Menu Prohledat web KVH EN

Videopozdrav

Oswaldo Payá Sardines | 7. leden 2012

Jmenuji se Oswaldo Payá Sardińas a hovořím k vám z Kuby jménem své rodiny, Křesťanského hnutí osvobození a mnoha Kubánců.

Drahý příteli Václave Havle, neřeknu „ať jsi kdekoliv“, protože ta věta se k tobě nehodí. Já vím, kde jsi, jsi v rukou božích, odkud přicházíme a kam směřujeme. Jsi v našich srdcích, jsi v našich dějinách jako předzvěst nového osvobození Věnoval jsi čas i talent bezmocným a v podmínkách zdánlivě beznadějných jsi nám dal naději spolu se všemi Čechoslováky a dalšími národy. Tvé poselství se stalo pro nás Kubánce inspirací.

Ti, kteří stáli v čele tohoto Osvobození, označovaného jako Pád berlínské zdi, zahájili novou éru našich dějin. Tento pád zdi nezavalil nikoho ani na jedné straně, ale stal se mostem k usmíření, k demokracii a aktivnímu občanství, kdy ti bezmocní, většina občanů, získali zpět svůj hlas, svá práva a důstojnost.

Na Kubě na tebe nejen vzpomínáme, ale jsme ti vděční za tvou inspirující činnost. Osvěžujícím, jednoduchým a přímočarým způsobem, vlastním umělcům jsi nám nabízel přátelství a solidaritu až do posledních dnů svého života, kdy mnozí nás chtějí ponechat osudu, kdy mnozí podporují podvodnou změnu, která umožní těm, kdo mají moc, aby si ji uchovali a opět zavedli Kubánce na okraj společnosti.

Tvůj příklad, naše myšlenky a duch osvobození budou inspirací v našem boji za změny, které jednoznačně znamenají svobodu, práva, svobodné volby, usmíření odvážných mužů a žen namísto života v režimu teroru, kde chudí jsou tak chudí, že svou chudobu nedokáží ani popsat.

Drahý příteli, Václave Havle, děkuji ti za všechno, co jsi udělal pro lidstvo, děkuji Čechům a Slovákům a všem těm, kdo přispěli k procesu osvobozování, ve kterém jsou Kubánci odhodláni splnit svou úlohu, úlohu, která se nazývá SVOBODA.

Související akce

Sdílet

Facebook | Twitter