Menu Prohledat web KVH EN

„Žijeme prostě v době, kdy může lidstvo čelit všem hrozbám, které se nad ním vznášejí, jen probudí-li se v něm, to znamená v každém z nás, s novou silou a novým étosem odpovědnost za svět jako celek. Myslet jen na sebe je za těchto okolností sebevražedné pro všechny, mocné i slabé, velké i malé.“ Fulbrightova cena, Washington D.C. 3. října 1997

Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej  17/09/20

Vyhlašujeme 13. ročník esejistické soutěže pro studenty středních škol na téma Co je nám do Běloruska? Máme se zajímat o osudy lidí žijících v nedemokratických zemích potlačujících lidská a občanská práva, jako je Bělorusko, Čína, Tchaj-wan, Kuba, Rusko a další? Je to naše povinnost, nebo jde o zbytečné vměšování do záležitostí zemí s odlišnou historickou zkušeností a kulturou? Jsme schopni jim porozumět a pomoci? Eseje posílejte na adresu esej@vaclavhavel.cz do 31. října 2020. Více zde.

Ilustrace

Odhalení pamětní schránky Ivana „Magora“ Jirouse  17/09/20

23. září by se Ivan Martin Jirous, básník, spiritus agens českého undergroundu a vězeň svědomí dožil 76 let. K tomuto výročí odhalují Knihovna Václava Havla, Karel Schwarzenberg, rodina a přátelé na domě v Nádražní 28, kde Magor trávil poslední léta svého života, pamětní schránku, která je dílem výtvarníka Jakuba Grece. Pamětní setkání uvede 23. 9. v 16 hodin ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, Magorovy verše bude číst Jáchym Topol, vystoupí též básníkovi nejbližší a přátelé.

Ilustrace

Havel Channel odstartoval ze Střechy Lucerny  10/09/20

Knihovna Václava Havla slavnostně spustila ve středu 9. září 2020 večer na střeše pražského paláce Lucerna audiovizuální internetový projekt Havel Channel. Jeho smyslem je naplňovat a šířit odkaz prvního porevolučního prezidenta prostřednictvím moderních technologií. Více

Videa

Ilustrace

38. Lavička Václava Havla  24/08/20

Jihlava má od pátku 21. srpna 2020 Lavičku Václava Havla. Je umístěna nedaleko centra v parku u kina Dukla. Město ji dostalo darem a uvedené místo vybralo podle primátorky Karolíny Koubové proto, že je přirozeným místem setkávání. Obklopují ho totiž střední školy a kulturní instituce. Více zde.

Program na Leden 2020<>

Václav Havel – Cesta svobody

Václav Havel – Cesta svobody

 • Kde: Slezské zemské muzeum, Nádražní okruh 31, Opava
 • Kdy: 11. září 2019, 19:00 – 26. leden 2020, 21:00

Výstava se koná k 30. výročí společenských změn ve Slezském zemském muzeu – Památníku Petra Bezruče v Opavě. Knihovna Václava Havla, jako partner výstavy, poskytla pro tuto příležitost tři desítky fotografií Oldřicha Škáchy, Lukáše Volka a Jaroslava Krejčího, fotografie z archivu Ivana M. Havla či videa z cyklu Číst Havla.

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

Krzysztof Miller: Objektivem revoluce

 • Kde: Leica Gallery, Školská 28, Praha 1
 • Kdy: 8. listopad 2019, 19:00 – 5. leden 2020, 21:00

Fotografie polského reportéra ze sametové revoluce i ze světa.

Rok 1989. Východní blok se rozpadá. Krzysztof Miller, tehdy začínající a později světoznámý polský fotoreportér, zachycuje na svých snímcích demonstrace a změny v Polsku, sametovou revoluci v Praze nebo krvavý pád režimu v Rumunsku.
V letech 1990–2008 zachytil řadu válečných konfliktů, oběti masakrů a hladu. Byl na téměř 60 zahraničních cestách, na řadu míst se vracel několikrát. Fotil mimo jiné v Rumunsku, Íránu, Gruzii, Náhorním Karabachu, Bosně, Chorvatsku, Tádžikistánu, Afghánistánu, Kambodži, Burundi, Zairu, Kosovu, Kongu, Iráku, Ugandě, Jižním Súdánu nebo Keni.

Krzysztof Miller zvěčnil přelomové okamžiky a hlavní konflikty 20. století – o tom vyprávějí fotografie na výstavě. Snímky představují nejen obraz současného světa, ale také vnímavého a výjimečného fotoreportéra, který díky své citlivosti dokázal zachytit obyčejného člověka a jeho každodennost.

Výstava je jednou z doprovodných akcí oslav 17. listopadu 1989 – Festivalu svobody.

Krzysztof Miller (1962–2016). Šestnáctinásobný mistr Polska ve skocích do vody z trampolíny a věže už v době gymnaziálních studií začal spolupracovat s protikomunistickou opozicí. Od roku 1986 spolupracoval s Přehledem agenturních zpráv a Nezávislou fotografickou agenturou Dementi. V roce 1988 se stal fotoreportérem Nezávislého sdružení studentů, který ho akreditoval na jednání opozice a komunistické vlády u tzv. Kulatého stolu. Od roku 1989 byl fotoreportérem deníku Gazeta Wyborcza. V letech 1990–2008 pracoval jako fotoreportér po celém světě. Byl laureátem mnoha ocenění v soutěžích Grand Press Photo a BZ WBK Press Photo.

Spolupořadatelé výstavy: Polský institut v Praze, Knihovna Václava Havla, Leica Gallery Prague, Dom Spotkań z Historią, Agencja Gazeta.
Projekt byl podpořen Česko-polským fórem Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Amputace: Příběhy nevyhlášené války

Amputace: Příběhy nevyhlášené války

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. leden 2020, 19:00 – 21:00

Básník, spisovatel, rozhlasový dramatik, publicista BBC a Rádia Svoboda Igor Pomerancev představí obrazovou knihu pěti autorů věnovanou tragédii války na východní Ukrajině. 

Amputace je víceúčelová metafora pro odříznuté části těla, pro území státu i lidské vědomí. Hrdiny básnické sbírky Igora Pomeranceva „AMPUTACE“  je dvanáct vojáků-dobrovolníků, kteří šli bránit svou vlast a vrátili se z války bez končetin. Jak žít? Pamatovat si nebo zapomenout? Smířit se nebo bojovat? Jak říká důstojník Andrej Skorochod, ztráta nohy je navždy, ale ztráta Krymu a Donbasu není navždy.

Součástí večera bude i promítání záběrů z filmového dokumentu Igora Pomeranceva a Lýdie Starodubcevové Amputace (2017). Svou tvorbu představí také další autoři antologie Boris Chersonskij a Ljudmila Chersonskaja. Básnická sbírka spisovatele Borise Chersonského Mše za časů války (Missa in tempore belli, 2014) byla bezprostřední básnickou reakcí na šok z „amputace“ Krymu a nevyhlášené války v Donbasu.

Tématu rusko-ukrajinské války se věnuje i ukrajinská básnířka Ljudmila Chersonskaja. Český čtenář má poprvé možnost seznámit se s její tvorbou z výběru básní sbírky Přeskočit příkop (2018). Svými dojmy z cesty na východní Ukrajinu v roce 2014 přispěje i překladatelka a psychiatrička Džamila Stehlíková.

Uvádí Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Překlad do češtiny zajištěn. 

Čtení pro Josefa Škvoreckého

Čtení pro Josefa Škvoreckého

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. leden 2020, 18:30 – 22:00

Srdečně zveme na čtení mimo jiné z korespondence manželů Škvoreckých, zakladatelů exilového nakladatelství '68 Publishers. V rámci večera bude vytvořen prostor i pro hudbu, která nerozlučně k oběma Škvoreckým patří. Součástí bude i výstava Prima sezóny Josefa Škvoreckého, jejímž autorem je Václav Krištof a kterou zapůjčila Městská část Praha 4.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Společností Josefa Škvoreckého a s českým centrem Mezinárodního P.E.N. klubu.

Amnestie

Amnestie

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 9. leden 2020, 19:00 – 21:00

Amnestie může být zločinná, účelová anebo být vedena touhou po zásadní změně poměrů. 1. ledna 1990 vyhlásil nový československý prezident Václav Havel amnestii, které se později začalo říkat velká, a byl jí přisuzován podíl na nárůstu kriminality. Měla umožnit nejen vyrovnání s režimem, který byl tehdy vnímán jako nespravedlivý pro všechny, ale umožnit i proměnu represivního vězeňského systému.

Diskutovat o amnestii i o tom, nakolik jsme ji využili ke změně trestní spravedlnosti, budou filozof a publicista Fedor Blaščák a právnička Lenka Marečková, spoluautoři stejnojmenné knihy, která vychází ke třicátému výročí Listopadu a která se nesnaží amnestii obhajovat, ale přináší fakta a dává je do kontextu, a John Bok, který se společně s Lenkou Marečkovou a dalšími osobnostmi z disentu podílel na uklidňování nepokojů a vzpour ve věznicích na přelomu let 1989 a 1990.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart.

První státní návštěva: Václav Havel v Mnichově

První státní návštěva: Václav Havel v Mnichově

 • Kde: Literaturhaus, Salvatorplatz 1, Mnichov
 • Kdy: 13. leden 2020, 20:00 – 22:00

29. prosince 1989 byl Václav Havel zvolen československým prezidentem. Dramatik na prezidentském křesle se stal jednou z ikon sametové revoluce. Již o čtyři dny později, 2. ledna 1990, nastoupil svou první zahraniční cestu do Německa a navštívil Mnichov. Cesta, která byla důležitým znamením. Jak to že k ní došlo tak brzy? Jaké úmysly se za ní skrývaly? A jak uspěl Václav Havel jako nováček ve světové politice?

Vzpomínají hosté, kteří události osobně zažili: Bernd Posselt (bývalý člen Evropského parlamentu a mluvčí sudetských Němců), Milan Horáček (bývalý poslanec Evropského parlamentu) a Michael Žantovský (ředitel Knihovny Václava Havla a tehdejší mluvčí Václava Havla).

Setkání proběhne v němčině a moderuje jej Daniel Brössler, zpravodaj deníku Süddeutsche Zeitung v Bruselu.

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla pořádá Stiftung Literaturhaus a Haus des Deutschen Ostens.

Debata s Respektem: Sulejmání a hrozba války

Debata s Respektem: Sulejmání a hrozba války

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. leden 2020, 19:00 – 21:00

Donald Trump se pustil do svého největšího rizika a svět řeší, zda je, či není bezpečnějším místem. 

Hosté: Zora Hesová, analytička a islamoložka, Univerzita Karlova, Tomáš Lindner, zahraniční redaktor týdeníku Respekt, Jan Daniel, Ústav mezinárodních vztahů, a Karel Schwarzenberg.

Debatu moderuje Ondřej Kundra.

Bohdan Holomíček: Já nejsem smutný

Bohdan Holomíček: Já nejsem smutný

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. leden 2020, 19:00 – 21:00

Slavnostní uvedení edice Hry VH do kapsy

Nově založená edice Knihovny – Hry VH do kapsy – dává studentům, a nejen jim, jedinečnou možnost nosit s sebou divadelní hry Václava Havla, i když právě nemají přes rameno přehozený batoh nebo tašku. Charakterizuje ji příjemný formát, sličné, dobře čitelné písmo a především jedinečný obsah – co víc si čtenář může přát?

První svazek edice nese název Já nejsem smutný a obsahuje Audienci a Vernisáž, tedy první dvě hry, v nichž vystupuje dnes již legendární postava Ferdinanda Vaňka.

Knihu spolu s celou edicí uvede do světa Bohdan Holomíček svými vzpomínkami nad fotografiemi z doby, kdy Václav Havel své „vaňkovky“ psal.

Jan Lukavec: Imaginární zoologie

Jan Lukavec: Imaginární zoologie

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. leden 2020, 19:00 – 21:00

Havlovo Prase, Kafkův šimpanz ... a jiná zvířena v dílech významných literátů. Jak se vyvíjelo vnímání zvířat u našich předků? Jaké místo v jejich myšlení zaujímali psi, mravenci nebo straky a co z těchto významů přetrvává dodnes? A může nám beletrie pomoci hledat k našim „ochlupeným bližním“ lepší vztah, než jaký převažoval v novověku?

Kniha Imaginární zoologie přibližuje kulturní dějiny vybraných živočichů, od nejstarších mytických dob až po dnešek. Obecně souzní s Havlovým důrazem na to, že člověk není vládcem přírody, jen její součástí. Mimo jiné publikace ukazuje, jak se zlepšující se ekologickou uvědomělostí postupně vzrůstá i povědomí o tom, že každý živočich má svoje místo v ekosystému a v tomto smyslu je hoden ochrany i pozornosti, které se dostává stále širší škále žijících organismů i ze strany literátů.

Nad knihou budou s jejím autorem Janem Lukavcem debatovat antropolog Lukáš Senft a literární vědec Pavel Kořínek.

Během večera zazpívá Lenka Němečková.

Jiří Sádlo: Krajina!

Jiří Sádlo: Krajina!

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. leden 2020, 19:00 – 21:00

Botanik a rostlinný sociolog Jiří Sádlo se zabývá krajinou už několik desetiletí. A tak je více než pochopitelné, že s ní srostl natolik, že není možné je od sebe tak snadno odlišit – že už je jen těžko rozpoznatelné, kde končí Jiří Sádlo a kde začíná krajina.

Nejinak je tomu i u jeho zbrusu nové knihy Krajina! Průchod okolím v příkladech, která na ploše osmi textů a sedmi míst (Jižní Čechy, Šumava, Vysočina, Polabí, Litoměřicko, Střední Čechy, Ralsko) vybízí čtenáře na cesty, na které ale je nutné se náležitě připravit:
 
„Tady se začne myslet a psát o krajině a co to jako ve skutečnosti je. Tak tedy, jak je to s krajinou ve skutečnosti, to myslím ve skutečnosti nikdo neví. A já to taky nevím a cirkumambuluju kolem toho jako lev kolem horké kaše. Krajina? Mohlo by být, že to s krajinou vážně nějak je, že na to lze přijít, jak se to s ní má, a správné řešení posléze odlišit od těch mylných. Nebo zase naopak, že to s ní není vůbec nijak. A posléze že to s ní je jakkoli, můžeme si hrát, dokud nás to neomrzí, a pak ještě někdy zase. Jenže to je všecko pitomost, pitomost, pitomost. Jak je to s krajinou ve skutečnosti, to nikdo neví. „Jó skutečnost, to je druhá nejdůležitější věc na světě!“ smáli se ontologové. – „A která je teda ta první?“ – „Jó, panáčku, to kdybysme tak věděli!“ smáli se ontologové. Copak ontologové, ti jsou vždycky samá sranda...“
Večer s Analfabetem

Večer s Analfabetem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. leden 2020, 19:00 – 21:00

Uvedení českého překladu knihy Analfabet (nakl. Větrné mlýny) spisovatele a intelektuálního gurua současného Slovenska Michala Havrana.

Z anotace ke knize vybíráme: „Devadesátky v Bratislavě. Sex, drogy a okultismus v hlavním městě nicoty. Analfabet je generační román s dráždivou příchutí černého romantismu, zároveň vyznívá jako nenávistná pocta rodnému městu, městu-omylu, ideálnímu prostoru pro přípravu sebevraždy.“

Večerem, za osobní účasti autora i překladatele knihy Miroslava Zelinského, bude provázet Petr Vizina.

Evropské dialogy Václava Havla v Mnichově

Evropské dialogy Václava Havla v Mnichově

 • Kde: Bayerischer Landtag, Max-Planck-Straße 1, Mnichov
 • Kdy: 23. leden 2020, 13:00 – 19:30

Evropské dialogy vznikly v roce 2014 díky Knihovně Václava Havla se záměrem hovořit o aktuálních evropských tématech nejen v Praze, ale i dalších evropských městech. Inspirován Havlovou esejí Moc bezmocných (1978) si projekt klade za cíl dát v diskusích prostor lidem „bez vlivu“ a posílit jejich pozici v Evropě.

O regionální identitě a českých vztazích v EU diskutují Bernd Posselt (člen Evropského parlamentu), Karel Schwarzenberg (člen českého parlamentu a bývalý ministr zahraničních věcí České republiky), Tomáš Kafka (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky) a Rosi Steinberger (ze strany Svaz 90/Zelení) a další hosté.

Setkání se koná v němčině ve spolupráci s bavorským parlamentem a Bavorskou zemskou centrálou pro politické vzdělávání, Europe direct Informationszentrum Mnichov a Generálním konzulátem České republiky v Mnichově.

Jiří Peňás: Výpravy pro starší a pokročilé

Jiří Peňás: Výpravy pro starší a pokročilé

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. leden 2020, 19:00 – 21:00

Zábavný, ba téměř estrádní večer pro starší a pokročilé.

Kniha s hrabalovským názvem Výpravy pro starší a pokročilé je soubor cestopisných esejů, které Jiří Peňás psal každý týden do časopisu Týdeník Echo. Je to svým způsobem jedinečný obraz světa blízkého i trochu přespolního, vznikající za pochodu, jenž se nesmí nikdy zastavit. V textech se prolínají osobní zážitky s historií, dějiny umění s politikou, romantika s humorem, většinou hořkým a melancholickým.

Hosté: Tomáš Kafka a Zbyněk Petráček.

Večer uvede Jáchym Topol.

Hudební doprovod: Gott Revival

Přemysl Houda: Normalizační festival

Přemysl Houda: Normalizační festival

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 28. leden 2020, 19:00 – 21:00

Normalizační festival je původní monografií o československém pozdním socialismu, zvláště pak o pozdně socialistické veřejné sféře, jež je dnes považována za toxickou. Autor knihy Přemysl Houda se vyhýbá dichotomii mrtvé a živé vody a ukazuje, zda se dalo se šedivými slovy tehdejšího socialismu přece jen dělat něco smysluplného.

S autorem knihy budou diskutovat politolog Pavel Barša, redaktorka a literární kritička Eva Klíčová a redaktor čtrnáctideníku A2 Matěj Metelec.

Debatu moderuje politolog a filozof Milan Znoj.

Večer věnovaný nedožitým narozeninám Jana Balabána

Večer věnovaný nedožitým narozeninám Jana Balabána

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. leden 2020, 19:00 – 21:00

První část večera bude patřit hře Jana Balabána a Ivana Motýla Bezruč?! V drobné úpravě této hry jsme se soustředili na vztah Vaška/ Bezruče a Marie/ Maryčky. Ve hře připravené jako inscenované čtení vystupují herci i neherci, ale všichni společně prožívají krásu i naléhavost textu. (Účinkují: Zuzana Truplová, Přemysl Bureš, Jakub Chrobák, Zdeněk Janošec Benda a spoluautor Ivan Motýl, režie: Přemysl Bureš).

Ve druhé části pak účinkující a další hosté vzpomenou na život a dílo Jana Balabána, jednoho z nejvýznamnějších autorů přelomu tisíciletí.

Vystoupí přátelé, kamarádi, blízcí i autorovi ctitelé: Ivan Motýl, Pavel Hruška, Zdeněk Janošec Benda, Přemysl Bureš, Jakub Chrobák a další.

Ivo Vodseďálek – Génius skrytého díla

Ivo Vodseďálek – Génius skrytého díla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. leden 2020, 19:00 – 21:00

Tvorbu Ivo Vodseďálka (1931–2017) lze bez nadsázky označit za jeden z dosud neobjevených pokladů moderní české literatury. Širším čtenářským vrstvám je autor téměř neznámý, v literární obci se ovšem těší až kultovnímu postavení – mezi jeho přátele a obdivovatele patřili takoví velikáni české kultury jako Bohumil Hrabal, Kamil Lhoták, Vladimír Boudník či Egon Bondy, jeho odkazem se dlouhodobě zabývá řada literárních historiků a kritiků.

Objemný, jedenácti set stránkový svazek Vodseďálkovy sebrané poezie Dílo 1949–1998 představí jeho editor Martin Machovec, spisovatel Jáchym Topol, filmařka a Vodseďálkova dcera Olina Kaufmanová a redaktor nakladatelství Argo Petr Onufer.

Z autorova díla bude číst herec Karel Dobrý.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Havel Channel

Ve zkušebním provozu jsme na začátku května 2020 spustili televizní kanál, jehož smyslem je naplňovat poslání Knihovny VH moderními technologiemi, bez ohledu na hranice a nouzové stavy všeho druhu. V tuto chvíli probíhá výběr a testování vhodných formátů. Vzniká rovněž základní programové schéma, jehož páteř budou tvořit debaty, vzdělávací projekty, rozhovory, záznamy akcí a v neposlední řadě archivní záběry s Václavem Havlem. Oficiální spuštění televize je plánováno na září 2020.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 52968 záznamů celkově
 • 15303 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2086 fotografií
 • 280 video záznamů
 • 558 audio záznamů
 • 6523 dopisů
 • 14722 textů o VH
 • 6627 knih
 • 27213 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury