Menu Prohledat web KVH EN

PF 2015 aneb Knihovna VH ve dvanácti větách

25. prosinec 2014

Ilustrace

Přesně před týdnem, ve čtvrtek 18. prosince, jsme si představením jednoaktovky Protest v podání Divadla na tahu připomněli třetí výročí odchodu Václava Havla, a zároveň zakončili „náš“ rok 2014. Ač by se mohlo zdát, že na hodnocení je příliš brzy, byl to rok mimořádně pestrý a úspěšný:

Uspořádali jsme více než 150 akcí – od komorních přednášek, setkání s pamětníky, přes autorská čtení, diskuse o aktuálních společenských tématech, po kolokvia, kulaté stoly a mezinárodní konference.

Spolu s Radou Evropy a Nadací Charta 77 jsme již podruhé udělili Cenu Václava Havla za lidská práva – letošním laureátem se stal ázerbajdžánský ochránce lidských práv, Anar Mammadli; loňský laureát, Ales Bialiatski, byl propuštěn z vězení a účastnil se pražské konference k Mammadliho poctě.

Jako jedni z prvních na světě jsme se stali součástí Google Art Project, kde jsme začali pořádat virtuální výstavy fotografií.

Po více než pěti letech jsme spojili kancelářský provoz a klubový prostor pod jednu střechu – od 1. srpna sídlíme na skvělé pražské adrese v Ostrovní 13.

Získali jsme darem pozůstalost jedné z klíčových postav „nové vlny“ československé kinematografie 20. století – Pavla Juráčka – a pod názvem Prostřednictvím kočky vydali první svazek jeho souborného literárního díla; zároveň jsme se stali správci knihovny českého filozofa Ladislava Hejdánka.

Vydali jsme svůj první vinyl – záznam varhanního koncertu Filipa Topola v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově Fantazie g-moll z roku 2007.

Koprodukčně jsme se podíleli na dvou filmových dokumentech - Olga od tvůrců filmu Občan Havel, a na střihovém dokumentu Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla, který byl odvysílán televizemi ve Francii, Německu a Belgii.

Spustili jsme unikátní multimediální deník zlomových událostí sametové revoluce Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela, jehož autorem je někdejší tajemník Václava Havla.

Během jediného týdne jsme prodali celý náklad souboru osobně laděných projevů Václava Havla z let 1990–1995 Sám sobě podezřelý.

Překonali jsme hranici 10.000 přátel na facebooku a 1.000.000 minut sledování našich videozáznamů na profilu YouTube..

...A to vše též díky Vám!

Přejeme Vám příjemné svátky a těšíme se na Vás novém roce – otevíráme opět 5. ledna 2015!

Marta Smolíková
ředitelka 
a tým Knihovny Václava Havla

Sdílet

Facebook | Twitter