Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Říjen 2021<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Václav Havel: Moc bezmocných

Václav Havel: Moc bezmocných

  • Kde: Valdštejnská zahrada, Letenská 123/4, Praha – Malá Strana
  • Kdy: 15. září 2021, 18:00 – 24. říjen 2021, 20:00

Výstava se koná u příležitosti nedožitých 85. narozenin a 10. výročí úmrtí Václava Havla.

Václav Havel: Moc bezmocných je výstava inspirovaná stejnojmenným a patrně nejznámějším esejem Václava Havla, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků; kromě většiny evropských také například do čínštiny, hindštiny, indonéštiny či gruzínštiny. Esej po několik desítiletí inspiruje disent a politickou opozici doslova po celém světě. Jeho nadčasovost a nezávislost na povaze nesvobodného režimu potvrzovali při osobních setkáních s autorem pronásledovaní od Kuby a Venezuely po Bělorusko a Barmu.

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří zvolili atraktivní formu fiktivního rozhovoru, v němž využívají Havlovy myšlenky formulované v Moci bezmocných (1978) a knihách Dopisy Olze (1979‒1982), Dálkový výslech (1986) a Prosím stručně (2006). Texty doprovázejí fotografie různých autorů. Italská verze výstavy měla svou premiéru v Rimini v létě roku 2019 a poté sklidila úspěch v Římě, v Madridu a na dalších místech.

Hlavním smyslem a ambicí výstavy je oslovit zejména mladou generaci po celé Evropě a inspirovat ji k přemýšlení o sobě samé, o světě, o Evropě a o odpovědnosti člověka jako neoddělitelné součásti jeho práv a svobod.

​Výstavu pořádá Senát Parlamentu České republiky, Knihovna Václava Havla, městská část Praha 6 a Meeting Brno. Záštitu nad výstavou převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Mezi Boštíkem, Horáčkem a Havlem

Mezi Boštíkem, Horáčkem a Havlem

  • Kde: Litomyšl
  • Kdy: 3. říjen 2021, 14:00 – 4. říjen 2021, 14:30

Druhá výprava Knihovny Václava Havla mimo stolky pražské kavárny, tentokrát propojující životy soukromě hospodařícího rolníka Jana Boštíka, nakladatele Ladislava Horáčka a Václava Havla.

NEDĚLE 3. října 2021

14.00 Klenutý sál Zámeckého pivovaru
Ladislav Horáček: Prezidentské projevy Václava Havla
Setkání s Annou Freimanovou, editorkou prvních vydání prezidentských projevů Václava Havla

15.00 Klenutý sál Zámeckého pivovaru
Jan Boštík: Mladočovské Jericho
Slavnostní uvedení knižního vydání svébytné kroniky kolektivizace jedné vesnice na Litomyšlsku

16.00 Sloupový sál Zámeckého pivovaru
Evropa ve zpětném zrcátku
Projekt "Jiná Evropa" - soubor unikátních filmových rozhovorů s disidenty i obyčejnými lidmi z východního bloku z konce 80. let minulého století - uvádí Martin Vidlák.

16.30 Výstavní sál Zámeckého pivovaru
Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011
Vernisáž výstavy fotografií Ondřeje Němce

17.30 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel – architektura a urbanismus
Debata Michaela Žantovského s historikem architektury Zdeňkem Lukešem a Evou Jiřičnou (ze záznamu) o obyvatelném světě (Václava Havla)

19.30 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel: Protest
Inscenace jednoaktovky Václava Havla v podání legendárního Divadla na tahu 

21.30 Zámecké návrší 
Jáchym Topol: Trnová dívka – horor a humor doby kamenné
Hutný výběr z folkloru severoamerických indiánů a Eskymáků

 

PONDĚLÍ 4. října 2021

10.00 Výstavní sál v Zámeckém pivovaru
Havel není nuda!
Workshop o lidských právech, občanské společnosti a Václavu Havlovi, vedený Bárou Grečnerovou, šéfkou vzdělávacích programů Knihovny VH. Workshop je určen především studentům středních škol.

13.00 Jízdárna na Zámeckém návrší
Václav Havel tady a teď
Debata s Michaelem Žantovským, ředitelem Knihovny Václava Havla

PO OBA DNY

Knihkupecký krámek Knihovny Václava Havla na Náměstí Václava Havla, nabízející kromě vlastních publikací též čtení z děl Václava Havla v podání Michaela Žantovského, Jáchyma Topola a dalších. (V případě nepříznivého počasí bude přesunut pod okap Zámeckého pivovaru.)

Výstava fotografií Václav Havel 1976–2011  
Výstava fotografií Ondřeje Němce, jednoho z klíčových fotografů českého undergroundu a disentu, představuje Václava Havla neotřele a osobně.  

 
Tváří v tvář současné Číně

Tváří v tvář současné Číně

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt?

Kniha Novinářem v Číně přináší pronikavý vhled do čínské reality, ukazuje ji v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.

Debatu pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad.

S Tomášem Etzlerem hovoří Jáchym Topol.

Jeviště Václava Havla: Divadelní spolek Kašpar - Vernisáž

Jeviště Václava Havla: Divadelní spolek Kašpar - Vernisáž

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Věra má kvartýr. Michal mu dal ksicht. Neudělá Bedřich na návštěvě kiks? „Vaňkovka“ z roku 1975 v podání Nezávislého divadelního spolku Kašpar

Režie Lukáš Jůza, dramaturgie Lenka Bočková, výprava: Petra Krčmářová

Hrají: Jitka Nerudová, Miroslava Tichá a Jan Zadražil

Jeviště Václava Havla. Absurdní divadlo jako zrcadlo i našeho světa. Sérií inscenací her Václava Havla v provedení současných divadelníků připomínáme 85. výročí narození jejich autora.

Hledání kořenů – Rusíni v České republice

Hledání kořenů – Rusíni v České republice

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. říjen 2021, 19:00 – 20:00

V rámci večera věnovaného literatuře a kultuře Rusínů v ČR nám představí své dílo tři autorky s rusínskými kořeny: básnířka a pedagožka Barbora Zavadilová, spisovatelka a psycholožka Irina Malinová a textařka, zpěvačka a herečka Jana Šteflíčková. Součástí vystoupení bude i moderovaná diskuse o jejich životě a vztahu k rusínství a rusínské kultuře.

V rámci večera proběhne i diskuse s autory maturitních, bakalářských či diplomových prací, kteří si jako téma vybrali kulturu a historii Podkarpatské Rusi.

Uvádí Jáchym Topol.

Jáchym Topol a Monika Načeva: Udržuj svou ledničku plnou

Jáchym Topol a Monika Načeva: Udržuj svou ledničku plnou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Vystoupení Moniky Načevy a Jáchyma Topola, proložené zhudebněnými básněmi autorů a autorek undergroundu, je improvizovaným rozhovorem o poezii a hudbě, svobodě a nesvobodě. Monika Načeva se svým spoluhráčem z kapely Zdivočelí koně, Davidem Kabzanem, zahrají písně ze stejnojmenné desky, která vyšla před rokem. Jáchym Topol s editorem Petrem Ferencem představí knihu Udržuj svou ledničku plnou, písňové texty mj. pro kapely Shrben pohřben, Psí vojáci, Národní třída, Davida Kollera a zejména pro Načevu, která právě vyšla.  

Interfaith Dialogue through Women Leaders' Perspective

Interfaith Dialogue through Women Leaders' Perspective

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. říjen 2021, 18:00 – 20:00

Faith community women leaders from various faiths - both formal and informal - are coming to Prague to share their perspectives on religious freedom in V4 countries and to discuss the importance of inclusion in interfaith dialogue. This is organized by the National Democratic Institute as a part of its program to support interfaith dialogue.

Our speakers will be:
Anna Polcková, Lutheran Priest from Slovakia.
Yael Brunner from the Czech Council of Jewish Women.
Miroslavy Keryk from Our Choice Foundation in Poland.
Dóra Laborczi, Evangelist Theologian and Journalist from Hungary.
 
This event will be moderated by Jan Fingerland, Commentator at the Czech Radio.
 
In cooperation with National Democratic Institute.
Martin Palouš: Seminář o totalitarismu

Martin Palouš: Seminář o totalitarismu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. říjen 2021, 16:00 – 18:00

Cílem semináře diplomata, pedagoga a filozofa Martina Palouše a jeho hostů je otevřít obecnější debatu o totalitarismu jakožto klíčovém jevu, v němž se naplno projevila krize Evropy 20. stol. Jevu, který má nejen svou historii, svou přítomnost, ale i svůj nebezpečný potenciál dnes, na počátku 3. dekády 21. století. Jevu, který stále představuje jedno ze zásadních ohrožení svobody lidstva na celém světe. Diskutovat se bude především o těchto tématech: středoevropská zkušenost s totalitarismem 20. století, přítomnost minulosti – individuální a kolektivní paměť a její místo v aktuálním veřejném diskurzu, zachycení zkušenosti s totalitarismem v literatuře a dalších uměleckých oborech či role umění ve snaze totalitarismu čelit. Seminář proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení.

Tento pořad vzniká ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Florida International University.

Více podrobností najdete na vaclavhavel.cz.

Mene Tekel: Ale ještě horší mne čekalo

Mene Tekel: Ale ještě horší mne čekalo

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Akce StB proti vybraným sociálním skupinám v dokumentech a vzpomínkách.

Komunistický režim začal ihned po převzetí moci účtovat se svými nepřáteli i se společenskými skupinami, které vnímal jako hrozbu. Církev, soukromí zemědělci, organizace jako Junák či Sokol a mnoho dalších se stali terčem rozsáhlých a systémových represí. 

Dokumentární pásmo s ukázkami z pamětí, vyšetřovacích protokolů i dobových dokumentů připravilo Muzeum paměti XX. století. Diskuze se uskuteční v rámci patnáctého ročníku festivalu proti totalitě Mene Tekel ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Hosté: Jan Kalous, Petr Blažek, David Svoboda Veronika Bendová

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. říjen 2021, 15:30 – 17:00

Setkání a autogramiáda autorů jubilejního 20. Velkého knižního čtvrtku. V Knihovně Václava Havla přivítáme autorky a autory letošních novinek: Pavlu Horákovou, Andreu Sedláčkovou, Evu Umlaufovou, Petru Klabouchovou, Martina Sodomku, Martina Jonáše, editory Michala Plzáka s Lucií Vopálenskou, překladatele Tomáše Havla a Raniho Tolimata nebo redaktorku Martinu Mašínovou. Někteří z autorů vás pozdraví ze zahraničí na krátkém videu.

Setkání moderuje Petr Vizina.

Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Velkého knižního čtvrtku.

Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě

Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Šumava se svou bohatou historií je uctívaná a obdivovaná, je však také ohniskem politických zájmů a ekologických střetů. Kniha Ondřeje Fibicha začíná rokem 1980, kdy skrze přátelství s muklem, básníkem i knězem strašínským F. D. Merthem vstoupil do dialogu s tehdy zadrátovanou Šumavou. Postupně se vyjevovala její nejednoznačná tvář a bylo potřeba se k ní přiblížit mnoha různorodými prostředky. Dílo orchestrálně zvučí pomocí esejů, pověstí, pohádek, filozofie i mystiky, nahlíží na temné příběhy s pochopením a dobírá se jasného poselství. Odsunuté Šumaváky i jejich tradice je třeba začlenit do dějin i myslí. Jenom tak je možné, aby současní obyvatelé i návštěvníci prosperovali a nechovali se k přírodě i ke zdejší minulosti pouze kořistnicky.

Kmotrou knihy je Anna Fauknerová.

V debatě o díle vystoupí Ondřej Fibich, Martin Patřičný, Petr Vopelka a Vladimír Just

Debata s Respektem: Kam dál po volbách

Debata s Respektem: Kam dál po volbách

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Volby jsou za námi, drama zdaleka nekončí. A to nejen kvůli otázkám obestírajícím zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Jakou vládu můžeme čekat od koalice pěti stran? Co bude největší komplikace při jejím sestavení? Míří Andrej Babiš skutečně do opozice? Jak celou situaci (ne)ovlivňuje prezident?

Pozvání přijali reportérka Respektu Ivana Svobodová a ústavní právník Jan Wintr.

Večer moderuje Silvie Lauder

Hudební večer: Miroslav Kemel a Vladimír Javorský

Hudební večer: Miroslav Kemel a Vladimír Javorský

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Hostem říjnového hudebního večera bude dlouholetý přední český karikaturista a písničkář Miroslav Kemel. Písně skládá od druhé poloviny osmdesátých let a jeho tvorba balancuje na pomezí vícero žánrů – od balad přes šanson a blues, až po chytlavé hospodské písně. Velký důraz klade na texty, z velké většiny inspirované skutečně prožitými událostmi. Snaží se pod jednoduchými příběhy hledat něco, co nás přesahuje. Vydal tři studiová alba – Krajem šel anděl (2011), Nic víc (2014) a Ryby a raci (2018). V Knihovně zahraje v duu s Vladimírem Javorským.

Pořadem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka na ČRo.

Underground a Československo, 1981–1986

Underground a Československo, 1981–1986

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. říjen 2021, 10:00 – 17:00

​Časové vymezení šesté mezinárodní konference o českém undergroundu nebylo, stejně jako u předchozích ročníků, zvoleno náhodně. Nová fáze eskalace studené války se odrazila na zesílených represích vůči domácí opozici. Po procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných zahájil komunistický režim druhé tažení proti undergroundu, vrcholící v listopadu 1981 zásahem vůči časopisu Vokno. Souběžně s pronásledováním disentu vrcholila celostátní akce „Asanace“, která do zahraničí vyhnala celou řadu osob spojených jak s undergroundem, tak s Chartou 77. Státní bezpečnost uvedla, že po celé republice zůstalo aktivních zhruba 60 disidentů. Mohutnost represálií přiměla opozici vážně se zabývat myšlenkou dočasného pozastavení činnosti Charty 77, k čemuž naštěstí nedošlo. Zatímco předchozí dekáda znamenala pro underground jeho vrcholnou, integrační fázi, období první poloviny osmdesátých let představuje jeho dezintegraci, vytváření lokálních ohnisek a provozování vlastní kultury, nezávislé na normalizační moci. Navíc vzniká nová subkultura z řad mládeže: punkové hnutí, záhy se ocitnuvší v zorném poli bezpečnostního aparátu.

Letošní konference se bude věnovat nejen výše uvedenému, ale také mnoha dalším, často neprávem opomíjeným aspektům zvoleného období. Na konferenci opětovně vystoupí přední domácí i zahraniční odborníci na problematiku undergroundu.

PROGRAM
 
9.50
Úvodní slovo Jáchym Topol
 
10.00 – 12.00
První blok (moderuje a diskusi řídí František Stárek Čuňas)
Michal Stehlík: Československo v letech 1981–1986
Ladislav Kudrna: Český underground 1981–1986
Barbara Bothová: Locomotiv GT versus Balaton - pop music v Maďarsku v 70. – 80. rokoch
Lukáš Haberland: Severomoravský underground, první polovina 80. let
 
12.00 – 12.15
Diskuse
 
12.15 – 13.30
Přestávka na oběd
 
13.30 – 17.00
Druhý blok (moderuje a diskusi řídí Ladislav Kudrna)
František Stárek Čuňas: První proces proti Voknu
Martin Valenta: Underground v Informacích o Chartě 77
Petra Veselá: Rituály těla a ambivalence. Antropologické aspekty reálného socialismu
 
15.00 – 15.30
Diskuse a pauza na kávu
Zdeněk Nešpor: Folk a (hudební) underground – cesta tam a zase zpátky
Jan Blüml: Neoficiální rockové fankluby
Miroslav Michela: Punkové hnutí
 
17.00 – 17.15
Diskuse a slovo závěrem (Ladislav Kudrna)
 

Konferenci pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a Knihovna Václava Havla.

 
Čas od času #6: O streetworku s Janem Desenským

Čas od času #6: O streetworku s Janem Desenským

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Přístup Housing first dorazil do Čech. Jaké jsou první zkušenosti a výsledky? Vyplatí se zabydlování lidí z ulice? Jaká je role profesionální pomoci a občanské společnosti v návratu sociálně vyloučených do společnosti? O tom si budeme povídat s ředitelem Domu Karla Larssona Armády spásy Janem Desenským.

Moderuje Adéla Paulík Lichková, moderátorka rádia Wave. 

Další díl diskuzního cyklu ČAS od ČASu pořádá Česká asociace Streetwork ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Večery s reportéry: Jaká je cena vašeho trička?

Večery s reportéry: Jaká je cena vašeho trička?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Pád osmiposchoďové textilní továrny Rana Plaza v Dháce, v jejíž troskách zůstalo v roce 2013 více než tisíc lidí, světem rychlé a levné módy neotřásl. Polský reportér Marek Rabij, který se zaměřuje na jižní Asii, ale také globalizaci a její vliv na náš každodenní život, se do Bangladéše osobně vydal, a to několikrát. Zjišťoval, jak vznikají značková trička a džíny i móda z diskontu, kolik za to lidé na místě dostanou zaplaceno, a jestli to nějak souvisí s cenou v evropských obchodech. Jeho reportážní kniha Život na míru právě teď vyšla česky v nakladatelství Absynt.

Diskuse se zúčastní také Karolína Břinková, šéfredaktorka magazínu Slow Femme, který se věnuje udržitelné módě. 

Setkání uvede překladatelka knihy a polonistka Michala Benešová.

Diskuse proběhne polsky s tlumočením do češtiny.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem Praha.

Echo z Knihovny: Polský střet s Evropou a naše role v něm

Echo z Knihovny: Polský střet s Evropou a naše role v něm

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. říjen 2021, 19:00 – 20:00

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo a jejich hosty. Pozvání k říjnové diskusi přijali: Alexandr Vondra (poslanec Evropského parlamentu a místopředseda ODS), Maciej Ruczaj (ředitel Polského institutu Praha) a Josef Baxa (soudce Nejvyššího správního soudu). Diskusi moderuje Dalibor Balšínek, šéfredaktor týdeníku Echo.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70973 záznamů celkově
  • 27902 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40709 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury