Menu Prohledat web KVH EN

Václav Havel, Jáchym Topol a Austrálie

21. listopad 2014

Ilustrace

Programový ředitel Knihovny Václava Havla a spisovatel Jáchym Topol byl u příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce hostem Konzulátu ČR v Sydney. Ve dnech 14. až 18. listopadu promluvil na půdě melbournské univerzity a v České a slovenské škole v Sydney. Dne 17. listopadu se účastnil slavnostního zahájení Evropského filmového festivalu v Sydney českým filmem Fair Play. Vrcholem návštěvy byla diskuse, která proběhla 18. listopadu v Goethe Institutu za účasti 70 hostů.

Debatu moderovala dlouholetá ředitelka českého vysílání SBS rádia paní Ika Detrichová, která osobní Topolovy zkušenosti zasadila do širšího dějinného rámce srozumitelného pro australské publikum. Jáchym Topol přivezl na ukázku samizdaty a slovník zakázaných spisovatelů. Zavzpomínal na dobu undergroundu, Chartu 77, co jí předcházelo, jakou roli sehrál Václav Havel a jeho zahraniční kontakty (např. Heinrich Böll).

Publikum se zájmem poslouchalo příběh o pašování zakázané literatury z Polska do Československa. Topol zmínil jak je rád, že se mýlil, když 17. listopadu s kamarády připravovali další číslo Revolver Revue a nevěřili, že studenti venku v ulicích něco dokáží...

Sdílet

Facebook | Twitter