Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Program na Prosinec 2021<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Echo z Knihovny: Francie, nový klíčový partner v Evropě

Echo z Knihovny: Francie, nový klíčový partner v Evropě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH • Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo 24 a jejich hosty. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová. V debatě vystoupí Zbyněk Stanjura, kandidát na ministra financí, Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky z francouzské skupiny Société Générale, a další. 

Chce to souhlas – debata o sexualizovaném násilí

Chce to souhlas – debata o sexualizovaném násilí

  • Kde: on-line
  • Kdy: 2. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

Podle odborných výzkumů je v České republice každoročně spácháno přibližně 12 000 znásilnění, z nichž oběti nahlásí jenom okolo 600 případů. To znamená, že přestože u nás v průměru dojde ke 34 znásilněním denně, nahlášeno je jen jedno až dvě z nich. Každá třetí žena se za svůj život setká se sexualizovaným násilím a každá desátá zažije znásilnění. Proč se oběti často nebrání, když je někdo znásilňuje? Proč je pouze 5 % znásilnění ohlášeno na policii? Proč je u nás ukládána podmínka v 50 % případů prokázaného znásilnění? Co to s člověkem udělá, když ho někdo znásilní? Proč potřebujeme novou trestně-právní definici znásilnění? Jak poznat souhlas? A co můžeme my všichni udělat pro to, abychom žili ve společnosti, kde ke znásilnění nedochází tak často?

Na tyto a mnohé další otázky budou odpovídat: Johana Nejedlová, zakladatelka spolku Konsent, Lucie Hrdá, advokátka a zakladatelka iniciativy Beztrestu, a Anna Obermajerová, přeživší sexualizovaného násilí.

Debatu moderuje Irena Hůlová, vedoucí advocacy v Amnesty International ČR.

Dana Němcová: Děj se co děj, nemáte se čeho bát...

Dana Němcová: Děj se co děj, nemáte se čeho bát...

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

Psycholožka Dana Němcová patří k významným ženám poválečné české společnosti. Svými myšlenkami, postoji a charakterem ovlivnila velké množství osobností –⁠ jako představitelka českého disentu let sedmdesátých a osmdesátých a členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, po roce 1989 pak jako poslankyně a charitativní pracovnice, věnující se pomoci druhým zejména ve Výboru dobré vůle –⁠ Nadaci Olgy Havlové.

Během posledních třiceti let poskytla řadu rozhovorů, včetně vzpomínek rozhlasových. Její memoáry jsou cennou součástí české národní paměti. Kniha vychází z dochovaných rozhovorů, výpovědi z nich pečlivě spojuje a vytváří z nich tak souvislé svědectví o ní i o více než šedesáti letech českého kulturního, společenského a veřejného života. Cennou součástí knihy je její bohatý fotografický doprovod. Editorem textu svazku, vycházejícího v koedici s Ústavem pro studium totalitních režimů, je Jan Horník.

S Danou Němcovou a Janem Horníkem hovoří Jáchym Topol.

Večer uvádí Jan Šulc.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Torst a Ústavem pro studium totalitních režimů. 

 
Debata s Respektem: Interrupce v Polsku

Debata s Respektem: Interrupce v Polsku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH • Další zpřísnění potratové politiky sice v Polsku neprošlo, nadále jsou tam ale interrupce de facto nelegální. Téma se nás ale netýká jen proto, že jde o dění v sousední zemi. Přelévá se k nám kvůli pokračujícímu právnímu sporu o to, jestli je v souladu s českým právem poskytovat Polkám interrupce v tuzemských zdravotnických zařízeních. 

Pozvání do debaty přijala právnička specializující se na zdravotnické právo Barbora Vráblová Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky.

Debatu moderuje Silvie Lauder.

Knihovna VH na zimním KNIHEXu

Knihovna VH na zimním KNIHEXu

  • Kde: Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306, Praha 7-Holešovice
  • Kdy: 11. prosinec 2021, 10:00 – 12. prosinec 2021, 20:00

Navštivte stánek Knihovny Václava Havla na tradičním předvánočním jarmarku malých nakladatelů, který se tentokrát bude konat v holešovické tržnici, v hale č. 13. Přivezeme jak osvědčené tituly z naší produkce, tak i podzimní knižní novinky: Bláhové psaní Filipa Topola a Někam jsem to ukryl, desítky let ztracenou a nedávno znovu objevenou reportáž Václava Havla z doby počátků Charty 77 a jeho prvního uvěznění.

Hudební večer: Ester Kočičková a Lubomír Nohavica

Hudební večer: Ester Kočičková a Lubomír Nohavica

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

Ester Kočičková, zpěvačka a textařka, a Lubomír Nohavica, zpívající skladatel a klavírista, tvoří více než dvacet let pozoruhodnou autorsko-interpretační dvojici, o jejíž existenci se však z médií příliš seriózního nedozvíte. Asi proto, že Lubomír není Jaromír a Ester bývá řazena do škatulky Komik v sukních. Přesto mají věrné posluchače po celé republice. Pražské publikum je mohlo pravidelně vídat v Salmovské literární kavárně a v posledních letech na větším pódiu Malostranské besedy. Tam si také nastavili vyšší laťku, aby pustili nové podněty a svěží vítr do svého „manželství v písních“ - v písních s důrazem na text, jak oba šansonům říkají; v písních poctivě se vyhýbajících slovním i hudebním klišé, která tento žánr charakterizují.

Svůj komorní recitál doporučují všem, kdo si od šansonu neslibují jen patos, ale ocení i vtip.

Pořadem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka ČRo.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Výjimečný stav v Polsku

Výjimečný stav v Polsku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. prosinec 2021, 19:00 – 20:00

Tanky, vojáci a obrněné transportéry v ulicích, desítky mrtvých, tisíce internovaných. Před čtyřiceti lety, 13. prosince 1981, byl vyhlášen v Polsku výjimečný stav. V té době bylo v opozičním hnutí Solidarita, založeném gdaňským elektrikářem Lechem Walesou, přes 9 milionů lidí. Po vyhlášení výjimečného stavu byla zrušena svoboda shromažďování, stejně jako právo na stávku, v celé zemi byla vypojena telefonní a telegrafní síť. Hranice byly neprodyšně uzavřeny, v noci platil zákaz vycházení, veřejná správa a velké podniky podléhaly vojenskému režimu.

O polských událostech roku 1981 přijdou debatovat Kamil Dworaczek, historik z polského Ústavu národní paměti, historik Petr Blažek a další hosté.

Moderuje ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Úvodní slovo pronese Mirosław Jasiński, spoluzakladatel Polsko-československé solidarity.

Cyklus večerů Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

Lidskoprávní dimenze zahraniční politiky vůči Bělorusku, Ukrajině a Turecku

Lidskoprávní dimenze zahraniční politiky vůči Bělorusku, Ukrajině a Turecku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. prosinec 2021, 19:00 – 21:00

​Česká zahraniční politika by měla podporovat demokratizaci a respekt k lidským právům jako jednu ze svých hlavních ideových linií. To se týká i jejího postoje k událostem v Bělorusku, Turecku a Ukrajině, které leží na hranici Evropské unie a představují pro ni riziko i příležitost. Panel s odborníky na tyto tři země diskusi se zaměří na problémy a překážky demokratizace těchto tří zemí, odhalí některá málo známá fakta a vysvětlí, proč zrovna Česká republika má ve vztahu k těmto zemím unikátní postavení.

Řečníci: Petr Hlaváček, historik a koordinátor Collegium Europaeum – výzkumné skupiny pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR v Praze, a Jolyon Naegele, novinář a politický analytik.

Moderuje Lucie Tungul, politoložka, odbornice na Turecko.

Akce se koná ve spolupráci Knihovny Václava Havla s politickým institutem TOPAZ a think tankem Evropské lidové strany, WMCES.

10 let bez Václava Havla: on-line premiéra vzpomínkového rozhovoru s Jeho Svatostí 14. dalajlamou

10 let bez Václava Havla: on-line premiéra vzpomínkového rozhovoru s Jeho Svatostí 14. dalajlamou

  • Kde: www.havelchannel.cz
  • Kdy: 17. prosinec 2021, 18:00 – 18:30

Jeho Svatost 14. dalajlama: Nejlepší způsob, jak vzpomínat na přítele, je dál šířit jeho odkaz

V letošním rozhovoru s Michaelem Žantovským vzpomíná Jeho Svatost 14. dalajlama na Václava Havla,  jako na člověka s absolutní oddaností demokracii a svobodě a svého důvěrného přítele. Nechává nahlédnout do své pracovny, v níž má Václav Havel své pevné místo, obrací se k jeho následovatelům a přátelům a připomíná hodnoty, které je spojovaly.

Na počátku ojedinělého přátelství mezi tibetským duchovním vůdcem a českým dramatikem a politikem bylo jejich první setkání na počátku února 1990 na zámku v Lánech. Za prezidentova života navštívil dalajlama Prahu ještě osmkrát. Pravidelně se účastnil mezinárodních konferencí Forum 2000 na podporu demokracie a lidských práv a nezapomenutelná byla jeho vystoupení na mezináboženských setkáních i setkáních s občany ve sportovních halách. Naposledy navštívil svého už těžce nemocného přítele symbolicky na Mezinárodní den lidských práv 10. prosince 2011.

ON-LINE PREMIÉRA VIDEOROZHOVORU 17. 12. v 18.00 na www.havelchannel.cz a Facebooku Knihovny Václava Havla

 
 
10 let bez Václava Havla: on-line premiéra krátkého studentského filmu Zahradní slavnost

10 let bez Václava Havla: on-line premiéra krátkého studentského filmu Zahradní slavnost

  • Kde: www.havelchannel.cz
  • Kdy: 18. prosinec 2021, 16:00 – 17:00

Osobitý režijně-dramaturgický výklad první divadelní hry Václava Havla je společným projektem studentů DAMU a FAMU. Film vznikl z iniciativy Knihovny Václava Havla k připomínce deseti let uplynulých od smrti Václava Havla.

„I drobné kolečko dokáže otočit velkým soukolím, pokud si najde to správné místo. Havlova hra je především o nefunkčnosti systému, v němž nedochází k přirozené obměně, dělbě moci, ale k trafikaření a střetu zájmů,“ říkají mladí tvůrci filmu.
 
Čím dnes oslovuje hra Václava Havla divadelníky podobně mladé, jako byl on v době slavné premiéry v Divadle Na zábradlí? Odpověď formou specifického filmového díla naleznou diváci na internetové televizi www.havelchannel.cz a na FB Knihovny Václava Havla.
 
Hrají: Barbora Vágnerová, Viktor Kuzník, Petr Matyáš Cibulka, Daniel Toman, Marek Frňka, režie: Kateřina Popiolková, Petr Vlček, dramaturgie: Tomáš Ráliš, kamera: Filip Kettner, scénografie a kostýmy: Pavlína Chroňáková, střih: Sebastian Kučkovský, zvuk: Ondřej Rozum, produkce: Valeria Borkovcová
 
ON-LINE PREMIÉRA 18. prosince v 16.00 hodin na www.havelchannel.cz a Facebooku Knihovny Václava Havla 
 

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70669 záznamů celkově
  • 27598 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40557 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury