Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje knižní novinku a znovu vydává nejúspěšnější tituly  26/11/24

Na konci roku vydává Knihovna Václava Havla sborník nazvaný Péče o stát, který zahrnuje vybrané projevy Václava Havla z let 1993–1997, tedy z dob budování nově vzniklé samostatné České republiky. Pro velký čtenářský úspěch znovu vychází výbor z rozhovorů s Václavem Havlem Má to smysl!, které vznikly v letech 1964 až 1989 a jsou svým způsobem životopisem Václava Havla složeného téměř výhradně z jeho vlastních slov. Druhým dotiskem je Kilián Nedory jedinečného muzikanta, ale také znamenitého prozaika Filipa Topola. Čtvrtým letošním vydavatelským počinem a třetím dotiskem je čtenářsky nejúspěšnější titul Moc bezmocných a jiné eseje, sborník sestavený z klíčových esejů Václava Havla. Více

Ilustrace

17. listopad v Knihovně Václava Havla  01/11/24

I letos se připojíme k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Jako obvykle na adresách Ostrovní 13 a Náměstí Václava Havla na Praze 1. V bohatém programu nebudou chybět výstavy, čtení z textů VH, živé natáčení podcastů, videoprojekce, komentovaná fotoshow, divadelní představení... Více informací nalezente ZDE. Těšíme se na vás!

Kdy a kde?

Ilustrace

Změna ve vedení Knihovny  23/10/24

Dnes, ve středu 23. října 2024, se pan Milan Babík z osobních důvodů rozhodl rezignovat na funkci ředitele Knihovny Václava Havla. Správní rada jeho vysvětlení přijala s pochopením: „Milan Babík odvedl kus práce. Od června, kdy se ujal vedení, dokázal aktivity Knihovny obohatit, a to včetně zahájení projektů, které by měly vyvrcholit v roce 2026, v souvislosti s připomínkou 90. výročí narození Václava Havla,“ uvedl předseda správní rady Gabriel Eichler. Do doby, než bude vybrán nástupce či nástupkyně Milana Babíka, přebírá některé jeho kompetence správní rada, která z pozice statutárního orgánu úzce spolupracuje s týmem Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Pravda a láska nerezaví  03/10/24

U příležitosti 20. narozenin spouští Knihovna Václava Havla novou fundraisingovou kampaň. Chce jí připomenout důležitý milník své existence a také oslovit nové dárce. Autorem komunikačního konceptu PRAVDA A LÁSKA NEREZAVÍ je kreativec Martin Halaxa, grafickou podobu kampaně vytvořil Art Director Jan Lesák. Použity jsou primárně materiály z archivu Knihovny, který dnes čítá na 80 tisíc položek. Kampaň přitom sází na nepříliš známá videa Václava Havla v různých životních situacích a také na snímky jeho slavných dvorních fotografů – Tomkiho Němce, Oldřicha Škáchy a Přemysla Fialky. Hlas kampani propůjčil herec David Prachař, hudební podkresy jsou převzaty z dílny slavné undergroundové kapely Psí vojáci. Více

Program na Prosinec 2024<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Winton nebyl sám. Představení unikátního komiksu

Winton nebyl sám. Představení unikátního komiksu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Tereza Verecká a Mikuláš Podprocký vytvořili komiks o siru Nicholasi Wintonovi – a nejen o něm – který na první pohled zaujme úžasným vizuálem. Na ten druhý si vás pak získá detailně zachyceným příběhem lidí, kteří se podíleli na záchraně československých obyvatel, ač k tomu na první pohled neměli žádný důvod – jen to někdo udělat musel. Zveme vás nejen na představení komiksové události roku, ale také na besedu o pomáhání, hrdinství a lidství vůbec. Vystoupí Tereza Verecká, Mikuláš Podprocký, Richard Klíčník a Tomáš Kraus.

Debata N: Reflexe české literatury v českých médiích

Debata N: Reflexe české literatury v českých médiích

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Při příležitosti vyhlášení výsledků třetího ročníku ankety Knihy roku pořádá Deník N debatu o tom, jak se o české literatuře referuje v českých médiích. Pozvání do diskuze přijali literární historička, publicistka a vysokoškolská pedagožka Blanka Činátlová, novinář, publicista a fotograf Josef Chuchma a literární kritik Kryštof Eder. Povídat si s nimi bude editorka kulturní rubriky Deníku N Irena Hejdová

Guru českého dějepisectví Robert Kvaček

Guru českého dějepisectví Robert Kvaček

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Beseda věnovaná osobnosti historika, spisovatele, pedagoga a mistra slova profesora Roberta Kvačka (1932–2024): „Historik by měl číst nejen historickou literaturu, ale také beletrii, poezii. Mně se smávali, že používám při výkladech poezii. Ale to má hluboký smysl. Historik se taky musí vzdělat ve více oborech, jinak je z něho profesionální kretén. A to nejde. Ale historik hlavně potřebuje dozrát. Na rozdíl od fyzika, který je na vrcholu ve třiceti, on je na vrcholu v padesáti. Ještě mají čas.“ Vystoupí historici Petr KouraJosef Nožička a Josef Tomeš. Debatu moderuje historik Michal Macháček.   

Akci pořádáme ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. 

Vyhlášení esejistické soutěže

Vyhlášení esejistické soutěže

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. prosinec 2024, 16:00 – 18:00

Vyhlášení výsledků sedmnáctého ročníku studentské esejistické soutěže Knihovny Václava Havla za přítomnosti studentů i poroty. Téma letošního ročníku znělo: Proč by za mě esej (ne)mohla napsat umělá inteligence? Eseje Václava Havla jako Moc bezmocných či Slovo o slovu se staly klasickými texty české literatury a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. V letošní porotě zasedly tyto osobnosti českého veřejného života: novinář Filip Titlbach, spisovatelka a publicistka Anna Beata Háblová, novinářka Tereza Šídlová, mediální analytik Josef Šlerka, novinář a básník Jonáš Zbořil.

Večer s Rádiem Svobodná Evropa – příběh uvězněné novinářky Alsu Kurmaševové

Večer s Rádiem Svobodná Evropa – příběh uvězněné novinářky Alsu Kurmaševové

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Přijměte pozvání na diskusi s Alsu Kurmaševovou o tom, jak vysokou cenu mohou novináři zaplatit za oddanost své práci. Alsu Kurmaševová, novinářka Rádia Svobodná Evropa, strávila více než devět měsíců v ruském věznění. V květnu 2023 odcestovala do Kazane, aby navštívila svou nemocnou matku, ovšem ruské úřady jí už nedovolily opustit zemi a vrátit se do Prahy, kde od roku 1998 žije se svým manželem a dvěma dcerami. Následovalo obvinění, dlouhé měsíce ve vazbě a odsouzení na šest a půl roku za „šíření nepravdivých informací o ruské armádě“. Vláda Spojených států, Rádio Svobodná Evropa, lidskoprávní organizace, a především rodina neúnavně usilovaly o její propuštění. 1. srpna letošního roku, po devíti měsících strávených v chladné vězeňské cele, byla Alsu díky historické výměně vězňů mezi Západem a Ruskem konečně osvobozena.

Rozhovor povede Zuzana Tvarůžková.

Mikulášský večer s Výpravami Jiřího Peňáse a jeho hosty

Mikulášský večer s Výpravami Jiřího Peňáse a jeho hosty

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Veselé soaré s melancholickými tóny zasazenými do rozhovoru dvou starých bukanýrů, Jáchyma Topola a Jiřího Peňáse, kteří se budou snažit navodit atmosféru kouřem provoněných cest za obzor všednodennosti. Úvodní slovo pronese Stanislav Komárek. Součástí večera je slavnostní potěžkání krabice s Peňásovými sebranými spisy. Hovor hudebně doprovodí Jan Macháček a jeho hosté.

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

  • Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
  • Kdy: 7. prosinec 2024, 10:00 – 8. prosinec 2024, 20:00

Náš stánek s knižními novinkami, několika dotisky rozebraných titulů i osvědčenou nabídkou knih a merchandise z produkce Knihovny Václava Havla nebude chybět na tradičním festivalu malých nakladatelů v Plzni. 

Audience Divadla na tahu

Audience Divadla na tahu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Legendární „vaňkovka“ v provedení Divadla na tahu. Divadelní jednoaktovka Audience (1975) byla původně napsána pro pobavení autorových přátel na Hrádečku, dnes je součástí maturitních otázek. Pobavila i poučila publikum mnoha českých i zahraničních divadel. 

Doba je podivná, vše je naruby. Zakázaný spisovatel Ferdinand Vaněk si vydělává na živobytí v pivovaře koulením sudů. Jeho nadřízený sládek si neumí poradit s ošemetným úkolem „shora“… pivní souboj principů a jasných životních postojů s léty propracovaným systémem, jak principy obcházet a přežívat bez zbytečných zásad a názorů odhaluje režim, který křiví charaktery a potlačuje svobodu jednotlivce. 

Hrají Tomáš Zámečník a Radek Bár, režie Andrej Krob, hudební doprovod Obří broskev

Debata s Respektem: Mezigenerační dialog a jak jej pěstovat

Debata s Respektem: Mezigenerační dialog a jak jej pěstovat

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Přestože je dnes mladá generace více slyšet, často se necítí být vyslyšena. Jak jí více vtáhnout do veřejné debaty? A jak si vzájemně a s respektem naslouchat napříč generacemi tak, aby debata nekončila u boomerů a sněhových vloček? Vystoupí Bára Stárek (předsedkyně spolku Díky, že můžem) a Erik Tabery (šéfredaktor týdeníku Respekt). Debatu moderuje František Trojan.

Umění, kterému rozumějí úplně všichni. Uvedení nové knihy Jana H. Vitvara

Umění, kterému rozumějí úplně všichni. Uvedení nové knihy Jana H. Vitvara

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Zatímco ještě před pár lety se zdálo, že o umění ve veřejném prostoru mluví jen pár „zasvěcenců“, dnes to naopak působí, že k němu má co říct doslova každý. Co o nás vypovídá kauza Černého Máj a petice proti vedení Národní galerie a AVU? Jak se stal z někdejšího rebela české kultury Milana Knížáka umělecký diktátor? Proč se Cena Jindřicha Chalupeckého, která má podporovat začínající tvůrce, vyvinula v elitářský podnik? A platí v umění, že peníze nesmrdí? O aktuálních tématech a událostech uměleckého světa a o své nové knize Umění, kterému rozumějí úplně všichni bude debatovat výtvarný kritik a vedoucí kulturní rubriky týdeníku Respekt Jan H. Vitvar se šéfredaktorem Paseky Jakubem Sedláčkem

Svobodná akademie: Pastoral Brothers – Tři vánoční příběhy

Svobodná akademie: Pastoral Brothers – Tři vánoční příběhy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Všimli jste si, že v Bibli máme tři vánoční příběhy a každý je úplně jiný? Nevšimli? Tak přijďte na předvánoční přednášku Pastoral Brothers. Po ní už nebudete Vánoce vnímat tak, jako dřív. Evangeličtí faráři vystupující jako Pastoral Brothers dostali nápad točit videa v hospodě u piva. Jsou mladí a víra v Boha pro ně hodně znamená. Ukazují, že církev v dnešní době nemusí být zakonzervovaná do minulosti, a chtějí mluvit dnešním způsobem o křesťanských tématech, která mají nadčasovou platnost.

Cesty k Nobelově ceně: Překlad v hlavní roli

Cesty k Nobelově ceně: Překlad v hlavní roli

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

Diskusní večer věnovaný překladatelským výzvám v kontextu Nobelovy ceny za literaturu. Příběh letošní laureátky Han Kang ilustruje klíčovou roli překladu v současném literárním světě. Její román Vegetariánka, vydaný v Koreji v roce 2007, získal mezinárodní uznání až po anglickém překladu v roce 2016, kdy obdržel prestižní Man Bookerovu cenu. Její nejnovější román Neloučím se navždy dosud nebyl přeložen do angličtiny, ale na jaře vyšel ve švédském překladu – skutečnost, která nepochybně sehrála roli při rozhodování Švédské akademie o udělení Nobelovy ceny. Tento vývoj znovu nastoluje otázky o cestách literatury napříč jazyky a kulturami. Jak se dostává literatura z „malých“ jazyků ke světovým čtenářům? Co znamená překládat z korejštiny, jazyka vzdáleného nejen geograficky, ale i strukturně? A jakou roli hrají překlady do angličtiny jako zprostředkujícího jazyka?

O těchto a dalších otázkách budou diskutovat Petra Ben-Ari, překladatelka děl Han Kang do češtiny, Miriam Löwensteinová, vedoucí koreanistiky FF UK a překladatelka korejské literatury, a Viktor Janiš, renomovaný překladatel z angličtiny a znalec překladatelské scény. 

Večerem provází předsedkyně Obce překladatelů Anežka Charvátová

Akce se koná za finanční podpory hl. m. Prahy. 

Knihovna Václava Havla na Knihexu

Knihovna Václava Havla na Knihexu

  • Kde: Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha - Nové Město
  • Kdy: 14. prosinec 2024, 10:00 – 15. prosinec 2024, 20:00

Na předvánočním Knihexu – festivalu malých nakladatelů – najdete i stánek Knihovny Václava Havla. V doprovodném programu představíme naše knižní novinky, které – spolu s osvědčenými tituly, plakáty a dalšími nezbytnostmi – budou po oba dny na místě k zakoupení.

13 let bez Václava Havla

13 let bez Václava Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. prosinec 2024, 19:00 – 21:00

18. prosince si připomeneme třinácté výročí od úmrtí spisovatele, dramatika, publicisty a filozofa Václava Havla. Knihovna VH při této příležitosti připravila program, který se neponese v duchu piety a smutku. Naopak. Budeme vzpomínat zvesela a neformálně. V sérii archivních filmových záběrů si připomeneme Václava Havla v letech 1988–1990. Tedy v divoké životní etapě, kdy byl nejproduktivnější, nejzaměstnanější, nejveselejší, ale možná i nejohroženější. Ukázky jsme pro vás „vyzobali“ z hrubého materiálu nezávislých kameramanů, kteří ho točili v nejrůznějších situacích – v roli myslitele a debatéra, disidenta ve skrýši, pacienta v nemocnici, rozverného kumpána, revolucionáře a nakonec i jako netradiční hlavu státu.

Večerem provede Anna Freimanová, editorka Knihovny Václava Havla.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 74327 záznamů celkově
  • 31097 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 406 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6589 dopisů
  • 15100 textů o VH
  • 8410 knih
  • 42347 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Bakala FoundationRockefeller Brothers FundTrade Centre PrahaČeská centraJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRádio 1RicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury