Menu Prohledat web KVH EN

V různosti je síla! Václav Havel... nebo někdo jiný?

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. září 2019, 19:00 – 21:00

Debata o protikomunistické opozici roku 1989.

Z odstupu třiceti let snad vypadá československá protikomunistická opozice v roce 1989 jako názorový monolit v čele s Václavem Havlem a Chartou 77. Ve skutečnosti se aktivní občané dávno před listopadem sdružovali v desítkách občanských iniciativ. Propojené, jindy izolované skupinky a také nejrůznější „osamělí běžci“ přes rizika policejních postihů vyvíjeli bohatou kulturní činnost, vydávali množství samizdatových časopisů a knižních edic, organizovali petiční vystoupení, happeningy, a posléze i demonstrace, které v listopadu otřásaly režimem.

V různých prostředích lze vysledovat různé strategie potýkání se s mocí i odlišnou míru radikality, od chartistů a undergroundu přes reformní komunisty, církve, či ekologická hnutí až po studentské prostředí, kde bylo možné nějaký vzdor zaznamenat až na poslední chvíli.

Kdo měl v opozici největší vliv? Jaké metody opoziční činnosti se dnes zdají být nejpřínosnější? Byla spolupráce mezi opozičními skupinami jen harmonická? Anebo docházelo mezi disidenty a nastupující generací k názorovým či generačním střetům? A měl Václav Havel a veteráni Charty 77 konkurenci?

S těmi, kteří byli u toho, s Monikou MacDonagh-Pajerovou, Petrem Placákem, Alexandrem Vondrou, Danielem Kroupou a Lubošem Dobrovským, hovoří Jáchym Topol.

 

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter