Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Prosinec 2019<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

  • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
  • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

  • Kde: Leica Gallery, Školská 28, Praha 1
  • Kdy: 8. listopad 2019, 19:00 – 5. leden 2020, 21:00

Fotografie polského reportéra ze sametové revoluce i ze světa.

Rok 1989. Východní blok se rozpadá. Krzysztof Miller, tehdy začínající a později světoznámý polský fotoreportér, zachycuje na svých snímcích demonstrace a změny v Polsku, sametovou revoluci v Praze nebo krvavý pád režimu v Rumunsku.
V letech 1990–2008 zachytil řadu válečných konfliktů, oběti masakrů a hladu. Byl na téměř 60 zahraničních cestách, na řadu míst se vracel několikrát. Fotil mimo jiné v Rumunsku, Íránu, Gruzii, Náhorním Karabachu, Bosně, Chorvatsku, Tádžikistánu, Afghánistánu, Kambodži, Burundi, Zairu, Kosovu, Kongu, Iráku, Ugandě, Jižním Súdánu nebo Keni.

Krzysztof Miller zvěčnil přelomové okamžiky a hlavní konflikty 20. století – o tom vyprávějí fotografie na výstavě. Snímky představují nejen obraz současného světa, ale také vnímavého a výjimečného fotoreportéra, který díky své citlivosti dokázal zachytit obyčejného člověka a jeho každodennost.

Výstava je jednou z doprovodných akcí oslav 17. listopadu 1989 – Festivalu svobody.

Krzysztof Miller (1962–2016). Šestnáctinásobný mistr Polska ve skocích do vody z trampolíny a věže už v době gymnaziálních studií začal spolupracovat s protikomunistickou opozicí. Od roku 1986 spolupracoval s Přehledem agenturních zpráv a Nezávislou fotografickou agenturou Dementi. V roce 1988 se stal fotoreportérem Nezávislého sdružení studentů, který ho akreditoval na jednání opozice a komunistické vlády u tzv. Kulatého stolu. Od roku 1989 byl fotoreportérem deníku Gazeta Wyborcza. V letech 1990–2008 pracoval jako fotoreportér po celém světě. Byl laureátem mnoha ocenění v soutěžích Grand Press Photo a BZ WBK Press Photo.

Spolupořadatelé výstavy: Polský institut v Praze, Knihovna Václava Havla, Leica Gallery Prague, Dom Spotkań z Historią, Agencja Gazeta.
Projekt byl podpořen Česko-polským fórem Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Občanská společnost v ohrožení? Její aktuální role 30 let poté

Občanská společnost v ohrožení? Její aktuální role 30 let poté

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. prosinec 2019, 17:00 – 19:00

Rok 1989 býval z hlediska střední Evropy vnímán jako „rok zázraků“, kdy se svoboda a demokracie postupně etablovaly v zemích rozpadajícího se východního bloku. S nově nabytou svobodou přicházely i do té doby netušené možnosti a někdejší disidentská uskupení stála u zrodu formující se občanské společnosti. Co doopravdy zbylo z onoho zázraku po 30 letech reálné zkušenosti s liberálně demokratickým vládnutím?

O aktuální roli občanské společnosti a o jejím postavení dnes budou hovořit člen správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové biskup Václav Malý a výkonný ředitel Nadace OSF Robert Basch. V průběhu besedy představí Paulina Tabery, vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, klíčové poznatky z výzkumu názorů české veřejnosti na listopadovou revoluci a na změny politického a ekonomického systému.

Debatu moderuje Martin Churavý.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové.

Rozhovory přes rozbouřené doby

Rozhovory přes rozbouřené doby

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. prosinec 2019, 20:00 – 22:00

Jak a v čem se proměnil prostor svobody v naší zemi v uplynulých třiceti letech? V jakém stavu se nachází svoboda jak společenská, tak osobní?

Kniha dvanácti rozhovorů s významnými osobnostmi veřejného života předkládá reflexi „prostoru svobody“ v současné české společnosti. Všichni účastníci rozhovorů mají blízký vztah k procesu demokratizace našeho státu, někteří se na něm přímo podíleli.

Disident a politik Luboš Dobrovský, bývalý studentský aktivista a spoluzakladatel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, disident a politik Petr Pithart, ústavní právník Jan Kysela, historik Igor Lukeš, novinář a spisovatel Aleš Palán, politický komentátor Jiří Pehe, spisovatel Mark Slouka, historik Timothy Snyder, dokumentaristka Olga Sommerová, přírodovědec a římskokatolický kněz Marek Orko Vácha a překladatel a publicista Michael Žantovský.

Rozhovory s předmluvou nakladatele Aleše Lederera vznikly u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce a založení nakladatelství PROSTOR, které se stalo přímým nástupcem samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, vycházející od roku 1982.

Autory rozhovorů jsou novináři Eva Bobůrková, Jiří Leschtina, Petr Placák a Petr Vizina. Kniha vychází s bohatým fotografickým doprovodem.

Večerem provází Denisa Novotná.

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / Za hranice

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / Za hranice

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Pád železné opony otevřel hranice. Skutečně sledujeme svět, nebo jen cestujeme za zážitky? Média, internet a sociální sítě přinášejí tisíce záběrů za minutu z nejvzdálenějších oblastí. Zahlcují nás zprávy o uprchlících, válečných konfliktech a revolucích, fotky živelných katastrof. Jak blízko k sobě mají soucit a lhostejnost? Dva fotoreportéři budou třicet let poté, co naše země znovuzískaly svobodu, hovořit o zkušenostech z regionů, které stále čekají na svůj šťastný okamžik.

Hosté: Alžběta Jungrová, laureátka mj. ceny Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za fotografie z barmského uprchlického tábora v Bangladéši, dokumentovala situaci v Kambodži, pásmu Gazy nebo na afghánsko-pákistánské hranici. Kuba Kamiński, držitel ocenění fotografické soutěže National Geographic nebo Grand Press Photo, fotil v Bělorusku, Číně nebo na Krymu po anexi ruskými vojsky.

Debata se uskuteční polsky a česky s tlumočením z/do obou jazyků.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Polský institut v Praze, za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Daniel Hradecký: (H)různé texty litvínovské

Daniel Hradecký: (H)různé texty litvínovské

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. prosinec 2019, 20:00 – 22:00

Básník Daniel Hradecký u příležitosti vydání své nové sbírky básní Přibližování dřeva představí básně svoje i dalších autorů, spjatých s Litvínovem, uvede verše Josefa Jedličky či Pavla Růžka.

S autorem bude hovořit majitel nakladatelství Perplex Martin Kubík a také šéfredaktor a editor jeho knihy Dan Jedlička.
 
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakl. Perplex.
Co přichází z Moskvy?

Co přichází z Moskvy?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Kam směřuje ruská politika? Jaký je stav občanské společnosti? Existuje prostor pro nezávislá média? Má opozice šanci oslovit své voliče? A kam zmizel kabát senátora Smoljaka?

Debatu senátorů Davida Smoljaka a Marka Hilšera, kteří nedávno navštívili ruskou vládní i opoziční scénu, doplní svými zkušenostmi z regionu novinář Alexandr Mitrofanov.

Jiná Evropa

Jiná Evropa

  • Kde: Ponrepo, Bartolomějská 11, 110 00 Praha 1
  • Kdy: 9. prosinec 2019, 18:00 – 20:00

V roce 1987 přijíždí za železnou oponu Jacques Rupnik s režisérem Tomem Robertsem, aby pro britské publikum natočili film o všedním životě ve východním bloku. Jaký pohled nabídla končící éra socialismu? 

Unikátní výběr z původního, dosud nepublikovaného materiálu pětihodinové série připravil Národní filmový archiv ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. V dokumentu se nalézají dosud neprobádané stovky minut rozhovorů s disidenty, politiky, umělci, vědci i obyčejnými lidmi z konce osmdesátých let.

Materiály z Jiné Evropy se stanou od příštího roku součástí obsáhlé on-line databáze. 

Projekci filmu uvede a komentářem doprovodí Jacques Rupnik.

Projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, programu Evropa pro občany a International Visegrad fund.

Vstupenku můžete zakoupit zde.

 
Debata s Respektem: Čínský vliv v Česku

Debata s Respektem: Čínský vliv v Česku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respektu a jejich hostů na aktuální téma.

Varuje před ním BIS i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (aktuálně také i Severoatlantická aliance), vyjadřuje se k němu prezident i pražský primátor, a v posledních měsících se dokonce promítá i do debaty o akademické svobodě tuzemských univerzit. Vliv Číny v Česku roste. Jak přesně se projevuje? A jak se lze rizikům bránit? 

Pozvání k diskusi přijali: sinoložka a šéfka Ústavu dálného východu FF UK Olga Lomová, reportér serveru Aktuálně.cz Lukáš Valášek a Filip Šebok, analytik z Asociace pro mezinárodní otázky

Moderuje Silvie Lauder

Čechoslováci v Gulagu III: Prezentace knihy

Čechoslováci v Gulagu III: Prezentace knihy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Letos si právě na Den lidských práv připomínáme osmdesáté výročí vypuknutí uprchlické vlny z Československa do Sovětského svazu. Z osmi tisíc uprchlíků většina skončila v Gulagu, kde tisíc z nich zahynulo. Vybranými osudy běženců se zabývá již třetí díl úspěšné knižní série Čechoslováci v Gulagu, který právě vychází v koedici Ústavu pro studium totalitních režimů a České televize.

Jak v knize, tak během prezentace budou představeny i další osudy krajanů pronásledovaných či popravených v SSSR od bolševické revoluce do konce Stalinovy éry. Večer je věnován památce Heliodora Píky a Jakuba Koutného, kteří zachránili tisíce krajanů z táborů Gulagu a sami po válce nalezli smrt v komunistických věznicích v Československu.

Večerem budou provázet nejen autoři publikace Jan Dvořák, Jaroslav Formánek a Adam Hradilek, ale také příbuzní obětí, kteří se na její přípravě podíleli.

Dana Huňátová: Sametová diplomacie

Dana Huňátová: Sametová diplomacie

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. prosinec 2019, 18:00 – 20:00

Dana Huňátová působila od 11. 12. 1989 coby vedoucí kabinetu nově jmenovaného ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Ve vzpomínkové knize s příznačným názvem Sametová diplomacie popisuje nejen zákulisí československé diplomacie od prosince 1989 do voleb v červnu 1992, ale naznačuje také kořeny některých politických rozporů. 

Úvodní slovo ke knize napsal někdejší ministr zahraničí Jaroslav Šedivý, který bude kmotrem knihy, závěrečné slovo je pak z pera Madeleine Albrightové, která si Jiřího Dienstbiera a Václava Havla velmi vážila. 

Večerem provede redaktorka knihy Irena Tatíčková, ukázky přečte spisovatel Marek Toman.

Hudební doprovod kapela Tata Bojs.

Jiří Sozanský: Amnézie

Jiří Sozanský: Amnézie

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Diskusní večer s autory publikace AMNÉZIE, vydané u příležitosti výstavy Jiřího Sozanského v Obecním domě (15. 10. 2019 – 17. 1. 2020)

Publikace i výstava připomínají osobnosti Josefa Čapka, Emila Filly, Milady Horákové, Záviše Kalandry, Jana Zahradníčka, Jiřího Stránského, Jana Zajíce, Jana Palacha, Ivana Martina Jirouse a Václava Havla. Tyto osobnosti – význační umělci, vědci, publicisté, politici, občanští aktivisté nebo ve své době neznámí občané – zastupují množinu lidí, kteří sdíleli podobný úděl a osud: projevili odvahu a postavili se dvěma totalitám 20. století – nacismu a komunismu.

Diskuse se zúčastní spolu s autorem projektu Jiřím Sozanským filozof Martin Palouš, publicista Vlastimil Ježek, historik Petr Koura a bohemisté a literární vědci z FF UK Libuše Heczková, Josef Vojvodík a Jan Wiendl.

Součástí večera bude i prezentace publikace SYMPOSION 27 a autogramiáda.

Knihovna Václava Havla na Knihexu

Knihovna Václava Havla na Knihexu

  • Kde: Studio ALTA, U Výstaviště 21, Praha
  • Kdy: 14. prosinec 2019, 10:00 – 15. prosinec 2019, 20:00

Setkání nakladatelů a čtenářů pod jednou střechou. Více na www.knihex.cz

Olga Housková: Rodinné album

Olga Housková: Rodinné album

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Kniha Rodinné album v krátkých textech, fotografických portrétech a rodinných momentkách osobitým způsobem zachycuje dvacáté století z pohledu fotografky Olgy Houskové (1919–2015), která spolu se sestrou dvojčetem vyrostla v prostředí avantgardy první republiky, dospívala v kruzích kolem časopisu Mladá kultura a během války provozovala se sestrou fotoateliér, kde se vedle dětské a portrétní fotografie věnovaly odbojové činnosti a pomoci židovským přátelům, z nichž mnozí zahynuli v koncentračních táborech; později působila řadu let jako fotografka Divadla na Vinohradech. To vše je předmětem stručných, až lakonických vzpomínek a sto dvaceti fotografií z alb, jež autorka celý život vytvářela.

Epizodami z každodenního života jaksi samozřejmě procházejí známé osobnosti z okruhu blízkých a jen v letmých dotecích zde zaznívají velké dějinné události.

O vzpomínkách, paměti, fotografii, fenoménu rodinného alba a o rodinné a „velké“ historii promluví Vlasta Dufková, Anna Housková, Mariana Machová a Josef Moucha.

Večer uvede Jan Šulc.

T. G. Masaryk: Hilsneriáda. Texty z let 1898–1900

T. G. Masaryk: Hilsneriáda. Texty z let 1898–1900

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. prosinec 2019, 17:00 – 19:00

Já se znásilňovat nedám nikým a lžím a nepochopeným heslům neustoupím. Že se nesmí samostatně myslit a vědecky pracovat? Moje kritika procesu polenského je stejnou vědeckou prací jako jiné mé práce vědecké. Inteligence jsou lidé, kteří myslí, kdo myslí, má také povinnost proti každému bezpráví a proti pověře důsledně vystupovat a pracovat! Nelhat! – to by bylo prvním zákonem moderního kodexu mravního, nelhat nejen lidem, nýbrž nelhat sobě samému. Zapomínáme, že kdo lže jinému, lže sobě, obelhává sebe ve své fantazii, povolováním nižších pudů, citů, neoprávněných, nepromyšlených, slepých, neprocítěných. (Masaryk 1899–1900)

24. díl Spisů TGM zahrnuje ve dvou svazcích Masarykovy tištěné práce z let 1898–1900, zaměřené především na témata sociologická, osvětová a politická. Řada více než třiceti prací v tomto rámci dokumentuje autorovo vystoupení proti rituální pověře a antisemitismu a jeho statečný polemický postoj v rámci tzv. hilsneriády. Jeho úběžníkem byla otázka vzdělávání davu, vztahu mezi žurnalistikou, inteligencí a charakterem národního celku, potřeba orientace veřejnosti, každého „jen poněkud myslícího člověka“, snaha o proměnu českého veřejného prostoru.

Prezentaci uvedou Marie Bahenská a Jan Zouhar, promluví vedoucí redaktor Spisů TGM Jiří Brabec a editor publikace Luboš Merhaut. V rámci programu zazní ukázky z Masarykových textů, které přečte Petr Nárožný.

Akce se koná ve spolupráci s vydavateli Spisů TGM: Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a Ústavem T. G. Masaryka.

Náš večer. Palach, Toufar, Havel v autorském filmu

Náš večer. Palach, Toufar, Havel v autorském filmu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Komponovaný večer studentů Střední umělecké školy Václava Hollara prezentujících tvorbu svého pedagoga Otakara Duška. V rámci večera budou promítnuty autorské filmy Opus 13 – Palach, 38 hřebů za Josefa Toufara a Jana Palacha a Largo Installato, film pojednává o streetartové poctě prezidentu Václavu Havlovi, na níž se podíleli sami studenti. 

Večerem budou provázet studenti Střední umělecké školy Václava Hollara.

Mladí Češi v nadnárodních institucích

Mladí Češi v nadnárodních institucích

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Spolek Mladá politika zve na další ze svých debat ve spolupráci s KnVH. Přijďte si poslechnout, jaká je to zkušenost pracovat pro Evropskou centrální banku, NATO či Evropskou komisi, jak jsou Česká republika a její představitelé v těchto institucích vnímáni a jestli národnost v těchto organizacích ještě hraje vůbec roli. Pobavíme se také o reálném fungování a častých mýtech spojených s nadnárodními institucemi, a našich panelistů se budeme ptát také na jejich vnímání globální role těchto organizací, a to ve světle nedávných událostí jako například stažení amerických jednotek ze Sýrie, obnovení kvantitativního uvolňování ECB či brexitu.

Hosté:
Jakub Červenka, který pracuje na stres-testech v Evropské centrální bance
Vojtěch Hons, stážista z DG NEAR v Evropské komisi
Linda Kunertová z Economic Policies Unit v Evropském parlamentu
Tomáš Opat z Policy Planning Unit v NATO

Cikánský baron jsem já

Cikánský baron jsem já

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. prosinec 2019, 19:00 – 21:00

Večer s Emilem Ščukou, bezpochyby jedním z nejvýraznějších romských představitelů současnosti, u příležitosti vydání jeho autobiografie. Spolu s ním vystoupí Martin Palouš, který jej v listopadových dnech roku 1989 přivedl do Občanského fóra a později s ním jako náměstek ministra zahraničí vyjednával o možné spolupráci mezi českým státem a mezinárodním romským hnutím, které se dodnes pokouší získat pro Romy statut evropského národa.

V rámci večera vystoupí houslista Vojta Lavička se svým bandem.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71004 záznamů celkově
  • 27933 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40721 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury