budou průběžně zveřejňovány na stránkách Knihovny Václava Havla: www.vaclavhavel-library.org

Po skončení konference následuje slavnostní koncert Pocta statečným, který je vyjádřením úcty všem, kteří čelili nebo jsou nuceni čelit některé z forem bezpráví. V podání špičkových interpretů zazní díla Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů, kteří byli perzekvováni nacistickým nebo komunistickým režimem. Část koncertu propojí podia i publikum Prahy s Bratislavou prostřednictvím vysokorychlostního internetu. Koncert se koná ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze a se sdružením CESNET.  

Sdílet

Facebook | Twitter