Menu Prohledat web KVH EN

Anar Mammadli - Laureát Ceny Václava Havla za lidská práva 2014

29. září 2014

Ilustrace

Před pár okamžiky byl na parlametním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2014. Stal se jím ázerbájdžánský ochránce lidských práv Anar Mammadli. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Anar Mammadli

Anar Mammadli je významným ázerbájdžánským ochráncem lidských práv, který ve svém regionu výrazným způsobem přispěl k respektování práva na svobodné volby. Je zakladatelem a předsedou organizace zaměřené na pozorování voleb Ázerbájdžanu. Od roku 2001, jeho volební Cetrum pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) provádělo nezávislé monitorování voleb v Ázerbájdžánu. V prosinci 2013 byl Anar Mammadli zatčen a obviněn ze „zneužití pravomoci“. V květnu tohoto roku byl odsouzen k pěti a půl letům vězení.

Cena Václava Havla za lidská práva

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava HavlaNadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 Euro.

Lidská práva 25 let poté

Knihovna Václava Havla pořádá na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Lidská práva 25 poté se uskuteční 1. října 2014 v prostorách Pražské křižovatky. Vedle tří letošních finalistů, přijede též loňský laureát Ceny, běloruský spisovatel a disident Ales Bialiatski. který byl v době udílení Ceny nespravedlivě vězněn – propuštěn byl až letos v létě v rámci prezidentské amnestie

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter