Menu Prohledat web KVH EN

Příběh Min Ko Nainga

16. říjen 2013

Ilustrace

Byl jednou jeden mladý muž, a ten byl ve vězeňské cele. Byl tam už celé desetiletí a začínal si myslet, že na něj všichni zapomněli. Jednoho dne se dozvěděl, že nějaká země v Evropě mu udělila cenu, a byla to cena Homo Homini. Bylo to pro něj jako záblesk v temnotě.

V dnešním civilizovanějším světě je slovo „lidská práva“ oblíbené a často se používá. Tímto bych rád složil poklonu těm, kteří se obětují a bojují za to, aby světlo lidských práv jasně zářilo i v autoritářských režimech, kde lidé si lidé nemohou myslet ani uvědomovat, že lidská práva jsou jejich vlastní práva. To, že skutečnou lásku k lidství nelze omezit nacionalismem, náboženstvím ani diskriminací na základě rozdílné rasy, pohlaví nebo místa, již prokázal Václav Havel.

S Václavem Havlem jsme se blíže nepřátelili. Žili jsme desítky tisíc mil od sebe. Ale ve společném prostoru svobody, míru a lidských práv jsme si byli velmi blízcí, více než rodinní příslušníci. Cítím se teď kvůli jedné věci smutně. Když jsem teď v Praze, chtěl bych se s Václavem Havlem projít po Letné a debatovat o poezii, esejích a divadelních hrách. Rád bych si s ním povídal i přel se o lidských právech a sledovali bychom přitom chodce na Karlově mostě. Ale bohužel už takovou možnost nemám. I když Václav Havel osobně s námi není, věřím, že jeho velký duch a úsilí zde zůstanou ještě po mnoho let, podobně výrazné jako architektonické památky tohoto města. Jsem si zcela jistý, že Václav Havel je tu dnes s námi. Bude vždy stát vedle vás i nás, kdo usilujeme o svobodu, mír a lidská práva. Všude, kde jsou totalitní režimy, proti nim bude stát Václav Havel.

Min Ko Naing zavítal na pozvání Knihovny Václava Havla do Prahy, zúčastnil se konference Civic Society: Freedom is not to be taken for granted a večera k jeho poctě v Knihovně Václava Havla (foto, video).

Související akce

Sdílet

Facebook | Twitter