Menu Prohledat web KVH EN

Ljudmila Alexejevová laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2015

28. září 2015

Ilustrace

Dnes, v pondělí 28. září 2015, byl na parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2015. Stala se jím ruská obhájkyně lidských práv Ljudmila Alexejevová. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Ljudmila Alexejevová (narozena 1927) je veteránkou v oblasti ochrany lidských práv ve svém rodném Rusku. V mládí se vzdala slibné akademické kariéry (a připojila se ke hnutí sovětských disidentů. Později se stala zakládající členkou moskevské Helsinské skupiny. V roce 1977 byla donucena emigrovat. V roce 1989 se navrátila do Ruska a pokračuje ve své práci. Stala se prezidentkou Mezinárodní Helsinské nadace a později členkou Komise ruského prezidenta pro lidská práva. Neúnavně pracuje v oblasti ochrany a prosazování zákona.

Cena Václava Havla za lidská práva

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 Euro.

Příběh uprchlíka

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Příběh uprchlíka: Evropa snů a skutečností / The Story of a Refugee: Europe of Dreams and Reality se uskuteční 30. září 2015 v Praze.

Související akce

Sdílet

Facebook | Twitter