Menu Prohledat web KVH EN

Noc divadel 2018 ve znamení Moci bezmocných

12. listopad 2018

Ilustrace

V letošním roce padl termín Noci divadel na den devětadvacátého výročí 17. listopadu 1989. Proto se velice hodí propojit téma historického zvratu, společenské změny, téma revoluce s divadlem. V osobnosti Václava Havla se tato dvě témata propojují – úspěšný dramatik a esejista, zároveň bojovník za lidská práva a první prezident demokratického Československa.

V Knihovně Václava Havla proběhnou 17. listopadu dvě simultánní akce. 

Od 19.00 zveme na Moc bezmocných v režii Jiřího Honzírka. Experimentální inscenace Divadla Feste se neodehrává v divadelních budovách, nýbrž ve veřejném prostoru měst. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem veřejného prostoru daného místa. „Putovní“ divadelní a hudební performance na téma textů Václava Havla Moc bezmocných, Dopisy Olze a monologů z jeho her, proběhne během procházky z Ostrovní ulice, přes Národní třídu a Obývák Václava Havla na nábřeží a k restauraci Vltava na náplavce u řeky a zpět kolem domu U dvou tisíc, kde Václav Havel bydlel. Po návratu do Knihovny VH se můžete těšit na Trenažér revoluce s použitím knihy Zrychlený tep dějin od Vladimíra Hanzela.

Od 19.30 nabídne archiv Knihovny VH snímek Od divadla k moci. Dokumentární film česko-francouzského režiséra Karla Prokopa mapuje cestu kulisáka, dramaturga a začínajícího autora z Divadla Na zábradlí do čela nové demokratické republiky. Vznikl těsně po sametové revoluci a přináší unikátní záběry, rozhovory a ukázky z inscenací her Václava Havla v podání předních francouzských umělců.

Noc divadel, mezinárodní projekt European Theatre Night v České republice, koordinuje Institut umění  Divadelní ústav (IDU). Cílem je prezentovat divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.

Sdílet

Facebook | Twitter