Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní III  16/06/21

Třetí díl podcastové série Občané z Ostrovní přináší povídání o osobních financích a finanční gramotnosti. Hostem tohoto podcastu je Martina Bacíková, zakladatelka neziskové organizace Institut ekonomického vzdělávání a Ekonomické olympiády. Na téma se díváme pohledem mladých lidí, kteří vstupují do samostatného života, stěhují se od rodičů, kombinují práci a školu a začínají si uvědomovat, jak je důležité mít přehled v osobních financích. Dojde také na diskutované téma podnájem versus hypotéka. Podcastem opět provázejí Anna Kleinová a Pavlína Kašparová ze spolku Mladí občané. Podcast můžete poslouchat na Spotify, Havel Channel nebo Instagramu.

Ilustrace

Česká a slovenská transatlantická cena bude udělena Václavu Havlovi in memoriam  14/06/21

Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii ve střední Evropě, bude udělena 15. června v Bratislavě Václavu Havlovi in memoriam. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a GLOBSEC, převezme na slavnostní večeři konference GLOBSEC 2021 ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.  Více

Ilustrace

První Transatlantické dialogy Václava Havla proběhnou v Bratislavě 16. června 2021  14/06/21

Tento nový projekt Knihovny Václava Havla se opírá o mimořádný přínos velkého českého myslitele a státníka k politické, duchovní a kulturní sounáležitosti euroatlantické civilizace na obou březích Atlantiku a bude představovat protějšek úspěšných Evropských dialogů Václava Havla probíhajících již sedmým rokem. Transatlantické dialogy Václava Havla bude Knihovna organizovat v několika tematických okruzích ve spolupráci s dalšími nevládními institucemi v Evropě a severní Americe. Více

Ilustrace

Svjatlana Cichanouská, vůdkyně běloruské opozice, se setkala se zástupci českých nevládních organizací  08/06/21

Vůdkyně běloruské demokratické opozice Svjatlana Cichanouská se během své návštěvy v České republice setkala 8. června se zástupci občanské společnosti.  Více

Fotogalerie

Program na Listopad 2019<>

Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

 • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
 • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

David Hrbek: Slovo, obraz, rokenrol

David Hrbek: Slovo, obraz, rokenrol

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. listopad 2019, 18:00 – 20:00

David Hrbek hovoří s muzikanty, fotografy, spisovateli a skladateli o šedesátkách, rokenrolu, Beatles, o svobodě v umění, ale především o jejich vlastní tvorbě, osobních vzpomínkách a zkušenostech. Mezi zpovídanými je Mike McCartney, Václav Havel, Lou Reed, Suzanne Vega nebo Michael Nyman, zazní ale i historky o Andym Warholovi, Jimim Hendrixovi nebo Ericu Claptonovi.

David Hrbek je lektor Muzea umění v Olomouci, dramaturg Scénických rozhovorů ve Švandově divadle, občasný muzikant, autor několika knih (Šumný Vávra, Všechno je sázka, Dvacet zářících drahokamů aj.)

Scénické rozhovory s autorem knihy a jeho hosty uvede redaktorka knihy Jitka Hanušová.

V Knihovně Václava Havla pořádá nakladatelství Kniha Zlín.

Vydržať. Dopisy z vězení

Vydržať. Dopisy z vězení

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Dopisy představují dva jedince spojené neokoralým milostným vztahem, ale už i podstatnou životní zkušeností. Zachycují snahu o uchování svobody slova, současně obavy z cenzury, která by mohla zprávu pro toho druhého zadržet. Odhalují strasti, jimž museli manželé, občansky aktivní jedinci, za normalizace čelit.

Korespondenci mezi Jaromírem Šavrdou a jeho manželkou Dolores z let 1978–1984, kdy byl Jaromír opakovaně vězněn za vydávání a rozšiřování samizdatové literatury, představí Jiří Gruntorád, Iva Málková a Jiří Fiedor.

Markéta a Roman Poláchovi přečtou ukázky z dopisů, součástí večera bude projekce video-rozhovorů s Dolores Šavrdovou.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Pulchra.

Cesty Čechoslováků za svobodou k protinožcům – Havel v Pacifiku

Cesty Čechoslováků za svobodou k protinožcům – Havel v Pacifiku

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Debata věnovaná československému exilu v Austrálii a na Novém Zélandu. Jak ve 20. století a zejména v období po roce 1948 probíhaly migrační vlny z Československa k protinožcům? Jaké podmínky měli přicházející exulanti v Austrálii a na Novém Zélandu v padesátých letech 20. století a proč se to změnilo po okupaci Československa v roce 1968?

Prostřednictvím příběhů emigrantů připomeneme, jaká byla komunita Čechů a Slováků u protinožců a s pamětníky popíšeme život v Austrálii a na Novém Zélandu. Připomeneme Češky a Čechy, kteří uspěli v zemích Pacifiku. V rámci debatního večera připomeneme také oficiální prezidentskou cestu Václava Havla do Pacifiku v roce 1995. 
 
Večerem provede Markéta Vozková z týmu Aussie a Kiwi Film Fest. 
 
Akce probíhá v rámci doprovodného programu 6. ročníku festivalu australských a novozélandských filmů, jehož tématem je SVOBODA. Podrobnosti na webu www.aussieakiwi.cz
Jako v nebi, jenže jinak

Jako v nebi, jenže jinak

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Samotáři nežijí jen na Šumavě. Aleš Palán, autor bestselleru Raději zešílet v divočině, popisuje setkání s dalšími solitéry žijícími stranou civilizace. Rok a půl za nimi jezdil do odlehlých oblastí od Chodska po Bílé Karpaty, od Jizerských hor po Beskydy. 

V knize Jako v nebi, jenže jinak najdeme rozhovor se ženou, která na horské samotě pár kilometrů od slovenských hranic žije v podstatě celý život. Setkáme se s mužem, který před dvaceti lety koupil staré vojenské auto a v něm se od té doby skrývá mezi jihočeskými rybníky. Nahlédneme i do poustevny jediného současného poustevníka, františkána bratra Anděla. 

Setkání s českými a moravskými samotáři přináší vyhraněné postoje, neopakovatelné životní příběhy a notnou dávku přírodní mystiky.

Host večera bude fotografka Johana Pošová, autorka snímků v knize. 

Večer uvede Denisa Novotná.

Vladimír Mikulka: Beranidla budoucnosti

Vladimír Mikulka: Beranidla budoucnosti

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Divadelní hra o světě, ve kterém se ukáže, že všechny konspirační teorie byly a jsou pravdivé. 

Kdo cinknul výsledky mariášové ligy? Kdo je můj opravdický tatínek? Kdo prodal Sametovou revoluci? Co se dělo na Hradě v devadesátých letech? Kdo na nás stříká chemtrails? Jen blázen by se nechal dál obelhávat, je potřeba s tím okamžitě něco udělat.

Scénické čtení. Vystupují Vladimír Mikulka, Kateřina Rudčenková, Jakub Škorpil a Martin J. Švejda. Hudba Petr Mazúr.

Divadelní spolek Antonín Puchmajer vznikl na troskách Divadelního spolku Antonín, jenž vznikl na troskách Kulturně divadelního spolku Puchmajer, založeného počátkem devadesátých let tehdejšími studenty katedry divadelní vědy Filozofické fakulty UK, v současnosti divadelními kritiky a historiky.

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

 • Kde: Leica Gallery, Školská 28, Praha 1
 • Kdy: 8. listopad 2019, 19:00 – 5. leden 2020, 21:00

Fotografie polského reportéra ze sametové revoluce i ze světa.

Rok 1989. Východní blok se rozpadá. Krzysztof Miller, tehdy začínající a později světoznámý polský fotoreportér, zachycuje na svých snímcích demonstrace a změny v Polsku, sametovou revoluci v Praze nebo krvavý pád režimu v Rumunsku.
V letech 1990–2008 zachytil řadu válečných konfliktů, oběti masakrů a hladu. Byl na téměř 60 zahraničních cestách, na řadu míst se vracel několikrát. Fotil mimo jiné v Rumunsku, Íránu, Gruzii, Náhorním Karabachu, Bosně, Chorvatsku, Tádžikistánu, Afghánistánu, Kambodži, Burundi, Zairu, Kosovu, Kongu, Iráku, Ugandě, Jižním Súdánu nebo Keni.

Krzysztof Miller zvěčnil přelomové okamžiky a hlavní konflikty 20. století – o tom vyprávějí fotografie na výstavě. Snímky představují nejen obraz současného světa, ale také vnímavého a výjimečného fotoreportéra, který díky své citlivosti dokázal zachytit obyčejného člověka a jeho každodennost.

Výstava je jednou z doprovodných akcí oslav 17. listopadu 1989 – Festivalu svobody.

Krzysztof Miller (1962–2016). Šestnáctinásobný mistr Polska ve skocích do vody z trampolíny a věže už v době gymnaziálních studií začal spolupracovat s protikomunistickou opozicí. Od roku 1986 spolupracoval s Přehledem agenturních zpráv a Nezávislou fotografickou agenturou Dementi. V roce 1988 se stal fotoreportérem Nezávislého sdružení studentů, který ho akreditoval na jednání opozice a komunistické vlády u tzv. Kulatého stolu. Od roku 1989 byl fotoreportérem deníku Gazeta Wyborcza. V letech 1990–2008 pracoval jako fotoreportér po celém světě. Byl laureátem mnoha ocenění v soutěžích Grand Press Photo a BZ WBK Press Photo.

Spolupořadatelé výstavy: Polský institut v Praze, Knihovna Václava Havla, Leica Gallery Prague, Dom Spotkań z Historią, Agencja Gazeta.
Projekt byl podpořen Česko-polským fórem Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Psí vojáci 40: Vzpomínkový den a večer

Psí vojáci 40: Vzpomínkový den a večer

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. listopad 2019, 12:00 – 21:00

Připomeňme si společné chvíle s Psími vojáky v průběhu vzpomínkového dne a večera na počest 40. výročí jejich prvního oficiálního koncertu.

Oslavy výročí opět našly své právoplatné místo v Knihovně Václava Havla. Právě díky Havlovi frontman kapely Filip Topol poprvé veřejně vystoupil na Hrádečku v úvodu koncertu Plastic People of the Universe. O rok později si již kompletní kapela Psí vojáci zahrála poprvé oficiálně, a to na Pražských jazzových dnech roku 1979. 

Připomeňme si kapelu odpolední interaktivní výstavou Psí vojáci: Hudba na plátně autorky Sáry Svobodové, jenž roztančila své štětce v rytmu psích písní, které si můžete poslechnout ve sluchátkách přímo u obrazu. Zavzpomínáme i v rozhovoru s autorkou Sárou, který bude následovat ve večerním programu. 

Na závěr večera vystoupí Vladivojna La Chia s repertoárem svým i Psích vojáků. Zván je celý Národ Psích vojáků. Přijďte společně zavzpomínat, zaposlouchat se a pobýt s Psími vojáky. 

Večerem provází Anna Řeháková, koordinátorka výstavy Psí vojáci: Hudba na plátně.

Beatrice Landovská: Nikdy není pozdě (na šťastné dětství)

Beatrice Landovská: Nikdy není pozdě (na šťastné dětství)

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. listopad 2019, 19:00 – 21:00

O šťastném dětství Beatrice, dcery Pavla Landovského, bude z knihy vzpomínek láskyplně číst Libuška Šafránková, kolegyně Pavla Landovského z Činoherního klubu v jeho nejslavnějším období, kdy se zde hrála ruská dramatika, o které je v knize rovněž množství zmínek, stejně jako o velikánech šedesátých let, Pavlovi Juráčkovi, Janu Němcovi, Václavu Havlovi či Ludvíku Vaculíkovi… vzpomínky jsou z let 1962–1976 a vše se odehrálo v Praze ve čtvrti Vokovice, v Pardubicích, Kytlici a na dalších místech v Čechách s výjimkou jedné cesty do Bulharska.

„Existuje dětství? Existuje jenom to, co si pamatujeme. A až odejde naše paměť, nebude existovat ani to. Staneme-li se dospělými, máme zodpovědnost za své dětství už jenom my sami.

Kdo jste tehdy byli na světě, zavzpomínejte a kdo ještě ne, slyšte, jak pěkné dětství se dalo tehdy v Praze prožít…

S Beatricí Landovskou promluví Jáchym Topol.

Uvádí Petr Himmel, editor knihy.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Garamond.

Evropa bez železné opony: 30 let svobody

Evropa bez železné opony: 30 let svobody

 • Kde: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
 • Kdy: 11. listopad 2019, 10:00 – 17:00

Konference, kterou organizuje Český rozhlas Plus, přivádí do Prahy významné aktéry revolucí roku 1989 a také sociology, politology a historiky, kteří mají co říct k vývoji liberální demokracie ve střední Evropě a západním světě. 

Bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa, bývalý český premiér a prezident Václav Klaus, bývalá diplomatka a kandidátka na slovenskou prezidentku Magda Vášáryová, americký politolog, autor knihy Lid versus demokracie Yascha Mounk, blízký spolupracovník Václava Havla, diplomat Michael Žantovský, profesor Jiří Přibáň z Cardiffské univerzity, spoluzakladatel strany Fidesz Tamás Deutsch, historik, šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik a další účastníci se budou zabývat souvislostmi událostí roku 1989, následujícími 30 lety v zemích střední Evropy a stavem demokracie na počátku 21. století.

Partnery konference jsou Národní muzeum (v jeho Nové budově se konference koná), Univerzita Karlova (v auditoriu zasednou především studenti českých vysokých škol), Hlavní město Praha, Akademie věd České republiky, Knihovna Václava Havla, velvyslanectví USA v Praze a Rádio Svobodná Evropa.

Diskuse můžete sledovat živě. Více informací o přenosu zde.

Debata s Respektem: Listopad? Nepamatuju, ale...

Debata s Respektem: Listopad? Nepamatuju, ale...

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Mladí lidé a Listopad 89 – co si o revoluci myslí Češi, kteří před třiceti lety ještě neměli „rozum“, nebo nebyli vůbec na světě? Co si myslí o době, ve které dospívali? A není náhodou čas na nový Listopad?

Hosté:
 
Miloš Říha (ředitel Skautského institutu)
 
Kateřina Kňapová (socioložka a současná státní úřednice na MPSV zabývající se sociální politikou a tématem rovnosti žen a mužů)
 
Daniel Pražák (učitel a místopředseda iniciativy Otevřeno)
 
Diskusi moderuje Tomáš Brolík
Kdo ví, kde budu zítra?

Kdo ví, kde budu zítra?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Co znamená být novinářem v 21. století. Diskuse a křest knihy

Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a YouTube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí?

Dva novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.

Kmotrem knihy bude Erik Tabery.


 

KnVH na Farmářském trhu v Dejvicích: Pravda a láska prochází žaludkem

KnVH na Farmářském trhu v Dejvicích: Pravda a láska prochází žaludkem

 • Kde: Farmářské trhy na Kulaťáku, Vítězné náměstí, Praha 6 - Dejvice
 • Kdy: 16. listopad 2019, 08:00 – 14:00

Stánek s chody z Kuchařky Václava Havla a prodej knih z produkce Knihovny VH.

Den před výročím 17. listopadu si připomeneme nejen významnou roli Václava Havla v revolučních událostech a význam jeho myšlenkového odkazu pro svobodu a demokracii, ale také pár chutí a vůní spojených s jeho jménem.
 
Návštěvníci trhů budou mít příležitost ochutnat několik pokrmů z nedávno vydané kuchařky Václava Havla „Kančí na daňčím“, např. některý z jeho slavných gulášů či nenapodobitelný „Lukašenkův hněv“, což je jistě přiměje ke koupi této jedinečné sbírky havlovských receptů či některé z dalších publikací Knihovny Václava Havla, které budou na trzích k dostání.
 
Poté se můžeme v dobré náladě odebrat na Letenskou pláň a vyjádřit své občanské postoje. Dobrou chuť!
Noc (divadel) v Knihovně Václava Havla

Noc (divadel) v Knihovně Václava Havla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. listopad 2019, 19:00 – 24:00

19.00 – 20.30

ZAHRADNÍ SLAVNOST TADY A TEĎ!

Divadelní skupina Našlose, Sedlčany

První a jedna z nejslavnějších divadelních her Václava Havla mladými divadelníky pojatá jako dokument o současné společnosti na malém osmitisícovém městě. 

Hrdina první české absurdní hry, snaživý, učenlivý a tvárný Hugo Pludek, milovník šachové hry a příslušník středních vrstev, rychle pochopí kariérní mechanismus, vypracuje se v ekvilibristu prázdných frází a ovládne svět zahajovačů a likvidátorů.

Hrají: Martin Pešek, Zuzana Trojanová, Jana Durďáková, Jakub Feldstein, David Krůta, Anna Novotná, Petr Bilina, Filip Hodys, Radek Strnad, David Feldstein, Režie: Jaroslava Trojanová

21.00 – 23.00

DIVADLO A REVOLUCE

Pásmo archivních dokumentů z listopadových dnů roku 1989, kdy studenti a divadelníci vzali do rukou dějiny a rozpoutali tzv. sametovou revoluci.

Třicet let svobody – Živé vysílání ČRo z Knihovny Václava Havla

Třicet let svobody – Živé vysílání ČRo z Knihovny Václava Havla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. listopad 2019, 10:00 – 11:00

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce bude z Knihovny Václava Havla vysílat v přímém přenosu za účasti publika Český rozhlas Dvojka speciální vydání publicistického pořadu Jak to vidí. Hosté Zity Senkové se zamyslí nad tím, jaký je étos a smysl listopadu 1989, jak se proměnila česká společnost a politika, jak se jí podařilo vyrovnat se s dědictvím předchozího režimu nebo co pro nás znamená svoboda a demokracie. 

Hosté: Jan KubáčekJan Švejnar a Michael Žantovský

Pořádá Knihovna Václava Havla a Český rozhlas Dvojka.

Registrace byly vzhledem k naplnění kapacity uzavřeny. Děkujeme Vám za pochopení.

Jednou budem dál

Jednou budem dál

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. listopad 2019, 12:00 – 18:00

Trocha vzpomínání na události před třiceti lety a zamyšlení nad způsoby, jak tehdejší dění přibližovat mladé generaci. Začínáme každou celou a v půl, promítáme záznamy z roku 1989, pokračujeme vzdělávacími videolekcemi ze série Rok revoluce a dozvíte se také, jak si Václav Havel představoval život v České republice v roce 2029. Na závěr vás v 17.30 roztančí dvacetiminutové představení Tanečního studia Light „Republika na nás čeká aneb Kde domov můj“.

Už je to tu zas

Už je to tu zas

 • Kde: Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha 1
 • Kdy: 17. listopad 2019, 21:00 – 23:00

Studentským pochodem v pátek sedmnáctého listopadu 1989 začala sametová revoluce. Večer v neděli devatenáctého listopadu 1989 se v Činoherním klubu zrodilo Občanské fórum, které dovedlo revoluci k vítězství a otevřelo novou, demokratickou kapitolu českých dějin. Po dni plném oslav, pochodů a vzpomínání se večer v neděli sedmnáctého listopadu 2019 sejdeme v Činoherním klubu s dobovými melodiemi, vzpomínkami pamětníků osudového večera v Činoherním klubu i konfrontací se syrovou realitou dneška v podání účastníků akcí občanské společnosti k tomuto výročí. Poutavost zaručená, výsledek nejistý.

​V průběhu večera vystoupí mj. Martin PaloušEdward Lucas, Timothy Garton AshAlexandr VondraMichael Žantovský, zástupce spolku Milion chvilek pro demokracii, Korza Národní, Festivalu svobody a dalších občanských iniciativ.

Hudební doprovod zajistí občanská diskotéka Jiřího Černého a burcující songy Vladimíra Merty.

Srdečně zvou Knihovna Václava Havla a spolupořadatel večera Činoherní klub.

Vzhledem k naplnění kapacity sálu jsme museli registrace uzavřít. Děkujeme Vám za popchopení.

Obývák Václava Havla na Národní

Obývák Václava Havla na Národní

 • Kde: Náměstí Václava Havla, Praha 1-Nové Město
 • Kdy: 17. listopad 2019, 12:00 – 18:00

I letos otvíráme prostor k posezení, veřejnému čtení, zakoupení knih, poslechu textů Václava Havla jako součást akce Korzo Národní, během které se Národní třída opět promění v pěší zónu plnou pouličního umění, koncertů a dalšího kulturního programu. Přijďte si Havla přečíst, nebo si ho poslechnout z úst vybraných osobností.

HARMONOGRAM
 
12:00 zahájení: Michael Žantovský
12:30 Eva Josefíková
13:00 Kovy
13:30 Bára Hrzánová
14:00 Dana Němcová
14:30 Michael Žantovský & Karel Schwarzenberg
15:00 Dagmar Havlová
15:30 Michael Kocáb
16:00 Tomáš Etzler
16:30 Václav Marhoul
17:30 Dan Přibáň
18:00 Lenka Klicperová & Markéta Kutilová

18:30 - 20:00 Posezení u knih a gramofonu, promítání fotografií

20:00 - 21:15 Přímý přenos Ceny Paměti národa (Post Bellum)
The Transitions to Democracy in Spain and Czechia/Czechoslovakia

The Transitions to Democracy in Spain and Czechia/Czechoslovakia

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. listopad 2019, 18:30 – 20:30

Debate organised on the occasion of the 30th anniversary of the Velvet Revolution and the 100th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Czech Republic and Spain. It will address how Spain and the then Czechoslovakia were able to move from dictatorship to democracy in processes globally considered to be successful, how the two countries have evolved since then, and what challenges still lie ahead.

The speakers will be Michael Žantovský and Charles Powell, the Director of the Spanish think tank Real Instituto Elcano, Spain’s leading international relations think-tank, and a Professor of Contemporary History. He was Lecturer in Oxford. He has published six books and dozens of articles on Spanish history, politics and foreign policy, with special emphasis on its European dimension.

The event will be held in English.

Admission is free on the basis of registration until capacity has been met. For registration form go to: https://bit.ly/31vMsA5

Organised in cooperation with the Embassy of Spain in Prague and the Instituto Cervantes, Spanish finger food and wine will follow after the discussion.

DR. CHARLES POWELL CMG 
Charles Powell is Director of the Elcano Royal Institute, Spain’s leading international relations think-tank, and a Professor of Contemporary History at CEU San Pablo University. Prior to settling in Spain in 1997, he was Lecturer in History at Corpus Christi College (Oxford), J. A. Pye Fellow at University College (Oxford), and Junior Research Fellow at St. Antony’s College (Oxford). He has published six books and dozens of articles on Spanish history, politics and foreign policy, with special emphasis on its European dimension. Dr. Powell holds a BA in History and Modern Languages from Oxford University, where he also obtained his D. Phil for a thesis on Spain’s transition to democracy, which was supervised pointed a Companion of the Order of St Michael and St George (CMG) for his services to British-Spanish relations.

Ten den – 17. listopad 1989

Ten den – 17. listopad 1989

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Všichni toho dne vyšli do pražských ulic. Jen ještě nevěděli, že se právě stali účastníky události, která změní naše dějiny.

Shromáždění na pražském Albertově, euforický pochod po nábřeží a následné zbití demonstrantů na Národní třídě vstoupily do dějin. Kniha Ten den – 17. listopad 1989 shromažďuje více než dvě stě přímých svědectví demonstrantů zkušených, ale i těch, kteří ten den vyšli do ulic poprvé, studentských organizátorů i řadových účastníků, náhodných kolemjdoucích i policistů. Jak prožili 17. listopad a co od něj očekávali? S jakými myšlenkami ráno vstávali a jakou budoucnost viděli před sebou, když byla demonstrace rozehnána a sčítaly se šrámy? Na čtenáře tak nemluví oddělení aktéři 17. listopadu 1989, ale sám tento den. Kniha dává slovo známým i neznámým aktérům událostí, tedy i těm, kteří o svých zážitcích dosud nikdy veřejně nehovořili.

Autoři Michal Beck, Matouš Hartman, Alžběta Ambrožová a Anna Palánová, v době psaní knihy sami ještě studenti, vytvořili ve spolupráci se spisovatelem Alešem Palánem působivou koláž zachycující příběh tohoto jednoho jedinečného dne. Kniha Ten den: 17. listopad 1989 má současným čtenářům umožnit toto zásadní datum zprostředkovaně zažít, zpřítomnit a přiblížit dnešku odkaz revolučních dnů a těžce nabyté svobody.

Večer s autory knihy i některými z jejích protagonistů uvede Petr Schwarz.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Kalich.  

Videozáznam z večera naleznete zde.

Václav Havel: Žebrácká opera / hra o morálce a manipulaci

Václav Havel: Žebrácká opera / hra o morálce a manipulaci

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Diskuse o nové rozhlasové nahrávce (premiéra ve vysílání Českého rozhlasu 16. listopadu).

Václav Havel svoji verzi Žebrácké opery napsal v roce 1972 na objednávku Činoherního klubu, ale poprvé byla nakonec uvedena až Divadlem na tahu v režii Andreje Kroba v roce 1975 v Horních Počernicích. V roce 1991 ji zfilmoval Jiří Menzel.

Nové CD představí herci Jiří Dvořák, Dana Černá a Klára Sedláčková-Oltová, režisér Lukáš Hlavica a dramaturgyně Renata Vevnclová.

Moderuje Robert Tamchyna.

Připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Radioservis. 

Europe 1989–2019: How to Sustain the Path Towards Europe Whole and Free?

Europe 1989–2019: How to Sustain the Path Towards Europe Whole and Free?

 • Kde: House of European History, Rue Belliard 135, Brussels
 • Kdy: 20. listopad 2019, 18:00 – 20:30

Thirty years after the fall of the Berlin Wall and the Velvet Revolution, the conference will summarise and analyse the transformation of Europe achieved so far. The dream of Europe “Whole and Free” seems to be fading away, despite the historic enlargements of NATO and the European Union. Besides Russia’s coercive actions to prevent its neighbours from choosing this vision for themselves, there are new challenges stemming from the EU’s internal developments, including Brexit.

Confirmed guests: Commissioner Věra Jourová, commissioner Frans Timmermans, former Polish Prime Minister and currently MEP Marek Belka, MEPs Alexandr Vondra, Nathalie Loiseau and Michal Šimečka, the Radio Free Europe/Radio Liberty Director Jamie Fly.

Chaired by: Michael Žantovský, Director of Václav Havel Library

Co-organized by the Václav Havel Library, the Czech Embassy in Belgium, the Czech Permanent Representation to the European Union and the Czech Centre in Brussels.

Evropské dialogy Václava Havla v Bruselu

Evropské dialogy Václava Havla v Bruselu

 • Kde: Dům evropských dějin, Belliardstraat 135, Brusel
 • Kdy: 20. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodní projekt, který podporuje otevřenou diskusi o aktuálních tématech, ovlivňujících další směřování současné Evropy, s přihlédnutím k duchovnímu odkazu Václava Havla.

Ve středu 20. listopadu se v Domě evropské historie v Bruselu uskutečnila tradiční mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla, která již několik let vyzdvihuje různé aspekty odkazu našeho prvního polistopadového prezidenta.

Úvodní slovo konference pronesli Velvyslanec ČR v Belgii Pavel Klucký a vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU Jakub Dürr. Moderace dvoupanelové debaty s podtitulem "Evropa 1989-2019: Jak se udržet na cestě směrem k jednotné a svobodné Evropě?" se zhostil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Pozvání k diskusi přijali hosté z řad institucí Evropské unie, NATO nebo z Rádia Svobodná Evropa: Marek Belka, Michal Šimečka, Jamie Fly, Frans Timmermans, Alexandr Vondra a Nathalie Loiseau.

Večer se konal pod záštitou Věry Jourové, eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

Akce byla pořádána Stálým zastoupením ČR při EU ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Belgii, Českým centrem Brusel, Knihovnou Václava Havla a Domem evropské historie.

Reflexe českého třicetiletí 1989–2019

Reflexe českého třicetiletí 1989–2019

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Uplynulo třicet let od pádu komunismu a sovětsko-ruské hegemonie ve střední Evropě, a tudíž i od obnovení státní svrchovanosti a demokracie v Československu, respektive v České republice. Aktuálně jsme však (nejen) ve středoevropském regionu svědky nejistoty ohledně fungování liberální demokracie, procesu evropské integrace a vývoje západní civilizace, ačkoliv dialogický, reflexivní a sebekritický Západ je stále ještě docela slušnou civilizací. Také z těchto důvodů vznikla publikace Nesamozřejmý národ? Reflexe českého třicetiletí 1989–2019, která se pokouší o kritické ohledání naší aktuální situace a identifikaci důležitých vývojových tendencí.

Diskutovat nad publikací budou její spoluautoři: historik a filozof Petr Hlaváček, novinář Jakub Patočka a historik Petr Placák.

Moderuje Jáchym Topol

Václav Havel: Protest, Divadlo na tahu

Václav Havel: Protest, Divadlo na tahu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Podepsat, či nepodepsat? Hra o složité otázce s ještě složitější odpovědí. Jednoaktovka o dilematu, které přetrvává a patří k ďábelským otázkám, jež jsou pro autorovu dramatickou tvorbu příznačné.

Doba je zase zlá, peticemi a protesty se to u nás i ve světě jen hemží – jaký mají smysl? Ovlivní vůle (některých) občanů činy a svědomí politiků? Stačí to?

Připomeňme si méně známou „vaňkovku“ Václava Havla Protest z roku 1978.

Inscenace Divadla na tahu. Režie Andrej Krob, hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Miloši, končíme aneb humor v revoluci

Miloši, končíme aneb humor v revoluci

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Pokud něco českému národu nelze upřít, je to nejspíš smysl pro humor a nadsázku. Zřejmě nenajdeme mnoho situací, ze kterých bychom si nebyli schopni udělat legraci, a mnoho literárních děl či pouhé zanoření se do vod internetu to jen potvrzuje. 

Jak moc účinná je obrana humorem? Proč humor pomáhá v těžkých chvílích? Máme opravdu specifický smysl pro humor? A bylo tomu tak vždycky? 

Pozvání přijali hosté s originálním smyslem pro humor – Jiří Dědeček, písničkář, textař a básník, Radkin Honzák, psychiatr, publicista a pedagog, Petr Koura, historik a politolog, Bára Štěpánová, herečka a spoluzakladatelka Společnosti za veselejší současnost.

Večerem provází moderátorka a herečka Ester Janečková

Po místech paměti: Spojené státy

Po místech paměti: Spojené státy

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. listopad 2019, 17:00 – 19:00

Otroctví, koncentrační tábory pro americké Japonce za 2. světové války, Indiáni… Jaká jsou citlivá místa v americké historii a jak k nim dnes přistupují muzea a národní parky ve Spojených státech? Můžeme srovnat americký přístup k vlastní temné minulosti s českou či ruskou zkušeností vyrovnávání se s totalitními režimy?

Štěpán Černoušek, předseda sdružení Gulag.cz, bude hovořit o své zkušenosti z Fulbrightova stipendia a studijní cesty po Spojených státech, během níž navštívil přes čtyřicet institucí zabývajících se minulostí.

Součástí akce bude i promítání fotografií z navštívených institucí.

Pořádáno ve spolupráci s Komisí J. W. Fulbrighta v ČR.

Andrej Bán: Slon na Zemplíně

Andrej Bán: Slon na Zemplíně

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Rok 2018 kompletně změnil tvář slovenské společnosti. Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové hluboce zasáhla celou společnost a na povrch vyplavila vzájemné kontakty mafie s politickými špičkami. Andrej Bán byl při tom, stejně jako při všech dalších důležitých událostech, které se na Slovensku udály za posledních třicet let. 

Slovenský fotograf a reportér, zejména z oblastí válečných konfliktů, Andrej Bán, zná Slovensko jako vlastní dlaň. Tři dekády brázdí jeho prašné i asfaltové cesty a přitom poznává lidi a jejich příběhy. V jeho textech je výrazně znát pozorné oko fotografa, v jeho fotografiích zase postřeh výborného vypravěče.

Kniha reportáží Slon na Zemplíně (Absynt 2018, česky 11/2019 v překladu Miroslava Zelinského) je intimním svědectvím o krajině a lidech, žijících své životy daleko za horizontem všeobecné pozornosti. Je to klikatá cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, ale také dlouhá pouť v čase, od Jánošíka, přes Tisa, až po ´Ndranghetu a „naše lidi“. Vedle muže, který se rozhodl žít v souladu s přírodou nedaleko vesnice Sečovce, stojí příběh podvedených farmářů a agromafie a vyprávění o Romovi, umučeném policií, jehož příběh se dotýká slovenské tragédie arizace židovského majetku.

Slon na Zemplíně je pestrou freskou příběhů ze země, která nám je nejblíže a známe ji ze všech nejméně.

Večerem provází Jan Urban

Akce se koná ve spolupráci s nakladatelstvím Absynt u příležitosti vydání českého překladu.

Za 30 let na pracáku: Kdo uspěje?

Za 30 let na pracáku: Kdo uspěje?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 28. listopad 2019, 19:00 – 21:00

Chtěli jsme být kosmonauty, popeláři, učitelkami – čím budou chtít být naše děti nebo vnoučata? Jak bude vypadat pracovní trh za deset let, za dvacet či třicet let? Budeme mít více volného času? Jaké profese uspějí a mají se manuální a stereotypní práce bát o své přežití?

Odpovědi budeme hledat s odborníky z různých oborů a diskutovat budeme nejen o nových technologiích, které mění i tak tradiční obory, jako je zdravotnictví, filozofie či média. Zajímá nás, jak se na povolání budoucnosti připravit. Budou pracovní příležitosti dostupné všem a jak na rychle se proměňující dobu reaguje české školství?

Pozvání přijali:

Václav Moravec, novinář, moderátor a vysokoškolský pedagog, který ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a ČVUT pracuje na zavádění umělé inteligence do novinářské praxe

Anna Hogenová, přední česká filozofka a fenomenoložka

Mikuláš Křen ze společnosti VR_MUSASHI, která se věnuje novým technologiím ve zdravotnictví jako léčbě autismu pomocí virtuální reality

a další.

Moderuje Aneta Štokrová.

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla připravil spolek Faketicky.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Havel k maturitě

Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel! Jestli tápete, co tím chtěl autor říci, nalaďte si novou podcastovou sérii Knihovny Václava Havla. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

Ilustrace

Webinář: Ne svobodná tvorba

Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Ilustrace

Webinář: Moc bezmocných

Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 53845 záznamů celkově
 • 15309 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2099 fotografií
 • 344 video záznamů
 • 565 audio záznamů
 • 6543 dopisů
 • 14893 textů o VH
 • 7452 knih
 • 29979 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury