Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Jak udržitelná je olympiáda?  12/01/22

Co zbylo z původní myšlenky olympijských her a jakou roli v nich dnes hraje politika? Jaká je budoucnost tohoto sportovního klání s ohledem na udržitelnost a ekologii? Nový díl podcastu Občané z Ostrovní se věnuje fenoménu olympijských her, jejichž další ročník začne každým dnem v čínském Pekingu. O sportu se často říká, že do něj politika nepatří, ale zvlášť u olympiády pozorujeme v posledních letech opak. Hry se konají v zemích, kde se potlačují lidská práva a kde vládnou autoritativní režimy, ostatní země se proti tomu různě vymezují. Docent František Kolář z FTVS UK však vysvětluje, že politika sport ovlivňuje už od konce 19. století. Navíc dodává, že na místo konání her nemá vliv zdaleka jenom politika, ale především finanční zájmy sponzorů. Budoucí tvář olympiády vzbuzuje řadu otázek jak kvůli udržitelnosti a ekologii, tak také z hlediska nových sportovních disciplín. Podcastem provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, na webu Havel Channel nebo sledovat na Instagramu. Více

Ilustrace

Po škole | Rozhovory s inspirativními středoškoláky  06/01/22

Série Po škole připravovaná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a České středoškolské unie přináší rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. Ve čtvrtém díle si moderátorka České středoškolské unie Kieu Ngan Nguyen povídá s Patrikem Vácalem, studentem Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni, který se už několik let kromě studia věnuje i podnikání. S kamarádem rozjel knižní startup podporující půjčování knih. V rozhovoru Patrik vysvětluje, co podnikání v tomto věku obnáší, kolik mu věnuje času i jaké má plány do budoucna. Kromě podnikání je Patrik také na stáži v Akademii věd, kde se zabývá umělou inteligencí a právě okolo ní se točí další část rozhovoru. Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

Ilustrace

E-shop Knihovny VH  22/12/21

Milí příznivci Knihovny Václava Havla, dnešním dnem počínaje uzavíráme objednávky v našem e-shopu. Na další se budeme těšit po 6. lednu 2022. Děkujeme vám za pochopení a přejeme krásné vánoční svátky

Ilustrace

Kde domov můj aneb dostupnost bydlení  21/12/21

Bydlení je pro současné mladé lidi velké téma. Kde budeme jednou bydlet? Staví se v Česku dostatečně? Jsou cestou z krize městské byty, nebo více výškových staveb? A jsou nově vznikající projekty udržitelné a více zelené? O krizi bydlení, jednom z velkých témat současnosti, o možných cestách řešení, o spolupráci měst a developerů i o tom, jaká je situace v zahraničí mluví architekt Jakub Nakládal. Podcastem provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občanéVíce

Program na Říjen 2021<>

Václav Havel: Moc bezmocných

Václav Havel: Moc bezmocných

 • Kde: Valdštejnská zahrada, Letenská 123/4, Praha – Malá Strana
 • Kdy: 15. září 2021, 18:00 – 24. říjen 2021, 20:00

Výstava se koná u příležitosti nedožitých 85. narozenin a 10. výročí úmrtí Václava Havla.

Václav Havel: Moc bezmocných je výstava inspirovaná stejnojmenným a patrně nejznámějším esejem Václava Havla, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků; kromě většiny evropských také například do čínštiny, hindštiny, indonéštiny či gruzínštiny. Esej po několik desítiletí inspiruje disent a politickou opozici doslova po celém světě. Jeho nadčasovost a nezávislost na povaze nesvobodného režimu potvrzovali při osobních setkáních s autorem pronásledovaní od Kuby a Venezuely po Bělorusko a Barmu.

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří zvolili atraktivní formu fiktivního rozhovoru, v němž využívají Havlovy myšlenky formulované v Moci bezmocných (1978) a knihách Dopisy Olze (1979‒1982), Dálkový výslech (1986) a Prosím stručně (2006). Texty doprovázejí fotografie různých autorů. Italská verze výstavy měla svou premiéru v Rimini v létě roku 2019 a poté sklidila úspěch v Římě, v Madridu a na dalších místech.

Hlavním smyslem a ambicí výstavy je oslovit zejména mladou generaci po celé Evropě a inspirovat ji k přemýšlení o sobě samé, o světě, o Evropě a o odpovědnosti člověka jako neoddělitelné součásti jeho práv a svobod.

​Výstavu pořádá Senát Parlamentu České republiky, Knihovna Václava Havla, městská část Praha 6 a Meeting Brno. Záštitu nad výstavou převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Mezi Boštíkem, Horáčkem a Havlem

Mezi Boštíkem, Horáčkem a Havlem

 • Kde: Litomyšl
 • Kdy: 3. říjen 2021, 14:00 – 4. říjen 2021, 14:30

Druhá výprava Knihovny Václava Havla mimo stolky pražské kavárny, tentokrát propojující životy soukromě hospodařícího rolníka Jana Boštíka, nakladatele Ladislava Horáčka a Václava Havla.

NEDĚLE 3. října 2021

14.00 Klenutý sál Zámeckého pivovaru
Ladislav Horáček: Prezidentské projevy Václava Havla
Setkání s Annou Freimanovou, editorkou prvních vydání prezidentských projevů Václava Havla

15.00 Klenutý sál Zámeckého pivovaru
Jan Boštík: Mladočovské Jericho
Slavnostní uvedení knižního vydání svébytné kroniky kolektivizace jedné vesnice na Litomyšlsku

16.00 Sloupový sál Zámeckého pivovaru
Evropa ve zpětném zrcátku
Projekt "Jiná Evropa" - soubor unikátních filmových rozhovorů s disidenty i obyčejnými lidmi z východního bloku z konce 80. let minulého století - uvádí Martin Vidlák.

16.30 Výstavní sál Zámeckého pivovaru
Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011
Vernisáž výstavy fotografií Ondřeje Němce

17.30 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel – architektura a urbanismus
Debata Michaela Žantovského s historikem architektury Zdeňkem Lukešem a Evou Jiřičnou (ze záznamu) o obyvatelném světě (Václava Havla)

19.30 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel: Protest
Inscenace jednoaktovky Václava Havla v podání legendárního Divadla na tahu 

21.30 Zámecké návrší 
Jáchym Topol: Trnová dívka – horor a humor doby kamenné
Hutný výběr z folkloru severoamerických indiánů a Eskymáků

 

PONDĚLÍ 4. října 2021

10.00 Výstavní sál v Zámeckém pivovaru
Havel není nuda!
Workshop o lidských právech, občanské společnosti a Václavu Havlovi, vedený Bárou Grečnerovou, šéfkou vzdělávacích programů Knihovny VH. Workshop je určen především studentům středních škol.

13.00 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel tady a teď
Debata s Michaelem Žantovským, ředitelem Knihovny Václava Havla

PO OBA DNY

Knihkupecký krámek Knihovny Václava Havla na Náměstí Václava Havla, nabízející kromě vlastních publikací též čtení z děl Václava Havla v podání Michaela Žantovského, Jáchyma Topola a dalších. (V případě nepříznivého počasí bude přesunut pod okap Zámeckého pivovaru.)

Výstava fotografií Václav Havel 1976–2011  
Výstava fotografií Ondřeje Němce, jednoho z klíčových fotografů českého undergroundu a disentu, představuje Václava Havla neotřele a osobně.  

 
Tváří v tvář současné Číně

Tváří v tvář současné Číně

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt?

Kniha Novinářem v Číně přináší pronikavý vhled do čínské reality, ukazuje ji v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.

Debatu pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad.

S Tomášem Etzlerem hovoří Jáchym Topol.

Jeviště Václava Havla: Divadelní spolek Kašpar - Vernisáž

Jeviště Václava Havla: Divadelní spolek Kašpar - Vernisáž

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Věra má kvartýr. Michal mu dal ksicht. Neudělá Bedřich na návštěvě kiks? „Vaňkovka“ z roku 1975 v podání Nezávislého divadelního spolku Kašpar

Režie Lukáš Jůza, dramaturgie Lenka Bočková, výprava: Petra Krčmářová

Hrají: Jitka Nerudová, Miroslava Tichá a Jan Zadražil

Jeviště Václava Havla. Absurdní divadlo jako zrcadlo i našeho světa. Sérií inscenací her Václava Havla v provedení současných divadelníků připomínáme 85. výročí narození jejich autora.

Hledání kořenů – Rusíni v České republice

Hledání kořenů – Rusíni v České republice

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. říjen 2021, 19:00 – 20:00

V rámci večera věnovaného literatuře a kultuře Rusínů v ČR nám představí své dílo tři autorky s rusínskými kořeny: básnířka a pedagožka Barbora Zavadilová, spisovatelka a psycholožka Irina Malinová a textařka, zpěvačka a herečka Jana Šteflíčková. Součástí vystoupení bude i moderovaná diskuse o jejich životě a vztahu k rusínství a rusínské kultuře.

V rámci večera proběhne i diskuse s autory maturitních, bakalářských či diplomových prací, kteří si jako téma vybrali kulturu a historii Podkarpatské Rusi.

Uvádí Jáchym Topol.

Jáchym Topol a Monika Načeva: Udržuj svou ledničku plnou

Jáchym Topol a Monika Načeva: Udržuj svou ledničku plnou

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Vystoupení Moniky Načevy a Jáchyma Topola, proložené zhudebněnými básněmi autorů a autorek undergroundu, je improvizovaným rozhovorem o poezii a hudbě, svobodě a nesvobodě. Monika Načeva se svým spoluhráčem z kapely Zdivočelí koně, Davidem Kabzanem, zahrají písně ze stejnojmenné desky, která vyšla před rokem. Jáchym Topol s editorem Petrem Ferencem představí knihu Udržuj svou ledničku plnou, písňové texty mj. pro kapely Shrben pohřben, Psí vojáci, Národní třída, Davida Kollera a zejména pro Načevu, která právě vyšla.  

Interfaith Dialogue through Women Leaders' Perspective

Interfaith Dialogue through Women Leaders' Perspective

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. říjen 2021, 18:00 – 20:00

Faith community women leaders from various faiths - both formal and informal - are coming to Prague to share their perspectives on religious freedom in V4 countries and to discuss the importance of inclusion in interfaith dialogue. This is organized by the National Democratic Institute as a part of its program to support interfaith dialogue.

Our speakers will be:
Anna Polcková, Lutheran Priest from Slovakia.
Yael Brunner from the Czech Council of Jewish Women.
Miroslavy Keryk from Our Choice Foundation in Poland.
Dóra Laborczi, Evangelist Theologian and Journalist from Hungary.
 
This event will be moderated by Jan Fingerland, Commentator at the Czech Radio.
 
In cooperation with National Democratic Institute.
Martin Palouš: Seminář o totalitarismu

Martin Palouš: Seminář o totalitarismu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. říjen 2021, 16:00 – 18:00

Cílem semináře diplomata, pedagoga a filozofa Martina Palouše a jeho hostů je otevřít obecnější debatu o totalitarismu jakožto klíčovém jevu, v němž se naplno projevila krize Evropy 20. stol. Jevu, který má nejen svou historii, svou přítomnost, ale i svůj nebezpečný potenciál dnes, na počátku 3. dekády 21. století. Jevu, který stále představuje jedno ze zásadních ohrožení svobody lidstva na celém světe. Diskutovat se bude především o těchto tématech: středoevropská zkušenost s totalitarismem 20. století, přítomnost minulosti – individuální a kolektivní paměť a její místo v aktuálním veřejném diskurzu, zachycení zkušenosti s totalitarismem v literatuře a dalších uměleckých oborech či role umění ve snaze totalitarismu čelit. Seminář proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení.

Tento pořad vzniká ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Florida International University.

Více podrobností najdete na vaclavhavel.cz.

Mene Tekel: Ale ještě horší mne čekalo

Mene Tekel: Ale ještě horší mne čekalo

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Akce StB proti vybraným sociálním skupinám v dokumentech a vzpomínkách.

Komunistický režim začal ihned po převzetí moci účtovat se svými nepřáteli i se společenskými skupinami, které vnímal jako hrozbu. Církev, soukromí zemědělci, organizace jako Junák či Sokol a mnoho dalších se stali terčem rozsáhlých a systémových represí. 

Dokumentární pásmo s ukázkami z pamětí, vyšetřovacích protokolů i dobových dokumentů připravilo Muzeum paměti XX. století. Diskuze se uskuteční v rámci patnáctého ročníku festivalu proti totalitě Mene Tekel ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Hosté: Jan Kalous, Petr Blažek, David Svoboda Veronika Bendová

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. říjen 2021, 15:30 – 17:00

Setkání a autogramiáda autorů jubilejního 20. Velkého knižního čtvrtku. V Knihovně Václava Havla přivítáme autorky a autory letošních novinek: Pavlu Horákovou, Andreu Sedláčkovou, Evu Umlaufovou, Petru Klabouchovou, Martina Sodomku, Martina Jonáše, editory Michala Plzáka s Lucií Vopálenskou, překladatele Tomáše Havla a Raniho Tolimata nebo redaktorku Martinu Mašínovou. Někteří z autorů vás pozdraví ze zahraničí na krátkém videu.

Setkání moderuje Petr Vizina.

Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Velkého knižního čtvrtku.

Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě

Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Šumava se svou bohatou historií je uctívaná a obdivovaná, je však také ohniskem politických zájmů a ekologických střetů. Kniha Ondřeje Fibicha začíná rokem 1980, kdy skrze přátelství s muklem, básníkem i knězem strašínským F. D. Merthem vstoupil do dialogu s tehdy zadrátovanou Šumavou. Postupně se vyjevovala její nejednoznačná tvář a bylo potřeba se k ní přiblížit mnoha různorodými prostředky. Dílo orchestrálně zvučí pomocí esejů, pověstí, pohádek, filozofie i mystiky, nahlíží na temné příběhy s pochopením a dobírá se jasného poselství. Odsunuté Šumaváky i jejich tradice je třeba začlenit do dějin i myslí. Jenom tak je možné, aby současní obyvatelé i návštěvníci prosperovali a nechovali se k přírodě i ke zdejší minulosti pouze kořistnicky.

Kmotrou knihy je Anna Fauknerová.

V debatě o díle vystoupí Ondřej Fibich, Martin Patřičný, Petr Vopelka a Vladimír Just

Debata s Respektem: Kam dál po volbách

Debata s Respektem: Kam dál po volbách

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Volby jsou za námi, drama zdaleka nekončí. A to nejen kvůli otázkám obestírajícím zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Jakou vládu můžeme čekat od koalice pěti stran? Co bude největší komplikace při jejím sestavení? Míří Andrej Babiš skutečně do opozice? Jak celou situaci (ne)ovlivňuje prezident?

Pozvání přijali reportérka Respektu Ivana Svobodová a ústavní právník Jan Wintr.

Večer moderuje Silvie Lauder

Hudební večer: Miroslav Kemel a Vladimír Javorský

Hudební večer: Miroslav Kemel a Vladimír Javorský

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Hostem říjnového hudebního večera bude dlouholetý přední český karikaturista a písničkář Miroslav Kemel. Písně skládá od druhé poloviny osmdesátých let a jeho tvorba balancuje na pomezí vícero žánrů – od balad přes šanson a blues, až po chytlavé hospodské písně. Velký důraz klade na texty, z velké většiny inspirované skutečně prožitými událostmi. Snaží se pod jednoduchými příběhy hledat něco, co nás přesahuje. Vydal tři studiová alba – Krajem šel anděl (2011), Nic víc (2014) a Ryby a raci (2018). V Knihovně zahraje v duu s Vladimírem Javorským.

Pořadem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka na ČRo.

Underground a Československo, 1981–1986

Underground a Československo, 1981–1986

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. říjen 2021, 10:00 – 17:00

​Časové vymezení šesté mezinárodní konference o českém undergroundu nebylo, stejně jako u předchozích ročníků, zvoleno náhodně. Nová fáze eskalace studené války se odrazila na zesílených represích vůči domácí opozici. Po procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných zahájil komunistický režim druhé tažení proti undergroundu, vrcholící v listopadu 1981 zásahem vůči časopisu Vokno. Souběžně s pronásledováním disentu vrcholila celostátní akce „Asanace“, která do zahraničí vyhnala celou řadu osob spojených jak s undergroundem, tak s Chartou 77. Státní bezpečnost uvedla, že po celé republice zůstalo aktivních zhruba 60 disidentů. Mohutnost represálií přiměla opozici vážně se zabývat myšlenkou dočasného pozastavení činnosti Charty 77, k čemuž naštěstí nedošlo. Zatímco předchozí dekáda znamenala pro underground jeho vrcholnou, integrační fázi, období první poloviny osmdesátých let představuje jeho dezintegraci, vytváření lokálních ohnisek a provozování vlastní kultury, nezávislé na normalizační moci. Navíc vzniká nová subkultura z řad mládeže: punkové hnutí, záhy se ocitnuvší v zorném poli bezpečnostního aparátu.

Letošní konference se bude věnovat nejen výše uvedenému, ale také mnoha dalším, často neprávem opomíjeným aspektům zvoleného období. Na konferenci opětovně vystoupí přední domácí i zahraniční odborníci na problematiku undergroundu.

PROGRAM
 
9.50
Úvodní slovo Jáchym Topol
 
10.00 – 12.00
První blok (moderuje a diskusi řídí František Stárek Čuňas)
Michal Stehlík: Československo v letech 1981–1986
Ladislav Kudrna: Český underground 1981–1986
Barbara Bothová: Locomotiv GT versus Balaton - pop music v Maďarsku v 70. – 80. rokoch
Lukáš Haberland: Severomoravský underground, první polovina 80. let
 
12.00 – 12.15
Diskuse
 
12.15 – 13.30
Přestávka na oběd
 
13.30 – 17.00
Druhý blok (moderuje a diskusi řídí Ladislav Kudrna)
František Stárek Čuňas: První proces proti Voknu
Martin Valenta: Underground v Informacích o Chartě 77
Petra Veselá: Rituály těla a ambivalence. Antropologické aspekty reálného socialismu
 
15.00 – 15.30
Diskuse a pauza na kávu
Zdeněk Nešpor: Folk a (hudební) underground – cesta tam a zase zpátky
Jan Blüml: Neoficiální rockové fankluby
Miroslav Michela: Punkové hnutí
 
17.00 – 17.15
Diskuse a slovo závěrem (Ladislav Kudrna)
 

Konferenci pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a Knihovna Václava Havla.

 
Čas od času #6: O streetworku s Janem Desenským

Čas od času #6: O streetworku s Janem Desenským

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Přístup Housing first dorazil do Čech. Jaké jsou první zkušenosti a výsledky? Vyplatí se zabydlování lidí z ulice? Jaká je role profesionální pomoci a občanské společnosti v návratu sociálně vyloučených do společnosti? O tom si budeme povídat s ředitelem Domu Karla Larssona Armády spásy Janem Desenským.

Moderuje Adéla Paulík Lichková, moderátorka rádia Wave. 

Další díl diskuzního cyklu ČAS od ČASu pořádá Česká asociace Streetwork ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Večery s reportéry: Jaká je cena vašeho trička?

Večery s reportéry: Jaká je cena vašeho trička?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Pád osmiposchoďové textilní továrny Rana Plaza v Dháce, v jejíž troskách zůstalo v roce 2013 více než tisíc lidí, světem rychlé a levné módy neotřásl. Polský reportér Marek Rabij, který se zaměřuje na jižní Asii, ale také globalizaci a její vliv na náš každodenní život, se do Bangladéše osobně vydal, a to několikrát. Zjišťoval, jak vznikají značková trička a džíny i móda z diskontu, kolik za to lidé na místě dostanou zaplaceno, a jestli to nějak souvisí s cenou v evropských obchodech. Jeho reportážní kniha Život na míru právě teď vyšla česky v nakladatelství Absynt.

Diskuse se zúčastní také Karolína Břinková, šéfredaktorka magazínu Slow Femme, který se věnuje udržitelné módě. 

Setkání uvede překladatelka knihy a polonistka Michala Benešová.

Diskuse proběhne polsky s tlumočením do češtiny.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem Praha.

Echo z Knihovny: Polský střet s Evropou a naše role v něm

Echo z Knihovny: Polský střet s Evropou a naše role v něm

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo a jejich hosty. Pozvání k říjnové diskusi přijali: Alexandr Vondra (poslanec Evropského parlamentu a místopředseda ODS), Maciej Ruczaj (ředitel Polského institutu Praha) a Josef Baxa (soudce Nejvyššího správního soudu). Diskusi moderuje Dalibor Balšínek, šéfredaktor týdeníku Echo.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Maturita21

Cílem vzdělávacího projektu Maturita21 je formou krátkých videopřednášek zapojit do výuky, a to zejména občanské nauky, aktuální témata, která jsou důležitá pro schopnost mladého člověka orientovat se v dnešním světě. Z tohoto důvodu se projekt s nadsázkou jmenuje “maturita”.

Ilustrace

Havel k maturitě

Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel! Jestli tápete, co tím chtěl autor říci, nalaďte si novou podcastovou sérii Knihovny Václava Havla. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

Ilustrace

Webinář: Ne svobodná tvorba

Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Ilustrace

Webinář: Moc bezmocných

Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce

Virtuální expozice Václav Havel v kostce zasazuje životní osudy Václava Havla do širších kulturně historických souvislostí ve čtyřech chronologicky vymezených kapitolách s bohatým obrazovým doprovodem.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Každý může změnit svět

Výstava určená zejména základním a středním školám provází na šesti panelech životem Václava...

Ilustrace

Václav Havel: Moc bezmocných

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří...

Ilustrace

Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011

Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 54270 záznamů celkově
 • 15311 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2110 fotografií
 • 350 video záznamů
 • 565 audio záznamů
 • 6585 dopisů
 • 15000 textů o VH
 • 7619 knih
 • 31291 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury