Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Ilustrace

Nominace na Cenu Toma Stopparda za rok 2024 je stále otevřená  23/01/24

Připomínáme možnost nominovat vlastní texty na Cenu Toma Stopparda, kterou od roku 2021 Knihovna Václava Havla pořádá. Cena je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení lze zaslat do 3. dubna 2024 na adresu CenaTS@vaclavhavel.cz. Více informací naleznete zde

Program na Říjen 2019<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

  • Kde: Galerie Hřivnáč, Ostrožná 10 (1. patro), Opava
  • Kdy: 3. září 2019, 17:00 – 26. říjen 2019, 21:00

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru sametové revoluce, režimem ostrakizované umělce nebo folkový festival v Lipnici z roku 1988, kde Václav Havel po dlouhé době veřejně vystoupil. Výstava, zapůjčená Knihovnou Václava Havla, proběhne v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava – Umění a svoboda.

Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

  • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
  • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

Audience

Audience

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Tragikomedie Václava Havla nejen o pivu, lidských slabinách a totalitě v podání Divadelního studia Viktorka z Holešova.

Jana Soprová v Divadelních novinách o inscenaci napsala: „Roman Juráň jako Sládek a Jakub Leška jako Vaněk přivedli v režii Konráda Popela na scénu bodrého moravského sládka a subtilního intelektuála, kteří vnesli do dobře známých postav dosud nevídané barvy. Byl posílen erotický moment Sládkovy touhy, kdy si mezi popíjením piva sní nad rozkošným portrétem Bohdalky svůj sen. Vaněk zase rafinovaně rozehrával své rozpaky i rozlévání piva do nejrůznějších nádob, které byly k dispozici.“

Konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva

Konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva

  • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
  • Kdy: 2. říjen 2019, 12:30 – 18:00

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2019:
Ode zdi ke zdi

  • Pořádá: Knihovna Václava Havla, Nadace Charty 77
  • Partner: Parlamentární shromáždění Rady Evropy

Devátého listopadu před třiceti lety padla Berlínská zeď a s ní i poslední zbytky komunistického přízraku, který svíral střední a východní Evropu. Zdálo se, že tato historická změna byla předzvěstí období otevřenosti, tolerance a vzájemného respektu mezi různými lidmi, zeměmi a kulturami. Avšak o třicet let později je metafora zdi v nejednom smyslu opět aktuální. Tolerance ustupuje předsudkům, nedůvěře a polarizaci jak mezi politickými protivníky, tak různými životními styly a sociálními skupinami. Je napadána otevřenost vůči druhým, ať už se jedná o migranty, menšiny nebo jiná náboženská přesvědčení. Respekt je často nahrazován vulgárními výpady, šířením poplašných zpráv a fake news.
Základní lidské svobody, ať už je to svoboda projevu, názoru nebo svoboda volby, již nejsou považovány za samozřejmé ani v některých západních zemích a přímo odpírány jsou stovkám milionů lidí v Asii, na Středním východě, v Africe nebo Latinské Americe.
Pro ty z nás, kteří věří ve samotnou podstatu lidských práv nastal čas parafrázovat slavnou výzvu Ronalda Reagana Michailu Gorbačovovi: „Strhněte tyto zdi!“

PROGRAM

12.30–13.00 Registrace

13.00 ZAHÁJENÍ

Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla (ČR)

13.10–13.30 ÚVODNÍ SLOVO

Yik Mo Wong, lidskoprávní aktivista, svolavatel hnutí Civil Human Rights Front (Hongkong)

13.30–14.45 PANEL I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 

Hosté:
Enver Can, člen Ilham Tohti Initiative, zástupce llhama Tohtiho (Čína)  ujgurský vědec a profesor ekonomiky, od roku 2014 ve vězení, odsouzen na doživotí

Jamshad Yorov, bratr Buzurgmehra Yorovova (Tádžikistán)  právník a obhájce lidských práv, vězněn od roku 2015, odsouzen na 28 let

Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu): Ivan Djuric  Programový ředitel YIHR Srbsko

Moderuje: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla (ČR)

Laureát letošní ceny Václava Havla za lidská práva bude slavnostně oznámen 30. září na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. 

14.45–15.00 Coffee break  

15.00–16.15 PANEL II: Zdi staré a nové  

Hosté: 

Daniel Brössler  novinář (Německo)

Mátyás Eörsi  politik a právník (Maďarsko)

Bernard Guetta  novinář (Francie)

Martin Milan Šimečka – spisovatel a novinář (Slovensko)

Moderuje: Kateřina Šafaříková  novinářka, týdeník Respekt (ČR)

Zdá se, že na východě vzniká nová železná opona. Nestabilní, avšak otevřenou situaci, která vznikla po ruské okupaci Krymu a podpoře ozbrojenému povstání na východní Ukrajině, nahradila situace, která je mnohem stabilnější, avšak nezměnitelná. I některé evropské instituce patrně upřednostňují stabilitu před změnou, čehož důkazem je opětovné udělení hlasovacího práva Rusku Radou Evropy.

Za stávající situace je ohrožena bezpečnost, životní úroveň a základní lidská práva stovek tisíc lidí. Nárůst netolerance vedl v mnoha evropských zemích ke znovunastolení politického násilí a zločinů z nenávisti. Stále častější antisemitské útoky ve Francii, vražda slovenského investigativního novináře Kuciaka a jeho snoubenky, vražda starostů Gdaňsku a Kasselu a dokonce i drobné, avšak znepokojující incidenty v naší vlastní zemi nelze dále vnímat jako osamocené události, ale jako širší součást těchto tendencí. Co mohou politici udělat, aby to zastavili, a co může udělat občanská společnost?

16.15–16.30 Coffee break 

16.30–17.45 PANEL IIl: Neviditelné zdi  

Hosté: 

Ljudmila Savčuková  novinářka a aktivistka (Ruská federace)  

Patrik Oksanen  novinář a redaktor (Švédsko)

Lenka Bradáčová  vrchní státní zástupkyně v Praze (ČR) 

Bob Kartous  analytik, mluvčí skupiny českých elfů (ČR) 

Moderuje: Tereza Engelová  novinářka a moderátorka (ČR)

Při vytváření mentálního obrazu světa jsem čím dál více závislí na digitálních médiích, kde vyhledáváme informace, podklady a potvrzení mezi stejně smýšlejícími lidmi. Právo na svobodný přístup k informacím je jedním z nejzásadnějších moderních lidských práv. Toto právo je však podrýváno, pokud tyto informace stále více nahrazuje propaganda, fake news a zmanipulované či přímo podvržené důkazy. K podrývání dochází však i tehdy, když omezení plynoucí z politické korektnosti oklešťují otevřenou veřejnou debatu, která má sloužit k získání znalostí a porozumění. Jak může společnost předcházet nebo alespoň zmírnit škody způsobené výrobci lží, propagandisty a trollingem, aniž by obětovala zásady svobodného projevu?

17.45–18.00 ZÁVĚREČNÉ SLOVO

Karel Schwarzenberg  politik, diplomat, ochránce lidských práv (ČR) 

18.00–18.30 Coffee break

18.30 ZRNÍ – HAVLOVY DĚTI HAVLOVI

Koncert kapely Zrní v rámci projektu www.havlovy-deti.cz, který vznikl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla u příležitosti 30. výročí pádu komunismu.

* Diskuse se konaly v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků.

Abychom se nezbláznili – Mladí mezi Palachem a Chartou

Abychom se nezbláznili – Mladí mezi Palachem a Chartou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. říjen 2019, 17:00 – 19:00

Svědectví studentů z let 1968–1977, tedy časů „mezi Palachem a Chartou“, vytvořené jako koláž literárních forem a způsobů vyprávění, kdy každý z autorů vystupuje se svou verzí událostí tak, jak mu to dovolí paměť a mnohdy i svědomí. Jde o pozoruhodnou mozaiku tehdejších událostí – malých, obyčejných lidských, jež se děly mnohdy za dohledu nejrůznějších kádrováků – a současně je i sondou do vnitřního života mladých lidí v období doznívajícího étosu šedesátých let a počínající normalizace.

O dospívání v náročné době, rebelantství, konformismu, touze po lásce a svobodě za všudypřítomného dozoru strany a vlády, budou hovořit bývalí spolužáci z Gymnázia Vysočany, mj. sochař Martin Patřičný a spisovatel Alexandr Popov.

Debatu moderuje publicista Martin Schulz.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakl. Galén a Nakladatelstvím Ondřej Fibich.

Knihovna Václava Havla na Tabooku

Knihovna Václava Havla na Tabooku

  • Kde: Tábor
  • Kdy: 3. říjen 2019, 10:00 – 5. říjen 2019, 19:00

Na festivalu najdete tradiční prodejní stánek s naší knižní produkcí a zveme také na animační workshop.

V sobotu 5. října se můžete těšit na animační dílnu pro malé i velké s knížkou Huga Vavrečky Pohádka o králi Škrábalovi čili Ivanovi Krasopisci

Technikou ruční stop-motion animace si zájemci budou moci vyzkoušet hru s kaňkou a její přerod do fantaskní zvířecí podoby. Workshop povede Jitka Petrášová.

více na www.tabook.cz

Silent Women

Silent Women

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. říjen 2019, 19:00 – 21:00

„Silent Women“ – mlčící ženy v éře kulturních proměn a informační války. 

Fórum Silent Women se snaží o vznik platformy pro ty ženy, které hledají odpovědi na otázky dnešní moderní doby. Doby, kdy jsou všechny dosavadní hodnotové koncepty opětovně podrobovány zkoumání a pochybám. Chceme podpořit ženy v jejich snaze najít vlastní hlas i slovník. Ne pomocí radikálních experimentů, ale klidnou, věcnou diskusí o roli žen v této turbulentní době, kdy jsou dávné konflikty mezi pohlavími zneužívány a instrumentalizovány v hybridní válce a v propagandě. Chceme vést věcnou diskusi, hledat cesty a klidnou formou celospolečenského dialogu přispívat k řešení úkolů, které před námi na prahu nového století stojí. Téma žen se nesmí stát bitevním polem kulturní války.

PANEL I: Zneužívání sociálně citlivých témat v hybridní válce a propagandě

Hosté: Danuše Nerudová – rektorka Mendelovy univerzity v Brně, Alexandra Alvarová – autorka knihy Průmysl lži a odbornice na hybridní válku, CEW21, Jakub Janda – vedoucí programu Kremlin Watch a ředitel think-tanku Evropské hodnoty, David Klimeš – novinář, Aktuálně.cz, Adriana Černá – mediální expertka, Člověk v tísni

PANEL II: „Ukradená slova“ jako nástroj informační války

Hosté: Magda Vášáryová – bývalá diplomatka, předsedkyně Živeny, Diana Kinnert – německá politoložka, podnikatelka, poradkyně A. Merkelové, autorka knihy Die Zukunft sehe ich schwarz, Jana Ciglerová – novinářka, odbornice na téma emancipace žen, Jan Jandourek – sociolog, novinář a esejista, David Smoljak – senátor ČR, scenárista a režisér

PANEL III: Ženy jako „Wind of change“

Hosté: Magda Vášáryová, Margaret Hales – prezidentka European union of women (EUW), Albana Vokshi – poslankyně albánského parlamentu, Jana Ustohalová – novinářka, DeníkN, Erica M. Umbricht – prezidentka švýcarské sekce EUW, odbornice na bezpečnostní politiku

Diskuse moderuje Jana Spekhorstová a Lucie Tungul.

Pořad vznikl díky finanční podpoře Nadace Hannse Seidela.

Doma je všude

Doma je všude

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Dějiny střední Evropy ve vzpomínkách slavné novinářky

Barbara Coudenhove-Kalergi byla u řady zásadních událostí v regionu: účastnila se první návštěvy Jana Pavla II. v Polsku, vzniku nezávislých odborů v roce 1980 v Gdaňsku, pádu Berlínské zdi či válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. V roli zpravodajky rakouské televizní a rozhlasové stanice ORF pro střední a východní Evropu u nás prožila rok 1968 i sametovou revoluci a Václav Havel jí v roce 2001 udělil Řád T. G. Masaryka za podporu demokracie a lidských práv. 

Autobiografickou knihu Doma je všude, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad, představí v Knihovně Václava Havla sama autorka.

Hosté: Jiřina Šiklová, Karel Schwarzenberg a překladatelka knihy Adéla Langhamerová

Tlumočení z němčiny zajištěno.

Kniha vychází s laskavou podporou Bundeskanzleramt Österreich, Sektion II: Kunst und Kultur.

Debata s Respektem: Volební drama v Rakousku, Maďarsku a Polsku

Debata s Respektem: Volební drama v Rakousku, Maďarsku a Polsku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respekt a jejich hostů na aktuální téma.

Čekalo se, že mladá hvězda rakouské politiky Sebastian Kurz volby vyhraje, jeho triumf však komplikuje složité povolební vyjednávání a hledání koaličního partnera. O dalším směřování se zanedlouho rozhodne také v Polsku, kde se favorit voleb, šéf strany Právo a spravedlnosti Jaroslav Kaczynski, netají plánem přetvořit zemi po maďarském vzoru. A právě v Maďarsku můžou mít nadcházející komunální volby zásadní význam - opozice se v boji o radnice sjednotila proti vládnoucímu Fideszu.

O tom, jak trojice voleb překreslí střední Evropu, přijdou debatovat vedoucí Katedry německých a rakouských studií Institutu mezinárodních studií FSV UK Zuzana Lizcová a ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál. Další hosté v jednání. 

Moderuje Silvie Lauder.

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / My a oni

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / My a oni

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Žijeme ve svobodných a bohatých zemích, přesto se příkopy napříč společností neustále prohlubují. Sociální soudržnost, kompromis ve jménu společného zájmu nebo umění naslouchat druhým mizí. Rozdrobujeme se na malé (sociální) bubliny, které se utvrzují o své vlastní pravdě a hledají vnějšího nepřítele. Problém celého západního světa se naplno projevuje i v Česku a Polsku a ovlivňuje veřejnou debatu, politiku i naše životy.

Diskusi sociologů Michała Łuczewského a Daniela Prokopa moderuje Petr Vizina.
 
Rok 1989 byl pro středoevropské země novou startovní čárou a zároveň výzvou vyrovnat se s mnoha vnitřními problémy. Třicet let po pádu komunismu polští a čeští novináři a osobnosti veřejného života diskutují o proměnách v našich zemích. 
 
Výroční debatní cyklus vznikl ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Polského institutu v Praze. Za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Debata se koná v polštině a češtině, tlumočení zajištěno. 

Jan Němec: Možnosti milostného románu

Jan Němec: Možnosti milostného románu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. říjen 2019, 19:30 – 22:00

O lásce a psaní ve věku digitálního smutku

Proč vlastně jsme jeden s druhým? Co na sobě milujeme? A proč se i přesto opouštíme?

Spisovatel Jan Němec, autor oceňovaného románu Dějiny světla o Františku Drtikolovi, po šesti letech vydává novou knihu. Rozsáhlý text na pomezí milostného románu a eseje o psaní je jedním z hlavních lákadel podzimního edičního plánu nakladatelství Host.

Moderuje Petr Vizina.

Festival demokracie a KnVH uvádí diskusi:

Festival demokracie a KnVH uvádí diskusi:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. říjen 2019, 17:15 – 18:15

Přijďte na 4. ročník Festivalu demokracie, jenž je doprovodným programem 23. konference Forum 2000. Oslavíte s námi občanskou aktivitu jakožto základní pilíř svobody a demokracie a navíc podpoříte veřejnou diskusi napříč generacemi i celou společností. Společností, které před 30 lety klíče otevřely dveře ke svobodě a teď se třesou, aby ji neztratila. Protože si letos připomínáme události roku 1989, chceme si v rámci Festivalu demokracie oživit odkaz sametové revoluce, její hodnoty a aspirace. Především však chceme v tomto kontextu dát prostor výzvám společné budoucnosti, kterou máme ve svých rukou – protože cítíme odpovědnost za svět, ve kterém žijeme.

17.15 – 18.15 | DEMOCRACY DIALOGUES: HAVEL´S LEGACY – A VIEW FROM AFAR

Widely considered as the father of the modern Czech democracy, Havel is also seen as a thinker who believed that truth and moral conscience must prevail over lies and hatred. Havel's challenge was to become a canny politician while remaining a moral one, but he has always remained a figure of intellectual integrity with an acute sense of responsibility. Fundamentally, Havel was a man of ideas; an accomplished playwright who was pushed into the political sphere by taking his own ideas seriously and attempting to live up to them. This is what Havel termed “living in truth”. Havel was convinced that maintaining moral integrity was not a choice but a necessity. What is the philosophical and political legacy of Václav Havel 30 years after 1989? How can we understand Havel's ideas of democracy, responsibility and living in truth? What is his relevance for today's world?

Speakers:

John Keane, Author of The Life and Death of Democracy, Australia
Nyaradzo Mashayamombe, Executive Director, Tag A Life International Trust (Ta-LI), Zimbabwe
Tomáš Vrba, Chairman, Board of Directors, Forum 2000 Foundation, Czechia

Moderator: Ramin Jahanbegloo, Political Philosopher, Member, Program Council, Forum 2000 Foundation, Canada/Iran

 
Festival demokracie a KnVH uvádí diskuse:

Festival demokracie a KnVH uvádí diskuse:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. říjen 2019, 13:00 – 21:00

Přijďte na letošní ročník Festivalu demokracie a oslavte s námi občanskou aktivitu jakožto základní pilíř svobody a demokracie. Navíc podpoříte veřejnou diskusi napříč generacemi i celou společností. Společností, které před 30 lety klíče otevřely dveře ke svobodě a teď se třesou, aby ji neztratila. Protože si letos připomínáme události roku 1989, chceme si v rámci Festivalu demokracie oživit odkaz sametové revoluce, její hodnoty a aspirace. Především však chceme v tomto kontextu dát prostor výzvám společné budoucnosti, kterou máme ve svých rukou – protože cítíme odpovědnost za svět, ve kterém žijeme.

13.00 – 14.30 | DEMOKRACIE A PRAVDA
Hodnoty jsou tím, co motivuje a podle čeho se orientuje naše chtění a rozhodování vzhledem k budoucnosti. Pokud dnes mluvíme o krizi či rozkladu hodnot, chápeme, že spolu s hodnotami je ohrožena integrita člověka, kvalita mezilidských vztahů i dosažená civilizační úroveň. Víme však, co vlastně hodnoty jsou a odkud se berou? Přijďte si poslechnout debatu členů dialogického společenství WebDialog!                    

Panelisté: teolog a sociolog Tomáš Halík, filozofové Miroslav Petříček a Václav Němec, moderátorka: Veronika Sedláčková
Debata se koná ve spolupráci s Nadačním fondem WebDialog.

15.00 – 16.30 | HOW TO ENGAGE THE CZECH CIVIL SOCIETY IN THE FIGHT AGAINST CORRUPTION? 
During the post-socialist transition in the Czech Republic, public policies were aimed at tackling political corruption, with more or less success. However, according to various opinion polls, corruption is still cited as one of the most urgent issues that must be resolved. This demonstrates, that political corruption should be addressed beyond legal and institutional arrangements. Indeed, corruption is a relevant starting point to examine a society in terms of relationships between citizens and the state, expectations from office-holders, civil society engagement, and last but not least, evolution of societal values. What lessons can we draw from other transitioning countries such as Kosovo or Afghanistan? James Wasserstrom, currently anti-corruption officer in Afghanistan, will share his experience from these transitioning countries. From there we'll move on to a discussion about anti-corruption tools and methods where civil society can be engaged: rewarding and protecting whistleblowers, introducing innovative voting methods, or crowdfunding an online calculator that speeds up the prosecution of corrupt politicians. Finally, we would like to open a discussion about the contours of anti-corruption fight in the next 30 years. How will personal and societal values evolve, and how they will impact subjective judgements on corruption? Will we be more tolerant towards these transgressions, or on the contrary, condemnation of corrupt behaviours will get stronger? How to translate this moral condemnation into democratic practices? Can the anti-corruption endeavour unite the Czech society?

The panel will be composed of people involved in the fight against corruption: Jim Wasserstrom (USA) – anti-corruption officer at the US embassy in Kabul, Karel Janeček (CZ) – director of Institute H21, inventor of the Janecek voting method Ondřej Timčo (CZ) – researcher at Institute H21, specialist on corruption in Central and Eastern Europe Alexandre Reznikow (CZ/FR) – expert on ethics and human values at Eticia 21
Moderátor: Karel Škácha (CZ) – director of the Anticorruption Endowment

In cooperation with Anticorruption Endowment.

17.00 – 18.30 | ADAM MICHNIK: PODIVNÁ DOBA
Rozhovory Václava Havla s Adamem Michnikem
Poprvé se setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza.
Ilegální setkání dvou výjimečných osobností, které spojila myšlenka na účinnou a mírumilovnou strategii jak demontovat autoritářské režimy ve střední Evropě, vyústilo v přátelství na celý život. Během následujících dvou porevolučních desetiletích spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály. Jejich rozhovory, v nichž se Havel a Michnik střetávali svými názory, odlišnou životní zkušeností i vtipem, jsou pronikavým svědectvím oné podivuhodné doby. V takto ucelené podobě a česky vycházejí poprvé. S Adamem Michnikem a editorem knihy Tomášem Vrbou bude hovořit Michael Žantovský.

 
Festival demokracie a KnVH uvádí diskuse:

Festival demokracie a KnVH uvádí diskuse:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. říjen 2019, 13:00 – 17:30

Přijďte na 4. ročník Festivalu demokracie, jenž je doprovodným programem 23. konference Forum 2000. Oslavíte s námi občanskou aktivitu jakožto základní pilíř svobody a demokracie a navíc podpoříte veřejnou diskuzi napříč generacemi i celou společností. Společností, které před 30 lety klíče otevřely dveře ke svobodě a teď se třesou, aby ji neztratila. Protože si letos připomínáme události roku 1989, chceme si v rámci Festivalu demokracie oživit odkaz sametové revoluce, její hodnoty a aspirace. Především však chceme v tomto kontextu dát prostor výzvám společné budoucnosti, kterou máme ve svých rukou – protože cítíme odpovědnost za svět, ve kterém žijeme.

13.00 – 14.30 | MEZI HRADEM A ŽALÁŘI STB: ČESKÉ SPOLEČENSTVÍ BAHÁ´Í OD DOB RAKOUSKO-UHERSKA DO ROKU 1989

Hledání transcendence a duchovních hodnot vždy patřilo k typickým rysům společenského vývoje v našich zemích. Bylo tak tomu již v době Rakousko-Uherska, a především pak po vzniku Československa. Do nástupu komunistické diktatury v roce 1948 se u nás rozmanitost duchovního a náboženského života projevovala i navenek. Jedním z duchovních proudů, které měly v této mozaice své pevné místo, bylo i učení víry Bahá’í, které ovlivnilo mnohé představitele českých intelektuálních kruhů a oslovilo rovněž československé prezidenty T.  G. Masaryka a E. Beneše. Podobně jako jiné církve a náboženská společenství se i Bahá’í po komunistickém převratu stali terčem perzekuce ze strany totalitního aparátu.

Panelisté: Kristýna Pilecká, vyučuje Bahá’í víru na Karlově univerzitě, Karel Tesař, diplomat a historik, Hana Sodeyfi, rakouská slavistka, simultánní tlumočnice a překladatelka českého původu

Ve spolupráci s Bahá’í informačním centrem, o.p.s.

16.00 – 17.30 | EDUCATION AND DEMOCRACY  

Václav Havel and other leading figures of the Czech struggle for a democratic future deemed education to be the foundation for democracy. Today, 30 years after the introduction of democracy to the Czech Republic and 15 years after the Czech accession to the EU, the Czech educational system provides basic education for every citizen and performs well in international testing. On the other hand, education remains underfunded by the government, the teaching workforce is aging, and the content of education is prone to emphasizing the past, both events, and institutions, over contemporary knowledge and the challenges of tomorrow. How far has the Czech education come in fostering democracy, what are the solution to current challenges and how should education respond to major issues of tomorrow?

In cooperation with Europeum

 
Sametová revoluce očima dětí politických vězňů 50. let

Sametová revoluce očima dětí politických vězňů 50. let

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Změnily se po Listopadu 1989 životní osudy dcer a synů, jejichž rodiče byli politickými vězni padesátých let 20. století? A jakým způsobem?

V dětství a raném mládí zažili perzekuci a diskriminaci tehdejšího komunistického totalitního režimu, pocity osamocení, nespravedlnosti, ponížení, oddělení od svých rodičů, strach o život svůj i svých blízkých… Často od svého okolí a ve škole slýchali, že jsou „dětmi nepřátel státu“. Po roce 1989 byli jejich rodiče rehabilitováni, stali se národními hrdiny. Způsobily listopadové události roku 1989 také morální, společenské i majetkové narovnání potomků politických vězňů 50. let?

O tomto tématu budou diskutovat Ludmila Zouharová (dcera Václava Švédy ze skupiny bratří Mašínů, který byl při útěku za hranice postřelen, zatčen a odsouzen k trestu smrti), Jaroslava Matoušková (dcera Zdeňka Wünsche, člena pražské odbojové skupiny, která plánovala po Únoru 1948 politický převrat), František Brož (syn progresivního sedláka z Jičínska, kterému byl v roce 1951 zabaven veškerý majetek a rodina byla násilně vystěhována do severomoravského Ondrášova), Michal Anděl (syn Jaroslava Anděla, v roce 1957 odsouzeného ve vykonstruovaném procesu na 14 let vězení) a další potomci politických vězňů padesátých let.

Debatu, které bude předcházet projekce audiovizuálních svědectví Dcery 50. let oceněných „Zlatou hvězdou“ v programu Evropské komise „Aktivní evropská paměť“, moderuje historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Festival demokracie a KnVH uvádí diskusi:

Festival demokracie a KnVH uvádí diskusi:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Taiwan Demystified

The event will present Taiwan as a democratic country in a difficult geo-political position, and an important investment partner for the Czech Republic. It will clarify the current status of Taiwan in international relations, including its position on the “One China Principle ”. Other topics will include Cross-Straits Relations, cooperation with other countries, and some of the recent controversies in the Czech Republic, such as the much discussed Prague’s Sister City agreements.

Panelists: Joey Wang (Representative, Taipei Economic and Cultural Office), Szu-chien Hsu, RoC Deputy Foreign Minister, Ketty W. Chen (Vice-President, Taiwan Foundation for Democracy), Carl Gershman (President, National Endownment for Democracy), Martin Hála (Director, Sinopsis), Michael Žantovský (Executive Director of the Václav Havel Library).

Moderator: Kateřina Procházková (Sinopsis)

Getting the message across

Getting the message across

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. říjen 2019, 13:45 – 17:30

The role of the foreign media in the build-up to the Velvet Revolution in 1989 was an important part of the dramatic events of the annus mirabilis. Through the reports and broadcasts of a small number of reporters based in Czechoslovakia the world had an opportunity to learn about the growing resistance to the communist regime from activists, eye-witnesses and observers. At the same time, citizens of Czechoslovakia became increasingly informed, largely thanks to foreign radio broadcasts, not only about the latest government decisions and the sorry state of the economy but also about various civil initiatives. From the beginning of 1989 the reporting of foreign journalists in Prague became an essential feature in the efforts of the opposition to the regime to organize and attract broader support. Foreign journalists also played an important part in covering the drama of the Velvet Revolution and conveying its significance to the Western and global audiences, and in reporting on the first steps of the new, democratic government. The special event in the Václav Havel Library will bring together some of the journalists who covered the events and their memories.

13.45 Registration

14.00 – 14.15 

Welcome reception at the Václav Havel Library: Michael Žantovský

Introduction: Jennifer Bachus, Deputy Chief of Mission at the US Embassy in Prague

14.15 – 15.45 PANEL 1: Correspondents of Radio

Jolyon Naegele, former East Europe correspondent of the Voice of America
Martin Schulz, former editor of Radio Free Europe
Ross Johnson, former director of Radio Free Europe in Munich

Moderator: Jakub Szántó, former Czech TV Middle East correspondent and author

15.45 – 16.00 Coffee break

16.00 – 17.30 PANEL 2: Correspondents of Press

Alison Smale, former chief East Europe correspondent of Associated Press, outgoing UN Under-Secretary General for Global Communications
Colin McIntyre, former chief East Europe correspondent of Reuters, currently consultant to the Thomson Reuters Foundation
Michael Žantovský, former Prague correspondent of Reuters

Moderator: Jakub Szántó, former Czech TV Middle East correspondent and author

17.30 – 17.45 A glass of wine



The event takes place in cooperation with Radio Free Europe and with the kind financial support of the US Embassy in Prague.
 
The event will be held in English.
 
Admission is free on the basis of registration until capacity has been met. For registration form go to: https://bit.ly/2kUDTzp
 

A Ross Johnson is a History and Public Policy  Fellow at the Woodrow Wilson International Center for Scholars and Senior Adviser at Radio Free Europe/Radio Liberty.  Johnson was a senior executive of RFE/RL from 1988 to 2002, serving as director  of Radio Free Europe, director of the RFE/RL Research Institute, and acting president and counselor of RFE/RL. He was research fellow at the Hoover Institution from 2003 to 2016 and  senior staff member of the RAND Corporation from 1969 to 1988, where he specialized in East European and Soviet  security issues. Since 2002 he has advised RFE/RL on the preservation of its archives, including those of the Czechoslovak Service.

Colin McIntyre, who has Australian-British citizenship, studied French and German at Cambridge before joining Reuters in 1967. After brief spells in Brussels and Vienna he was appointed East Berlin correspondent in September 1968. In 1971 he spent a year in Prague before returning to East Berlin. After a spell in London he spent two years as Jakarta correspondent, during which he covered the end of the Vietnam War in Saigon and events in Cambodia and Laos. He returned to East Europe as news editor and Vienna-based Prague correspondent in 1979, followed by four years in Dublin reporting the troubles in Northern Ireland, then a spell as UK Political Correspondent reporting parliament, until returning to Vienna as Chief Correspondent East Europe in 1987.Back in London in 1991, he spent the next 10 years between London and Belgrade covering the break-up of Yugoslavia. After retirement in 2001 he worked as a consultant for the Reuters Foundation, training journalists around the world.

Jolyon Naegele, born in New York City in 1955, studied IR, focusing on Soviet bloc (BA 1976 from CCNY, MA 1978 SAIS/JHU); Czech language at SSEES/UL (1974-75). VOA correspondent 1984-94, covered decline and collapse of Communist rule in Eastern Europe, the disintegration of the USSR and Yugoslavia and Czechoslovak's "velvet divorce". Senior editor and analyst for West Balkan affairs at RFE/RL in Prague (1996-2003). From 2003, held political affairs posts at UNMIK, including chief political affairs officer from 2007 until his retirement from the UN in 2017. Since then, he has been researching the files of the Czechoslovak secret police (StB).

Martin Schulz Born in 1954 in Pribram, he graduated from the grammar school in Prague 7. He was not allowed to study at university for political reasons. From 1974 he tried his hand at several professions, such as a lorry driver, stagehand at the Divadlo na Vinohradech theatre, manual worker and first aid crew member. In December 1982 he moved to Germany. From 1983 he worked for Radio Free Europe/Radio Liberty in Munich on an external basis and from 1988 as a regular employee. In 1995 he returned to the Czech Republic and later worked as the deputy director of the Czech broadcasting section of RFE. He has been collaborating with the Czechoslovak and then Czech TV since 1990 as a script writer, director and presenterof features entitled Na hrane and Snezi.

Alison Smale was born in 1955 in London and has some 40 years’ experience as a journalist and, most recently, as Undersecretary General for Global Communications at the United Nations. She holds a Bachelor’s degree in German and Politics from Bristol University, a Masters in Journalism from Stanford University and an honorary doctorate from Bristol. She ran The Associated Press coverage of central and eastern Europe from 1987-98, including the fall of the Berlin Wall, the Velvet Revolution in Czechoslovakia and the 1990s wars in the Balkans. After 9/11, she was deputy foreign editor at The New York Times and oversaw coverage of the wars in Afghanistan and Iraq. She then spent nine years in Paris as editor of the International Herald Tribune, the first and only woman to hold that post. From 2013-17, Alison was the Berlin bureau chief for The New York Times.

Jakub Szanto (*1977) is a Czech TV reporter. From 1999 he worked as editor in the foreign newsroom and later as its director at TV Nova, a private station. Since 2006 he has been a member of the foreign newsroom of Czech TV. In 2013–2018 he was its correspondent in the Near East. In the last decade he has covered the Chechnya conflict, the Israeli–Palestinian wars, the revolutions and coups in the Ukraine and Turkey, the Arab Spring conflicts, Somali pirates and other events in the Near East, Africa and post-Soviet countries. He is a laureate of the Journalist Prize, Peroutka Prize and the ‘Magnesia litera’ literary prize. He is married to the scriptwriter Lenka Szanto; they have two children.

Michael Žantovský is a director of the Václav Havel Library and formerly Czech ambassador to the United Kingdom, Israel and the United States. He has worked as a psychologist, translator, journalist and lyricist. He is the author of the biography Václav Havel: A Life. In November 1989 he co-founded Civic Forum and in January 1990 became the press secretary and spokesman of President Václav Havel. He is deputy chairman of the board of trustees of Aspen Institute Central Europe, a member of the programme board of the Forum 2000 conference and a member of the board of trustees of the Václav Havel Library Foundation in New York.

Underground a Československo v letech 1976–1981

Underground a Československo v letech 1976–1981

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. říjen 2019, 10:00 – 17:00

Časové vymezení páté mezinárodní konference o českém undergroundu nebylo zvoleno náhodně. Rokem 1976 začalo první masové tažení normalizačního režimu proti podzemní komunitě, na jehož konci stálo sjednocení roztříštěné opozice na společné platformě, Chartě 77. Paradoxně až zásluhou komunistického režimu dochází ke zpolitizování i zpopularizování undergroundu.

Mnozí mladí lidé, vstupující na práh dospělosti, se díky rozsáhlé dehonestační kampani dozvěděli o existenci dlouhovlasých rebelů, jejichž řady záhy rozšířili. Konfrontační fáze studené války se projevila zvýšenou represí vůči domácí opozici. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století spustil komunistický režim druhé tažení proti undergroundu, které vyvrcholilo zahájením celostátní akce „Satan“, cílící na podzemní časopis Vokno, vycházející od léta 1979. „Satanovi“ předcházela regionální akce „Sabat“, jejímž cílem bylo zničení severočeského undergroundu, respektive jeho napojení na pražské centrum Charty 77. Je stále málo známou skutečností, že právě z podzemí pocházel největší počet signatářů, kteří, vyjma Prahy, tvořili páteř Charty 77. Období let 1976 až 1981 představuje vrcholnou, integrující fázi českého undergroundu, v jehož pomyslném čele stojí Ivan Martin Jirous „Magor“. Mezi jeho další charakterizující znaky v daném období bezesporu náleží fenomén „baráků“, ostrovů svobody, na nichž probíhal čilý kulturní život, pod bedlivým dohledem Státní bezpečnosti. 

Nejen tomuto, ale mnoha dalším, často neprávem opomíjeným aspektům, se bude věnovat tato konference, na níž vystoupí přední domácí i zahraniční odborníci.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Program a jména hostů naleznete zde.

 
Více než slova

Více než slova

  • Kde: Frankfurtský knižní veletrh, Ludwig-Erhard-Anlage 1, Frankfurt nad Mohanem
  • Kdy: 18. říjen 2019, 12:00 – 14:00

Letošní ročník největšího mezinárodního knižního veletrhu se koná ve dnech 16. až 20. října 2019. Kromě stánku prezentujícího Českou republiku, jenž bude ve znamení pocty Václavu Havlovi, bude připomenut legendární projev VH Slovo o slovu.

V říjnu 1989 získal Václav Havel Mírovou cenu německých knihkupců, kterou nemohl osobně převzít. Jeho projev, který při této příležitosti napsal a který dedikoval síle slov a odpovědnému používání slov, neztrácí na aktuálnosti.
 
Můžeme se poučit z historie? Jakou moc mají slova?  
 
Hosté diskuse: Alexander Alexejewitsch Drozdow (Centrum Borise Jelcina, Rusko), Hans Maier (Der Börsenverein des deutschen Buchhandels) a Michael Žantovský (Knihovna Václava Havla)
Večer s Pierrem Michonem, laureátem Ceny Franze Kafky

Večer s Pierrem Michonem, laureátem Ceny Franze Kafky

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. říjen 2019, 18:00 – 20:00

Setkání se spisovatelem Pierrem Michonem, laureátem prestižní Ceny Franze Kafky 2019, která oceňuje umělecky výjimečnou literární tvorbu největších autorů moderní světové literatury. Již za svou první knihu (Vies minuscules, Gallimard 1984) získal Pierre Michon ocenění Prix France Culture. Dále je Michon držitelem jedné z nejprestižnějších francouzských literárních cen Grand Prix du roman de l'Académie française za knihu Les Onze, ale také ocenění Petrarca-Preis, Prix Décembre nebo Prix Marguerite-Yourcena.

Večerem s Pierrem Michonem bude provázet Jovanka Šotolová, překladatelka, šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, přednášející na Ústavu translatologie FF UK.

Setkání bude simultánně tlumočeno z/do francouzštiny a češtiny. 

Pořádá Knihovna Václava Havla a Francouzský institut v Praze ve spolupráci se Společností Franze Kafky a nakladatelstvím Paseka.

Morozov, Němec – Moc mocných, či moc bezmocných

Morozov, Němec – Moc mocných, či moc bezmocných

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. říjen 2019, 17:00 – 19:00

Rusko a Evropa z pohledu roku 2024. Filozofický dialog generací

V letech 2023, resp. 2024 proběhnou v České republice a Rusku prezidentské volby. Jaký lze očekávat politický vývoj v obou zemích? Jak silná je v těchto zemích občanská společnost a jakou má šanci tento vývoj ovlivnit? Dokáže čelit zemanovsko-babišovské alianci a upevňujícímu se putinovskému režimu? Má havlovská „moc bezmocných“ ještě dnes šanci proti autoritářům a populistům nového střihu? A jak mocný je vliv putinovského režimu na současné Česko a na Evropu?

Hosté: politolog Alexandr Morozov a filozof Václav Němec

Moderátor: Karel Svoboda

Překlad do češtiny zajištěn.

Ztraceni v překladu V

Ztraceni v překladu V

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Další z kulatých stolů pořádaných ve spolupráci Knihovny Václava Havla s Obcí překladatelů, tentokrát na téma: Vliv angličtiny v češtině: kde končí obohacení a začíná zaneřádění?

Diskuse v Knihovně Václava Havla se zaměří na přejímání jazykových prvků z angličtiny – nejde už jen o slova, ale často i o prvky gramatické. Bude zvažovat přínos tohoto vlivu, ale také jeho invazní až parazitickou podobu, ve snaze alespoň přibližně určit hranici, za níž se z obohacení stává zaneřádění mateřského jazyka. V neposlední řadě se budeme zamýšlet i nad tím, co s anglicismy v literárních textech, a tedy i v překladech.

Hosté: Daniela Iwashita (bohemistka a recenzentka z Ústavu pro českou literaturu AV ČR)​, Viktor Janiš (anglista a překladatel) a Vít Penkala (anglista a redaktor nakladatelství Argo)

Večer moderuje Václav Jamek.

Václav Havel Edition naživo

Václav Havel Edition naživo

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. říjen 2019, 19:00 – 21:00

Představení překladové edice a diskuse s jejími autory

Václav Havel Edition (Edice Václava Havla) navazuje na intelektuální odkaz myslitele, dramatika, disidenta a prezidenta, jehož jméno nese. Její úlohou je prezentovat různorodé pohledy předních osobností na svět střední Evropy z hledisek současné filosofie, sociologie, politiky, umění, kultury, architektury či nejnovějších obecných dějin.

Hosté: Miroslav Petříček, Karel Hvížďala, Matěj Spurný a další.

Debatu povede rozhlasový a televizní moderátor Jakub Železný.

Hudební doprovod Jiří Stivín.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Nakladatelství Karolinum.

Sametová revoluce po třiceti letech

Sametová revoluce po třiceti letech

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. říjen 2019, 17:00 – 19:00

Daniel Kroupa, Monika MacDonagh-Pajerová, Jolyon Naegele a Jan Sokol se v rozhovorech s Olgou Sommerovou a Petrem Placákem vracejí k událostem sametové revoluce. Nejde jen o vzpomínky přímých účastníků, ale především o úvahy o naší nedávné historii a hodnotách, které nás formovaly a formují.

V rozhovorech i bohatém fotografickém doprovodu sledujeme cestu k Listopadu, dramatické události konce roku 1989 a také zamyšlení nad tím, co nám změna přinesla a jaký svět společně vytváříme. Osobnosti, které zastupují různé generace, profese i názory, představují mnohostranný pohled na naše žité dějiny a odpovědnost, kterou vůči nim a budoucím generacím neseme.

Moderuje Jáchym Topol.

Připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Karolinum.

Památník tří odbojů v Lošanech

Památník tří odbojů v Lošanech

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. říjen 2019, 20:00 – 22:00

Hlavním tématem debaty bude podoba Památníku tří odbojů v Lošanech na místě rodného statku genmjr. Josefa Mašína. Jakým způsobem si připomínat příslušníky tří československých odbojů ve 20. století? Jak se v minulosti proměňovala vzpomínková kultura v této oblasti? Jaké byly zahraniční inspirace pro architektonický návrh lošanského památníku?

Hosté: architekt Tomáš Hradečný a spisovatel a nakladatel Jiří Padevět 

Večer moderuje historik Petr Blažek.

Havel v Americe

Havel v Americe

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. říjen 2019, 17:00 – 19:00

Autorky knihy Havel v Americe Lenka Kabrhelová a Rosamund Johnston diskutují s Petrem Pithartem a dalšími hosty o intelektuálním a politickém odkazu Václava Havla ve Spojených státech. 

Kniha přináší svědectví politiků Billa Clintona, Madeleine Albright, historika Timothyho Snydera či zpěvačky Suzanne Vega, kteří se s českým prezidentem osobně znali. Jak roli Václava Havla vnímají? V čem je pro ně Havlovo smýšlení inspirativní? A mohou jeho myšlenky oslovit dnešní rozdělenou společnost? Po panelové diskusi bude následovat křest knihy, která vychází z projektu Havel Conversations.

Debatu moderuje novinář Českého rozhlasu Jan Bumba

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host a s Václav Havel Library Foundation v New Yorku.

 
Co je svoboda?

Co je svoboda?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. říjen 2019, 20:00 – 22:00

Panelová diskuse s pamětníky a současnou mládeží

Jak lze nahlížet na události kolem sametové revoluce, třicet let staré? Co prožívali přímí účastníci, jak zpracovali první vlnu nabyté svobody budovatelé nových věcí, co ví o tehdejších poměrech dnešní mládež? O tom všem přijdou debatovat tři hosté.

Miloslav Běťák věnoval po revoluci životní energii obnově Diakonie Českobratrské církve evangelické, stál deset let v čele prvního a jediného kamenného hospice Diakonie ve Valašském Meziříčí. Michal Vogl studoval v revolučním roce elektrotechniku. Listopadové události a jeho aktivismus měly vliv na to, že vystudoval ještě teologii a je evangelickým farářem. Kromě náboženství učil na základní škole i výpočetní techniku a vydává regionální časopis. Kristýna Drápalová nebyla v roce 1989 ještě na světě. Dnes je studentkou a aktivistkou. 

Moderuje Adam Šůra, šéfredaktor čtvrtletníku Paměť a dějiny.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Českobratrská církev evangelická.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70164 záznamů celkově
  • 27161 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8255 knih
  • 40248 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

  • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
  • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
  • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury