Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Vladimír Merta laureátem Ceny Toma Stopparda  14/06/24

Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války. Slavnostní předání Ceny Toma Stopparda Vladimíru Mertovi proběhlo ve čtvrtek 13. června 2024 v Míčovně Pražského hradu jako součást večerní části (Za)hradní slavnosti – oslav 20. výročí založení Knihovny Václava HavlaVladimír Merta obdržel diplom, finanční odměnu 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard, a symbolicky též pero.  Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele  05/06/24

Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou. Více

Ilustrace

Studentský hlas #14: „Evropské volby jsou naše volby,“ říká Natálie Malcová z Díky, že můžem  31/05/24

Proč by mladí lidé měli jít k volbám do Evropského parlamentu? V čem jsou tyto volby zásadní? „Každé volby jsou dnes tak trochu evropské. Bude se řešit budoucnost mladých lidí a měli bychom ukázat, že za sebe dokážeme rozhodovat sami,“ vysvětluje Natálie Malcová, kreativní manažerka organizace Díky, že můžem v rozhovoru s redaktorkou Studentských listů Marikou Staňkovou. Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla oslaví 20 let své existence  16/05/24

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem (Za)hradní slavnost uskuteční oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Pestrá koláž diskusí, výstav, koncertů, čtení a projekcí okořeněná divadelním představením bude probíhat po celý den a zdarma pro širokou veřejnost a pro školy.  Více

Program na Březen 2024<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

1989: Chceme dýchat. Film Karla Strachoty

1989: Chceme dýchat. Film Karla Strachoty

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. březen 2024, 19:00 – 21:00

Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často jej zahaluje hustý smog. Je to také bašta punku a alternativní kultury. Dokument, založený na archivních záběrech a dobových materiálech, je mozaikou autentických situací a hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.  

Debatu s režisérem Karlem Strachotou a pamětníkem Miroslavem Wanekem moderuje Ivana Vránková

Debata N: Supervolební rok v české politice

Debata N: Supervolební rok v české politice

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. březen 2024, 19:00 – 21:00

Rok 2024 může změnit politickou architekturu celého Západu. USA i Evropskou unii čekají klíčové volby, v těch evropských volí i Češi. Jak moc mohou různé volební strategie rozštěpit vládní koalici a co se může změnit po eurovolbách a krajských a senátních volbách v Česku? Do jaké míry může výsledek letošních trojích voleb ovlivnit zásadní volby do Poslanecké sněmovny příští rok?

Redaktorka Deníku N Markéta Boubínová si do debaty pozvala politoložku Annu Shavit (FSV UK), Jaromíra Mazáka (ředitel výzkumu, STEM) a redaktora Jana Tvrdoně (Deník N).  

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. březen 2024, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. V debatě vystoupí kriminolog a politický analytik Petr Pojman a politolog a rusista Karel Svoboda.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. březen 2024, 19:00 – 21:00

Ještě před rokem Evropský parlament TikTok svým zaměstnancům zakazoval, dnes ze svého oficiálního účtu zdraví své sledující. Politika vůči TikToku se mění. Mění ale také TikTok politiku? Jde o nepostradatelný nástroj v komunikaci s mladými? A je se čeho bát? Vystoupí Johana Bázlerová (Jsem v obraze) a výzkumnice Marie Heřmanová. Debatu moderuje František Trojan z týdeníku Respekt.

Svobodná akademie: Vladimír Just o divadle

Svobodná akademie: Vladimír Just o divadle

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. březen 2024, 19:00 – 21:00

Patří dnes Havlovy hry a eseje do čítanek – nebo na jeviště, divadelní i životní?

Čím více se vzdalujeme od Havlovy éry (a bohužel i hodnot, jež reprezentoval), tím častěji slýchávám, že jeho dramatika, eseje a postoje patří do šedesátých až devadesátých let 20. století, ale v 21. století působí spíš jako v minulosti důležitý, ale přece jen anachronismus. Že je prostě zrodila doba komunismu, a s jeho pádem že padla i jejich naléhavost a aktuálnost. Má přednáška si neklade menší ambice než na konkrétních příkladech ze Zahradní slavnosti, Vyrozumění či Odcházení (případně Moci bezmocných) dokázat, že jde o nesmysl a předsudek, k jehož vyvrácení stačí prostinká věc – znovu si ty texty pozorně přečíst, a to počínaje hned první celovečerní hrou – Zahradní slavností (1963). Budeme překvapeni, jak jejich témata nejenže nezestárla, ale naopak prokázala mnohdy až prorocky jasnozřivou předpověď toho, co žijeme dnes – a nejen u nás. A že Havel byl autor nadčasového a globálního, nikoli jen domácího významu.  

Profesor Vladimír Just je teatrolog a literární a divadelní kritik. Od roku 1994 působí jako vysokoškolský pedagog, byl šéfredaktorem Divadelní revue, publikoval řadu odborných statí v domácích i zahraničních časopisech, je autorem přes dvaceti knižních publikací.  

Fedor Gál: Post Mortem

Fedor Gál: Post Mortem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. březen 2024, 19:00 – 21:00

Uvedení knihy Post Mortem, která vznikla ve spolupráci Fedora Gála s fotografem Mirem Švolíkem. 

Smrt a umírání se staly nedobrovolnými tématy ve společnosti, která v posledních letech zažívá covidovou pandemii, válku na Ukrajině či lokální a globální klimatické pohromy. S tématem smrti se setkáváme v každém životním období. To, jak na ni nahlíží člověk, který přišel na svět v koncentračním táboře, prožil totalitní režim, stál u zrodu demokracie u nás a následně bojoval proti xenofobii, bude inspirativní pro všechny generace. 

V závěru večera zazní skladba Miroslava Tótha Black Angels Songs v podání Dystopic Requiem Quartet věnovaná obětem rasového, etnického a národního násilí.  

Pořádá Knihovna Václava Havla a nezisková organizace BONA FIDE.  

In Conversation With... Bert Koenders

In Conversation With... Bert Koenders

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. březen 2024, 19:00 – 21:00

A discussion on the enduring legacy of Max van der Stoel and the pivotal role of dissidents in shaping democracy in the 21st century. Max van der Stoel's historic meeting with Jan Patočka, the philosopher and spokesperson for Charter 77, marked a significant milestone in the struggle for human rights and political freedoms. As the first Western minister to engage with Charter 77, van der Stoel's courageous act paved the way for international recognition of dissident movements. Against the backdrop of this historic encounter, esteemed speaker Bert Koenders, Chair of the Max van der Stoel Foundation and former Dutch Minister of Foreign Affairs, will lead a conversation on the challenges and opportunities facing democracy today together with professor emeritus at the University of Fribourg Filip Karfík. Professor Karfík studied philosophy in a private circle of Jan Patočka’s students, classical philology studied in Prague and Vienna (1985-1991), postgraduate studies in Paris, Eichstätt and Munich (1992-1993), PhD in philosophy obtained at the Faculty of Arts, Charles University in Prague (1996), habilitation achieved in philosophy (2004).

The event will explore the impact of dissidents on contemporary political discourse, while reflecting on the lessons learned from Van der Stoel and Patočka's courageous actions. As we commemorate the 20th anniversary of the Czech Republic's accession to the European Union and navigate a pivotal election year for the European Parliament, this event offers a timely reflection on the enduring importance of democratic values and human rights.
 
 Ian Willoughby will discuss with guests. 
 
The evening is organised with the kind support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Czech Republic.
Zahradní slavnost aneb Když si hraješ s blátem, jsi od bláta

Zahradní slavnost aneb Když si hraješ s blátem, jsi od bláta

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. březen 2024, 19:00 – 21:00

Scénické čtení hry Václava Havla provedou studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Děj: Hugovi rodiče žijí, aby se jevili. Hugo žije a moc se nejeví, a tak ho posílají dělat kariéru. Hugo jde. Vždyť co? Přichází na bizarní místo plné bizarních postaviček. To, že byli jednou všichni jako on, ho nezajímá. Co člověk, to level – přesně jako v arkádové hře. Jeden, dva, tři... Hugo je „na koni“. Ale jakém? 

Rodiče a jejich představy. Hugo a jeho představy. Pracoviště a jeho představy. Pracovníci a jejich představy...o?  

Václav Havel v divadelním experimentu.  

Režie: Laura Fedorová

Scénografie: David Dohnal

Obsazení: Richard Janča, David Petrželka, Naďa Melková, Štěpánka Todorová, Tomáš Adel, Alena Novotná, Marek Frait 

Eva Turnová: V zimě se u nás netopýr

Eva Turnová: V zimě se u nás netopýr

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. březen 2024, 19:00 – 21:00

Literárně-hudebním vystoupením spisovatelky, hudebnice a performerky Evy Turnové u příležitosti vydání její nové povídkové knihy provede Hana Halfarová. Úvodní slovo pronese Jáchym Topol. 

Josef Čapek: Nic nesrozumitelného, nic nepravdivého

Josef Čapek: Nic nesrozumitelného, nic nepravdivého

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. březen 2024, 19:00 – 21:00

Výtvarník a spisovatel Josef Čapek (1887–1945) patří k významným osobnostem českého moderního avantgardního umění. Vedle spolupráce s bratrem Karlem je důležitá jeho samostatná tvorba. Jeho široký záběr sahal od výtvarného umění, literatury až k divadelní tvorbě a scénografii. Po nástupu Hitlera k moci reagoval Josef Čapek na novou politickou situaci. Publikoval kresby z cyklu Ve stínu fašismu a jednoznačně se postavil proti nacistickému režimu. Již 1. 9. 1939 byl zatčen gestapem a uvězněn. Během celé války prošel řadou koncentračních táborů. Podle všech náznaků zemřel krátce před osvobozením tábora Bergen-Belsen.

Hosté: Pavla Pečinková, kunsthistorička a členka Společnosti bratří Čapků, Daniel Vojtěch, editor díla Josefa Čapka, a Jan Wiendl, literární historik a editor

Debatu moderuje Jan Samohýl

Pořádá Knihovna Václava Havla a Muzeum paměti XX. století.  

Křest nové knihy Daniely Šafránkové Za čárou

Křest nové knihy Daniely Šafránkové Za čárou

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. březen 2024, 19:00 – 21:00

Čtvrtý román Daniely Šafránkové nazvaný Za čárou je románem o česko-německých vztazích. Hlavní postava Miloš, zedník žijící v malé vesnici u německých hranic se jedné noci čistě náhodou ocitne na druhé straně, za čárou. V západoněmecké vesnici podzimu roku 1989. Skrze jeho dobrodružství na české i německé straně si připomínáme poslední ubohé záchvěvy komunistické vlády, prožíváme s ním vzrušující a neočekávanou atmosféru podzimu 1989. Zahraje bavorská kapela Udu Git Uku Ba. 

Protecting the safety of journalists. Evenings with Radio Free Europe

Protecting the safety of journalists. Evenings with Radio Free Europe

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. březen 2024, 19:00 – 21:00

Press freedom and independent media are increasingly under pressure. Currently, according to Reporters Without Borders, almost 500 journalists are behind bars for simply doing their jobs and journalists around the world work under constant threat to their personal safety and often to the safety of their families too. Free media are a cornerstone of fair and democratic societies. Independent journalism serves as an indicator of democracy and enables citizens to make informed decisions about their lives. Join the Václav Havel Library and Radio Free Europe / Radio Liberty for a discussion on the safety of journalists at a time when a record number of journalists are imprisoned and facing increasing physical and online harassment. 

Speakers include:
 
Stephen Capus, President and CEO, Radio Free Europe / Radio Liberty
 
Lída Vacková, Program Manager, Freedom House
 
Martin Řezníček, Deputy Editor-In-Chief of News, Czech Television
 
Moderator: Gabriela Svárovská, Expert on Human Rights and International Politics
Diagnóza divadlo: Disciplína

Diagnóza divadlo: Disciplína

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. březen 2024, 19:00 – 21:00

Student Katedry teorie a kritiky DAMU Honza Juránek a moderátorka a herečka Adéla Zahradníčková (divadlo Debut, rádio Blaník) zahajují volný cyklus rozhovorů o herecké disciplíně. Co se vyučuje na hereckých školách? Jak to funguje v praxi? Jak si najít způsob hraní, který vám vyhovuje? A je v dnešní době v divadle místo pro ne-herce? První díl proto nese název Diagnóza #1: Disciplína. 

Magnesia Litera I

Magnesia Litera I

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. březen 2024, 19:00 – 21:00

Čtyři autoři nominovaní v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera budou číst ze svých knih. Vystoupí Tereza Bínová (Litera za poezii), Jiří Dvořák (Litera za knihu pro děti a mládež), Vojtěch Pecka (ČRo Plus Litera za publicistiku) a Petr Šesták (Luxor Litera za prózu). Moderuje Pavel Mandys. 

Cirkus ÚSTR. Umění a historická paměť ve veřejném prostoru

Cirkus ÚSTR. Umění a historická paměť ve veřejném prostoru

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 28. březen 2024, 19:00 – 21:00

Zatímco 20. století bylo „zlatou dobou“ osazování a odstraňování pomníků, soch či pamětních desek, stejně jako přejmenovávání ulic a náměstí, naše současnost se vyznačuje tápáním ohledně inscenace historické paměti ve veřejném prostoru. V Česku se to týká především „kultury vzpomínání“ ve vztahu ke komunistické totalitě a sovětsko-ruské imperiální dominanci, ale platí to obecně. Jak by dnes mohla vypadat přítomnost paměťových stop ve veřejném prostoru vytvářených skrze kulturu a umění? Jaké dnes instalovat „pomníky“? A je to nějak důležité pro demokratický stát a sebevědomou občanskou společnost? 

Hosté: architektka Pavla Melková, sochař Krištof Kintera  a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová

Moderuje historik a filosof Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR.  

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 71999 záznamů celkově
 • 28920 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 568 audio záznamů
 • 6595 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8295 knih
 • 41017 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury