Menu Prohledat web KVH EN

10 let bez Václava Havla

Milí přátelé, navzdory složité covidové době vás srdečně zveme na několik on-line akcí, kterými chceme ve dnech 17. –⁠ 18. prosince 2021 s radostí zavzpomínat na Václava Havla. Připravili jsme pro vás dvě on-line premiéry, celý den 18. prosince 2021 budeme na našich sociálních sítích sdílet vzpomínkové fotografie. Videa budou k dispozici na www.havelchannel.cz a www.facebook.com/KnihovnaVaclavaHavla 

17. 12. 18.00 On-line premiéra vzpomínkového rozhovoru s Jeho Svatostí 14. dalajlamou

V letošním rozhovoru s Michaelem Žantovským vzpomíná Jeho Svatost 14. dalajlama na Václava Havla, jako na člověka s absolutní oddaností demokracii a svobodě a svého důvěrného přítele. Nechává nahlédnout do své pracovny, v níž má Václav Havel své pevné místo, obrací se k jeho následovatelům a přátelům a připomíná hodnoty, které je spojovaly.

18.12. 16.00 On-line premiéra krátkého studentského filmu Zahradní slavnost

Osobitý režijně-dramaturgický výklad první divadelní hry Václava Havla je společným projektem studentů DAMU a FAMU. Čím dnes oslovuje hra Václava Havla divadelníky podobně mladé, jako byl on v době slavné premiéry v Divadle Na zábradlí?

18.12. 16.00 – 19.00 Poeziomat v Ostrovní 13 před budovou Knihovny Václava Havla 

Až půjdete Prahou, můžete se před Knihovnou Václava Havla zaposlouchat do úryvku z proslovů, divadelních her a dalších textů Václava Havla. 

Další vzpomínkové akce ve spolupráci s Knihovnou VH

PRAHA Zádušní mši svatou za prvního polistopadového prezidenta Václava Havla bude při příležitosti 10. výročí jeho úmrtí 18. prosince v 11.00 sloužit ve svatovítské katedrále jeho někdejší spoluvězeň kardinál Dominik Duka. Bohoslužbu bude možné sledovat i v přímém přenosu na www.katedralasvatehovita.cz/cs/calendar/18-12-2021

MILÁNO (Itálie) Spolupráce na výstavě Cimélie z Knihovny Václava Havla organizované Generálním konzulátem České republiky v Miláně. Výstava knížek a zajímavých archiválií byla veřejnosti přístupná během uvedení italského překladu knihy Michaela Žantovského Havel v říjnu 2021, během státního svátku České republiky 28. října, na vernisáži výstavy fotografií Tomkiho Němce, na univerzitě a u vchodu do budovy lombardské vlády. Knihovna Václava Havla také poskytla generálnímu konzulátu výstavu fotografií Oldřicha Škáchy.

TORONTO (Kanada) Havel v kostce je digitální výstava z dílny Knihovny VH, kterou využil Generální konzulát v Torontu. Výstava je stručným průvodcem nejdůležitějšími událostmi v životě Václava Havla a je rozdělena do čtyř období: dětství a mládí, divadlo, disident a politický vězeň, a prezident a občan. 

PAŘÍŽ (Francie) Festival HAVEL 21 Vedle představení Havlovy Vernisáže v inscenaci HaDivadla a koncertů Moniky Načevy a Pražského výběru uctilo České centrum v Paříži českého dramatika a prezidenta výstavou z fotografií Oldřicha Škáchy z archivu Knihovny Václava Havla. Program proběhl v sídle Českého centra od 8. do 17. prosince 2021.