Menu Prohledat web KVH EN

Depozitář Knihovny Václava Havla

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Jak to funguje?

Každá výstava má svou „vizitku“, která kromě anotace a náhledu obsahuje základní technické údaje (rozsah, formát) a informaci o tom, zda je k dispozici formou tiskových dat, či je možné si ji zapůjčit fyzicky. Stačí vizitku otevřít, vyplnit datum začátku a konce Vámi plánované výstavy, připojit kontaktní mailovou adresu a svůj požadavek kliknutím odeslat. My Vás budeme brzy kontaktovat a domluvíme detaily.

Nejbližší výstavy

Výstavy k dispozici

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru sametové revoluce, režimem ostrakizované umělce (Ivan Klíma, Vlasta Chramostová nebo Pavel Juráček) nebo folkový festival v Lipnici z roku 1988, kde Václav Havel po dlouhé době veřejně vystoupil.  

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. 

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel. Její návštěvník se tak velmi atraktivním a přístupným způsobem seznámí s výrobou zakázaných knih v době normalizace v ČSSR a s jejich pašováním do zahraničí. S lidmi, kteří se o tajný provoz tehdejších nakladatelství „v podzemí“ zasloužili a s nebezpečím, které jim hrozilo.

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během první poloviny roku 2016 v rámci veřejné výzvy Hele, Havel, obracející se ke všem, kteří kdy VH zahlédli a měli v tu chvíli u sebe fotoaparát či někoho blízkého, kdo jej mohl zvěčnit. 

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v první polovině 60. let. Hravých, vtipných, výstižných stejně jako mrazivých. 

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70. a 80. let. Výtvarně pojaté texty Ivana Martina Jirouse, Fandy Pánka, Egona Bondyho, Vratislava Brabence a Jaroslava Hutky dokreslují fotografie Bohdana Holomíčka.

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální společenství, působící mimo oficiální vysokoškolské struktury především v 70. a 80. letech 20. století.

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté podnikatelské rodiny, přemýšlivého teenagera, kulisáka, divadelníka, vězně svědomí, posledního československého a prvního českého prezidenta, občana, obhájce lidských práv a jednu z klíčových postav historie 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v první polovině 60. let. Hravých, vtipných, výstižných stejně jako mrazivých.