Menu Prohledat web KVH EN

Přepadení Václava Havla

5. leden 2017

Ilustrace

Nadcházející výročí zveřejnění historicky prvního Prohlášení Charty 77 si Knihovna Václava Havla připomene zítra – v pátek 6. ledna 2017 – v pravé poledne před vilou ve Střešovické ulici 64 v Praze. Neboť právě odtud, z bytu blízkého přítele a „prvního čtenáře“ Václava Havla, překladatele Zdeňka Urbánka, se Charta 77 za velmi dramatických okolností vydala 6. ledna 1977 do světa.

Atmosféru onoho dne a dní následujících velmi barvitě zachytil Václav Havel ve strojopisné reportáži, o níž se domníval, že byla nenávratně ztracena: „O prvních dnech Charty, svém zatčení a prvním věznění jsem po svém návratu napsal asi stostránkovou reportáž, někam jsem ji ukryl a už dávno nevím, kde je. Třeba ji někdy najdu.“ (Václav Havel, Dálkový výslech, Spisy 4, 845-846).

Tento text před několika málo týdny objevil v Urbánkově pozůstalosti jeho vnuk David Dušek a poskytl jej Knihovně Václava Havla k vydání. Jelikož se jedná pouze o část (o první kapitolu) rozhodla se ho Knihovna zveřejnit formou faksimile jako neprodejný tisk v nákladu 500 číslovaných exemplářů. Tato unikátní publikace nazvaná „Případ CH77 – I. Přepadení“ bude v rámci pátečního happeningu slavnostně pokřtěna.

Akce je volně přístupná veřejnosti, stačí si jen zapamatovat: 6. leden 2017, 12:00, Střešovická 64, Praha 6.

Těšíme se na vás!

Sdílet

Facebook | Twitter