Menu Prohledat web KVH EN

Guillermo Fariňas v Praze

25. listopad 2013

Ilustrace

Bojovníci za svobodu a lidská práva na Kubě považují Václava Havla za symbol nenásilného odporu vůči totalitě. Guillermo Fariňas mohl z Kuby vycestovat teprve letos. Litoval, že se proto s Václavem Havlem nikdy osobně nesetkal. 

„Václav Havel byl univerzálním symbolem boje za lidská práva. Ale speciálně pro kubánskou společnost je to vzor, protože u nás je stále mnoho lidí odevzdaných a smířených se současným stavem věcí,“ řekl Fariňas. 

Guillermo Fariňas včera poklekl u hrobu Václava Havla v tiché modlitbě, zapálil svíčku a otíral si slzy kapesníkem. Podle něj se situace na Kubě spíš zhoršuje. Režim pod vedením Fidelova bratra Raúla Castra rozhodně není mírnější. 

Podle Fariňase nejsou vidět žádné známky toho, že by se dodržování lidských práv na Kubě zlepšovalo. Právě naopak. Zatýkání režimu nepohodlných lidí je den ode dne častější. 

Guillermo Fariňas držel už 24 hladovek za propuštění politických vězňů, za zrušení cenzury nebo za svobodu projevu. Při svém protestu se ocitl až na pokraji smrti. 

Kubánský disident Guillermo Fariňas chce ve svém úsilí pokračovat. Svoboda, život v pravdě a demokracie jsou podle něj hodnoty, za které stojí za to i zemřít.

Sdílet

Facebook | Twitter