Menu Prohledat web KVH EN

Debata o osobnosti a odkazu Václava Havla a výstava jeho fotografií v Gdaňsku

16. červen 2016

Ilustrace

V Gdaňsku na terénu bývalých loděnic, v nichž vznikla v roce 1980 Solidarita, otevřeli před dvěma lety gigantickou, architektonicky vynikající, odvážnou budovu Evropského centra Solidarity. Nedávno (19. – 20. 5.) se tu konal kulatý stůl o osobnosti Václava Havla, který je v Polsku stále velmi uznáván a je vnímán jako světový symbol demokratických přeměn po pádu komunismu. Debatovali polští publicisté a znalci českých dějin a politiky A. Jagodzinski a A. Kaczorowski, a ředitel Českého centra ve Varšavě, diplomat a publicista P. Janyška. Diskusi rámovala výstava černobílých fotografií Václava Havla, jejichž autorem byl především fotograf Alan Pajer, který výstavu připravil a uvedl. Zůstane v Gdaňsku do 19. června.

V Polsku vyšla řada Havlových textů, jednak ještě v samizdatu, jednak po roce 1990 například nakladatelství Agora vydalo tři obsáhlé svazky jeho esejů, projevů a statí, A. Kaczorowski napsal objemnou Havlovu monografii. Hrají se zde rovněž jeho divadelní hry, režisérka K. Krauze před dvěma lety natočila film o vztahu V. Havla s polskou opozicí včetně setkávání v Krkonoších (pod názvem „Náš Vašek“).

Kulatý stůl proběhl v rámci každoroční dvoudenní mezinárodní konference o stavu a budoucnosti demokracie v Evropě pod titulem „Evropa s pohledem do budoucna“.

Debaty se účastnili Lech Walesa, lídr Solidarity a bývalý prezident, který v Gdaňsku stále bydlí, Rita Süssmuth, bývalá předsedkyně Bundestagu, Basil Kerski, ředitel Evropského centra Solidarity a dvě desítky dalších osobností.

Posláním Evropského centra je mapovat genezi protikomunistické opozice v Polsku od prvních bouří v roce 1956 v Poznani až po Solidaritu, s důrazem na zrod a růst tohoto hnutí, v kontextu podobných opozičních hnutí a bouří ve všech zemích bývalého sovětského bloku. V budově, postavené z nazrzlého materiálu připomínajícího ocel, z níž se stavějí lodě, je na několika patrech expozice, evokující neotřelým, multimediálním, interaktivním způsobem opoziční hnutí. Centrum má rovněž bohatou knihovnu, působí jako výzkumné středisko i jako místo potkávání a debat v evropské perspektivě. Jeho otevřením si Polsko vybudovalo stálou instituci, která veřejnosti uchová paměť na události vzpour proti režimu a na jejich aktéry, mládeži přiblíží časy, které už nepoznala, ukotví je v národní historické paměti a nabídne témata k reflexi. Denně sem proudí desítky lidí a výprav, na financování Centra se podílel stát, město Gdaňsk, evropské fondy.

Sdílet

Facebook | Twitter