Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Září 2019<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

S chtíčem po svobodě

S chtíčem po svobodě

  • Kde: Knihovna Petra Bezruče, Nádražní okruh 695/27, Opava
  • Kdy: 3. září 2019, 17:00 – 30. září 2019, 21:00

Fotografie Pavla Hrocha mapují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v jinou budoucnost. Výstava, zapůjčená Knihovnou Václava Havla, proběhne v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava – Umění a svoboda.

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

  • Kde: Galerie Hřivnáč, Ostrožná 10 (1. patro), Opava
  • Kdy: 3. září 2019, 17:00 – 26. říjen 2019, 21:00

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru sametové revoluce, režimem ostrakizované umělce nebo folkový festival v Lipnici z roku 1988, kde Václav Havel po dlouhé době veřejně vystoupil. Výstava, zapůjčená Knihovnou Václava Havla, proběhne v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava – Umění a svoboda.

V různosti je síla! Václav Havel... nebo někdo jiný?

V různosti je síla! Václav Havel... nebo někdo jiný?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. září 2019, 19:00 – 21:00

Debata o protikomunistické opozici roku 1989.

Z odstupu třiceti let snad vypadá československá protikomunistická opozice v roce 1989 jako názorový monolit v čele s Václavem Havlem a Chartou 77. Ve skutečnosti se aktivní občané dávno před listopadem sdružovali v desítkách občanských iniciativ. Propojené, jindy izolované skupinky a také nejrůznější „osamělí běžci“ přes rizika policejních postihů vyvíjeli bohatou kulturní činnost, vydávali množství samizdatových časopisů a knižních edic, organizovali petiční vystoupení, happeningy, a posléze i demonstrace, které v listopadu otřásaly režimem.

V různých prostředích lze vysledovat různé strategie potýkání se s mocí i odlišnou míru radikality, od chartistů a undergroundu přes reformní komunisty, církve, či ekologická hnutí až po studentské prostředí, kde bylo možné nějaký vzdor zaznamenat až na poslední chvíli.

Kdo měl v opozici největší vliv? Jaké metody opoziční činnosti se dnes zdají být nejpřínosnější? Byla spolupráce mezi opozičními skupinami jen harmonická? Anebo docházelo mezi disidenty a nastupující generací k názorovým či generačním střetům? A měl Václav Havel a veteráni Charty 77 konkurenci?

S těmi, kteří byli u toho, s Monikou MacDonagh-Pajerovou, Petrem Placákem, Alexandrem Vondrou, Danielem Kroupou a Lubošem Dobrovským, hovoří Jáchym Topol.

 
Dora Kaprálová: Ostrovy

Dora Kaprálová: Ostrovy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. září 2019, 19:00 – 21:00

V povídkovém souboru Ostrovy tematizuje Dora Kaprálová na intimních příbězích ohraničenost ostrovů. Ne topograficky, ale především ve všech smyslech ostrovanství, izolovanosti a ohraničenosti. 

Dvacet jedna povídek a příběhů, které rafinovaně opisují autofikční světy Kaprálové, ale především lidské osudy plné nenápadných zlomů a nečekaných setkání, z nichž mrazí, ale které současně dojímají svou opravdovostí a jemným humorem.

V politice je láska a láska je v politice, zvlášť děje-li se to vše tady a teď, ve střední Evropě, která se posouvá stále víc na východ. 

Knihu uvede Ivana Myšková. Ukázky přečte Dora Kaprálová.

Hudební doprovod Jakub Šimanský a Tomáš Niesner.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Druhé město.

 
Debata s Respektem: Česká ústava. Stává se z ní cár papíru?

Debata s Respektem: Česká ústava. Stává se z ní cár papíru?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. září 2019, 19:00 – 21:00

Mění se Česko na poloprezidentský systém?  

Hosté: ústavní právníci Marek Antoš a Jan Wintr, Miluše Kindlová, odborná asistentka na Katedře ustavního práva v Praze, a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský
 
Diskusi moderuje Ondřej Kundra
Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

  • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
  • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

ABCZ aneb H jako Havel

ABCZ aneb H jako Havel

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. září 2019, 19:00 – 21:00

Česko-anglický ilustrovaný abecedář Česka nejen pro děti ABCZ aneb H jako Havel skládá hravou interaktivní formou českou kulturní identitu. Každé písmeno abecedy je zastoupeno klíčovými hesly a doplněno ilustracemi. Abecedář získal cenu nejkrásnější česká učebnice roku 2018. Bude poprvé představen českému publiku za přítomnosti autorky a ilustrátorů. Publikaci uvede Erik Tabery. 

Autorka Denisa Šedivá pracovala v neziskovém sektoru i státní správě, zejména na projektech v oblasti kultury a národnostních menšin. Posledních sedm let žila po boku svého manžela, velvyslance při NATO Jiřího Šedivého, v Bruselu. Ocenění nejkrásnější česká kniha získala v kategorii učebnic i její první kniha My a jóga aneb klidná cesta k mateřství (2013).

Adam Macháček a Sébastien Bohner jsou grafičtí designéři, spolu s Petrem Bosákem a Robertem Jansou spolupracují ve studiu 20YY Designers. Zabývají se především navrhováním publikací, výstav, vizuálních identit a také ilustracemi.

 
Tváře etiky

Tváře etiky

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. září 2019, 19:00 – 21:00

Lidská slušnost – handicap, nebo výhoda? Aneb mohu přežít s etickými zásadami a morálním přístupem v této společnosti?

Přijďte diskutovat s Markem Orko Váchou. Setkání realizované ve spolupráci s ICF ČR, českou pobočkou Mezinárodní federace koučů, má dva záměry: představit člověka, který je vnímán jako představitel etického chování a jednání a současně člověka, který má v oblasti etiky schopnost sdílet s posluchači své znalosti a zkušenosti.

Jak vnímá dnešní společnost etiku, mravnost a morálku, jak může profese kouče být nápomocna k šíření etických, mravních a morálních hodnot a postojů. To jsou témata, která budou otevřena a v rámci kterých můžete klást své otázky.

Marek Vácha je římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Na akademické půdě působí ve funkci přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK, kde je i předsedou akademického senátu. Ve skautu získal přezdívku Orko ze zkratky Orlí oko, kterou používá ve svém jménu.

ICF – International Coach Federation (Mezinárodní federace koučů) je největší profesní organizace koučů, sdružuje přes třicet tisíc profesionálních koučů téměř ze všech zemí světa.

 
Moderovaná debata

Moderovaná debata

  • Kde: Betlémská kaple, Betlémské nám. 255/4, 110 00 Staré Město
  • Kdy: 16. září 2019, 18:00 – 20:00

Diskuse se koná v rámci projektu Za pravdu v roce 30. výročí sametové revoluce. Hosté: Milena Bartlová, Karel Hvížďala, Tomáš Pospiszyl, Jiří Přibáň a Michael Žantovský​. Debatu moderuje Petr Fischer.

Mediální výchova v Česku

Mediální výchova v Česku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. září 2019, 19:00 – 21:00

Podle průzkumu STEM/MARK má čtvrtina české populace nízkou mediální gramotnost a polovina pouze střední. Dvě třetiny dotázaných přitom tvrdí, že se v médiích vyznají dobře. Kvůli nízké mediální gramotnosti se v České republice daří dezinformačním serverům i různým populistickým hnutím. Značná část lidí má problém s rozeznáváním dezinformací, manipulací a orientací ve velkém množství informací. V českých školách se mediální výchova neučí jako samostatný předmět, ale jen jako průřezová témata, nejčastěji v Českém jazyce a Občanské nauce, a na probrání jednoho z velmi důležitých témat není dostatek času. Podle několika průzkumů je problémem i nedostatečné množství materiálů, pomůcek a školení pro učitele.

S našimi hosty budeme debatovat o tom, jak zlepšit mediální výchovu v Česku, jak jsou připraveni současní učitelé a jak se připravují učitelé budoucí. Jakou úlohu hrají v tomto oboru formální a neformální projekty a jaká je snaha české vlády prosadit změny ve vzdělávání.

Hosté: Adam Balling – student Pedagogické fakulty UK a zároveň již učitel, Michal Kaderka – učitel a tvůrce materiálu pro mediální výchovu, novinář Jindřich Šídlo a další 
 
Spolupořádá Knihovna Václava Havla s projektem Faketicky.
Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture

Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. září 2019, 16:30 – 19:00

This event is the opening of the final meeting of the COST Action “Comparative Analysis of Conspiracy Theories.” The project, which aims at synthesizing and moving forward the European research on conspiracy theories, has been running since May 2016. It comprises more than 150 scholars from 40 countries and more than a dozen disciplines.

After the official welcome by Prof. Peter Knight (University of Manchester), the Action Chair, and Prof. Katerina Kralova (Charles University, Prague), Prof. Mark Fenster (University of Florida), author of Conspiracy Theories: Secrecy and Power in American Culture (2nd ed. 2008) and one of the most prominent scholars in the field, will deliver a keynote address entitled “Feed: Conspiracy and Transparency Amidst Information Abundance.”

The talk will be chaired by Prof. Michael Butter (University of Tübingen), the Action Vice-Chair. The lecture will be followed by the official launch of the book series “Conspiracy Theories” which is published by Routledge and edited by Michael Butter and Peter Knight, and in which the publications of network members and other scholars working in the field will be published in the next years. This series will be introduced by Prof. Peter Knight.

Organised by the Václav Havel Library in cooperation with Faculty of Social Sciences, Charles University. The event will be conducted in English without translation.

Taková normální izraelská rodina

Taková normální izraelská rodina

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. září 2019, 19:00 – 21:00

Setkání s izraelským spisovatelem Eškolem Nevem a jeho novým románem Tři patra.

Děj románu se odehrává v současném Tel Avivu, ale témata, která přináší, jsou obecně lidská a blízká čtenářům napříč kontinenty. Román líčí příběhy tří různých obyvatel domu stojícího na poklidném předměstí. Nevo zkoumá, co se stane, když je „spořádaný“ člověk žijící celkem všední život vystaven nějaké mimořádné události. Jak hluboce to otřese jeho světem a zavedenými pořádky? Jsou rozhodnutí postav a jejich důsledky nezvratné, nebo vždy existuje cesta zpátky? A chtějí se hrdinové tou cestou vůbec vydat?

V Izraeli se stal román Tři patra bestsellerem a patří k tomu nejlepšímu, co Nevo napsal. Román byl přeložen do více než deseti jazyků a letos by se měl dočkat i filmové adaptace.

Moderuje hebraistka a překladatelka Lenka Bukovská.

Překlad do češtiny zajištěn.  

Připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond. 

KnVH na veletrhu Svět knihy Plzeň

KnVH na veletrhu Svět knihy Plzeň

  • Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
  • Kdy: 20. září 2019, 09:00 – 21. září 2019, 19:00

Stánek s knižní produkcí Knihovny Václava Havla a doprovodný program v podobě prezentace nových titulů aktuálních dotisků.

Journalism and Democracy in the age of Polarization

Journalism and Democracy in the age of Polarization

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. září 2019, 17:30 – 20:00

A debate with Mark Thompson, CEO of The New York Times.

Both journalism and democracy are in the process of transition – and many would say in crisis. Faced with the increasing dominance of digital platforms, majority of professional news media are fighting for economic survival as well as for regaining audience’s trust, while many countries are witnessing the rise of populism and growing polarization, threatening the very foundations of democracy. How do journalists and media organizations respond to these challenges, and what can they do to bridge the widening societal gaps that are often exploited by populists? How can they counter the influx of disinformation and “fake news” while still protecting free speech? What is the place and future of traditional journalistic norms such as objectivity, impartiality and balance in the allegedly post-truth age, and in an increasingly polarized media landscape?

Panellists: 
Mark Thompson, CEO of The New York Times and former Director-General of BBC
Emma Smetana, journalist, moderator of DVTV
Jiří Hošek, journalist, commentator TV Seznam
Michael Žantovský, Director of Václav Havel Library

Moderator: Václav Štětka, media scholar, Loughborough University

 
The event will be held in English without translation.
 
Admission is free on the basis of registration until capacity has been met. For registration form go to: https://bit.ly/2YQfrSx
 
Jak vyhrát volby aneb síla politického marketingu

Jak vyhrát volby aneb síla politického marketingu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. září 2019, 20:00 – 21:00

Jak se staví politická kampaň? Jak moc ovlivňuje kampaň reálné činy politiků a ve výsledku zákony? Jaký vliv má politický marketing a facebook? Je Marek Prchal všemocný? V debatě budeme diskutovat o tom, jak se politické kampaně změnily za posledních deset let, jak moc jsou politické strany postaveny na marketingu a mnoho dalšího. Naši hosté nám také sdělí své zkušenosti z praxe a jak by se volič měl orientovat v dnešním prostředí.

Pozvání přijali: Anna Shavit, Štěpán Štrébl a Martin Buchtík

Moderují Jakub Čaloun, předseda spolku Mladá Politika, a Jan Švenda, místopředseda spolku Mladá Politika.

Večer připravil spolek Mladá politika ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Prase a perestrojka

Prase a perestrojka

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. září 2019, 19:00 – 21:00

Co má společného prase a perestrojka? Dozvíte se v tomto komponovaném večeru čtení a archivních záběrů. Šéf Dejvického divadla Martin Myšička a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský přečtou fiktivní žurnalistický rozhovor Václava Havla Prase aneb Václav Havel's Hunt for a Pig. Text byl napsán pro radost autora a jeho hostů, kteří se sešli v létě 1987 na Hrádečku, aby oslavili 54. narozeniny Olgy Havlové. Součástí letního setkání měla být totiž pravá venkovská zabijačka a úkolem Václava Havla bylo opatřit živé prase.

Historické souvislosti události osvětlí fejeton Václava Havla Setkání s Gorbačovem z téhož roku a vzpomínka z knihy Michaela Žantovského Havel na setkání jen o málo pozdějším, ale zaplaťpánbůh už v úplně jiném světě.

Stálo to za to?

Stálo to za to?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. září 2019, 19:00 – 21:00

Pocta Vladimíru Kučerovi

Stálo to za to? Měl smysl rozpad Rakouska­-Uherska a vznik Československa? Bylo samostatné Československo, jak tvrdil Edvard Beneš, miláčkem Doho­dy, nebo, jak o pár let později posměšně deklaroval Adolf Hitler, „slepým střevem“ Versailleské smlouvy? Lze hledat kořeny pro­blémů, které vyvrcholily později v Mnichově, v roce 1918? Není první republika, tak jako třeba řada hudebních hvězd, slavná hlavně proto, že zemřela brzy a tragicky? Jak se měnily názory Evropy a světa na Čes­koslovensko během jeho historie? Jsme potomci Jana Husa, nebo husitů? Mohou být po takové historii, jako je ta česká, stát a jeho občané státotvorně plnohodnotní a sebe­vědomí? Jsme na základě našich historických znalostí schopni klást si takové otázky?

Tyto a další otázky položili moderátor televizního cyklu Historie.cs Vladimír Kučera a Karel Kučera osobnostem z různých oblastí a různých názorů. Odpovídali na ně Petr Blažek, Jana Čechurová, Evžen Gál, Anna Hogenová, Lada Hubatová-Vacková, Petra Ježková, Daniel Kroupa, Karel Kučera, Vladimír Kučera, Jindřich Marek, Miroslav Michela, Karel Oliva, Petr Pithart, Maciej Ruczaj, Jan Rychlík, Michal Semín, Karel Schwarzenberg, Matěj Spurný, Martin Škorpík, Jana Švejdová, Kateřina Tučková a Stefan Zwicker.

Diskusní večer na téma rezonující v knize rozhovorů Stálo to za to? je věnován nedávno zesnulému, výjimečnému publicistovi Vladimíru Kučerovi.

Hosté: Jana Čechurová, Evžen Gál, Petra Ježková, Karel Oliva

Moderuje Karel Kučera.

 
Za Jiřím Stránským

Za Jiřím Stránským

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. září 2019, 17:00 – 19:00

Český PEN klub vzpomíná na Jiřího Stránského. Uvádí Jiří Dědeček, účinkují členové PEN klubu, přátelé a kolegové.

Zdeněk Bárta: Cesty ke svobodě

Zdeněk Bárta: Cesty ke svobodě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. září 2019, 19:00 – 21:00

Setkání a debata s pamětníkem a aktérem předlistopadových událostí Zdeňkem Bártou, disidentem, evangelickým farářem, zakladatelem obnovené Diakonie, poslancem a senátorem. Debatu doplní dokumentární film Něžná revoluce, sestavený z autentických videozáznamů z listopadu 1989.

Večer moderuje Adam Šůra.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s ČCE – Českobratrskou církví evangelickou.

 
Disidentem v Súdánu

Disidentem v Súdánu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. září 2019, 19:00 – 21:00

Ještě před několika měsíci byl Abubakr Abdelmagid v súdánském vězení pro své politické názory. Propuštěn byl na základě amnestie politických vězňů, návrat do vlasti je však pro něj stále nereálný. Abubakr Abdelmagid je přesvědčený o tom, že každý má nárok na svobodu náboženství a příslušnost k náboženství nesmí být zákonem vynucována. Proto se již před více než třiceti lety stal aktivním v demokratické opozici. 

Abubakr bude hovořit o politické situaci v Súdánu, ale rovněž o súdánské historii a kultuře.

Debatu moderuje Petr Sobalík.

foto (c) Jakub Plíhal

 

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71004 záznamů celkově
  • 27933 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40721 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury