Menu Prohledat web KVH EN

Rolling Stones – Václav Havel – 1990

18. srpen 2015

Ilustrace

V sobotu 18. srpna vystoupila britská rocková legenda Rolling Stones na pražském strahovském stadionu v rámci svého evropského turné Urban Jungle. Záštitu nad koncertem převzala Olga Havlová a jeho výtěžek byl věnován na charitativní účely.

V sobotu před koncertem přijal československý prezident Václav Havel členy skupiny na Pražském hradě a následně o svých zážitcích mluvil v rozhlasovém pořadu Hovory v Lánech:

Hovory v Lánech 26. srpna 1990

Jiří Vejvoda: Jak jste podotkl, jsou naštěstí i úplně opačné signály. Možná to moc zevšeobecním, když řeknu, že i průběh koncertu Rolling Stones minulou sobotu byl velice mírumilovný a tolerantní. Vidím, že máte na sobě tričko s devíti vyplazenými jazyky, které vám zřejmě dali členové kapely při osobním setkání. Podobně jste se setkal i s řadou jiných osobností – s paní Bonerovou, s venezuelským představitelem ropného průmyslu nebo třeba s předsedou Světové fotbalové federace. Chcete se k tomu setkání s legendárními „Stouny“ po týdnu vrátit?

Václav Havel: Rád bych řekl jednu věc: po desítiletí provází kapelu Rolling Stones legenda o jejich bouřliváctví, o jejich extrémně intenzivním způsobu života, o dramatickém průběhu jejich koncertů, o jejich provokativnosti. Ale když jsem se s nimi setkal na Pražském hradě, zjistil jsem, že to jsou docela normální, fajn kluci, kteří mají rádi muziku – to bylo první překvapení. Ale daleko důležitější než mé osobní dojmy ze setkání s nimi je jiná věc, na kterou jste narazil: oni ten koncert v Praze považují za nejlepší koncert svého nynějšího velkého turné, které s touto show dělají, obdivují naše organizátory, kteří dovedli za měsíc zorganizovat cosi, co se v jiných zemích chystá půl nebo tři čtvrtě roku, a byli fascinováni atmosférou pospolitosti a sympatií publika. Byl to také jeden z nejpočetněji navštívených koncertů, které na tomto turné měli. Oni jsou zvyklí, že na jejich koncertech se děje leccos, že se tam někdy objevuje agresivita, na některých koncertech byli dokonce i mrtví, a tak byli atmosférou u nás naprosto okouzleni. Považuji to za nadějeplný signál – i když jde o pouhý koncert rockové kapely, je to zároveň signál, který napovídá cosi širšího o kultuře dřímající v této společnosti a především v mladé generaci, o její občanské kázni, něco, co odkazuje k atmosféře listopadových dnů s ideou tolerance, pokojnosti, mírumilovnosti, kázně, obětavosti. Vidím v tom signál, který ukazuje, že v naší zemi žijí kulturní, vzdělaní lidé, že tu existuje tvůrčí potenciál, že tedy nejsme jen státem potenciálních rasistů.

(Knižní podobu rozhlasového pořadu Hovory v Lánech vydáváme již od roku 2013 – třetí svazek této edice vyjde na podzim 2015)

Sdílet

Facebook | Twitter