Menu Prohledat web KVH EN
Staňte se členy Klubu přátel Knihovny VH

„Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří vám slibují, že všechno vyřeší za vás. Takoví lidé chtějí, abyste jen mlčeli, poslouchali a drželi krok.“ Václav Havel, ČST, 02/06/1992

Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Změna programu  28/01/20

Vážení návštěvníci, z organizačních důvodů na straně partnera jsme nuceni odložit konferenci Global Challenges to Liberal Thought, která se měla konat 31. ledna a 1. února a na kterou jste se zaregistrovali. O novém termínu Vás budeme s předstihem informovat. Omlouváme se za způsobené potíže a budeme se těšit na viděnou na nějaké jiné z našich akcí. Tým Knihovny Václava Havla

Ilustrace

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla zveřejněna  21/01/20

Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2020. Letošní cena, již sedmá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 12. října 2020 a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze. Tato cena má být oceněním výjimečných skutků ve sféře občanské společnosti při obraně lidských práv v Evropě i mimo její hranice. Kandidáti by měli dosáhnout skutečné změny v oblasti lidských práv konkrétní skupiny občanů, měli by napomáhat při odkrývání systematického a rozsáhlého porušování lidských práv nebo by měli úspěšně zmobilizovat veřejné mínění nebo mezinárodní společenství v konkrétní věci.  Více

Ilustrace

Česká centra a Knihovna Václava Havla společně  20/01/20

Generální ředitel Českých center (ČC) Ondřej Černý a ředitel Knihovny Václava Havla (KnVH) Michael Žantovský podepsali v pondělí 20. 1. 2020 memorandum o spolupráci obou institucí v oblasti podpory kulturních projektů. Dokument v podobě rámcové smlouvy představuje základ pro systematičtější spolupráci obou institucí v oblasti propagace České republiky doma i v zahraničí. V uplynulém roce prezentovala zahraniční Česká centra několik projektů vzniklých ve spolupráci s KnVH. Jedná se například o výstavy „Havel v kostce“, „Václav Havel – Politika a svědomí“. V průběhu minulých let se představily v New Yorku, Mnichově, Stockholmu, Košicích, Štrasburku a v dalších destinacích. Osobnost, dílo a inspirativní odkaz Václava Havla se jako téma prolíná programovým plánem rozsáhlé sítě zahraničních center také pro letošek. Program zahrne přednášky, kulaté stoly, kolokvia. Celý pak bude věnován životu a dílu Václava Havla v kontextu historie i současnosti. Více

Ilustrace

Roger Scruton (1944–2020)  13/01/20

V neděli 12. ledna zemřel britský spisovatel, filozof a politolog sir Roger Scruton. Scruton vydal během své kariéry kolem padesáti knih. Působil jako poradce britské vlády a získal rytířský titul za své služby filozofii a vzdělávání. Do komunistického Československa sám jezdil až do roku 1985, kdy ho zatkla Státní bezpečnost a kdy byl ze země vypovězen, aniž se mohl vrátit. Znovu přijel až v roce 1990 po pádu komunistického režimu. Scruton se v letech 1979 až 1989 podílel na činnosti podzemní univerzity a spolu s dalšími kolegy ze zahraničí vedl bytové semináře v Praze, Brně a Bratislavě pro ty, jimž režim neumožnil studium na vysokých školách. Více

Program na Září 2019<>

S chtíčem po svobodě

S chtíčem po svobodě

 • Kde: Knihovna Petra Bezruče, Nádražní okruh 695/27, Opava
 • Kdy: 3. září 2019, 17:00 – 30. září 2019, 21:00

Fotografie Pavla Hrocha mapují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v jinou budoucnost. Výstava, zapůjčená Knihovnou Václava Havla, proběhne v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava – Umění a svoboda.

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

 • Kde: Galerie Hřivnáč, Ostrožná 10 (1. patro), Opava
 • Kdy: 3. září 2019, 17:00 – 26. říjen 2019, 21:00

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru sametové revoluce, režimem ostrakizované umělce nebo folkový festival v Lipnici z roku 1988, kde Václav Havel po dlouhé době veřejně vystoupil. Výstava, zapůjčená Knihovnou Václava Havla, proběhne v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava – Umění a svoboda.

V různosti je síla! Václav Havel... nebo někdo jiný?

V různosti je síla! Václav Havel... nebo někdo jiný?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. září 2019, 19:00 – 21:00

Debata o protikomunistické opozici roku 1989.

Z odstupu třiceti let snad vypadá československá protikomunistická opozice v roce 1989 jako názorový monolit v čele s Václavem Havlem a Chartou 77. Ve skutečnosti se aktivní občané dávno před listopadem sdružovali v desítkách občanských iniciativ. Propojené, jindy izolované skupinky a také nejrůznější „osamělí běžci“ přes rizika policejních postihů vyvíjeli bohatou kulturní činnost, vydávali množství samizdatových časopisů a knižních edic, organizovali petiční vystoupení, happeningy, a posléze i demonstrace, které v listopadu otřásaly režimem.

V různých prostředích lze vysledovat různé strategie potýkání se s mocí i odlišnou míru radikality, od chartistů a undergroundu přes reformní komunisty, církve, či ekologická hnutí až po studentské prostředí, kde bylo možné nějaký vzdor zaznamenat až na poslední chvíli.

Kdo měl v opozici největší vliv? Jaké metody opoziční činnosti se dnes zdají být nejpřínosnější? Byla spolupráce mezi opozičními skupinami jen harmonická? Anebo docházelo mezi disidenty a nastupující generací k názorovým či generačním střetům? A měl Václav Havel a veteráni Charty 77 konkurenci?

S těmi, kteří byli u toho, s Monikou MacDonagh-Pajerovou, Petrem Placákem, Alexandrem Vondrou, Danielem Kroupou a Lubošem Dobrovským, hovoří Jáchym Topol.

 
Dora Kaprálová: Ostrovy

Dora Kaprálová: Ostrovy

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. září 2019, 19:00 – 21:00

V povídkovém souboru Ostrovy tematizuje Dora Kaprálová na intimních příbězích ohraničenost ostrovů. Ne topograficky, ale především ve všech smyslech ostrovanství, izolovanosti a ohraničenosti. 

Dvacet jedna povídek a příběhů, které rafinovaně opisují autofikční světy Kaprálové, ale především lidské osudy plné nenápadných zlomů a nečekaných setkání, z nichž mrazí, ale které současně dojímají svou opravdovostí a jemným humorem.

V politice je láska a láska je v politice, zvlášť děje-li se to vše tady a teď, ve střední Evropě, která se posouvá stále víc na východ. 

Knihu uvede Ivana Myšková. Ukázky přečte Dora Kaprálová.

Hudební doprovod Jakub Šimanský a Tomáš Niesner.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Druhé město.

 
Debata s Respektem: Česká ústava. Stává se z ní cár papíru?

Debata s Respektem: Česká ústava. Stává se z ní cár papíru?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. září 2019, 19:00 – 21:00

Mění se Česko na poloprezidentský systém?  

Hosté: ústavní právníci Marek Antoš a Jan Wintr, Miluše Kindlová, odborná asistentka na Katedře ustavního práva v Praze, a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský
 
Diskusi moderuje Ondřej Kundra
Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

 • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
 • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

ABCZ aneb H jako Havel

ABCZ aneb H jako Havel

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. září 2019, 19:00 – 21:00

Česko-anglický ilustrovaný abecedář Česka nejen pro děti ABCZ aneb H jako Havel skládá hravou interaktivní formou českou kulturní identitu. Každé písmeno abecedy je zastoupeno klíčovými hesly a doplněno ilustracemi. Abecedář získal cenu nejkrásnější česká učebnice roku 2018. Bude poprvé představen českému publiku za přítomnosti autorky a ilustrátorů. Publikaci uvede Erik Tabery. 

Autorka Denisa Šedivá pracovala v neziskovém sektoru i státní správě, zejména na projektech v oblasti kultury a národnostních menšin. Posledních sedm let žila po boku svého manžela, velvyslance při NATO Jiřího Šedivého, v Bruselu. Ocenění nejkrásnější česká kniha získala v kategorii učebnic i její první kniha My a jóga aneb klidná cesta k mateřství (2013).

Adam Macháček a Sébastien Bohner jsou grafičtí designéři, spolu s Petrem Bosákem a Robertem Jansou spolupracují ve studiu 20YY Designers. Zabývají se především navrhováním publikací, výstav, vizuálních identit a také ilustracemi.

 
Tváře etiky

Tváře etiky

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. září 2019, 19:00 – 21:00

Lidská slušnost – handicap, nebo výhoda? Aneb mohu přežít s etickými zásadami a morálním přístupem v této společnosti?

Přijďte diskutovat s Markem Orko Váchou. Setkání realizované ve spolupráci s ICF ČR, českou pobočkou Mezinárodní federace koučů, má dva záměry: představit člověka, který je vnímán jako představitel etického chování a jednání a současně člověka, který má v oblasti etiky schopnost sdílet s posluchači své znalosti a zkušenosti.

Jak vnímá dnešní společnost etiku, mravnost a morálku, jak může profese kouče být nápomocna k šíření etických, mravních a morálních hodnot a postojů. To jsou témata, která budou otevřena a v rámci kterých můžete klást své otázky.

Marek Vácha je římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Na akademické půdě působí ve funkci přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK, kde je i předsedou akademického senátu. Ve skautu získal přezdívku Orko ze zkratky Orlí oko, kterou používá ve svém jménu.

ICF – International Coach Federation (Mezinárodní federace koučů) je největší profesní organizace koučů, sdružuje přes třicet tisíc profesionálních koučů téměř ze všech zemí světa.

 
Moderovaná debata

Moderovaná debata

 • Kde: Betlémská kaple, Betlémské nám. 255/4, 110 00 Staré Město
 • Kdy: 16. září 2019, 18:00 – 20:00

Diskuse se koná v rámci projektu Za pravdu v roce 30. výročí sametové revoluce. Hosté: Milena Bartlová, Karel Hvížďala, Tomáš Pospiszyl, Jiří Přibáň a Michael Žantovský​. Debatu moderuje Petr Fischer.

Mediální výchova v Česku

Mediální výchova v Česku

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. září 2019, 19:00 – 21:00

Podle průzkumu STEM/MARK má čtvrtina české populace nízkou mediální gramotnost a polovina pouze střední. Dvě třetiny dotázaných přitom tvrdí, že se v médiích vyznají dobře. Kvůli nízké mediální gramotnosti se v České republice daří dezinformačním serverům i různým populistickým hnutím. Značná část lidí má problém s rozeznáváním dezinformací, manipulací a orientací ve velkém množství informací. V českých školách se mediální výchova neučí jako samostatný předmět, ale jen jako průřezová témata, nejčastěji v Českém jazyce a Občanské nauce, a na probrání jednoho z velmi důležitých témat není dostatek času. Podle několika průzkumů je problémem i nedostatečné množství materiálů, pomůcek a školení pro učitele.

S našimi hosty budeme debatovat o tom, jak zlepšit mediální výchovu v Česku, jak jsou připraveni současní učitelé a jak se připravují učitelé budoucí. Jakou úlohu hrají v tomto oboru formální a neformální projekty a jaká je snaha české vlády prosadit změny ve vzdělávání.

Hosté: Adam Balling – student Pedagogické fakulty UK a zároveň již učitel, Michal Kaderka – učitel a tvůrce materiálu pro mediální výchovu, novinář Jindřich Šídlo a další 
 
Spolupořádá Knihovna Václava Havla s projektem Faketicky.
Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture

Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. září 2019, 16:30 – 19:00

This event is the opening of the final meeting of the COST Action “Comparative Analysis of Conspiracy Theories.” The project, which aims at synthesizing and moving forward the European research on conspiracy theories, has been running since May 2016. It comprises more than 150 scholars from 40 countries and more than a dozen disciplines.

After the official welcome by Prof. Peter Knight (University of Manchester), the Action Chair, and Prof. Katerina Kralova (Charles University, Prague), Prof. Mark Fenster (University of Florida), author of Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture (2nd ed. 2008) and one of the most prominent scholars in the field, will deliver a keynote address entitled “Feed: Conspiracy and Transparency Amidst Information Abundance.”

The talk will be chaired by Prof. Michael Butter (University of Tübingen), the Action Vice-Chair. The lecture will be followed by the official launch of the book series “Conspiracy Theories” which is published by Routledge and edited by Michael Butter and Peter Knight, and in which the publications of network members and other scholars working in the field will be published in the next years. This series will be introduced by Prof. Peter Knight.

Organised by the Václav Havel Library in cooperation with Faculty of Social Sciences, Charles University. The event will be conducted in English without translation.

Taková normální izraelská rodina

Taková normální izraelská rodina

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. září 2019, 19:00 – 21:00

Setkání s izraelským spisovatelem Eškolem Nevem a jeho novým románem Tři patra.

Děj románu se odehrává v současném Tel Avivu, ale témata, která přináší, jsou obecně lidská a blízká čtenářům napříč kontinenty. Román líčí příběhy tří různých obyvatel domu stojícího na poklidném předměstí. Nevo zkoumá, co se stane, když je „spořádaný“ člověk žijící celkem všední život vystaven nějaké mimořádné události. Jak hluboce to otřese jeho světem a zavedenými pořádky? Jsou rozhodnutí postav a jejich důsledky nezvratné, nebo vždy existuje cesta zpátky? A chtějí se hrdinové tou cestou vůbec vydat?

V Izraeli se stal román Tři patra bestsellerem a patří k tomu nejlepšímu, co Nevo napsal. Román byl přeložen do více než deseti jazyků a letos by se měl dočkat i filmové adaptace.

Moderuje hebraistka a překladatelka Lenka Bukovská.

Překlad do češtiny zajištěn.  

Připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond. 

KnVH na veletrhu Svět knihy Plzeň

KnVH na veletrhu Svět knihy Plzeň

 • Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
 • Kdy: 20. září 2019, 09:00 – 21. září 2019, 19:00

Stánek s knižní produkcí Knihovny Václava Havla a doprovodný program v podobě prezentace nových titulů aktuálních dotisků.

Journalism and Democracy in the age of Polarization

Journalism and Democracy in the age of Polarization

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. září 2019, 17:30 – 20:00

A debate with Mark Thompson, CEO of The New York Times.

Both journalism and democracy are in the process of transition – and many would say in crisis. Faced with the increasing dominance of digital platforms, majority of professional news media are fighting for economic survival as well as for regaining audience’s trust, while many countries are witnessing the rise of populism and growing polarization, threatening the very foundations of democracy. How do journalists and media organizations respond to these challenges, and what can they do to bridge the widening societal gaps that are often exploited by populists? How can they counter the influx of disinformation and “fake news” while still protecting free speech? What is the place and future of traditional journalistic norms such as objectivity, impartiality and balance in the allegedly post-truth age, and in an increasingly polarized media landscape?

Panellists: 
Mark Thompson, CEO of The New York Times and former Director-General of BBC
Emma Smetana, journalist, moderator of DVTV
Jiří Hošek, journalist, commentator TV Seznam
Michael Žantovský, Director of Václav Havel Library

Moderator: Václav Štětka, media scholar, Loughborough University

 
The event will be held in English without translation.
 
Admission is free on the basis of registration until capacity has been met. For registration form go to: https://bit.ly/2YQfrSx
 
Jak vyhrát volby aneb síla politického marketingu

Jak vyhrát volby aneb síla politického marketingu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. září 2019, 20:00 – 21:00

Jak se staví politická kampaň? Jak moc ovlivňuje kampaň reálné činy politiků a ve výsledku zákony? Jaký vliv má politický marketing a facebook? Je Marek Prchal všemocný? V debatě budeme diskutovat o tom, jak se politické kampaně změnily za posledních deset let, jak moc jsou politické strany postaveny na marketingu a mnoho dalšího. Naši hosté nám také sdělí své zkušenosti z praxe a jak by se volič měl orientovat v dnešním prostředí.

Pozvání přijali: Anna Shavit, Štěpán Štrébl a Martin Buchtík

Moderují Jakub Čaloun, předseda spolku Mladá Politika, a Jan Švenda, místopředseda spolku Mladá Politika.

Večer připravil spolek Mladá politika ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Prase a perestrojka

Prase a perestrojka

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 24. září 2019, 19:00 – 21:00

Co má společného prase a perestrojka? Dozvíte se v tomto komponovaném večeru čtení a archivních záběrů. Šéf Dejvického divadla Martin Myšička a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský přečtou fiktivní žurnalistický rozhovor Václava Havla Prase aneb Václav Havel's Hunt for a Pig. Text byl napsán pro radost autora a jeho hostů, kteří se sešli v létě 1987 na Hrádečku, aby oslavili 54. narozeniny Olgy Havlové. Součástí letního setkání měla být totiž pravá venkovská zabijačka a úkolem Václava Havla bylo opatřit živé prase.

Historické souvislosti události osvětlí fejeton Václava Havla Setkání s Gorbačovem z téhož roku a vzpomínka z knihy Michaela Žantovského Havel na setkání jen o málo pozdějším, ale zaplaťpánbůh už v úplně jiném světě.

Stálo to za to?

Stálo to za to?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. září 2019, 19:00 – 21:00

Pocta Vladimíru Kučerovi

Stálo to za to? Měl smysl rozpad Rakouska­-Uherska a vznik Československa? Bylo samostatné Československo, jak tvrdil Edvard Beneš, miláčkem Doho­dy, nebo, jak o pár let později posměšně deklaroval Adolf Hitler, „slepým střevem“ Versailleské smlouvy? Lze hledat kořeny pro­blémů, které vyvrcholily později v Mnichově, v roce 1918? Není první republika, tak jako třeba řada hudebních hvězd, slavná hlavně proto, že zemřela brzy a tragicky? Jak se měnily názory Evropy a světa na Čes­koslovensko během jeho historie? Jsme potomci Jana Husa, nebo husitů? Mohou být po takové historii, jako je ta česká, stát a jeho občané státotvorně plnohodnotní a sebe­vědomí? Jsme na základě našich historických znalostí schopni klást si takové otázky?

Tyto a další otázky položili moderátor televizního cyklu Historie.cs Vladimír Kučera a Karel Kučera osobnostem z různých oblastí a různých názorů. Odpovídali na ně Petr Blažek, Jana Čechurová, Evžen Gál, Anna Hogenová, Lada Hubatová-Vacková, Petra Ježková, Daniel Kroupa, Karel Kučera, Vladimír Kučera, Jindřich Marek, Miroslav Michela, Karel Oliva, Petr Pithart, Maciej Ruczaj, Jan Rychlík, Michal Semín, Karel Schwarzenberg, Matěj Spurný, Martin Škorpík, Jana Švejdová, Kateřina Tučková a Stefan Zwicker.

Diskusní večer na téma rezonující v knize rozhovorů Stálo to za to? je věnován nedávno zesnulému, výjimečnému publicistovi Vladimíru Kučerovi.

Hosté: Jana Čechurová, Evžen Gál, Petra Ježková, Karel Oliva

Moderuje Karel Kučera.

 
Za Jiřím Stránským

Za Jiřím Stránským

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. září 2019, 17:00 – 19:00

Český PEN klub vzpomíná na Jiřího Stránského. Uvádí Jiří Dědeček, účinkují členové PEN klubu, přátelé a kolegové.

Zdeněk Bárta: Cesty ke svobodě

Zdeněk Bárta: Cesty ke svobodě

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. září 2019, 19:00 – 21:00

Setkání a debata s pamětníkem a aktérem předlistopadových událostí Zdeňkem Bártou, disidentem, evangelickým farářem, zakladatelem obnovené Diakonie, poslancem a senátorem. Debatu doplní dokumentární film Něžná revoluce, sestavený z autentických videozáznamů z listopadu 1989.

Večer moderuje Adam Šůra.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s ČCE – Českobratrskou církví evangelickou.

 
Disidentem v Súdánu

Disidentem v Súdánu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. září 2019, 19:00 – 21:00

Ještě před několika měsíci byl Abubakr Abdelmagid v súdánském vězení pro své politické názory. Propuštěn byl na základě amnestie politických vězňů, návrat do vlasti je však pro něj stále nereálný. Abubakr Abdelmagid je přesvědčený o tom, že každý má nárok na svobodu náboženství a příslušnost k náboženství nesmí být zákonem vynucována. Proto se již před více než třiceti lety stal aktivním v demokratické opozici. 

Abubakr bude hovořit o politické situaci v Súdánu, ale rovněž o súdánské historii a kultuře.

Debatu moderuje Petr Sobalík.

foto (c) Jakub Plíhal

 
Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop: Češství a/nebo evropanství? Evropa jako úkol

Interaktivní workshop pro 2. stupeň ZŠ a SŠ vybízí k zamyšlení nad tím, co je a není součástí české identity a co se skrývá pod pojmem evropanství. 

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 51218 záznamů celkově
 • 15301 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2035 fotografií
 • 277 video záznamů
 • 557 audio záznamů
 • 5726 dopisů
 • 14722 textů o VH
 • 6183 knih
 • 0 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury