Menu Prohledat web KVH EN

Knihovna Václava Havla uvedla českou premiéru vítězné hry Ceny Alfréda Radoka

12. září 2009

V rámci mezinárodního festivalu Divadlo uvedla Knihovna Václava Havla českou premiéru vítězné hry dramatické soutěže Ceny Alfréda Radoka za rok 2008 Don Juan v posteli od Miroslava Djablika.

Originální ztvárnění této situační komedie formou scénického čtení připravil Tomáš Svoboda. Simulace spádu a rychlosti děje, v němž důležitou roli hraje, odkud kam se jednotlivé postavy přemisťují a v jaké místnosti se zrovna nacházejí, byla divákům přiblížena pomocí loutkového divadla. Scénické čtení se uskutečnilo za přítomnosti autora pana Djablika. Komediální parafráze revolučních událostí z roku 1989 využívající postavu světoznámého proutníka a nactiutrhače. Postava Dona Juana zde coby Dona Jána je spíše parodickým opakem slavné předlohy a postel zde není místem nevěry a smilnění, ale místem, kde se simulant a pokrytec skrývá před okolním světem plným změn. Děj se odehrává v jakémsi městě na Slovensku v sobotu 25.11.1989, tedy v době, kdy tehdejší Československo žilo revolučním nadšením, generálními stávkami a zmatky okolo zániku komunistického režimu. „Don Juan" však dělá pokrytecky „mrtvého brouka" a aby se vyhnul pro něj nepříjemným rozhodnutím a činům, simuluje zavřen doma nemoc. Nezabrání tak ale problémům osobnějším a na pozadí zmatku revolučního kvasu tak vyplouvají na povrch i zmatky způsobené nedorozuměními, utajovanými nevěrami a vzájemnými nevraživostmi mezi jednotlivými postavami.

Režie: Tomáš Svoboda  Účinkovali: Irena Kristeková, Jana Stryková, Alena Štréblová, Jan Bidlas, Martin S. Bartůšek, Richard Fiala, Michal Kern, Jaromír Nosek a Tomáš Svoboda.

Veřejné čtení se uskutečnilo za podpory Knihovny Václava Havla a v partnerské spolupráci s agenturou Aura-Pont a s Nadačním fondem Ceny Alfréda Radoka.

Sdílet

Facebook | Twitter