Menu Prohledat web KVH EN

Václav Sloup 1936–2014

21. červenec 2014

Ilustrace

Pocházel z Tlustic na Berounsku, z rodiny tesaře. Vystudoval gymnázium, během vojenské služby se zúčastnil recitační soutěže a po vojně nastoupil na DAMU. Jeho spolužáky byli Ladislav Mrkvička, Josef Abrhám či Jiří Krampol. DAMU absolvoval v roce 1962.


V letech 1962-1977 byl členem Divadla Na zábradlí, kde vynikl v již tehdy legendárních inscenacích Zahradní slavnost, Král Ubu nebo Čekání na Godota. Následně šest let působil v Divadle S. K. Neumanna (1977-1983), kde se naopak vrátil ke klasice – Tartuffe, Divotvorný klobouk, Komedie plná omylů. V letech 1983-1998 byl hercem Divadla na Vinohradech a na této scéně hrál v inscenacích Macbeth, Švejk, Chvála prostopášnosti, Návštěva staré dámy nebo Dohazovačka. Hostoval na různých pražských scénách, například v Hudebním divadle Karlín (My Fair Lady), v Divadla Radka Brzobohatého (Táta je teta) nebo v divadle Milénium (Starci na chmelu).

Již během studia debutoval ve filmu rolí kopečkáře ve snímku Karla Kachyni Král Šumavy (1959) a téhož roku si zahrál i ve filmu Romeo, Julie a tma. Účinkoval ve filmech jako Marketa Lazarová, Křik, Bylo nás deset, Alibi na vodě či Lidé z maringotek. Hrál i v trilogii Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno, ve filmech Svatby pana Voka, Pan Vok odchází, Fešák Hubert či Šéfe, vrať se!

Zdroj: Divadelní noviny
Foto: Jaroslav Krejčí

Sdílet

Facebook | Twitter