Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Listopad 2021<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Mezi literaturou a vědou

Mezi literaturou a vědou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Arnošt (Vilém) Kraus (1859–1943) a Otokar Fischer (1883–1938) patřili nejen k významným osobnostem českého kulturního života, do něhož zasáhli mj. jako překladatelé, kritici, kulturní prostředníci a literární a kulturní publicisté, ale také spoluurčovali – každý svým specifickým způsobem – profilaci české literárněvědné germanistiky od osdesátých let 19. století do počátku 2. světové války. Rovněž jejich osobní osudy zrcadlí složité česko-německo-židovské vztahy 19. a 20. století.

Sborníky vědeckých studií v ediční řadě Intellektuelles Prag im 19. und 20. Jahrhundert, které vydává nakladatelství Böhlau, se věnují poprvé komplexním způsobem jejich aktivitám v širším kulturněhistorickém kontextu. O koncepci svazků, zjištěných poznatcích a (možné) aktualizaci odkazu obou osobností pro dnešní dobu, bude debatovat Petr Brod s editorkami a editory obou svazků Helenou Březinovou (skandinavistka, Filozofická fakulta UK), Steffenem Höhnem (kulturní historik a germanista, Hochschule für Musik Franz Liszt, Weimar), Václavem Petrbokem (germanobohemista, Ústav pro českou literaturu AV ČR – FF UK), Alicí Staškovou (germanistka, romanistka, Friedrich-Schiller-Universität Jena) a Štěpánem Zbytovským (germanista, FF UK Praha).

Michal Plzák a Lucie Vopálenská: Pro smrt uděláno

Michal Plzák a Lucie Vopálenská: Pro smrt uděláno

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Živé rozhovory o posledních věcech.

Jak mluvit o smrti? Autory přijalo 26 osobností, které jim věnovaly svou důvěru, aby spolu toto obtížné téma ohledávali. Učili se být citliví, ale neodbytní. Zveme vás, abyste s námi ztratili strach. Ne možná ze smrti, ale z mluvení o ní.

Kniha není akademickým pojednáním, ani jen užitečnou, instruktážní příručkou, i když tyto parametry obsahuje také. Z rozhovorů vyplývá, jak rozmanité podoby bere na sebe vědomí smrti a obavy z ní, a rovněž i samo mluvení o tomto intimním a obtížném tématu. Všeobecně se předpokládá, že je to téma tabuizované, vytěsňované, ale z rozhovorů vyplývá, že to tak úplně není. Větší obtíž může představovat nacházení způsobu, jak téma „lidsky“ a otevřeně v rozmluvě pojednat. Jedním z účelů knihy je povzbudit k větší otevřenosti v otázkách lidské konečnosti, samoty, utrpení, lidské důstojnosti a vyrovnávání se s neznámým.

Pozvání k nesnadnému tématu mj. přijali: vědec a filosof Ivan M. Havel, spoluzakladatelka hospice Cesta domů Martina Špinková, psychiatr Radkin Honzák, politik a kníže Karel Schwarzenberg, vrchní zemský rabín a spisovatel Karol Sidon, římskokatolický biskup Václav Malý, evangelický farář Miloš Rejchrt, hrobník David Stejskal, ředitel Pohřebního ústavu hl. města Praha, zakladatelka České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová, či básníci J. H. Krchovský, Petr Hruška a velitel útvaru speciálních operací, afghánský veterán Lumír Němec i anglický filosof Peter Wilberg, který mluví o svém umírání.

Knihu představí Michal Plzák a Lucie Vopálenská společně s filozofem Miroslavem Petříčkem a malířkou Věrou Novákovou Brázdovou.

Večerem provází Jáchym Topol.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Kalich.

Proč města (ne)vzdělávají uměním?

Proč města (ne)vzdělávají uměním?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Jak rozvíjet spolupráci kulturní scény a škol v kontextu větších a krajských měst? Jak mohou města a kraje nastavit dlouhodobý systém podpory kreativního učení? Jak využít potenciál pestré kulturní a umělecké scény pro inovaci výuky na ZŠ, SŠ a ZUŠ? Jak propojit zájmy města, zřizovatele škol, samotných škol a kulturních organizací? Co spolupráce vyžaduje od zapojených stran?

Na tyto a další otázky budou odpovídat hosté naší debaty:

Vít Šimral, radní hl. města Prahy pro oblast školství
Zuzana Demlová, zástupkyně platformy uMĚNÍM, koordinátorka projektu Jihlava vzdělává kulturou
Ilona Bočinská, ředitelka ZŠ Boženy Němcové v Přerově
Petr Gazdík, poslanec Parlamentu ČR a kandidát na funkci ministra školství

Diskusi moderuje Tomáš Feřtek.

Diskuze se koná v rámci celoročních aktivit Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání a jako součást projektu Mladí ladí dětem.

Pořadatelé: platforma uMĚNÍM, Nerudný festMladí ladí jazz a Knihovna Václava Havla

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Portrét Františka Skoriny

Portrét Františka Skoriny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. listopad 2021, 18:00 – 19:00

Doktor František Skorina (1470–1552), občan Litevského velkoknížectví, historická osobnost, k níž se hrdě hlásí dnešní Bělorus (stejně jako třeba k Marcu Chagallovi), byl evropský intelektuál, který své největší dílo vydal v Praze. Jeho Ruténská bible (1517–1520) je zásadní počin v dějinách slovanského písemnictví, zdaleka ne pouze běloruského; zároveň představuje mezník ve vývoji českého knihtisku a českého portrétu. Právě o jeho portrétu v Ruténské bibli vydal Pražský lingvistický kroužek mezinárodní studii, která bude představena.

Za Kroužek vystoupí Tomáš Hoskovec, Ilja Lemeškin, Tomáš Glanc, za spolek Skaryna Alena Kovářová.

Bělorusko na cestě ke svobodě

Bělorusko na cestě ke svobodě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. listopad 2021, 18:00 – 19:00

V létě 2020 se v Bělorusku konaly prezidentské volby, ve kterých pošesté zvítězil Alexandr Lukašenko. Výsledky zpochybnila tamní opozice i většina demokratických států. Do ulic Minsku i dalších běloruských měst vyrazily na protest stovky tisíc lidí. Režim proti nim brutálně zasáhl. Kniha Bělorusko na cestě ke svobodě přináší rozhovory se zástupci několika generací běloruských kritiků režimu, z nichž mnozí zažili represe a vězení. Součástí křtu knihy bude i beseda o současné situaci v Bělorusku.

Kromě autorek Terezy Šupové a Adély Dražanové vystoupí i novináři Petra Procházková a Libor Dvořák.

Setkání moderuje novinář Ondřej Soukup.

Jan Němec a Petr Vizina: Znamení neznámého

Jan Němec a Petr Vizina: Znamení neznámého

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Hledáme, co nelze nalézt, a ve šťastných chvílích nacházíme, co nelze hledat. Snadno by se dalo mluvit o spiritualitě, nebo dokonce o mystické zkušenosti, především jde však o příběhy vnitřní proměny. Muzikantka Shina, kněz Petr Vacík, malíř Jan Pražan, překladatelka Markéta Crowe, básník  Adam Borzič, ekolog Jiří Zemánek, filozofka Alice Koubová, opat zenového kláštera Jiří Hazlbauer a řádová sestra Denisa Červená, ti všichni v knize Znamení neznámého hovoří o tom, o čem se nejprve musí dlouho mlčet — a to může být trauma i tajemství, skutečnost před slovy i za nimi. Jaké to je, když člověk hledá sám sebe a najde něco daleko víc? Devět rozhovorů o vnitřním životě, devět příběhů o tom, na co jsme zapomněli, devět svědectví o znameních neznámého mezi námi.  

S autory Janem Němcem a Petrem Vizinou hovoří Denisa Červenková a Alice Koubová.

Mladí ladí občanskou společnost II

Mladí ladí občanskou společnost II

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. listopad 2021, 16:00 – 17:00

Jak se zapojují mladí lidé do občanské společnosti? Co si myslí o neziskových organizacích, dobrovolnictví, charitě a jak to dávají najevo? Mají pro ně ještě stejný význam pojmy, s nimiž se ztotožňovala Olga a Václav Havlovi – pravda a láska, soucit a pokora?

Beseda se uskuteční v rámci 2. ročníku výzvy Daruj srdce pro středoškolské studenty, jejíž cílem je zapojit mladé lidi do pomoci potřebným.

Pozvání přijali patronka výzvy a moderátorka Kateřina Pechová, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja a také zástupci organizací Česká středoškolská unie a Fridays for Future.

Václav Havel: Někam jsem to ukryl

Václav Havel: Někam jsem to ukryl

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. listopad 2021, 19:00 – 21:00

Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel, na Facebooku Knihovny VH a na YouTube. Na podzim roku 1977, po dobrodružných událostech „roku Charty“, sepsal Václav Havel reportáž líčící první hodiny tohoto dokumentu, následné vyšetřování, čtyřměsíční vyšetřovací vazbu, kterou na něj uvalil komunistický režim, následné propuštění a mučivé sebezpytování, která následovalo. Jak Havel uvádí v Dálkovém výslechu, asi stostránkovou reportáž někam ukryl a „už dávno nevím, kde je. Třeba ji někdy najdu.“
Za svého života už Václav Havel reportáž nenašel, ale objevila se v pozůstalosti jeho blízkého přítele Zdeňka Urbánka, kde ji našel jeho vnuk David Dušek. Text, který má do značné míry fragmentární povahu, částečně zrekonstruovala a nyní vydává Knihovna Václava Havla.

V původní osnově, která je součástí rukopisného nálezu, Václav Havel počítal s několika doprovodnými eseji jiných autorů na témata, kterými se v rukopisu zabývá. V tomto duchu je i vydávaný text doplněn eseji Anny Freimanové, Petra Blažka, Davida Duška a Michaela Žantovského, který je zároveň editorem celého svazku a který s autory esejů knihu představí. 

Ukázky přečte Jáchym Topol.

 
Transdisciplinární konference na počest Ivana M. Havla

Transdisciplinární konference na počest Ivana M. Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. listopad 2021, 09:00 – 16:00

Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel, na Facebooku Knihovny VH a na YouTubeKdyž letos zemřel Ivan M. Havel, uvědomili jsme si opravdu naplno – my, kdo jsme ho znali a kteří jsme s ním tak či onak spolupracovali – jak mimořádnou osobnost jsme ztratili. „Nejvíc ho, myslím, bavilo sedět u stolu a poslouchat, jak se respektovaní vědci hádají. A jak z té hádky pozvolna vyvstává nějaké zásadní téma, jak se z ní rodí myšlenka,“ napsal ve své vzpomínce David Storch, který po něm na dlouhou řadu let převzal ředitelování Centra pro teoretická studia. Abychom uctili Ivanovu památku a připomenuli si jeho jedinečnou úlohu, rozhodli jsme se uspořádat vědeckou konferenci, které by se snad on sám rád zúčastnil – tedy nepříliš formální debatu k tématům, která mu byla blízká, v prostorách, kde by nejspíš on také rád seděl, s lidmi nejrůznějších oborů, se kterými si rád povídal.

Fascinovaly ho možné souvislosti mezi různými vědními obory, což ho mimo jiné znovu a znovu přivádělo k radikální vědecké sebereflexi. Konference by měla pokrýt čtyři oblasti, kterým se Ivan M. Havel dlouhodobě věnoval nebo ke kterým nedávno významně přispěl:

I. Vědomí, přirozená a umělá inteligence
Umělá a možná i přirozená inteligence je optimalizačním algoritmem, který si na cestě za svým cílem zjednává různé kognitivní funkce, mentální modely či schopnost jazyka. Zjednává si takto i vědomí? A pokud ano, jaké potom bude vědomí budoucí umělé superinteligence?
Jan Romportl, moderátor (9.20–9.30)
Jiří Horáček (9.30–9.40)
Radek Schuster (9.40–9.50)
diskuse k 1. bloku (9.50–10.30)
 
II. Na rozhraní jazyka, vědy a umění
Široká verze transdisciplinarity: vzájemné vztahy vědy a umění jakožto různých forem tvůrčí činnosti. Komparace jejich přístupů a způsobů vyjadřování – „jazyků“. Praxe literatury, divadla či architektury a jejich teoretická reflexe.
Cyril Říha, moderátor (10.50–11.00)
Michal Ajvaz (11.00–11.10)
Radka Denemarková (11.10–11.20)
Monika Mitášová (11.20–11.30)
diskuse k 2. bloku (11.30–12.00)
 
III. Antropocén
Člověk a příroda ve (staro)nových souvislostech. Antropocén jako popis stavu světa i sdílený objekt přírodních a společenských věd. Lokální a globální ve „věku člověka“.
Anna Kvíčalová, moderátorka (13.30–13.40)
Petr Pokorný (13.40–13.50)
Radan Haluzík (13.50–14.00)
Eliška Fulínová (14.00–14.10)
diskuse ke 3. bloku (14.10–14.40)
 
přestávka na kávu (14.40–15.00)
 
IV. Setkávání na přechodu
Fifi a Scifi. Myšlenky zrající na stromech.
Fázové přechody. A na závěr slovo o transdisciplinaritě IMH.
Jan Palouš, moderátor (15.00–15.10)
Kateřina Trlifajová (15.10–15.20)
Roman Kotecký (15.20–15.30)
Martin Palouš (15.30–15.40)
diskuse k 4. bloku (15.40–16.10)
 
Zakončení:
Petr Pokorný a Ivan Chvatík
 

Pořádá Knihovna Václava Havla, Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR, Fakulta humanitních studií UKčasopis Vesmír.

 
Rok po zfalšovaných volbách. Co dál?

Rok po zfalšovaných volbách. Co dál?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. listopad 2021, 19:00 – 21:00

Diskuze s představiteli běloruské opozice

Představitelé běloruské opozice Franak Vjačorka a Taťjana Chomičová a překladatelka Kryscina Šyjanoková budou diskutovat o aktuální situaci v Bělorusku, represích Lukašenkova režimu i o tom, co mohou pro běloruskou opozici udělat Češi a Češky.

Večer moderují Ondřej Matějka a Rostislav Valvoda.

Debata proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení do češtiny. 

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a organizací Prague Civil Society Centre.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

5 a půl scénáře Ester Krumbachové

5 a půl scénáře Ester Krumbachové

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Režisérka Jana Chytilová o ní hovořila jako o „čarodějnici Ester“, pro režiséra Jana Němce byla „múzou, šedou eminencí filmů ze šedesátých let“. Scénografka, výtvarnice, návrhářka filmových kostýmů, režisérka, scenáristka a spisovatelka Ester Krumbachová rozhodně nebyla šedou myškou. 

Publikace 5 a půl scénáře Ester Krumbachové, která právě vychází v Nakladatelství AMU, představuje méně známou stránku této výjimečné umělkyně coby autorky či spoluautorky scénářů zásadních děl československé kinematografie. Obsahuje dosud nepublikované scénáře, které psala s Věrou Chytilovou, s Janem Němcem, i sama. Doprovodné materiály tvoří úplná filmografie a bibliografie autorky od M. Fikejze, vzpomínky synovce J. Krumbacha a výběr z rozhovorů s ní, uspořádaný Terezou Brdečkovou. Její tvorbu pro film a televizi komplexně přibližují studie editora Jana Bernarda a K. Vaňkové, vycházející ze studia pozůstalosti, archivované a digitalizované společností are-events.org, z archivů Barrandov Studio a. s. a České televize.

Součástí večera je čtení ze scénáře Sedmikrásky II, sestaveného Janem Bernardem a performerkami Bárou Purmovou (Naivní divadlo Liberec) a Danielou Grohovou (Jičín), absolventkami DAMU.

Echo z Knihovny: Kdo, kdy a jak zastaví prudké zdražovaní a pád životní úrovně?

Echo z Knihovny: Kdo, kdy a jak zastaví prudké zdražovaní a pád životní úrovně?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. listopad 2021, 19:30 – 20:30

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo 24. Hosté: Vojtěch Benda, člen Bankovní rady ČNB, Věslav Michalik, místopředseda STAN, nový ministr průmyslu, a Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Bank. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Obývák Václava Havla: O rodičích a dětech

Obývák Václava Havla: O rodičích a dětech

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. listopad 2021, 13:00 – 17:30

Před 32 lety jsme po pádu železné opony získali to, po čem mnozí na východ od ní toužili, nebo touží dodnes; možnost svobodné volby. Užívají si ale svobodných možností všichni stejnou měrou? Jsme schopni respektovat volbu druhých? A jakým výzvám čelí demokracie dnes? To jsou otázky, na které bychom ani při oslavách svobody neměli zapomínat. Proto jsme jako téma letošního Korza Národní zvolili otázku „Svoboda volby?”, která se bude prolínat celým programem.

Obývák Václava Havla bude patřit debatám mezi rodiči a jejich, dnes už dospělými, dětmi narozenými po roce 1989. Společně nahlédneme do domácností známých osobností a příznačně tak vytvoříme pomyslný obývák. Mezigenerační dialog o vnímání svobody, ale i těžkostech doby dnešní a minulé pořádá Knihovna Václava Havla a nezisková organizace Díky, že můžem v rámci akce Korzo Národní.

13.00 - 13.45 Eva Holubová a Karolína Zdeňková
14.45 - 15.30 Klára Formanová a Antonie Formanová
16.15 - 17.00 Jan Vondráček a Vojtěch Vondráček
18.15 - 19.00 Klára Pollertová Trojanová a Josef Trojan

Moderují Bára Šichanová (ČRo Radio Wave) a Hana Slívová (ČRo Vltava).

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Havel do kavárny!

Havel do kavárny!

  • Kde: Praha 1
  • Kdy: 17. listopad 2021, 13:00 – 15:30

Přijďte si spolu s námi připomenout 17. listopadu Václava Havla jako dramatika a ochránce lidských práv.

V tento den proběhne v Kavárně Slavia odhalení busty Václava Havla od sochařky Marie Šeborové. My se sejdeme ještě předtím, abychom se prošli po místech, kde Václav Havel zanechal svou stopu, a připomněli si jeho dílo a odkaz.
 
Sraz bude ve 13 hodin u pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí). Zde převezmeme bustu Václava Havla, kterou doneseme až na místo slavnostního odhalení a místa setkávání disentu – Kavárny Slavia. Z Hradčanského náměstí se vydáme zákoutími Malé Strany k první zastávce – Maltézskému náměstí a Lavičce Václava Havla (13.40 hod.). Poté se přesuneme k Divadlu Na Zábradlí (14.15 hod.), kde se zastavíme a spolu s herci a herečkami tohoto divadla, kde Václav Havel uváděl své první hry, si ho opět připomeneme.
 
Pořadatelé: Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla, The Vaclav Havel Library Foundation
Noc divadel 2021: 2 x mladý Václav Havel

Noc divadel 2021: 2 x mladý Václav Havel

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. listopad 2021, 19:00 – 21:00

Elán mladých divadelníků, energie počátku zlatých šedesátých a vtip, nápady a ostrý pohled začínajícího autora = Fresh Air v Knihovně Václava Havla

19.00 

Václav Havel: Ela, Hela a stop (1960)
absurdní minikomedie o touze poznat autostop na vlastní kůži                           

Divadlo Našlose Sedlčany            
Osoby a obsazení: Ela – Renata Řezaninová Pejchlová, Hela – Petra Belková, Řidič – Patrik Chmel                                   
režie: Jaroslava Trojanová
hudba: Dominik Sosnovec

19.45

Václav Havel: Rodinný večer (1960)   
jednoaktová tragédie úmorné nudy a prázdnoty vyčpělého rodinného života.                                          

Divadlo Našlose Sedlčany
Osoby a obsazení: Jevištní technik – Patrik Chmel, Filip Špale, Babička – Jana Durďáková, Pokorná – Zuzana Trojanová, Pokorný – Petr Svoboda, Alena –  Eva Kloudová, Ivan – Jan Zdeněk
režie: Jaroslava Trojanová

Inscenace Divadla Našlose podpořil Nadační fond Patronát Sedlčansko.

Poslední kovák – první ministr

Poslední kovák – první ministr

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Představení knihy rozhovorů historika Jakuba Šloufa s vůdcem průmyslových dělníků z listopadu 1989 a pozdějším prvním polistopadovým federálním ministrem práce a sociálních věcí Petrem Millerem. Autoři se společně zamýšlejí nad změnami postavení průmyslového dělnictva v období pozdního socialismu, nad způsobem, kterým továrny ovlivnily sametovou revoluci, i nad sociálními a ekonomickými důsledky následné transformace, která paradoxně vedla k zániku mnoha podniků i manuálních profesí. Poutavý životní příběh a otevřenost vyprávění Petra Millera jsou neobvykle inspirativním výchozím bodem pro takové úvahy.

Vedle autorů knihy se panelové diskuse zúčastní též další členové někdejší Vlády národního porozumění Květoslava Kořínková a Pavel Rychetský. Odborný komentář přednese historik Jiří Suk.

Moderátor pořadu: historik Vítězslav Sommer z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis.

 
Maďarské povstání 1956

Maďarské povstání 1956

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Před 65 lety vypukla v Maďarsku nejotevřenější a bez nadsázky nejheroičtější vzpoura proti stalinskému dědictví a sovětskému poručnictví ve východním bloku. Trvala dva týdny a tvořil ji dramatický sled událostí a výkyvů veřejných nálad, které nakonec vyústily ve volání po plné suverenitě země navenek a svobodných poměrech uvnitř. Po krvavé sovětské intervenci nastoupil neméně specifický fenomén kádárovského tzv. gulášového socialismu, jemuž ovšem předcházela léta brutálního účtování s poraženou opozicí.

O neprávem opomíjené kapitole evropských novodobých dějin budou hovořit historici Jan Adamec a Pavel Žáček spolu s politickým komentátorem Bohumilem Doležalem.

Moderuje David Svoboda.

Cyklus večerů Muzea paměti XX. století a Knihovny Václava Havla.

Erasmus, Spinoza, Cleveringa, Havel aneb Chvála bláznivosti

Erasmus, Spinoza, Cleveringa, Havel aneb Chvála bláznivosti

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. listopad 2021, 19:00 – 20:30

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH • Dvacátého šestého listopadu 1940, šest měsíců po okupaci Nizozemí nacistickými vojsky, vystoupilo na protest proti propouštění svých holandských kolegů několik profesorů univerzity v Leidenu v čele s profesorem práva Rudolphem Cleveringou. S protestní přednáškou věnovanou židovskému filosofu Baruchu Spinozovi vystoupil i profesor teologie Lambertus Jacobus Van Holk. Cleveringa byl zatčen a strávil zbytek okupace ve vězení. Na počest těchto odvážných gest se v Holandsku a řadě dalších zemí každoročně koná Cleveringova přednáška na téma související s vládou zákona, svobodou a zodpovědností.

Třináctého listopadu 1986 přečetl v rotterdamské katedrála za přítomnosti Jejího Veličenstva královny Beatrice a dalších předních osobností holandského veřejného života herec Jan Tříska děkovnou přednášku Václava Havla při příležitosti udělení Ceny Erasma Rotterdamského českému dramatikovi a bojovníku za lidská práva za věrnost vlastnímu svědomí a odvážné vystupování proti potlačování svobody. Václav Havel se slavnostní ceremonie nezúčastnil z obavy, že by mu komunistický režim zabránil vrátit se do vlasti. Ve své přednášce se přihlásil k dědictví velkého holandského humanisty a jeho „chvále bláznovství“, které se dokáže vzepřít společenskému diktátu.

Na počest těchto významných vystoupení, podtrhujících sdílené hodnoty svobody a lidských práv v obou zemích, pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s velvyslanectvím Nizozemského království v České republice a Českým centrem v Rotterdamu slavnostní večer pod záštitou velvyslance Nizozemského království J. E. Daana Huisingy, během kterého vystoupí Antoaneta Dimitrova z Leidenské univerzity, Karel Hvížďala, který zavzpomíná na udělení Ceny Erasma Rotterdamského za rok 1986 Václavu Havlovi, a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Debatu budeme živě přenášet v angličtině, překlad do češtiny pro Vás připravíme do záznamu.

Barack Obama: Země zaslíbená

Barack Obama: Země zaslíbená

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. listopad 2021, 19:00 – 20:00

Uvedení memoárů Baracka Obamy Země zaslíbená. Nahlédnutí do osobního života prvního afroamerického prezidenta Spojených států i do zákulisí nejvyšší americké politiky.

O knize i souvislostech, v nichž ji dnes čteme, budou diskutovat překladatel Martin Svoboda a novinář Daniel Anýž.

Moderuje Jana Sehnálková z Katedry severoamerických studií FSV UK.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71004 záznamů celkově
  • 27933 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40721 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury